Norwegia,  Podróże bliskie,  Rogaland

16 miejsc z Haugesund do Skaudeshavn- mini przewodnik…

Nie jest to Bergen, nie jest to Stavanger i z pewnością nie jest to Oslo. Położone mniej więcej w połowie drogi między Stavanger i Bergen na zachodnim wybrzeżu Norwegii… Haugesund to miejsce, które wielu ludzi mija, i nie zawsze decyduje się na aktywne odwiedzanie. Sami omijaliśmy to miasto wielkim łukiem, aż w końcu piękna pogoda ściągnęła nas ma zachodnie wybrzeże kraju… Byliśmy tam zaledwie przejazdem i wiemy że wrócimy ponownie…

Haugesund i jego okolice naprawdę są godne polecenia. Myślę, że region ma o wiele więcej do zaoferowania niż to na pierwszy rzut oka widać. Są tam oszałamiające szlaki turystyczne, mniej i więcej znane takie jak Himakånå i Boknafjellet, malownicze nadmorskie miasteczka i piaszczyste plaże na wyspie Karmøy, czy też mnóstwo historii Wikingów i ostatnie najpiękniejsze chyba w tym regionie miasteczko Skaudeshavn. Miasteczko jest częścią dzielnicy Haugesund, a zarazem starym miastem portowym.

Ten region Norwegii ma wiele do zaoferowania, abyś był zajęty przez dobre kilka dni… Od słonecznych po deszczowe dni, wędrówki i wycieczki – to jedne z najlepszych rzeczy do zobaczenia i zrobienia w Haugesund! Centralną cechą samego miasta jest dźwięk przebiegający przez jego serce, a do tego nabrzeże z kilkoma miejscami, w których można dobrze zjeść i samo w sobie jest przyjemnym miejscem na relaks w słoneczny dzień. Zbudowany w 1931 roku czerwony ratusz w Haugesund jest jednym z najbardziej znanych neoklasycznych budynków w Norwegii. Wychodzi na plac miejski i mały park. Samo Haugesund jest stosunkowo młodym miastem, ale okolica miała ogromne znaczenie w epoce Wikingów.

Najładniejszy widok jak dla mnie, prawie na całe miasto jest z mostu Risøybrua. Most Risøy ma 361 metrów długości, a wysokość wynosi 22 metry. Wysokość nad poziomem morza 25,2 metra. Został zbudowany przez AS Stoltz Røthing & Co i AS Høyer Ellefsen. Znak na moście mówi, że most Risøy został zbudowany w ciągu 354 dni przez 60 pracowników. Został otwarty 14 maja 1939 r. i wyremontowany w 1991 i 2008 roku…

Haugesund ma jeden widok, który trzeba koniecznie zobaczyć, a jest nim Haraldshaugen. Pomnik ten ma swój początek w epoce Wikingów, ponieważ Harald Jasnowłosy (pierwszy oficjalny król Norwegii, który wygrał bitwę pod Hafrsfjordem) podobno (historycy nie są w 100% pewni) został pochowany na szczycie wzgórza, na którym dziś stoi pomnik Haraldshaugen.

Pomnik został wzniesiony w 1000- rocznicę bitwy pod Hafrsfjordem w 1872 roku i nie zmienił się od tamtej pory! 17-metrowy obelisk otoczony jest 29 kamieniami reprezentującymi wszystkie historyczne regiony Norwegii, a ze szczytu pomnika jest całkiem imponujący widok na Haugesund i wybrzeże.

2. MUZEUM NA POWIETRZU DOKKEN

Skansen Dokken to cudowny mały klejnot w centrum Haugesund. To muzeum jest właściwie małą wioską ze zrekonstruowanymi domami w okolicy Haugesund, które przedstawiają, jak wyglądało tu życie dawno temu, można tu znaleźć na przykład mały sklep spożywczy, typową chatę robotniczą i małą fabrykę śledzia, a w głównym budynku muzeum znajduje się wystawa z mnóstwem zdjęć Haugesund z XIX i początku XX wieku.

Niestety Dokken jest otwarty tylko w miesiącach letnich…

3. Karmsund Folkemuseum

W Muzeum Historii Kultury Karmsund w samym centrum miasta, można dowiedzieć się więcej o lokalnej kulturze i mieszkańcach Haugesund. Muzeum znajduje się w budynku najstarszej fabryki mleczarskiej w mieście i można tu znaleźć wystawy dotyczące lokalnego przemysłu rybnego, lokalnego rolnictwa i ogólnie wiele informacji o historii regionu Haugesund.

Skudeneshavn

Skudeneshavn to miasteczko, które zasługuje na naszą uwagę.
Położone na najbardziej wysuniętym na południe krańcu wyspy, w zachodniej Norwegii. Jest to jedno z najpiękniejszych, historycznych miast Norwegii. Nie bez powodu znane jest i nazywane jako „Biała Dama” Norwegii. Skromne, dumne i malownicze myślę, że tak można opisać to miejsce w trzech słowach. Miasto zostało zbudowane wokół przemysłu rybnego, a wędrując po uliczkach, można od razu poczuć jego morską historię. Mieszkańcy Skudeneshavn czule wspominają dawne czasy, ponieważ wioska była kiedyś królową portów. Na początku XIX wieku, miejsce to rosło w oczach, kiedy morze dawało obfite zbiory śledzia.

Życie mieszkańców Skudeneshavn jest ściśle zintegrowane z morzem, że zarówno młodzi, jak i starzy poruszają się po drogach wodnych równie sprawnie, jak po brukowanych ścieżkach. Chociaż to nie tylko morze i lśniący port nadają Skudeneshavn swój urok. Miasteczko otoczone jest lasami, jeziorami i wrzosowiskami, a wzdłuż wybrzeża znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż w Norwegii.

4. WĘDRÓWKA PRZEZ SØRAGADÅ w miasteczku Skudeneshavn

W centrum tego białego miasta znajduje się „Gamle Skudeneshavn”, co oznacza „stare miasto”. Główną ulicą Skudeneshavn Gamle jest Søragadå. Otaczają Cię jedne z najlepiej zachowanych drewnianych domów w Norwegii, które pochodzą z XIX wieku.Spacerując po Søragadå, Skudeneshavn, można podziwiać zadbane domy, ładne kwiatowe wystawy i znaleźć małe wskazówki, które podkreślają morską esencję miasta. Latem towarzyszy piękny zapach róż i przyjemny aromat gofrów i kawy ukryty w skromnych małych kawiarniach, które można przegapić gdyby nie znajomy zapach.

5. Zjedz CIASTO W NAJMNIEJSZEJ KAWIARNI ŚWIATA

Ta kawiarnia w Skudeneshavn, „Najmniejsza kawiarnia świata”, jest mała, ale ja do nazwy nie jestem do końca pewna czy jest aby napewno prawdziwa! Mogę jednak zweryfikować, że obsługa była wyśmienita, a domowe ciasta przepyszne.

6. HISTORIA SKUDENESHAVN W MUZEUM MAELANDSGARDEN

W Muzeum Historii Kultury Karmsund w centrum miasta, można dowiedzieć się więcej o lokalnej kulturze i mieszkańcach Haugesund. Muzeum znajduje się w budynku najstarszej fabryki mleczarskiej w mieście i można tu znaleźć wystawy dotyczące lokalnego przemysłu rybnego, lokalnego rolnictwa i ogólnie o historii regionu Haugesund.Muzeum jest otwarte przez cały rok, a latem bilet wstępu do Muzeum Historii Kultury Karmsund umożliwia również zwiedzanie skansenu Dokken i Muzeum Sztuk Pięknych w Haugesund. My niestety musimy wrócić do muzeum gdyż w sobotnie popołudnie było juz zamknięte…

7. SPACERUJ W SKUDENESHAVN PARK

Na końcu starego miasta znajduje się oaza spokoju, a tego spokoju bacznie pilnuje nic inny jak “The Lady in the Park” W tym małym sanktuarium wysoko nad miastem znajdziesz również słynny kamień księżycowy. Nie meteoryt, jak początkowo przypuszczano, ale pozostałość po skale 800 milionów lat temu. W tym miejscu również wspaniały widok na dachy miasta i cudowne morze.

8. PIKNIK PRZY CHATIE NOWEJ ZELANDII

Ta autentyczna replika nowozelandzkiej chaty Gold Diggers została zbudowana w lesie Skudeneshavn w 1936 roku przez Kristiana Kristiansena. W młodym wieku podróżował on za ocean i był poszukiwaczem złota w Nowej Zelandii. Kiedy wrócił do Skudeneshavn, zbudował ten domek, zwany „nowozelandzką chatą”, na pamiątkę starych domków poszukiwaczy złota, w których sam mieszkał w Nowej Zelandii. Do nowozelandzkiej chaty można z łatwością dotrzeć, ponieważ znajduje się ona zaledwie 5–10 minut spacerem od hali sportowej na tyłach miasta Skudeneshavn. Tam znajdziecie ogromne miejsce na ognisko, miejsce na grilla i ławki piknikowe.

9. KAWA W KAWIARNI TAKELURFABRIKKEN

Wypij kawę w tej starej fabryce Foghorn i przeglądaj lokalne rękodzieło w dołączonym sklepie. Posąg O.C. Hansena stoi przed kawiarnią, ponieważ to tutaj zbudował swój słynny dźwięk mgłowy ( sygnał dźwiękowy emitowany przez statek, platformę lub znak nawigacyjny w warunkach ograniczone widoczności ) Statki wpływające do portu w Skudeneshavn używały flag sygnałowych, ale były one nieskuteczne w mglistej pogodzie. Stąd wynalazek miejscowego Skudeneshavn, kapitana O.C. Hansena, który opatentował swój róg mgłowy w 1881 roku.

10. SPACERUJ SZLAKIEM DZIEDZICTWA SKUDENESHAVN

Tutaj polecam pobrać mapę szlaku dziedzictwa i przejść się po mieście, aby dowiedzieć się więcej o historii i znaczącym dziedzictwie kulturowym Skudeneshavn. Jednym z interesujących budynków, które znajdziecie na szlaku, jest ten „Half house” na starym mieście, przy ulicy Søragadå 60. Dom ten znany jako Vaskehuset, został zbudowany wokół sąsiedniego wzgórza. Został zbudowany i używany jako pralnia i drewutnia dla domu po przeciwnej stronie ulicy.

11. BUNKERY II WOJNY ŚWIATOWEJ W SYRENESETFORT, KARMØY

Jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Skudeneshavn jest wyjście na łono natury. Spacer do Syrenesetfort prowadzi przez las, otwarte pola i skaliste wybrzeże. Ścieżka prowadząca do fortu przebiega przez zalesione wrzosowiska Karmoy, co samo w sobie przedstawia oszałamiającą scenerię. Fort został zbudowany w czasie II wojny światowej przez okupujących Niemców i służył do monitorowania ruchu na szlaku żeglugowym.

12. PLAŻA SANDVESANDENTe piękne plaże z białym piaskiem, zaledwie pięć minut jazdy od Skudeneshaven. Położone są wśród wydm skalnych, a ta w Sandve, jest szczególnie malownicza. Sandvesanden to jedną z najlepszych plażowych pereł wyspy Karmøy. Obszar, w którym znajduje się plaża jest niezwykle bogaty w gatunki roślin o wielu kształtach, kolorach i zapachach. Roślinność wokół plaży to prawdziwa przyjemność dla miłośników tego hobby.

13. FERKINGSTAD FISHERMEN’S MEMORIAL, KARMØY

Około 20 minut jazdy na północ od Skudeneshavn są znaki prowadzące z głównej drogi w dół do pomnika rybaków Ferkingstad. Wielu rybaków Karmøy udało się do Ameryki, aby zarobić na życie, zwłaszcza gdy kończył się śledziowy boom. Ten pomnik ma upamiętnić tych, którzy opuścili i stracili życie na wodach Ameryki. Pomnik odtwarza melodię pamięci o różnych porach dnia. Zdecydowanie wato się przy nim zatrzymać.

14. AKRASANDEN – KARMØY

Akrasanden to kolejna wspaniała plaża w Akrahamn, Karmoy, około 20 minut na północ od Skudeneshavn. Została wyróżniona niebieską flagą ekologiczną (i ponownie nagrodzona za rok 2020), aw 2014 roku zdobyła również nagrodę dla „najpiękniejszej plaży” w Norwegii. W Akrahamn znajdują się sklepy, kawiarnie i Muzeum Wybrzeża.

15. ODWIEDŹ STATUTĘ WOLNOŚCI w Norwegii

I to nie jest żart… STATUA WOLNOŚCI na norweskim wybrzeżu…

XIX w. Miasto Visnes, Karmøy, prowadziło największą kopalnię miedzi w Norwegii. I to właśnie ta kopalnia dostarczyła miedzi, z której wykonano nowojorską Statuę Wolności. Kopalnia działała do 1972 roku, a obecnie na miejscu znajduje się muzeum.

16. SPACER ŚLADAMI WIKINGÓW W AVALDSNES- KARMØY

Wyspa Karmøy znana jest również jako “OJCZYZNA KRÓLÓW WIKINGÓW. Zarażeni entuzjazmem historii Wikingów po obejrzeniu przebojowego serialu Wikingowie wydawało się, że jest to idealne miejsce na weekend. A Avaldsnes było miejscem, gdzie królowie Wikingów trzymali swoje trony i wędrowali po ziemi, na której mieliśmy stanąć. Nie tylko my chcieliśmy dowiedzieć się więcej o czarujących Wikingach i ich intrygującym stylu życia… Niestety musieliśmy się “obejść smakiem” gdyż wioska Wikingów była w trakcie remontu podczas naszej wizyty po drugiej stronie Norwegii…

🇳🇴 🇳🇴 🇳🇴

To nie wszystkie miejsca, które zdołaliśmy w kilka godzin, Jest ich znacznie więcej. Sri jesteśmy ciekawi co przegapiliśmy i co sobie odpuściliśmy… Wrócimy tam i to szybciej niż nam się wydaje…

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...