Fiordy perełka Norwegii…
Fiordy to wizytówka Norwegii… Na świecie jest wiele miejsc z fiordami ale chyba te najpiękniejsze są właśnie w Norwegii. W całej Norwegii jest aż 1732 łącznie z fiordami na wyspie Svalbard. Można je podziwiać na wile sposobów, ponieważ są łatwo dostępne. Z drogi, z mostów, z gór, z lotu ptaka, a nawet ze zwykłej łąki, a najlepszym sposobem ze statków, które wpływają prawie do wszystkich dużych fiordów. Niektóre fiordy w Norwegii osiągają głębokość ponad 1200 m.
Co to są fiordy i jak powstały… Fiordy z reguły są wąskie i długie otoczone stromymi, wręcz dramatycznymi zboczami z których spadają wodospady zalewające fiordy. Fiordy nazywane są również polodowcowymi zatoki wchodzącymi w głąb kontynentu, wyżłobione przez ogromne masy lodu. Zdarzają się przy tym mocno rozgałęzione tworząc malutkie i cieniutkie rzeczki. Długie zachodnie norweskie wybrzeże ma kilka najdłuższych fiordów świata i tam jest ich naprawdę sporo, tylko Grenlandia ma więcej fiordów niż Norwegia. Sognefjord (205 km) i Hardangerfjord (180 km) to najdłuższe norweskie fiordy. A najpiękniejsze, które zaliczane są do ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO to Geirangerfjorden i Nærøyfjorden. Oprócz oblepionego fiordami wybrzeża spora ilośc jest jeszcze w okręgu Nordland, gdzie jest ich około 300, a w okręgu Finnmark ma około 200.
Podróżując po Norwegi najlepszym rozwiązaniem jest podziwiać fiordy ze statków wycieczkowych które wpływają nie tylko do tych największych ale i do tych mniej popularnych. Miesiąc czerwiec i lipiec to odpowiednie miesiące na taką wyprawę, wtedy będziemy świadkami zjawiska białych nocy, kiedy to słońca prawie wcale nie zachodzi, a są miejsca gdzie słońce świeci 24 godziny na dobę.W osłoniętych zatokach fiordów znajdują się małe wioski, zamieszkałe przez rolników zajmującymi się hodowlą owiec i uprawą owoców. Fiordy Norwegii są jedynym w swoim rodzaju naturalnym „dziełem sztuki”. Piękno tego krajobrazu trudno sobie nawet wyobrazić.
Oto tylko kilka z nich, które mieliśmy okazje zobaczyć i po nich pływać…
SOGNEFIORDEN…
SognefIorden – drugi pod względem długości fiord na świecie, a najdłuższy i największy w Norwegii i Europie. Znajduje się w okręgu Sogn og Fjordane. Fiord zaczyna się około 70 km na północ od Bergen i ciągnie się 205 km w głąb lądu, aż do wsi Skjolden w najdłuższym jego punkcie w jednym z wielu rozgałęzień szerokość fiordu waha się od 1,5 do 6 km. Najgłębszy punkt fiordu znajduje się 1308 metrów poniżej poziomu morza.
Morze wdzierające się w głąb kontynentu umożliwia wpłynięcie nawet tym największym olbrzymom w najdalsze zakątki, pełne naturalnego piękna, otoczone niewielkimi wioskami z urokliwymi, drewnianymi domami. Tylko rejs po Norweskich Fiordach będzie jedyną w swoim rodzaju okazją do podziwiania przepięknej przyrody opadających wodospadów i wysoko pochowanych, niedostępnych górskich chatek. Każde odwiedzane miejsce podkreśla niepowtarzalny charakter norweskiej krainy.
HARDANGERFJORDEN…
Hardangerfjord ma 183 km długości i jest drugim najdłuższym norweskim fiordem po Sognefjord i piątym najdłuższym fiordem na świecie. Znajduje się w hrabstwie Hordaland w dzielnicach Sunnhordland i Hardanger. Uważa się, że fiord ten wędruje z Halsnøy i Huglo na zachód od Sunnhordland do Odda i wpada do Eidfjord na wschodzie Narodowego Parku Hardangervidda. Nazwa fiordu pochodzi właśnie od Narodowego Parku Hardangervida który jest jednym z największych parków w Norwegii.
Największa głębokość znajduje się w odległości ponad 850 metrów od Norheimsund, mniej więcej w połowie drogi do fiordu. Najgłówniejszą atrakcją fiordu Hardangerfjordu jest Góra lodowa Folgefonna znajdująca się po południowej stronie Hardangerfjordu. Po obu stronach fiordu znajduje się również mnóstwo małych gospodarstw zajmujących się głównie sadownictwem. Właśnie z okolic fiordu Hardanger jemy przepyszne wręcz ekologiczne jabłka i śliwki.
Duża gęstość hodowli łososi sprawia, że Hardangerfjord jest jednym z czterech głównych regionów rolniczych na świecie. W Hardangerfjordzie nielegalne jest natomiast łowienie łososia bez zezwolenia.
Hardangerfjord był również popularnym fiordem transportowym łodzi parowych od ok. 1846 r. Regularne połączenia rozpoczęły się w 1861 r. Co tygodniowe podróże odbywały się po fiordzie z przystankami w Oddzie, Norheimsund i Rosendal. Od 1850 r. Popularną trasą turystyczną (m.in. w reżyserii Thomasa Cooka) pod koniec XIX wieku była łódź parowa do Hardanger, przez cały kraj do Gudvangen przez Vossevangen, a także z powrotem do Bergen.
NORDFJORD…
Nordfjord jest najbardziej wysuniętym na północ jednym z trzech wielkich fiordów w obrębie Sogn og Fjordane. Jest to szósty najdłuższy norweski fiord ma 106 kilometrów. Fiord biegnie między od zachodu przy wyspie Husevågøya, a kończy się w miejscowości do Loen w głębi kraju.
Nazwa fiordu Nordfjord pochodzi od regionu w którym się znajduje. Obszar ten obejmuje gminy Bremanger, Vågsøy, Eid, Gloppen i Stryn, bezpośrednio połączone z fiordem, a także Selje na północnym zachodzie zaliczany jest do północy. Przez Norwegów ten obszar nazywany jest VESTLANDET.
Przez Nordfjord przepływają trzy przeprawy promowe:
Anda – Lote, jako część autostrady E 39.svg, przy ujściu Gloppefjorden.
Stårheim – Isane, u ujścia Eidsfjordu.
Måløy – Oldeide zapewnia połączenie między Vågsøy i Bremanger na dalekim wschodzie w Nordfjord.
ROMSDALSFIORDEN…
Romsdalsfjord w hrabstwie Romsdal w Møre og Romsdal ma 94 kilometry długości. Fjord rozciąga się od wyspy Tautra między Tomrefjord na południe od Otrøya, mijając Julsundet i Tresfjorden. Skierowany jest również w strone miasta Molde, ramię Moldefjorden przepływa między Romsdalshalvøya a wyspami na południe od Molde. Moldefjord przechodzi do Fannefjordu pomiędzy półwyspem Skåla a Romsdalshalvøya, na wschód od Årø. Główne ramię biegnie po południowej stronie Sekka do Åndalsnes. Dłuższe ramię boczne, Langfjorden wchodzi do Eidsvåg i kontynuuje jako Eresfjorden do wioski Eresfjord.
LUSTAFJORDEN…
Lustrafjorden to ok. 40-kilometrowy odcinek Sognefjordu w gminie Luster w Sogn og Fjordane. Fiord zaczyna się w Ombandsnes, gdzie Sognefjord dzieli się na Lustrafjorden, który kieruje się na północ i na kolejny fiord Årdalsfjord na wschodzie. Fiord otoczony jest wysokimi i stromymi zboczami. Z gór spada kilka wysokich wodospadów, z których największym i najbardziej znanym jest Feigefossen. Z fiordu uchodzi również kilka dużych i potężnych rzek, z jednymi największymi elektrowni w kraju, takich jak elektrownia Skagen w Fortun i elektrownie Jostedal w Gaupne.
AURLANDSFJORDEN…
Aurlandsfjord to według mnie jeden z najpiękniejszych fiordów w Norwegii o którym pisałam tutaj. Fiord jest odnogą najdłuższego fiordu w Norwegii Sognefjordu. Aurlandsfjord ma długość 29 km, osiąga 962 m głębokości i nie przekracza 2 km szerokości. Fiord otaczają wysokie góry, niektóre sięgają nawet 1800 m. Jest on chyba najbardziej malowniczym fiordem w Norwegii. Fiord przepływa przez dwie bardzo malownicze miejscowości Aurland i Flåm. Właściwie to we Flåm zaczyna się lub kończy, kto jak woli. Dookoła fiordu jest kilka szlaków wspinaczkowych z przepięknymi widokami.
FJÆRLANDSFJORDEN…
Fjærlandsfjorden to również jeden z ładniejszych fiordów jaki mieliśmy okazje podziwiać. To również ramię fiordu Sognefjord z jego północnej strony, który biegnie w gminach Balestrand, Leikanger i Sogndal. Ma 27 kilometrów długości i wchodzi do wioski Fjærland. Fiord mieści również w miejscowościach Veganeset w Dragsvik na zachodzie i Hella na wschodzie. Pomiędzy Dragsvik i Hella znajduje się połączenie promowe. Z obu miejsc są również promy do Vangsnes na południowej stronie Sognefjordu, a latem prom wpływa do Fjærlandsfjorden z Balestrand.
ÅRDALSFJORDEN…
Årdalsfjorden to również odnoga Sognefjordu w gminie Årdal. Jest to jeden z głównych trzech wewnętrznych fiordów rozciągący się 16 kilometrów na wschód od Årdalstangen. Fiord znajduje się pomiędzy Asalneset na północy i Bermål na południu. Turystyczna droga 53 biegnie wzdłuż południowej strony fiordu. W fiordzie Årdalstangen rzeka płynie od Årdalsvatnet do fiordu. Årdalsfjorden to również trasa promowa miedzy Lærdal a Kaupanger.
NÆRØYFJORDEN…
Nærøyfjorden uważany za najładniejszy fiord w Norwegii mieści się w gminie Aurland w regionie Sogn og Fjordane. Nærøyfjorden ma około 17 kilometrów długości i stanowi ramię Aurlandsfjordu, który jest również odnogą Sognefjordu. Nærøyfjorden wychodzi z wioski Gudvangen, przepływa przez to małą wioskę Bakka położoną po zachodniej stronie Nærøyfjorden, cztery kilometry od Gudvangen. W dalszej części fiordu leży wioska Dyrdal i farma Styv.
Fjord jest wąskim fiordem,w niektórych miejscach ma tylko 250 metrów szerokości. Góry dookoła fiordu rozciągają się na 1761 metrów nad poziomem morza. W bardzo mroźne zimy zdarza się że fiord zamarza i promy maja problem z dowiezieniem ludzi do Gudvangen.
EIDSFIORDEN…
Eidsfjord jest odnogą Sogndalsfjordu, po północnej stronie Sognefjordu w gminie Sogndal w Sogn og Fjordane. Rozciąga się trzy kilometry na wschód i ma wlot między Kjørnes na północy i Djupeviki na południu. Pośrodku fiordu znajduje się wioska Eide, której nazwa pochodzi od fiordu. To jeden z fiordów do którego wpływana olbrzymie statki wycieczkowe płynące za koło podbiegunowe.
BARSNESFJORDEN…
Barsnesfjorden to najgłębsza część ramienia fiordów Sogndalsfjorden po północnej stronie Sognefjordu. Znajduje się w gminie Sogndal w powiecie Sogn og Fjordane i ma swoją nazwę po małej osadzie Barsnes położonej we wschodniej części fiordu. Fiord ma 5 kilometrów długości i jest niesamowicie malowniczym fiordem. Do fiordu wpada woda z lodowca Jostedalsbreen.
LYSEFJORDEN…
Lysefjorden to boczny fiord Korsfjorden w gminach Bergen i Os w Hordaland. Rozciąga się 6 kilometrów na wschód w kierunku Djupvik. Szerokość wynosi 2-3 kilometry. Fiord ma ujście między Korsneset na północy i wyspą Skorpo na południu. Fiord kończy się w miejscowości Lysebotn. Wewnętrzna część fiordu ma ponad dziesięć większych wysepek i małych wysepek. Największą z nich jest Lysøen, gdzie Ole Bull- słynny norweski wiolonczelista i romantyk zbudował swój słynny dom. Nazwa fiordu pochodzi od klasztoru Lyse, położonego 1,5 kilometra dalej na wschód. W pobliżu znajdują się małe miasteczka, takie jak Nordvik, Søvik i Drange. Fiord można podzieiwać ze słynnej ambony Preikestolen oraz kamienia Kjerag.
SØRFJORDEN…
Sørfjorden to 38-kilometrowy boczny fiord Hardangerfjord w Hardanger w hrabstwie Hordaland. Fjord rozciąga się od miejsca, w którym Utnefjord dzieli się na Sørfjorden i Eidfjorden, a na południe od Odda i tu właśnie fiord kończy się lub zaczyna gdzie jest jedną z głównych atrakcji.
HJØRUNDFJORDEN…
Hjørundfjorden jest odnogą Storfjorden w gminach Ørsta i Sykkylven i w Sunnmøre w Møre og Romsdal. Fiord ma długość 33 kilometrów i otoczony jest mnóstwem spiczastych górskich szczytów po obu stronach. Góry wokół Hjørundfjorden stanowią jedne z najpiękniejszych i nazywane są Alpami Sunnmøre.
STORFJORDEN…
Storfjorden to fiord w Sunnmøre w okręgu Møre og Romsdal, który ma 86 km długości. Fiord ten jest długi i wąski z kilkoma stronami górami. To dominujący fiord w okręgu Sunnmøre. Storfjorden przechodzi przez dziesięć gmin Hareid, Sula, Ørsta, Sykkylven, Ålesund, Skodje, Ørskog, Stordal, Stranda i Norddal.
GIRANGERFIORD…
Geirangerfjord uważany najpięknieszy fiord w Norwegii to fiord w regionie Sunnmøre w hrabstwie Møre og Romsdal w Norwegii. Znajduje się w całości w gminie Stranda. Jest to 15-kilometrowy jest również odgałęzieniem Sunnylvsfjorden, który jest odgałęzieniem od Storfjorden. Mała wioska Geiranger znajduje się na końcu fiordu, gdzie wpada do niej rzeka Geirangelva.
OSLOFIORDEN…
Oslofjord to fiord znajdujący się miedzy innymi w Oslo. Fiord zaczyna na północ od Ås i Nesodden, następnie skręca do Oslo i dalej płynie prosto na południe przez dziesięć mil do Tønsberg i Fredrikstad. Oslofjord zajmuje bardzo duży obszar regionu Ostføld, gdzie z kolei płynie do Langesund i Strömstad, które łączy się z południowym i zachodniego wybrzeżem Szwecji. Z najgłębszego zakola fiordu w Bunnefjord jest 15-16 mil do Langesund i Strömstad.
Ponad 40 procent populacji Norwegii żyje mniej niż 45 minut jazdy od fiordu Oslo. Oslofjorden ma największy w Norwegii ruch promów i ciężarówek, a także ważną strefę rekreacyjną z łodziami i wędkarstwem. Tunel Oslo Fjord między Drøbak w Frogn i Storsand w Hurum został otwarty w 2000 roku. Fiord biegnie wzdłuż hrabstw Oslo, Østfold, Akershus, Buskerud, Vestfold i części Telemark. Oslofjord ma strome pięknie zalesione zbocza do samego dołu aż do fiordu. Zewnętrzny Oslofjorden ma najwyższą temperaturę z wszystkich fiordów w Norwegii przez cały rok, 7,5 stopnia. Z Oslofiordem graniczy około 1,6 miliona gmin.
FIORDY NA LOFOTACH…
TROLLFIORDEN…
Trollfjorden to fiord w gminie Hadsel w Nordland na Lofotach. Znajduje się na wschód od wyspy Austvåg i na zachód od Ulvøya w Raftsundet. Fiord ma około 2,5 km długości i ma różne głębokości. W wąskim gardle ma około 100 m ale rozszerza się gdzie tworzy basen, który znajduje się 350 metrów szerokości i 60 metrów w najgłębszym miejscu. W wąskiej części znajduje się ściana stromego kamienia, a głębokość w tym miejscu to tylko 30 metrów. Gładko wypolerowana ściana od strony północnej składa się z monzonitu i jest to najstarsza skała w Norwegii.
Trollfjord jest codziennie odwiedzany przez Hurtigruten na trasach północnych i południowych. Codzienne wycieczki organizowane są również z kilku miejsc w Vesterålen i Lofoten.
GRUNNFJØRDEN…
Grunnfjorden to 2 km fiord leżący po wschodniej stronie Austvågøya w gminie Hadsel w Nordland, która rozciąga się ponad 2 kilometry w kierunku północno-zachodnim od jej wlotu na wschód od Ulvøya w Raftsundet. W okolicy nie ma połączeń drogowych, a najbliższy budynek to farma Svartsundet położona na wschód od ujścia.
KJERKFJORDEN…
Kjerkfjorden lub Kirkefjorden to ramię Reinefjord w gminie Moskenes w Nordland, który rozciąga się ponad pięć kilometrów na północny-zachód od wlotu pomiędzy Olstindneset na wschodzie i Veines na zachodzie. Fiord ma 5,6 km długości, głębokość to 149 m. Fjord rozciąga się jako bezpośrednie przedłużenie Reinefjordu po południowej stronie Moskenesøya między Olstindneset (675 moh., Rostadtindan i Segltinden (731 moh.) Do Austerdalen po wschodniej stronie, a po zachodniej stronie Kammen (514 moh.), Helvetestinden (602 moh.) Merraflestinden.
Jedynymi osadami wzdłuż fiordu są ruiny Rostad i Kjerkfjorden, które są popularnym punktem wyjścia dla wycieczek do Horseidvika po “północnej stronie” Moskenesøya. Krótkie zatoczki nie są połączone ze sobą drogami, ale łódź ekspresowa Reine zapewnia połączenie ze nimi.
VORFJORDEN…
Vorfjorden to fiord połączony z Reinefjord w gminie Mosque w Nordland, która rozciąga się prawie dwa kilometry w kierunku północnym, dokładnie to 1,75 km od wlotu między Festhælen na wschodzie i Trollholet na zachodzie.Jego głębokość to 63 m. Fjord jest otoczony wysokimi górami: Lilandstinden (700 moh.) Na wschodzie i Olstinden (675 moh.) Na zachodzie. Na dole mały Fløvatnet jest prawie jak przedłużenie fiordu, z otwartym 25-metrowym i szerokim na 30 metrów przejściem między jeziorem a fiordem. Ponadto Festhælvatnet i Austervatnet leżą w dolinie u podnóża fiordu. W Vorfjorden lub wzdłuż Vorfjorden nie ma budynków, dróg ani publicznych środków komunikacji.
BUKSNESFJORDEN…
Buksnesfjorden mieści się od strony południowo-zachodniej części Vestvågøy na Lofotach rozciągającej 7 km w kierunku północnym od wlotu pomiędzy wyspami Mortsund, na wschodzie Gjermnesøya, na zachód w kierunku miejscowości Leknes. Głębokość fiordu to 78 m.
Fiord jest w większości otoczony jest przez miejscowości takie jak Leknes Gravdal, Ballstad i Fygle, miejsca, Hol, Ramsvik, Mortsund i Buksnes także kilka mniejszych osad i gospodarstw osadzonych wzdłuż całego wybrzeża. Leknes to jedno z większych miejscowości na Lofotach gdzie mieści się port lotniczy, kilka sporych sklepów, szpital, pogotowie, szkoły. To również jeden z największych portów w północnej Norwegii gdzie zawijają statki wycieczkowe i jest również ważnym portem rybackim, zwłaszcza dla floty śledzia. Między Buksnesfjorden znajduje się wiele wsp i wysepek.
SKELFIORDEN…
Skjelfiorden to fiord na południowej stronie Flakstadøya w gminie Flakstad. Fiord ma 7 km długości i 59 m głębokości. Cała wewnętrzna część fiordu nazywa się Osen. W środku wlotu jest wyspa Kunna, a po obu stronach sa szlaki turystyczne o różnych wysokosciach, takie jak na wschód Sautinden (794 m) Stjernstad (934 m) Tønåsheia (769 m.), a na w zachodniej leży Blåfjell Kammen (482 m). Droga 803 łączy wewnętrzne i zewnętrzne granice Skelfjordu po wschodniej stronie fiordu z drogą E10.
TORSFIORDEN…
Torsfjorden to fiord po północno-wschodniej stronie Moskenesøya w gminie Flakstad w Nordland, która rozciąga się 3 km na południowy-zachód od wlotu między Tjeldsneset na północy i Moberget na południu. Na północnyM wschódzie znajduje się przejście do Morza Norweskiego przez Hovdanvikę, Røssøystraumen i Rambergvika. Jedynie osada nad fiordem to góra Bergland w pobliżu wlotu po stronie północnej. Fiord ma 27 m głębokości.
SELFJORDEN…
Selfjorden to fiord w północno-wschodniej części Moskenesøya w gminie Flakstad w Nordland, którY rozciąga się około 7 kilometrów na południowy-zachód od wlotu pomiędzy Moberget na zachodzie i Geitøya na wschodzie. Na północnym wschodzie znajduje się przejście do Morza Norweskiego przez Hovdanvika, Røssøystraumen i Rambergsvika, a od Andopsnes Sundstraumen na południU i przechodzi do Vestfjorden. Największą osadą jest mała wioska Krystad, która jest końcem Fv986, po stronie północno-zachodniej. Rozproszone osadnictwo wzdłuż lokalnej drogi do Selfjord. Droga E10 biegnie wzdłuż północno-wschodniej części fiordu.
To tylko kilka z fiordów jakie miliśmy w swoim zbiorze i które mieliśmy okazję zobaczyć. Dzięki fiordom Norwegia jest naprawdę pięknym krajem. Nie ma znaczenia czy to południe, czy środek, czy to północ Norwegii każdy kawałek jest cenny i każdy jest niesamowicie malowniczy i zapierający dech w piersiach. Norweskie skaliste doliny, w które wdarło się morze, to rzeczywiście jedne z najpiękniejszych miejsc na Ziemi i chodź nie wiedzieliśmy wiele tego jesteśmy pewni…