Norwegia,  Smaki z podróży

Smaki kuchni norweskiej…

Jak smakuje Norwegia? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób odwiedzających Krainę Fiordów. Bo przecież oprócz zwiedzania i oglądania, trzeba jeszcze coś jeść… Zaskakujące jest to, że norweska kuchnia nie przyciąga większej uwagi. My mieszkający tu już dwadzieścia lat śmiało możemy wypowiedzieć się w tym temacie. Ciągle porównujemy Norwegię do Polski lubi innych miejsc na świecie. Niestety tu nie zjemy tak jak byśmy chcieli… Tu nie ma barów szybkiej obsługi, a jedzenie jest bardzo mizerne… W kraju tym znajdują się jedne z najlepszych surowych składników na świecie. Sam kraj w większości jest dość surowy i takie ma też menu. Okresy wegetacyjne w Norwegii są dość krótkie, ale są niezwykle obfite, podobnie jak wybór dzikiej zwierzyny łownej i połowów z morza.

Tradycyjna kuchnia norweska jest w dużej mierze odzwierciedleniem jej środowiska. Norwegia jest domem dla jednego z najdłuższych wybrzeży świata, więc to naturalne, że ryby odgrywają znaczącą rolę w norweskiej kuchni i kulturze. Suszony dorsz był przez wieki największym norweskim towarem eksportowym. Dziś to świeży łosoś i dorsz atlantycki. Pod wieloma względami tradycyjna żywność w Norwegii różni się od większości kontynentalnej Europy. Kładzie większy nacisk na ryby i dziczyznę. Renifery, łosie, jelenie i cietrzewie to popularne dziczyzny, które są równie często podawane w norweskich restauracjach jak i w domu.

Tradycje kulinarne Norwegii zostały ukształtowane przez ląd i morze. Surowy klimat Norwegii zmusił jej mieszkańców do oszczędzania i przechowywania zapasów, aby plony z sezonu mogły trwać przez cały rok. Opracowane przez nich zwyczaje i techniki stały się podstawą kultury kulinarnej Norwegii i późniejszych innowacyjnych dań nowo nordyckich.

Tradycyjnie mówiąc, w większości regionów Norwegii ludzie mieli tendencję do jedzenia tego, co rosło lub zostało wyhodowane w ich części kraju lub co mogli wyhodować lub wyhodować samodzielnie. Norwegia jest bardzo długim, górzystym krajem i do niedawna transportowanie artykułów spożywczych z wybrzeża na wybrzeże było trudnym zadaniem. Z tego powodu, a także ze względu na przeszłość gospodarczą kraju, większość tego, co Norwegowie jedzą, zależy od tego, gdzie mieszkają i jaki jest ich styl życia. Kuchnia norweska może być zaklasyfikowana jako rustykalna z silnym naciskiem na dobrej jakości surowce.

🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬

„Więc jaka jest kuchnia norweska?

Co jedzą ludzie w Norwegii?

Jak kategoryzować kuchnię norweską?

Kuchnia norweska jaką my znamy jest bardzo słaba i bardzo uboga. W naszym otoczeniu ciągle spotykamy się kilkoma daniami, które przeplatają się miedzy sobą i które można wymienić na palcach jednej ręki. Ale są też dania, które bardzo polubiliśmy i chętnie się nimi zajadamy, sami tworzymy i specjalne dla nich spędzamy czas w restauracjach Jedno jest pewne… Tradycyjne norweskie potrawy zachowują swoją popularność z wszystkich właściwych powodów: są dobre, głęboko satysfakcjonujące i pomagają Norwegom zachować bogaty związek z obyczajami ich przodków i samym morzem.A co tak naprawdę jedzą Norwegowie? Oto kilka dań i przepisów ulubionych potraw kuchni norweskiej…

1.Brunost

Nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie tego norweskiego przewodnika kulinarnego niż brunost, jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni norweskiej. To norweska nazwa rodziny skandynawskich brązowych serów, która jest znana ze swojego wyjątkowego koloru i konsystencji przypominającej krówki. Nazwa brunost dosłownie oznacza „ser brązowy” w języku norweskim, chociaż technicznie rzecz biorąc, wcale nie jest serem. Norweski brunost wytwarzany jest z serwatki, która jest produktem ubocznym procesu wytwarzania sera. Aby to zrobić, mieszankę mleka, śmietanki i serwatki gotuje się przez kilka godzin, aż woda wyparuje, a cukry mleczne zamienią się w karmel. To właśnie nadaje brunostowi charakterystyczny brązowy kolor i słodycz. Im dłużej gotuje się mieszankę serwatki, tym bardziej brązowieje ten norweski „ser”. Ten karmelizowany cukier jest następnie pozostawiany do ostygnięcia przed zapakowaniem i sprzedażą w blokach.

Brunost można przygotować z mleka krowiego, koziego lub ich kombinacji. Jest słodki i przypomina karmel, ale wersje z kozim mlekiem mają ostrzejszy i bardziej pikantny smak. Pokrojony krajalnicą do sera, norweski brunost jest zwykle spożywany z chlebem, krakersami lub norweskimi goframi, a także może być używany jako składnik pikantnych norweskich potraw, takich jak finnbiff.

2. Rømmegrøt/ Riskrem / Julegrøt

2 dl ryżu
4 dl wody
1 l mleka
1 łyżeczka soli
W rondelku ugotuj ryż na wodzie przez 10 minut na średnim ogniu. Wlej mleko, zagotuj i zmniejsz minimalnie ogień. Gotuj owsiankę na małym ogniu przez około 1 godzinę lub do momentu, gdy będzie wystarczająco gęsty. Mieszaj od czasu do czasu, aby się nie przypalił. Następnie ubij śmietanę i chłodny ryż wymieszaj ze śmietaną
podawaj z masłem, cukrem i cynamonem.

Miłośnikom tradycyjnego jedzenia z pewnością spodoba się rømmegrøt, klasyczna norweska owsianka z kwaśną śmietaną z pełnego mleka, mąki pszennej, kwaśnej śmietany, masła, cynamonu, cukru i soli. To obfite i słodkie danie norweskie, które często traktuje się jako prosty posiłek z krakersami i szklanką mleka. Rømme po norwesku oznacza „kwaśną śmietanę”, a grøt „owsianka”. Riskrem to ryż na mleku z dodatkiem śmietany kremówki. Nie należy lekceważyć tego klasycznego kremu ryżowego. U Norwegów smak ten, nie tylko przywołuje miłe wspomnienia z dziecięcych Świąt Bożego Narodzenia, ale jest również doskonałym sposobem na wykorzystanie resztek owsianki. Podawany ze świeżo wymieszanymi malinami deser szybko zajmuje pierwsze miejsce na liście ulubionych deserów świątecznych. To również nasz ulubiony deser.

3.Kjøttboller / Kjøttkaker

Kjøttboller i kjøttkaker nawiązują do tradycyjnych norweskich klopsików. Jest podobny do bardziej znanego szwedzkiego klopsika, chociaż wersja norweska jest ogólnie większa. Przepisy na norweskie klopsiki są różne, ale większość składa się z kombinacji mielonej wołowiny i mielonej wieprzowiny z mnóstwem przypraw, takich jak sól, czarny pieprz, cukier, gałka muszkatołowa, imbir i ziele angielskie. Zazwyczaj są smażone na patelni i podawane z brązowym sosem, kålstuing (kapusta w sosie śmietanowym), dżemem z borówek i ziemniakami.

kjøtkaker…

400 g mięsa mielonego
1 łyżeczka soli
0,25 łyżeczki pieprzu
0,25 łyżeczki gałki muszkatołowej słodowej
0,25 łyżeczki mielonego imbiru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1,5 dl wody lub mleka
Wszystkie składniki zamieszać i uformować małe pulpeciki…
0,25 łyżeczki pieprzu

Tradycyjnie te „ciasta mięsne” były przygotowywane z resztek kawałków mięsa, które były ręcznie posiekane i uformowane w duże placki. Dziś kjøttkaker są dla Norwegii tym, czym köttbullar dla Szwecji; Pysznie doprawione klopsiki z sosem pieczeniowym

🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬🐬

Ryba w Norwegii ma bardzo duże znaczenie i mówi się, że słona woda przepływa przez naczynia krwionośne Norwegów. I to może nie jest takie dziwne – w końcu historia rybołówstwa, sięga aż do epoki kamienia. Wzdłuż całego wybrzeża, z południa na północ, nadal istnieje wiele małych społeczności przybrzeżnych, w których rybołówstwo jest ważną częścią lokalnego stylu życia.

Niektórzy z pierwszych turystów, którzy przybyli do Norwegii kilkaset lat temu, przyjechali na ryby. A sport ten nadal jest popularny, nie tylko dzięki długiej i zróżnicowanej linii brzegowej, na której miłośnicy wędkarstwa na każdym poziomie umiejętności mogą znaleźć dobre miejsce, aby spróbować swoich sił w wędkowaniu. I dlatego w Norwegii najwiecej produktów można znaleźć właśnie z ryby. A są to fiskkeboller, fiskekakker, fiskepuding, fiskesupe, fiskegrateng…

4.Fiskeboller/ Fiskekaker

Fiskeboller odnosi się do norweskich kulek rybnych. Kuleczki rybne są podstawowym pożywieniem w Norwegii i można je znaleźć w prawie każdym norweskim gospodarstwie domowym.

Kuleczki rybne norweskie mają jedwabistą konsystencję i łagodny, prawie mdły smak. Można je stosować w różnych norweskich zupach i gulaszach, ale najczęściej podaje się je w kremowo-białym sosie z gotowanymi ziemniakami i warzywami, takimi jak szparagi, brokuły, kalafior i marchew. Czasami stosuje się łagodne curry, aby nadać kulkom rybnym więcej smaku.

W norweskich supermarketach fiskeboller jest łatwo dostępny w puszkach, ale jak każda kulka rybna, najlepsze wersje są przygotowywane od podstaw. Norweskie kulki rybne są zwykle wytwarzane z mąki, mleka, jajek i mielonej siei, takiej jak dorsz, plamiak lub mintaj.

5.Fiskesuppe
Fiskesuppe to kremowa norweskie zupa przyrządzana ze świeżych ryb, skorupiaków, warzyw korzeniowych i świeżych ziół. Jest spożywana w różnych odmianach w całej Norwegii, ale typowe składniki to dorsz, łosoś norweski, krewetki, marchewka, seler, mleko, masło i śmietana.

Podobnie jak wiele zachodnich zup, fiskesuppe jest zwykle spożywany jako przystawka z dodatkiem chrupiącego norweskiego chleba.

6. Fiskegrateng

Fiskegrateng to najlepsza na świcie rybna zapiekana z makaronem warzywami i białym sosem…

300 g masła
5 dl wys. mel
11-14 dl mleka (w zależności od sosu)
1 łyżka soli
1 łyżeczka pieprzu
1 łyżka gałki muszkatołowej
4 kieszenie na jajka
4 białka jaj

Stopione masło. Szybko wrzuć mąkę.
Rozcieńczyć mlekiem. Dodaj przyprawę.
Gotuj na wolnym ogniu mieszając przez 10 min.Wstaw do łaźni wodnej.

Wyciągnij 1-1,2 kg plamiaka lub dorsza przez 10 min.

Ugotuj 5 dl makaronu.
Gdy sos lekko ostygnie, włóż go do żółtek
Wszystko wymieszaj w garnku.
Ubić białka i ostrożnie odwrócić.

Forma, która powinna być w piekarniku, na której masz bułkę tartą lub mąkę grillową.
Te, które zamierzasz zamrozić, nie powinny być noszone, dopóki nie wyciągniesz ich z zamrażarki.
Zapiekanka piecze się na środku piekarnika w temperaturze 200 stopni przez 40-45 min.

Podawać z ziemniakami, surowym jedzeniem i masłem szczypiorkowym.

7. Lapskaus

Lapskaus to gęsty norweski gulasz przyrządzany z różnych rodzajów mięsa, warzyw i ziemniaków. Jest to bogaty i sycący gulasz, który może pochodzić również z homara. Nazywany gulaszem żeglarza z Europy Północnej, kojarzonego z miastem Liverpool. Typowe warzywa to marchew, cebula, brukiew, korzeń selera i pory. Doprawia się go po prostu solą i pieprzem i spożywa z norweskim flatbrød (podpłomykiem).

8. Snitter- cięte

Snitter to, coś co jest cięte… A to cięte to nic innego jak kolorowe kanapki. Kanapki na 17 maja lub inne miłe spotkania są bardzo popularne u norwegów.
Serwują je na różnego rodzaju uroczystości i spotkania rodzinne, takie jak bierzmowanie, chrzciny, wesela i pogrzeby. Dobry chleb z mnóstwem pysznych dodatków, to kwestia fantazji i większość ludzi to lubi. I tu już kwestia fantazji…

9.Skalldyr- skorupiaki

Najlepsze owoce morza na świecie? To prawdopodobnie prawda. Zbyt zimne morza zapewniają rybom i skorupiakom fantastyczną jakość smaku. Tego smaku nie da się zapomnieć. Kiedy morze jest najzimniejsze, owoce morza również są najlepsze. Dlatego w zimowych miesiącach skupiamy się na wszystkich przysmakach morza. To właśnie od Norwegów nauczyliśmy się spędzać czas z owocami morza, czerpać inspirację do robienia fantastycznych dań rybnych i ze skorupiaków. Mój faworyt to małże w sosie śmietanowo czosnkowym… coś obłędnie dobrego…

10. Fårikål

Żaden artykuł o norweskim jedzeniu nie może być kompletny bez wzmianki o fårikål. Fårikål jest powszechnie uważany za narodowe danie Norwegii. To proste, ale obfite danie norweskie z jagnięciny, kapusty i ziemniaków.

Fårikål to sezonowe danie norweskie, tradycyjnie spożywane podczas chłodniejszych miesięcy Norwegii, począwszy od września, na powitanie jesieni. Aby przygotować, jagnięcinę lub baraninę z kością gotuje się na wolnym ogniu w zapiekance z kapustą, całym czarnym pieprzem, solą i wodą. Czasami można dodać mąkę, aby zagęścić bulion. Gotowy podaje się z gotowanymi ziemniakami.

11. VAFLER- GOFRY

Vafler oznacza „gofry” i odnosi się do tych uwielbianych norweskich przysmaków w kształcie serca. Są dostępne wszędzie… w kawiarniach, restauracjach, na imprezach sportowych i w domach i są uważane za kwintesencję przekąsek w Norwegii.
W przeciwieństwie do polskich gofrów, które zazwyczaj je się na deser lub na spacerze, norweskimi goframi można delektować się przez cały dzień. Są cieńsze i bardziej miękkie niż gofry polskie i zwieńczone różnymi składnikami, takimi jak bita śmietana, kwaśna śmietana, brunost (ser brązowy), gomme (słodki ser), jagody, dżem i cukier. Najczęściej spotykane są słodkie dodatki, ale można je łączyć z pikantnymi składnikami, takimi jak ser pleśniowy, kiełbasa lub jajka.

W Norwegii słowo kos jest używane do oznaczania „przytulności” lub „dobrej zabawy”. Jest to zasadniczo norweska wersja duńskiej koncepcji hygge. Dla Norwegów może to oznaczać wiele różnych rzeczy, ale w istocie ma opisywać rodzaj natychmiastowego szczęścia, jakie otrzymujesz, gdy czujesz się bezpieczny, ciepły i połączony. Norweski wafel jest kwintesencją symbolu kos.

12. FASTELAVNSBOLLER

Norwegowie mają swój tłusty czwartek. W tym dniu zajadają się bułeczkami wypełnionymi cienką warstwą marcepanu i bitej śmietany. U niektórych jest to coś ważna tradycji i bez tych bułeczek nie ma ostatków. Różne są warianty przełożenia, a jednym z nich jest kremem waniliowym, który jest naprawdę dobry. Bez względu na nadzienie bułeczki są zawsze! I każdy powinien dostać obowiązkową wisienkę na torcie! My też zajadamy się tymi bułeczkami. W środek wkładamy bitą śmietanę i dżem truskawkowy…

Przepis na 20 sztuk…

Przepis daje około. 20 misek

100 g margaryny lub masła
5 dl mleka
50 g drożdży
½ łyżeczki soli
1,5 dl cukru
2 łyżeczki kardamonu słodowego
O. 750 g mąki pszennej
Jajko do posmarowania

Zrobić rozczyn, poczekać do wyrośnięcia. Następnie resztę składników wymieszać z rozczynem poczekać do wyrośnięcia. Gdy ciasto wyrośnie uformować bułeczki i piec w 220 stopniach przez 10- 15 min

13. SKOLEBOLLE- BUŁKA SZKOLNA

Skolebolle odnosi się do rodzaju norweskiej słodkiej bułki wypełnionej budyniem i glazurowane wiórkami kokosowymi. Jego nazwa w języku norweskim dosłownie oznacza „bułka szkolna” (lub „chleb szkolny”). Podczas II wojny światowej rodzice mieli trudności z zapewnieniem dzieciom wystarczającej ilości jedzenia, więc szkoły stworzyły skolebolle, aby pomóc im dokarmić. Od tego czasu jest to norweska tradycja szkolna.

Skolebolle to jeden z wielu różnych rodzajów bolle, norweskiej bułki zrobionej z lekko słodzonego ciasta drożdżowego i kardamonu. Mogą być podawane bez dodatków lub z różnych składników, takich jak rodzynki (rosinbolle), czekolada (sjokoladebolle), cynamon, budyń i dżem.

14. KANELBOLLER

Co lepiej pasuje niż świeżo upieczona bułka cynamonowa w niedzielę? Tak mówi Norweżka do Norweżki… W końcu jest weekend, co oznacza bollesøndag ( niedzielne bułeczki )w norweskich domach. Bułeczki cynamonowe to chyba ulubione bułeczki w wielu domach, są soczyste, duże, miękkie, lekko ciągnące się bułeczki z dużą ilością smaku i nadzienia. Bułki cynamonowe są być może powszechnym faworytem i nie jest to takie dziwne.

15. FREDAGSTACO

Mamy w Norwegii jest tak wiele tradycji! Większość z nich skupia się wokół świąt, takich jak Boże Narodzenie, ale ulubioną tradycją Norwegów jest Fredagskos, co przekłada się na coś w rodzaju piątkowego przytulnego czasu.

W każdy piątek (tak, W KAŻDY piątek!) norweskie rodziny spędzają przytulnie czas na kanapie, aby obejrzeć program telewizyjny z rodzinnymi.

A dodatkiem tego wspólnego popołudnia jest fredagskos. To świetny sposób na odpoczynek i spędzenie czasu razem jako rodzina.

Kawa

Kawa ulubiony napój Norwegów…
Norwegowie piją więcej kawy na świecie niż ktokolwiek inny. Lubią swoją kawę bardzo mocną jak na nasze standardy i prawie zawsze czarną. Jeśli lubisz mleko i cukier do kawy, koniecznie poproś o to w Norwegii.

Kawa jest bardzo ważna dla norweskiej kuchni i kultury. To stwierdzenie jest bardzo prawdziwe. Wiem coś na ten temat…

Większość dorosłych wypija dziennie średnio 4-5 filiżanek kawy. Wiele osób zaczyna dzień od przygotowania całego dzbanka kawy, którą będą cieszyć się przez cały poranek. Potem kilka filiżanek w pracy. Potem może jeden lub dwa wieczorem.

Norwegowie bardzo kojarzą picie kawy z byciem towarzyskim. Częściej wychodzą na kawę niż na lunch. A jeśli ktoś pyta cię „czy masz kawę?”, w rzeczywistości pyta, czy może wpaść na wizytę towarzyską.

16.Pølse

Pølse med lompe lub pølse med brød czyli parówka w placku z keczupem lub parówka w bułce. Spożywanie tego typu potraw jest m.in. powszechne podczas obchodów urodzin dzieci, Wigilii i 17 maja. Taka kiełbasa w chlebie i placku jest serwowana wszędzie, dosłownie wszędzie… To proste i bardzo szybkie jedzenie, które świetnie nadaje się zarówno na codzienne, jak i świąteczne okazje. My dodatkowo wrzucamy tam jeszcze jakiegoś ogórka, lub cebulkę dla zmiany smaku.

17.Pizza

W norweskim domu nie może zabraknąć pizzy. Pizza to chyba jedno z dań z zagranicy, które trafiło nawet do najbardziej wyrafinowanego podniebienia. To niesamowite, jeśli wziąć pod uwagę, że pizza to tak naprawdę resztki jedzenia. Unikalną rzeczą jest być może to, że pizza w Norwegii jest tak naturalna jak jarmuż. Zapracowani Norwegowie zawsze lubili proste dania. To takie które zarówno smakuje dobrze, jak i jest łatwy do zabrania do domu do pieczenia w piekarniku lub zamówienia na wynos.

Można by tak jeszcze wymieniać i wymieniać te potrawy z kuchni norweskiej. W dzisiejszych czasach powiedziałbym, że młodzi mieszkańcy krainy fiordów idą na łatwiznę i nie przemęczając się stołują się w MC lub pizzerniach. Stasze pokolenie lubi swoją kuchnię i przygotowuje różnorodne potrawy. Tacos, spaghetti i pizza należą do najpopularniejszych kolacji w ciągu tygodnia. Natomiast na święta serwują tradycyjne norweskie jedzenie, które bardzo różni się od naszego. Tu znajdziesz wpis o świątecznym norweskim jedzeniu.

A to co jeszcze można znaleźć w norweskim menu:

  • Rokelaks (łosoś wędzony), orret (pstrąg), szlam (śledź), lutefisk (sztokfisz, ług i woda)
  • Lefse (miękki, płaski chleb ziemniaczany), flatbrod (suszony, chrupiący cienki chleb), ciasta, gofry, herbatniki
  • Farikal (gulasz z baraniny z kapustą i ziemniakami), kjottkakaer (klopsiki z sosem)
  • Ribbe (boczek pieczony z kapustą i ziemniakami gotowanymi), ziemniaki ze wszystkim
  • Norweskie Truskawki. Zawsze byłam wielką fanką truskawek i za norweską odmianę można umrzeć
  • Łosoś wędzony najlepszy na świecie, bez wątpienia
  • Lutefisk uwielbiany przez wielu Norwegów jest bożonarodzeniowym daniem
  • Sveller- placki na sodzie podawane z brązowym serem, dżemem lub bita śmietaną, uwielbiane przez wszystkich

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...