Barcelona szlakiem Gaudiego…
10.10.2012
Barcelona to miasto z najdłuższą listą miejsc do odwiedzenia. Można tam chodzić i chodzić i zawsze wejdzie się gdzieś co cieszy oczy i chce się tam być i czerpać więcej i więcej. I dziś wybierzemy się na spacer po cudach Gaudiego. Zakochałam się w tym mieście od pierwszego spaceru i od pierwszego miejsca które tam zobaczyłam. To miasto było na liście moich marzeń jak tylko zobaczyłam jedną z atrakcji właśnie Gaudiego. Antoni Gaudi był zasłużonym mieszkańcem Barcelony. Był to architekt, rzemieślnik twórca wielu budowli, stanowiących obecnie najważniejsze symbole Barcelony, które tak przyciągają turystów z całego świata. Gaudi przez wielu nazywany jest po dziś dzień artystą, a przez innych dziwakiem. Artysta urodził się w 1852 roku w ubogiej rodzinie. Mimo wszystko udało ukończyć mu się studia, a następnie szkołę architektoniczną. Od młodych lat widać było że miał swoje zdanie i mało interesowało do to co mówią inni ponieważ już wtedy nie odpowiadały mu wykładane przedmioty oraz sposób prowadzenia zajęć. Przez co nie był pilnym uczniem. Praca z jednym z profesorów i wykryty przez Gaudiego błąd przy budowie wodospadu, przyczyniły się do łatwiejszego startu zawodowego. Gaudi zmarł w 1926 roku, a dokładnie zginął potrącony przez samochód i wówczas jeszcze nie był znanym człowiekiem.
SAGRADA FAMILIA
W 1883 roku Gaudi otrzymał propozycję ukończenia świątyni Sagrada Familia, która po dzień dzisiejszy jest jego największym dziełem i cieszy się największą popularnością. Tłumy ludzi stoi i podziwia jego dzieło i na zewnątrz i wewnątrz. To był u nas jeden z głównych powodów do podróży do Barcelony. Gaudi poświęcił na realizację tego projektu około 40 lat, a w ostatnim roku to zamieszkał nawet w samej budowli.
Sagrada Familia to kościół rzymskokatolicki którego budowlę zaczęto w 1882 roku i po dziś dzień nie ukończono. Pierwszym architektem budowli był Francisco de Paula del Villar. Po jego śmierci budowlę przejął właśnie Gaudi, a po jego śmierci prace nad świątynią kontynuowali po nim jego przyjaciele i współpracownicy, a po nich wybitni architekci i artyści z całego świata, którzy właśnie w ten sposób starają się czcić jego dzieło.
Co przedstawia Sagrada Familia.
Kościół miał za zadanie przedstawić Bożą Rodzinę. Co symbolizuje 18 wież, a mianowicie liczbę 12 apostołów, 4 ewangelistów, Chrystusa oraz Dziewicę Maryję. Boczne fasady miały nawiązywać do narodzin Syna Bożego, następnie życie Jezusa. Są to wschodnia, zachodnia i południowa. Za sprawą kolumn, z których trzonów wyrastają mniejsze odnogi- gałęzie wnętrze świątyni przypomina las. Cała świątynia zajmuje powierzchnię 4,5 tys. m2, może pomieścić 14 tys. wiernych, mierzy 90 m szerokości i 120 m długości.
Sagrada Familia była pierwszym punktem naszej wycieczki po Barcelonie. Ujęła nas od pierwszego wejrzenia i do tej pory nie wiedziałam ładniejszej katedry, świątyni czy kościoła wewnątrz i na zewnątrz. Żeby dostać się świątyni trzeba postać sobie w dość gigantycznej kolejce, która mimo wszystko posuwa się szybko, nam stanie zajęło jakieś 1,5 godziny. Nie można obojętnie przejść obok nie zachodząc do środka.
BILET – 15 euro za osobę z żeby wjechać na wietrzę 20 euro.
Park Güella
Następnym punktem naszej wycieczki był Park Guella. To wielki ogród, a zarazem miasteczko które miało powstać na życzenie Eusebiego Güella, bogatego przemysłowca, a zarazem przyjaciela Gaudiego. Eusebiego Güell sam spieniężył cały projekt, a Gaudi miał go tylko wykonać. Pace nad projektem trwały od 1900 do 1914. Projekt nigdy nie został ukończony, co powstało to jedynie pięć budynków, a resztę przekształcono właśnie na ogród. Będąc w tym parku, przenieśliśmy się na chwilę do bajki o “Jasiu i Małgosi” domki w głównym wejściu wyglądają jak z piernika, zabrakło jedynie Baby Jagi. Dalej w górnej części znajduje się olbrzymi taras okolony serpentynową kolorową ławką. Liczy ona 150 m i jest najdłuższym dziełem sztuki abstrakcyjnej na świecie.
Cały ogród otoczony jest kamiennym murem o nieregularnych kształtach. Tak jak budynki, a wykończone są mozaiką w różnych kolorach co sprawia że wszystko wygląda jak w bajce. Do ogrodu można wejść przez siedem bram. W parku znajduje się również dom Gaudiego. w którym mieszkał zanim przeniósł się do świątyni. Kolejną atrakcja w ogrodzie są papugi, które przelatują nad głowami lub siedzą na drzewach i obserwują.
Casa Milà
Kolejna atrakcja którą chcieliśmy zobaczyć w Barcelonie była Casa Milá kolejne dzieło Gaugiego. Jest to niewątpliwie najbardziej oryginalne dzieło jakie stworzył dla kolejnego przedsiębiorcy Pere Mili i jego żony. Celem Gaudiego było stworzenie domu będącego absolutnie dziełem sztuki. Budynek znajduje się w centrum miasta i był to ostatni projekt Gaudiego. Dom został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości w 1984 roku. Tym projektem architekt chciał pokazać brak interesujących budynków w mieście i dlatego już sama fasada przypomina wzburzone morze. Ścianę frontową ozdabiają dodatkowo ptaki szykujące się do odlotu.jeszcze Balkony przypominają dzikie chaszcze, a kute są z ciężkiej stali.
Najładniejszym elementem tego budynku jest jednak dach który zrobił na nas ogromne wrażenie, a główną rolę odgrywają kominy. Kształt dachu według Gaudiego przypomina dym. Wszytko powstało z cienkich wapiennych płyt. Budynek jest ogromny i przypomina potężny skalny blog. Sami barcelończycy nazywają go Kamieniołomem.
Nam to miejsce przypadło bardzo go gustu. Spędziliśmy tam pół dnia podziwiając wyobraźnię artysty. Po zwiedzaniu Casa Milá ruszyliśmy w stronę kolejnego projektu, który również zrobił na nas ogromne wrażenie.
Casa Batlló
Casa Batlló to budynek, który Gaudi przebudowywał i remontował na polecenie Josepa Batlo. Cały remont trwał ponad dwa lata, do pomocy przy remoncie Gaudiemu został przydzielony w tym projekcie Josep Bayó i Font. Natomiast to Gaudi nadzorował całą przebudowę. Artysta zaprojektował tam również wnętrza, oświetlenie, meble i resztę detali. Budynek jest bogato zdobiony, a na jego fasadę składają się liczne elementy nawiązujące do motywów zwierzęcych, prze co przyciąga wielu gapiów. Sa to między innymi kości i rybie łuski. Dach w Casa Batlló podobnie jak w Casa Milà ma charakterytyczny kształt i przypomina smoka co nawiązuje do legendy o Św. Jerzym. Elementy dachu i fasada budynku pokryta jest kolorową ceramiką. Cały budynek bardzo nietypowy ponieważ nie ma żadnego prostego kantu i tym bardziej bardzo chcieliśmy go zobaczyć.
PAŁAC GUELLA
Kolejny dzień naszej wycieczki i kolejna atrakcja Gaudiego to Pałac Guella. To jeden z mistrzowskich projektów mistrza który znajduje się przy słynnej ulicy Ramblach. To dzieło rownież zdobyło uznanie międzynarodowe w 1984 roku i zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Tym razem to Eusebi Guell zdecydował się na budowę pałacu przy ulicy Rambli. Guell nie wahając się ani chwili powierzył budowę Gaudiemu. Prace rozpoczęły się 1 886 roku. Cały budynek można oglądać wewnątrz i oczywiście dach, z którego wyrasta 20 kolorowych kominów udekorowanych ceramiką, szkłem, marmurem i porcelaną. I te włąśnie kominy przyciągneły nas w stronę tego pałacu.
Niestety tego dnia pogoda popsuła się, zaczęło padać i nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkich kominów. Posadzka była bardzo ślizga i dla naszego bezpieczeństwa musieliśmy opuścić dach. Oprócz atrakcji, które widzieliśmy Antoni Gaudi ma jeszcze kilka na swoim koncie które zostawiliśmy sobie na kolejny raz. Bareclona to duże miasto i ma wiele innych równie ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.
POZOSTAŁE DIZEŁA ANTONIEGO GAUDIEGO TO:
- COLONIA GUELL- niedokończony projekt robotniczego osiedla, który miał obejmować obszar fabryki, dzielnicy mieszkalnej i kościoła
- GOLEGIO DE LAS TERESIANAS- szkoła oraz dom dla sióstr zakonu św. Teresy
- CASA CALVET- miał być miejscem przeznaczonym na biura i magazyny oraz mieszkania
- CASA VICENES- budynek dla barcelońskiego ceglarza i glazurnika
- BELLESGUARD- wiejski dworek
CENY BILETÓW I GODZINY OTWARCIA:
- SAGRADA FAMILIA- czynna od 9.00-18.00 cena biletu- 15 euro
- CASA MILÀ – czynne od 9.00- 18.00 cena biletu- 16,5 euro
- CASA BATLLÓ -czynne od 9.00-21.00 cena biletu- 21,5 euro
- PAŁAC GUELL – czynne od 9.00 cena biletu- 12,5
- PARK GUELL – gratis