Podróże bliskie,  Polska

Warmia i Mazury to cud natury…17 miejsc, których nie można przegapić…

Mazury to miejsce gdzie wszystko się zaczęło… Kraina Wielkich Jezior Mazurskich oferująca wszystko: ciszę, błogość, spokój… bez tłumów i hałasu… Wyjątkowe miejsce, w którym można rozkoszować się urokami najbogatszych w przyrodę obszarów Polski, najświeższym powietrzem i świeżymi rybami serwowanymi prosto z czystych wód mazurskich jezior. To miejsce dla osób szukających ciszy i spokoju, kładących nacisk na relaks. I dobrze to wiemy: Mazury to miejsce, w którym się urodziliśmy, dorastaliśmy to tam się pobraliśmy i tam urodziły się nasze dzieci…. Małe, urocze miasteczko Kętrzyn , położone w samym centrum „Krainy 1000 Jezior” to nasz rodzinne miasto… To nasz dom i absolutnie kochamy ten fantastyczny region w Polsce. Mazury, często pomijane przez wielu turystów preferujących spędzanie czasu w Gdańsku, Warszawie czy Krakowie, mają wiele do zaoferowania. Polskie Pojezierze Mazurskie to obszar o imponujących walorach przyrodniczych z ponad 2000 jeziorami, gęstymi lasami, gospodarstwami ekologicznymi i urokliwymi miejscowościami wypoczynkowymi. To również nieznany region dla wielu i zapomniany przez Boga i ludzi… Był przynajmniej do roku 2020… A jedynymi najczęściej odwiedzanymi i wiernymi od zawsze turystami byli wsi sąsiedzi… Niemcy… Każdego roku przyjeżdżało ich miliony… A dziś pozwól, że oprowadzimy Was po tym naszym raju miłośników przyrody: Mazurach.

Najlepszy czas na wizytę…

Nie ulega wątpliwości, że najlepszą porą na odwiedzenie Mazur jest sezon letni, który jest jednocześnie najbardziej ruchliwym i najdroższym okresem w roku. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, zarezerwuj pobyt na początku czerwca lub września, kiedy pogoda nadal jest dobra i w okolicy jest mniej turystów.

❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖

A to 17 niezapomnianych miejsc do odwiedzenia w krainie wielkich jezior na Mazurach…

1. Jeziora…

Mazury to najspokojniejsza i najbardziej urokliwa część kraju z naturalnymi mokradłami. Są jednymi z największych jezior w Europie i są rajem żeglarskim. Jeziora te zostały wykopane z lądu przez lodowce podczas plejstoceńskiej epoki lodowcowej około 14 000 – 15 000 lat temu, kiedy lód pokrył północno-wschodnią Europę. Istnieje ponad 2 tysiące jezior, z których największym jeziorem mazurskim są Śniardwy (113,8 km²) i Mamry (105 km²). Śniardwy jest idealnym miejscem do pływania łódką i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jezioro to jest częścią jezior mazurskich i znajduje się 116 m n.p.m. Wokół niego znajdują się duże, nietknięte tereny podmokłe z dobrymi możliwościami wędkowania i różnymi gatunkami ptactwa. Wiele jezior jest połączonych rzekami i kanałami, co pozwala na płynną żeglugę z jednego jeziora do drugiego. To sprawia, że ​​Mazury to Eldorado dla miłośników sportów wodnych.

Warto więc spędzić kilka dni na pływaniu po tych największych polskich jeziorach.

2. Odwiedź najpiękniejszy kościół w Świętej Lipce…

Wieś znana jest z cudownego kościoła pw. Matki Bożej Świętej Lipki, arcydzieła architektury barokowej.

Wielką atrakcją „Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny” są niezwykłe barokowe organy z ruchomymi figurkami aniołów grających na instrumentach. Koncerty organowe w tym kościele to niezapomniane wrażenia. Ta piękna bazylika został zbudowana w XVIII wieku w obecnym kształcie, od XV wieku była kilkakrotnie przebudowywana. Oprócz pięknych dekoracji pod sufitem i na ścianach tańczące anioły i święci dodają dodatkowego wymiaru muzycznemu doznaniu w kościele. W tym pięknym różowym kościele odbywa się codziennie kilka 15-minutowych koncertów.

3. Odkryj kwaterę główną Adolfa Hitlera/ Wilczy Szaniec

Odwiedź historyczne miejsce, aby zobaczyć ogromne ruiny bunkrów w lesie. Podczas II wojny światowej Adolf Hitler i jego świta przemieszczali się między kwaterami głównymi znajdującymi się w całej okupowanej Europie.

W Gierłoży obok Kętrzyna znajduje się Wilczy Szaniec. Wilczy Szaniec był pierwszą kwaterą wojskową Adolfa Hitlera na froncie wschodnim podczas II wojny światowej.Prace budowlane rozpoczęły się tu w listopadzie 1940 r. pod pretekstem budowy zakładów chemicznych„Askania”. Hitler spędził około 800 dni w kwaterze głównej Wolfsschanze na froncie wschodnim podczas wojny.

4. Mamerki…

Kompleks schronów Mamerki wybudowano 20 km od Wilczego Szańca. To mniejszy kompleks niż Wilczy Szaniec. Wszystkie bunkry i budynki są nienaruszone i nigdy nie zostały zbombardowane. Jeden z najlepiej zachowanych kompleksów niemieckich bunkrów z okresu II wojny światowej znajduje się w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim. W skład kompleksu wchodzi „gigantyczny” bunkier, którego ściany i stropy mają 7 metrów grubości. Korytarze i wnętrza schronów są nieuszkodzone i dostępne dla turystów. Zachowały się zejścia do kanałów i cały 30-metrowy podziemny tunel łączący bunkry nr 28 i 30 w „Mieście Brygidy”. Niemcom nie udało się wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945 roku. Obecnie w kompleksie Mamerki w „Miasto Brygidy” mieści się Muzeum II Wojny Światowej. Schrony Centrum Łączności i Dowodzenia zostały oświetlone, a wnętrza odrestaurowane (ponad 600 mkw.).

5. Rejs kajakiem Krutynią

Krutyń to mała piękna wieś położona tuż nad rzeką Krutyń. To świetne miejsce na spędzenie czasu z naturą, pysznym regionalnym na jedzeniem oraz małym rejsem po rzece. Dla nas znających te regiony spływ kajakowy to obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania Mazur. Taki spływ spokojną rzeką jest balsamem dla duszy… Połączenie krystalicznie czystej wody z białym piaszczystym dnem, pięknymi łabędziami i lasami ze wszystkich stron czujemy się jak w bajce. Możesz wybrać jak daleko chcesz wiosłować, czy chcesz dołączyć do zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem, czy po prostu wypożyczyć kajak i podążać własnym tempem.

Krutynia to bardzo płytka rzeka, więc wiosłowanie wcale nie jest trudne. Aby wypożyczyć kajak, jedź do wsi Krutyń, a zobaczysz mnóstwo miejsc do wypożyczenia. Możesz zostawić samochód w wypożyczalni, a odbiorą cię, gdy skończysz.

Najpopularniejsza trasa zaczyna się w Krutyniu do Wojnowa lub wsi Ukta. Jeśli masz ochotę na przygodę, możesz zacząć w Ukcie i zakończyć w Zgonie.

6. Odwiedź słynne mosty w Stańczykach

Jedna z wielu najbardziej popularnych atrakcji Mazur to Stańczyki i dwa największe wiadukty.

Dwa opuszczone wiadukty należą do największych mostów w Polsce.
Te dwa ogromne wiadukty zaprojektowane przez włoskich architektów znajdują się w pobliżu małej polskiej wsi, otoczone lasem dziś są już nie czynne.Wiadukty Stańczyków należą do największych mostów w Polsce. Te „olbrzymy” z betonu zbrojonego rozciągają się na prawie 600 stóp długości, mają 120 stóp wysokości i szczycą się łukami, które mają prawie 50 stóp długości.Dwa mosty zostały zbudowane w XX wieku; północna w latach 1912-1914 i południowa w latach 1923-1926. Pełniły funkcję wiaduktów kolejowych łączących miasta Gołdap i Żytkiejmy

7. Poznaj Mikołajki…

Mikołajki to bardzo popularna latem wioska żeglarska, pełna barów, restauracji, sklepów z pamiątkami i nie tylko. Każdego lata odbywa się tu „festiwal szanty”. Można tu wypożyczyć łódkę na kilka godzin lub na dzień i zwiedzać okolicę. Mikołajki znane są jako najważniejszy port żeglarski na Mazurach. Co zaskakujące, miasteczko jest raczej małe, ale ma w sobie prawdziwy urok. To najlepsze miejsce na wypożyczenie żaglówki i zwiedzanie Pojezierza Mazurskiego. Można również spróbować jazdy na nartach wodnych lub skuterów wodnych lub po prostu zrelaksować się na publicznej plaży.

8. Odwiedź Mrągowo
Mrągowo to piękne miasto otoczone jeziorem Czos. Wokół jeziora biegnie ścieżka, która zapewnia idealny rodzinny spacer.

Miasto pokryte brukowanymi uliczkami jest pełne sklepów, barów i restauracji.

Jest mniej ruchliwe niż słynne Mikołajki. Tutaj możesz zrobić zakupy, cieszyć się widokami i zjeść smaczny posiłek. Mrągowo słynie ruwnież z Pikniku Country… Najstarszego i największego w Polsce i jednego z największych w Europie festiwali muzyki country i folk, odbywający się corocznie nieprzerwanie od 1982 jako impreza dwu-trzydniowa na przełomie lipca i sierpnia.

9. Zajrzyj do Wojnowa
Wojnowo zostało zlokalizowane przez prawosławnych, którzy w obawie przed prześladowaniami uciekli z Rosji. Wioska jest oszałamiająca. Znajduje się tu cerkiew wybudowana w latach 1921-1923. Klasztor nad jeziorem Dus i murowana świątynia staroobrzędowców czyli neogotycki dom modlitwy „molenna” z lat 1923-27.

Wszystkie trzy kościoły są otwarte dla publiczności. Są one bezpłatne dla publiczności i posiadają fascynującą historię. Również co roku Wojnowo zamienia się w plenerową galerię zdjęć. Prawie wszystkie płoty w mieście są ozdobione nagradzaną fotografią. Warto się zatrzymać.

10. Zajedź na pyszne pirogi z kurkami

Będąc na Mazurach nie można przegapić tego miejsca i koniecznie trzeba tam zajechać. Powodów jest kilka: pięknie położone miejsce, ciekawa historia, a do tego wyborne jedzenie…

To miejsce wypełnione pasją ludzi, którzy w sposób niezwykle ciekawy prezentują kawałek historii i serwują domowe obiady: wybitne pierogi z kurkami i jagodami, przepyszne cepeliny a na deser drożdżowe ciasto, smakuje jak to u babci.  

Muzeum Mazurskie w Owczarni na trasie Kętrzyn- Giżycko mieści się w budynku należącym niegdyś do majątku Owczarnia, położonego w niezwykle urokliwej dolinie rzeki Gruber. Niewątpliwie najciekawszą z blisko tysiąca eksponatów w kolekcji jest zachowana czarna kuchnia, w której gospodynie domowe gotowały na otwartym ogniu.

Muzeum w Owczarni to dom wyposażony w meble, naczynia, tkaniny, obrazy, a także sprzęt AGD i maszyny rolnicze. Zgromadzone eksponaty prezentowane są w 11 salach budynku z połowy XIX wieku. Zwiedzający mogą również obejrzeć hipotetyczne księgi hipotetyczne miasta Reszla pochodzące z XIX wieku, pisane gęsim piórem.

11. Wybierz się szlakiem bajkowych pałacy i dworków…

Dworki i pałace Warmi i Mazur świadczą o wspaniałej i urozmaiconej historii tego miejsca. Zwiedzanie ich jest jak fascynująca podróż przez wieki.
Polska to kraj zamków, dworków i pałacy. Znajdują się tam setki wspaniałych budowli – czasem centralnie położony w mieście, czasem ukryty w środku sennego krajobrazu. Są odzwierciedleniem burzliwej historii i należą do jednych z ciekawszych atrakcji turystycznych kraju. Na Mazurach jest ich sporo i każdy z nich zasługuję na chwilę uwagi…

12. Przenieś się w czasie i zajrzyj do skansenu w Olsztynku…

Olsztynek ma jedno bardzo dobre miejsce do odwiedzenia, które pamiętamy jeszcze z lat szkolnych. A jest nim skansen ludowy. Skansen w Olsztynku jest jednym z najstarszych w Polsce. Historia jego sięga roku 1909, kiedy to władze pruskie Królewca postanowiły założyć skansen. Zbiory Muzeum Budownictwa Ludowego obejmują: architekturę ludową, a w nim różne obiekty reprezentujące kulturę materialną, prace twórców ludowych i wyroby rękodzielnicze. Budynki reprezentujące architekturę ludową wywodzącą się z Warmii, Mazur, Wisły i Litwy Mniejszej zwanej też pruską Litwą, są niezwykle różnorodne architektonicznie, tworząc jeden z najciekawszych zespołów skansenów w Polsce. W skansenie możemy oglądać domy, budynki gospodarcze, budynki kościelne, obiekty produkcyjne, takie jak młyn wodny, cztery wiatraki, kruszarka do oleju, kuźnia, wędzarnia i garncarnia. To jedno z fajniejszych miejsc dla dużych i małych…

❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖

13. Zerwij trochę świeżej lawendy…

Całkiem niedaleko Olsztyna na granicy Warmi i Mazur jest mała Prowansja. Sam obszar wyglądem przypomina włoskie pejzaże, a fioletowe pola lawendy tylko nas w tym utwierdzają. Nowe Kawkowo to maleńka warmińska wieś znajdująca się w powiecie olsztyńskim. W ostatnim czasie zrobiło się o niej dość głośno, a to za sprawą lawendowego pola które to jest często fotografowane przez turystów jak i szkoły fotografii. Lawendowe pole to miejsce stworzone z miłości. Wstęp jest bezpłatny – można robić zdjęcia, spacerować po tarasach usianych lawendą, usiąść na ławce, zwiedzić niewielkie muzeum i obserwować lawendowe zbiory.

14. Zajrzyj do Gołdapi miasta ciszy i spokoju…

Gołdap Małe miasto na końcu świata… Mała miejscowość tuż przy samej granicy z Obwodem Kaliningradzkim, co nadaje mu typowo pograniczny urok z mieszaną kulturą polską i rosyjską. To małe miasto na samym końcu kraju to miejscowość uzdrowiskowa w województwie warmińsko-mazurskim w północno-wschodniej Polsce, która niegdyś była historyczną krainą zwaną Mniejszą Litwą. Miasto leży w powiecie gołdapskim i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Stoi nad Gołdapem pomiędzy Wzgórzami Szeskimi, a Puszczą Romincką. 

Miasto zostało założone w 1565 roku przez księcia Albrechta przy granicy z Litwą w celu wzmocnienia tego regionu Prus Wschodnich. Prawa miejskie zostały nadane w 1570 r. Niestety miasto ucierpiało najpierw z rąk króla Zygmunta Augusta w 1623 r., kiedy to zniszczeniu uległy wszystkie budynki, z wyjątkiem ratusza. Kolejną klęską, która doprowadziła do niemal całkowitego wyludnienia miasta, była zaraza, która wybuchła w 1625 r.

15. Poznaj zamek w Reszlu
Reszel to niewielka miejscowość, w której dumnie wznosi się Zamek Reszel. Zamek, twierdza Ordensburg, został zbudowany w latach 1350-1401 przez Zakon Krzyżacki.

Zamek był często plądrowany, oblegany i zdobywany przez wojska polskie i krzyżackie. W XIX wieku zamek zaadaptowany na więzienie został gruntownie odrestaurowany po II wojnie światowej.

16. Przejazdem przez Ryn…

Obecnie w zamku mieści się oddział Muzeum Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, hotel i restauracja.

Ryn to małe miasteczko na przesmyku, liczące niecałe 3000 mieszkańców. Jest tu naprawdę bardzo cicho i spokojnie.Niemiecka nazwa miasta brzmiała Rhein i od niej wywodzi się nazwa jeziora, nad którym położony jest Ryn – Jezioro Rynskie.

Nad miastem góruje zamek Rhein, który kilka lat temu został gruntownie odrestaurowany. Dziś w zamku mieści się hotel ze spa. Tutaj możesz również miło spędzić czas. Piękny jest również stary młyn wodny na jeziorze, który dziś służy jako pensjonat i restauracja. Dla podróżujących z dziećmi, takich jak my, należy wspomnieć, że bezpośrednio w jeziorze za zamkiem znajduje się bezpłatny odkryty basen.

17. Do Giżycka na rejs po mazurskich jeziorach

Giżycko to jedno z największych miast na Mazurach. Jest tu spory wybór hoteli i restauracji.

Wędrując po mieście i pozwól swoim stopom poprowadzić Cię do portu – głównej atrakcji. Przez całe lato codziennie odbywa się tam wesołe miasteczko. Można tu wypożyczyć rowery, gokarty czy pograć w arkady, a także pospacerować po pięknym, długim molo tuż nad jeziorem. Jest też publiczna plaża, na której można po prostu odpocząć na piasku i popływać w jeziorze Niegocin.

I takich miejsc na Warmi i Mazurach jest jeszcze wiele… Chociaż obszar ten ma do zaoferowania wiele ekscytującej historii, to przyroda przyciąga najwięcej odwiedzających.


Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...