Buskerud region środkowej Norwegii…


Buskerud to jeden z dziewiętnastu okręgów w Norwegii. Okręgi natomiast  dzielą się na 430 gmin. To również region mało znany w śród turystów.  Norwegia słynie z Preikestolen, Trolltungi, Geiranger i wielu innych miejsc katalogowych, a reszta kraju jest omijana. Powierzchnia okręgu Buskerud to 14 930 km²; zamieszkuje go około  243 491 osób. Buskerud graniczy z Akerhus, Sogn og Fiordane, Oppland, Oslo, Telemark, Hordaland i Vestvold. Herbem okręgu Buskerud jest błękitny niedźwiedź na błękitnym tle.

Ponad 60 procent mieszkańców Buskerud mieszka w południowej części hrabstwa. Na południowym krańcu znajdują się również cztery duże miasta Drammen, Kongsberg, Hønefoss i Hokksund. Dramen jest tzw. stolicą regionu Buskerud. Konsberg leży pięknie położone na zboczach gór, a główną atrakcją jest ośrodek narciarski z kilkoma fajnymi zjazdami.

Buskerud jest podzielony na 21 gmin. Gmina miejska Buskerud jest politycznie zarządzanym szczeblem administracyjnym, a rady hrabstwa są najwyższą władzą.

Region Buskerud zaczyna się pięknym fiordami już od granicy z Oslo i wysokimi górami, dzięki czemu ten region jest jednym z ładniejszych w całej Norwegii, nie licząc Lofot.  Zachodnia Norwegia czyli Hordaland  to teren bardziej nizinny z całą masą fiordów, które wrzynają się w głąb kraju, wschodnia część Hedmark jest już bardziej górzysta, ze sporą ilością niedźwiedzi brunatnych ale  obszar nie jest taki jak  Buskerud czy Oppland i  Møre og Rømsdal. Najwyższą górą w Buskerud jest Folarskardnuten (1 933 m n.p.m. ) w gminie Hol. Niektóre łańcuchy górskie mają ponad 1000 m n.p.m. Części Narodowego Parku Hardangervidda  (założonego w  1981) znajduje się również w okręgu Buskerud w Hol i Uvdal tych oto gminach.

Tu bardziej widokowo…

To właśnie Buskerud , a właściwie Hemsedal i jego okolice skradło nasze serca jako pierwsze i od tego miejsca zaczęła się nasza wędrówka po Norwegii. Buskrud to nasz drugi dom i miejsce do którego dość często uciekamy. Obie miejscowości leżą w gminie Hallingdal. Można tam…

  • pochodzić po górach,
  • iść na grzyby,
  • na ryby
  • zimą na narty

Mała miejscowość  Gol w której mamy swoją bazę liczy nie całe 4 tysiące mieszkańców i położona jest w dolinie otoczonej wysokimi górami przez co od połowy października do marca słońca tam właściwie nie ma. Oświetlone są tylko wysokie partie gór i tylko tamci mieszkańcy mają słońce cały rok. Miasteczko mimo wszystko ma sporo turystów głównie Norwegów. Główną atrakcją tego miejsca  jest hotel z centrum SPA , dużym basenem TROPICANA , saunami, jakuzzi, kilkoma restauracjami, a do tego  położony w samym centrum miasta.  Z okien hotelu widać stok narciarski z fajnymi o różnym stopniu trudności zjazdami i każdego roku stok jest rozbudowywany. Szczyty gór są również coraz bardziej zaludniane. Ludzie uciekają z dużych miast właśnie w tamte rejony.

Hemsedal jest położone wyżej w górach i wysokość między wioską Gol, a wioską Hemsedal wynosi 600 m.  Główną atrakcją jest ośrodek narciarski HEMSEDAL SKI SENTER do którego każdego roku od początku grudnia do końca kwietnia przyjeżdża tysiące narciarzy. Hemsedal graniczy z Gol i Al w Buskerud, Vang, Vestre Slidre i Nord Aurdal w Oppland oraz Lærdal w Sogn i Fjordane. Hemsedal jest to również  miejscowość rolnicza. Uprawiają tam tylko warzywa, a inne regiony słynną z sadownictwa.  W całej  Norwegii jest bardzo mało pól uprawnych bo tylko 3% rerszta to góry, fiordy i lasy, dlatego to co wyhodują jest bardzo drogie. Dolina otoczona jest wysokimi górami po obu stronach, z których spadają piękne wodospady. Najwyższą górą w Hemsedal jest Høgeloft, 1921 m. n.p.m. do tego góry w Hemsadal oferują 41 szlaków gdzie łączna długość to 210 km.

 

HYDALEN I HØRAHODN…

Jednym z miejsc które zrobiło na nas wrażenie i do którego często jeździmy  w tych przerażająco wielkich górach jest Hydalen miejsce schowane jeszcze wyżej w górach ,o którym mało kto wie i ja jeżdżąc tamtędy 15 lat też nie miłam pojęcia o jego istnieniu. Hydalen oprócz jezior z wodą pitną ma jeszcze kilka szlaków na które można wdrapać się od wiosny do późnej jesieni. Są to wysokie góry z długimi wędrówkami.  Samo Hydalen jest położone jeszcze wyżej o jakieś 400 metrów niż Hemsedal. Hydalen jest własnością prywatną i jest to chroniony obszar  z cudownym krajobrazem i dziką naturą. Można tu wędkować po wcześniejszym opłaceniu karty wędkarskiej.  Należy  również przestrzegać specjalnych zasad dotyczących ruchu drogowego, aby nie niszczyć natury i uważać na łosie i renifery i nie zagłuszać spokoju. Należy czytać plakaty informacyjne w okolicy, aby uzyskać więcej informacji na ten temat. Aby dostać się do Hydalen należy wcześniej uiścić opłatę w wysokości 5o koron norweskich.

Obszar jest wyjątkowo uroczy szczególnie jesienią gdzie roślinność zmienia kolor. Miejsce jest wysoko w górach i nie ma tu wysokich drzew, a wszystkie niskie rośliny które porastają  ziemie w tym miejscu  tworzą dosłownie turecki dywan.

Wędrując po tej pięknej dolinie wdrapałyśmy się z Ola na jedną nie wysoką górkę i już z niej widoki były niesamowicie piękne.  To jak muszą wyglądać widoki z tych wyższych gór… najwyższy szczyt tego miejsca to Ranastongi 1150- 1900 m. n.p.m długość to 6,3 km a czas na pokonanie trasy to 6 godzin.

Innego razu będąc w Hydalen wybraliśmy się na niższą z górek Harahørn której wysokość to 1140-1551 m n.np.m. i długość to tylko 3 km.  Z tego już miejsca widoki są już o wiele ładniejsze, a góry bardziej surowe i dzikie. Niestety plan legł w gruzach i  nie ukończyliśmy wspinaczki gdyż nasza psina nie dała rady tam wleźć, ma za krótkie łapki żeby wspinać się po wielkich kamieniach które były dla niej i dla nas przeszkodą. Musieliśmy niestety zawrócić , bo nikt nie był w stanie jej nieść. Dzięki temu że zawróciliśmy mieliśmy okazję zobaczyć pierwszy raz w życiu  stado reniferów w tym miejscu. Obraz który mieliśmy przed sobą był niesamowity. Pies oczywiście spłoszył nam je i nie mogłam zrobić dobrych zdjęć.

 

„Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia. Można pokonać alkoholizm, narkomanię, słabość do leków. Fascynacji górami nie można.”

 

„Góry są po to, by przeżywać w nich radość zdobywcy. By wznieść się ponad siebie”

Panoramaveien…

Panoramaveien czyli droga panoramiczna w obszarze Valders w pobliżu Hemedal i Gola w regionie Buskerud. Panoramiczna droga ma prawie 5o km długości i biegnie od Hemsedal do Fagernes i nikt nie powstydzi sie tej nazwy. Kontrast pomiędzy potężnymi szczytami górskimi ze stromymi klifami i falującymi brzegami jezior,  z wodami pełnymi wędkujących tam rybaków, rzekami i brzozowym lasem zapiera dech w piersiach.  Tutaj są także różne dzikie  zwierzęta, które można trafić wielkimi stadami i nic tylko powitać.
Skogshøden to jedna z największych gór w tym regionie 1728 metrów nad poziomem morza oraz  jest jedną z najbardziej znanych gór Hemsedal. Podróż na górę daje wspaniałe widoki i nie wymaga więcej niż 4 godzinnego marszu. To w to miejsce przyjeżdżam za każdym razem jak jesteśmy w Hemsedal. Nie ma dla mnie znaczenia że byłam tam juz tysiąc razy.  Spokój który tam jest i widoki które mi tam towarzyszą są bezcenne. To jest mój świat.. Szczęśliwymi ludźmi są tylko ci, którzy umieją cieszyć się każdym trwającym dniem, a dla mnie każda minuta spędzona w tym miejscu jest szczęściem ogromnym…

 

Z Panoramaveien roztacza się wspaniały widok na góry Hemsedal i Valdres. Cały obszar Valdres i oferuje ekscytujące zajęcia zarówno latem, jak i zimą. Lekko górzyste szlaki w przepięknym krajobrazem, zatoczkami, pięknymi widokami i spokojną atmosferą, są dobrym odcinek trasy rowerowej Mjølkevegen , z którego korzystają w sezonie grupy kolaży norweskich. Do tego są  nowoczesne pola golfowe, z których mogą korzystać zainteresowani, odwiedziny u rolników i wspólna pomoc przy zwierzętach,  a potem wspólny posiłek regionalnych dań. Zima oprócz zjazdów narciarskich okolica oferuje kuligi  z psimi zaprzęgami.  Kto zna te tereny ten wie że można tu spędzić miło czas.

Łowiectwo i wędkarstwo są popularne w tym regionie, a większość obszarów górskich w Vestre Slidre jest już bardziej  przygotowana na tego typu imprezy. W przypadku  polowań lub wędkowania należy zapoznać się z regułami i zasadami panującymi w tym terenie. Wędkarstwo jest bezpłatne dla wszystkich poniżej 21 lat. Możesz łowić  tu wielkie pstrągi, reje i okonie.

Wodospad…

W okolicy  Hemsedal można jeszcze podziwiać piękne wodospady, duże i małe. Kilka z nich jest dostępne i jednym z nich jest Rjukandeføssen kilka kilometrów za wioska Hemsedal. Rjukandeføssen to imponujący i potężny wodospad o podwójnej fali z 18-metrowym spadkiem, który przepływa przez wąską szczelinę.
Przy wodospadzie znajduje się kilka  gigantycznych formacji, a także ekscytujący wiszący most. Wodospad ma duży przepływ wody przez większą część lata.

Każda pora roku w tym miejscu jest piękna i warta zobaczenia. Dla mnie jesień chyba robi najładniejszą robotę w całej Norwegii. Kolory które są o tej porze roku są zniewalające, a miejsca wyglądają obłędnie. Do tego dary jakimi  ziemia nas obdarowuje są niewiarygodne. Ogromne ilości grzybów jakie są w lasach norweskich są dowodem na to.

O Buskerud i jego miejscach można by pisać bardzo długo. Najlepiej przyjechać tu samemu i zobaczyć kolejny region Norwegii który jest bardzo fajny.

 

Flaga Norwegii

KRAJ: NORWEGIA
KONTYNENT: EUROPA
WALUTA: KORONA NORWESKA
STOLICA: OSLO
REGION: BUSKERUD
POPULACJA: 5.109.O56
POWIERZCHNIA: 385.1550 KM/ KW