Norwegia,  Podróże bliskie,  Rogaland

Himakånå- Mini Trolltunga

Himakånå znana również jako Mini Trolltunga lub młodsza siostra Trolltunga. Kto był w Norwegii ten zna słynny kamień wystający nad jeziorem wysoko w górach nieco dalej na północ, w regionie Hordaland. To również wizytówka Krainy Fiordów na niemal wszystkich pocztówkach i katalogach podróżniczych. Trolltunga to kilkugodzinna wymagająca wędrówka o której pisałam tutaj.

Zarówno Himakånå, jak i Trolltunga to niesamowite formacje skalne nad przepaścią, które wystają ponad fiordami lub jeziorami poniżej. Jednak wędrówka na Himakånå trwa tylko około 2 godzin w obie strony w porównaniu z 9-12 godzinną wędrówką na Trolltunga. Dlatego nie tylko zapewnia efekt wow podczas całej wędrówki, ale zajmuje ułamek czasu i wysiłku wymaganego do popularnych wycieczek takich jak Trolltunga, Preikestolen lub Kjeragbolten.
Inną szczególną atrakcją Himakåny jest to, że znajduje się poza zwykłą trasą turystyczną. Piękno tego miejsca potęguje nie tylko jego bajeczna przyroda i widoki, ale także fakt, że nie jest ona jeszcze tak oblegana jak jej “Wielcy Bracia” i pozostaje stosunkowo nieznana w kręgach turystycznych.

Himakånå znajduje się w gminie Tysvaer w Rogland i jest idealną poranną lub popołudniową wędrówką. Wycieczka nagradza zwiedzającego zmieniającymi się krajobrazami, dobrze wydeptaną oznakowaną ścieżką spacerową i absolutnie niesamowitymi widokami ze szczytu okolicznych fiordów. Jeszcze rok temu w tym miejscu był piękny las, którym wchodziło się na górę, dziś wchodzi się drogą usypaną żwirkiem po której można wjechać rowerem, a nawet pchać wózek dziecięcy…

WĘDRÓWKA NA HIMAKÅNÅ to doskonały przystanek, jeśli wybierasz się na wycieczkę po Norwegii. Zachodnia część kraju ma wiele do zaoferowania, a Himakånå może być jednym z kilku punktów planu. Wspinaczka prowadzi zarówno po drogach gruntowych, jak i trawiastych oraz przechodzących przez bramy dla owiec. Wchodząc na ostatni odcinek ścieżki otwiera się przed nami majestatyczny Boknafjord z licznymi wyspami. Widok jak większość w Norwegii zapiera dech w piersiach.

LEGENDA O HIMAKÅNÅ
Jak wiele norweskich miejsc, o Himakånå też jest legenda. Mówi się, że ściana na szczycie przypomina twarz Himakåny, trollicy, która podobno mieszkała w pobliżu. Legenda mówi nam, że miejscowa ludność była biedna i poprosiła bogatą Himakånå o pieniądze na zakup dzwonów kościelnych. Zgodziła się, ale tylko pod warunkiem, żeby za życia nie dzwoniono w dzwony.

Tak było przez wiele, wiele lat, aż pewnego dnia zmarła córka księdza. Ignorując zgodę, zadzwoniły dzwony, a po dolinach odbijały się piękne dźwięki. Himakånå była bardzo rozgniewana i gdy schodziła z góry do kościoła, dzwonki zamieniły ją w kamienie. Skaliste, charakterystyczne skały na szczycie są podobno jej gniewną twarzą, na zawsze uwiecznioną w kamieniu.

Tym szlakiem otworzyliśmy sezon wspinaczkowy. Pogoda dopisała nam w 100% jak na połowę kwietnia 20 stopni to idealna pogoda na takie wyprawy…

  • Poziom Himikana: niebieski / średni: (średni ”oznacza umiarkowane nachylenie z możliwymi stromymi odcinkami)
  • Długość: 2, 1 km
  • Czas: 2 godziny podróży w obie strony (zajęliśmy 3,5 godziny z dużą ilością przystanków na zdjęcia)
  • Wysokość Himakana: 357 m nad poziomem morza
  • Sezon: cały rok

co jeszcze…

  • okolica Himakåna jest bardzo atrakcyja, którą polecam odwiedzić i o której pisałam tutaj- Haugesund…

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...

Language