Agder,  Norwegia,  Podróże bliskie

Brufjellhålene- dziura w dziurze…

Brufjel i Brufjellhålene to popularne miejsce w południowej Norwegii. Zdobyło największą popularność w przewodnikach Norwegii właśnie tą dziurą z widokiem na morze. Miejsce to było od dłuższego czasu na naszej liście, a zdjęcia z tego miejsca robiły na nas ogromne wrażenie i jak nic chcieliśmy tam być. Tylko wyprawa w tamto miejsce wydawała się lekko przerażająca. Wszyscy którzy byli tam przed nami przerażająco opisywali drogę w tamto miejsce. Ostatni odcinek drogi wpisany jest jako czarny, i najtrudniejszy, a do celu schodzi się wręcz po pionowej ścianie…

Co to takiego właściwie te Brufjellhålene… To takie dziury w dziurze, albo gigantyczne jaskinie, które powstały w epoce lodowcowej, ponad 20 000 lat temu. Fale i lód powoli, ale trwale wydzierały się w skały tworząc gigantyczne otwory, które można dziś podziwiać. Góry w tym obszarze były wyższe niż sa obecnie. A cały teren, na którym znajdują się gigantyczne, jaskinie jest częścią Geoparku Magmy, który znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Brufjell i Brufjellhole znajdują się w wioce Åna-Sira w pobliżu Flekkefjord. Z naszego kempingu oddalonego o jakieś 20 km na zachód kierowaliśmy się drogą FV 44 przy Flekkefjord. Następnie należy jechać wąską drogą w kierunku Roligheten. Można zaparkować już przy szkole Åna-Sira lub przejechać kilka kilometrów dalej na parking w Rolighet. Ale te kilka kilometrów to jakieś 4,5 My pakowaliśmy na parkinu bliżej szlaku. Po zaparkowaniu przeszliśmy jeszcze kawałek asfaltową drogą w przez małą wioskę w której mieszkają sympatyczni ludzie. Po drodze są małe, białe, urocze domki ciągnące się aż do morza.

tak mieszkają Norwegowie, daleko od cywilizacji i dużych miast…

Szlak…

  • trasa 3-4 godziny
  • dystans 5,5 km
  • sezon kwiecień- pażdziernik

No i startujemy… Przed wejściem na szlak mamy informację żeby nie zabierać psów, chyba że ktoś nie schodzi na dół do jaskini.

Cała podróż do Brufjell i Brufjellhole jest oznaczona znakami i farbami na kamieniach. Na parkingu znajduje się przegląd różnych tras, na których zaznaczono stopień trudności z różnymi kodami kolorów. Podróż do Brufjellet zajmuje około 1 godziny i około 1/2 godziny stamtąd do gigantycznych otworów Brufjellhålene.

Pierwszy przystanek i miejsce dla wszystkich… Plaża Sandvika… W tym też miejscu jest kilka alternatywnych tras na szczyt i nie do końca wiedzieliśmy, którą wybrać… Oczywiście padło na szlak niebieski, a powrót miał być czerwonym. Ścieżka zaczęła się stromo w górę w lesie. Ta podróż nie jest zalecana w deszczu lub po dużym deszczu, ponieważ powierzchnia staje się bardzo śliska i gładka.

No i mamy kolejny przystanek Brufjell, a na szczycie góry mamy panoramiczny widok na wybrzeże aż do latarni morskiej Lista. Brujaell drugi punkt z mapy jest 184 metrów nad poziomem morza i oferuje fantastyczne widoki na Listalande. Jak okiem siegnąć dookoła same skały. Norwegia to niewątpliwe kraj skał, a południowy region to nic jak skały i woda…

Idziemy dalej…

Z Brufiell z pięknego punku idziemy dalej ostatnie 400 metrów do pionowej ściany, po której musimy zejść używając lin… Przed zejściem w dół spotkaliśmy kilka osób zwracających, z przerażeniem w oczach. Widać było ten strach i lek własne życie. Byli to ludzie młodsi od nas, w naszym wieku i starsi ale byli też tacy z dziećmi w nosidełku na plecach i takimi małymi po 5- 7 lat…

A potem była przerwa na zdjęcia, kanapki i kawusię no i trzeba było jeszcze wrócić… Powrót okazał się znacznie prostszy niż zejście.

Maj 2020…

Flaga Norwegii

KRAJ: NORWEGIA
KONTYNENT: EUROPA
WALUTA: KORONA NORWESKA
STOLICA: OSLO
REGION: ROGALAND
POPULACJA: 5.109.O56
POWIERZCHNIA: 385.1550 KM/ KW

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...