Emiraty,  Podróże dalekie

Al Badiyah meczet z historią…

Al Badiyah to meczet zupełnie inny niż Meczet Szejka Zayeda.  Będąc na wycieczce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mieliśmy możliwość podziwiania nie tylko piękne wielkie budynki, wykładane złotem w dwóch bardzo bogatych Emiratach Dubaju i Abu Dhabi ale również odwiedziliśmy miejsca, które nie są pokazywane zbyt często w tv i nie mówi się o nich z takim rozmachem.

Data budowy meczetu niestety nie jest znana, przypuszczenia są że było to w piętnastym wielu ale pewności nie maja. Meczet zbudowany jest z błota i kamienia i nie zawiera żadnych elementów drewnianych. Meczet Al Badiyah jest najstarszym zachowanym do dziś meczetem w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Mieści się w małej wiosce w emiracie Fudżajra około 50 km na północ od centrum regionu.

Fudżejra to jeden z siedmiu Emiratów Arabskich który nie jest położony nad Zatoką Perską. Jest to dość turystyczne miejsce ale też bardzo religijne i przestrzegające surowe zasady. Tu już kobiety muszą przestrzegać reguł nosić ubranie zakrywające kolana i ramiona. Mąż z żoną nie może chodzić za rękę ani pod rękę. I takich zasad jest jeszcze kilka.

Meczet to niewielka, kwadratowa konstrukcja o  powierzchni 53 metrów kwadratowych (570 stóp kwadratowych) i została zbudowana z materiałów dostępnych w okolicy, głównie kamieni o różnych rozmiarach i cegieł mułowych pokrytych wieloma warstwami tynku bielonego. Dach ma cztery przysadziste, spiralne kopuły, które są podtrzymywane przez tylko jeden centralnie umieszczony filar, który również tworzy sufit. Wejście do meczetu odbywa się przez dwuskrzydłowe drewniane drzwi. Jest tak malutki że nasza dwudziestoosobowa grupa ledwo się tam pomieściła.

W sali modlitewnej znajduje się mały mihrab (nisza w ścianie, która wskazuje kierunek Mekki), prosta ambona, łuki i otwory. Centralny słup dzieli przestrzeń wewnętrzną na cztery kwadraty o podobnych wymiarach. Filar wspiera wszystkie cztery kopuły, które można zobaczyć z zewnątrz. Wewnątrz sali modlitewnej kilka małych dekoracyjnych okien pozwala na wejście światła i powietrza do meczetu. W grubych ścianach znajdują się także sześcianowe przestrzenie, w których przechowywane są kopie Koranu i innych książek.

W Meczecie w dalszym ciągu odbywają się modlitwy i jest on atrakcja turystyczną. Dla grup zorganizowanych wypożyczane są abaje, w której można zdobić sobie zdjęcie jak również można przymierzyć burkę jedną z pierwszych jakie nosiły kobiety dawno temu. Dziś wiadomo że kobiety noszą innego rodzaju burki lub hidżaby.

Jest duża różnica między Meczetem w Abu Dhabi, a Meczetem w Fudżajra i na pewno warto zobaczyć oba tak samo jak te dwa różne Emiraty.

Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Listopad 2015…

 

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...