Madera,  Podróże bliskie

São Vincente, urocza wioska Madery…

Madera to niesamowicie ciekawa wyspa. Do tego jest tak mała, że można objechać ja w ciągu jednego dnia bez najmniejszego problemu. Każdy jej kawałek zachwyca niesamowicie i każdy robi niesamowite wrażenie. Snując się po wyspie przez dziesięć dni w kilku miejscach byliśmy po dwa, a nawet trzy razy i takim też miejscem była malutka wioska São Vincente.

Wioska Sao Vicente leży nad samym brzegiem morza u ujścia reki Rierira de São Vincente w malowniczej dolinie, pomiędzy dwoma ogromnymi górami i zaliczana jest do głównych atrakcji wyspy. Do umiejscowionej na północy wyspy miejscowości wiedzie kręta droga, która często prowadzi przez tunele. Ze stolicy samochodem można dostać się w około 30 minut. Ta malownicza wioska wygląda jak miejsce z bajki, jak miejsce nierzeczywiste i nieprawdziwe i przez chwilę mieliśmy wrażenie, że jesteśmy w innym wymiarze. W tym dniu tańczące chmury i słońce robiły w tym czasie świetną robotę.

Wioska jest tak mała, że właściwe nie ma tam co zwiedzać i oglądać. Ale widoki z dróg na wzgórzach są zniewalające. Na jedno z kilku wzgórz trafiliśmy tam całkiem przypadkiem. Widząc z miasteczka São Vicente wieżę kapliczki Capelinha N. S. Fatima podreptaliśmy tam i to był dobry pomysł. Pod samą kapliczkę można dojechać samochodem, a potem pozostanie do pokonania tylko kilkadziesiąt schodków, wzdłuż których znajdują się stacje drugi krzyżowej. Po wejściu na górę roztacza się panorama m.in. São Vicente i okoliczne miejscowości.

W samym centrum znajduje się kilka domków o które mieszkańcy dbają ze szczególna troską i kładą nacisk na tradycyjny wystrój. Wokół kościoła znajduje się wiele kawiarni i sklepików, a sam kościół warto zobaczyć z powodu fresków na suficie, które przestawiają św. Wincentego patrona Portugalii i winiarzy.

Jedna z najbardziej popularnych atrakcji jakie oferuje wioska to Jaskinie św. Wincentego. Zdecydowanie warto wybrać się w to miejsce aby poznać historie powstania Madery. Centrum wulkaniczne w Sao Vicente oferuje około 30 minutowa wycieczkę z przewodnikiem po pięciu kanałach wydrążonych przez lawę w procesie powstawania wyspy podziwiając podziemne rzeki i rozlewiska oraz 30 minutową wizytę na ekspozycji multimedialnej gdzie mamy okazję dowiedzieć się jak powstają wulkany. W sali kinowej w 3D, zobaczymy symulację wybuchu wulkanu.

Jaskinie św. Wincentego odkryli mieszkańcy wsi w 1855 roku, a ich zbadanie podjął się angielski geolog James Johnson, natomiast udostępniono je zwiedzającym dopiero w 1996 roku. Przypominające tunel, jaskinie i korytarze powstały około 890 tysięcy lat temu na skutek wulkanicznej erupcji. Główną atrakcja jaskiń są podziemne potoki i wodospady.


Będąc w São Vincente można wybrać się do pobliskich basenów w okolicy Seixal. To zaledwie kilka kilometrów, a w upalny dzień można zażyć kąpieli w naprawdę fajnym miejscu… w naturalnym basenie wśród skał. To idealne miejsce na odpoczynek wsród rozbijających się fal. Zaletą tego miejsca że jest tu cicho i nie ma zbyt wielu turystów.

co jeszcze w okolicy…

  • Ribeira Brava kolejne miasteczko z ciekawymi akcentami odpowiadającymi architekturze wyspy
  • Płaskowyż Paul da Serra – rozciągający się na powierzchni 102 km kwadratowych, odgrywający dużą rolę w zaopatrzeniu wyspy w wodę
  • Ponta do Sol- miejscowość której nazwa oznacza Słoneczny Punkt i zostałą założona w 1450 roku
  • Ponta do Pargo – najbardziej wysunięta na zachód miejscowość Madery
  • Jardim do Mar- miejscowość zwaną Ogrodami Matki Bożej Różańcowej

Lipiec 2019…

Flaga Portugalii

KRAJ: Portugalia                                                                                                                                  WALUTA:Euro
WYSPA: Madera                                                                                                                                                 STOLICA: Funchal                                                                                                                                        KONTYNENT: Europa

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...