Abu Dhabi i Meczet Szejka Zayeda…
31.10.2015
Meczet Szejka Zayeda to najbardziej olśniewająca i imponująca budowla w Abu Dhabi i całych Emiratach Arabskich. Nasza wycieczka w to miejsce była spełnienim moich marzeń. Już przy wiezdzie na wyspę widać go jak na dłoni. Meczet wzniesiony jest powyżej poziomu ulic i bardzo wyróżnia się na tle całej okolicy. Widoczny jest ze wszystkich trzech mostów łączących wyspę ze stałym lądem. Biel marmurów i złote dekoracje iskrzą się w słońcu tak, że bez ciemnych okularów przeciwsłonecznych nie można patrzeć w jego stronę. Fasada Meczetu pokryta jest macedońskim marmurem Sivec, a śnieżnobiały kolor to symbol czystości i pobożności.
Historia tego Meczetu jest bardzo bogata i ciekawa. Pomysłodawcą projektu był sam Sheikh Zayed Grand Mosque nazywany ojcem Emiratów i pierwszy prezydent kraju. Sprawował tą funkcje przez 33 lata. Marzył o wzniesieniu świątyni, która będzie jednoczyć cały świat islamu. Meczet Szejka Zayeda został ukończony w 2017 roku i miał być symbolem otwartości i nowoczesności Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sam Szejk jednak nie doczekał hucznego otwarcia gdyż zmarł w 2004 a świątynia jest miejscem jego spoczynku.
W całych Emiratach Arabskich są bardzo zaostrzone przepisy, a najbardziej właśnie w Meczetach. Aby wejść do Meczetu należy mieć stosowne ubranie. Głównie chodzi tu o kobiety. Nie można nawet zrobić sobie zdjęcia w nie odpowiednim ubraniu. Strażnicy pilnują tego bardzo dokładnie. Kobiety ubrane są wręcz od głowy do stóp. Musi być wszystko dokładnie zakryte. Na głowie miałam szal tak założony żeby szyja i kark też nie były widoczne. Sukienka sięgała do samej ziemi, a z pod bluzki mogły wystawać tylko dłonie. Przy 40 stopniach na zewnątrz w tym czarnym kolorze i elastycznym szalu myślałam że zemdleje, było tak gorąco. Panowie natomiast mieli długie spodnie i koszule zakrywające ramiona. W dodatku wszystko musi być luźne, nie może przylegać do ciała. Jeśli kobieta nakłada spodnie to nie mogą być to rurki, żadnego rodzaju leginsy itp. Jeśli nie jesteśmy przygotowani na tego typu wejście, na miejscu można wypożyczyć abaję.
Piękny kwadratowy dziedziniec o powierzchni 17 tys. m2, zdobi cudowna kwiatowa mozaika, będąca największą marmurową mozaiką na świecie. Widok tego jest oszałamiający. Dziedziniec otoczony jest również przez ponad 1000 kolumn, a w narożnikach wznoszą się cztery minarety o wysokości 107 m.
Meczet Sheika Zayeda jest największym meczetem w Emiratach i ósmym co do wielkości na świecie. A obszerna świątynia modlitewna ma powierzchnię 22 tys. m 2 W głównej sali modlitewnej może modlić się 7 tys. osób, a dodatkowe 3 tys. w dwóch salach bocznych, z których jedna przeznaczona jest tylko dla kobiet. Cały meczet wraz z dziedzińcem może pomieścić 40 tys. wiernych. W całej budowie Meczetu brało udział bardzo wielu ludzi. Począwszy od architektów, elektryków, rzemieślników, hydraulików po zwykłych budowlańców. Cała ta ekipa była z wielu różnych krajów między innymi: Maroka, Turcji, Grecji, Indii, Chin Malezji ,a nawet Pakistanu czy Wielkiej Brytanii i łączna suma pracowników to koło 3 tysięcy. Do budowy świątyni wykorzystano wiele bardzo drogich materiałów, takich jak marmury, złoto, kamienie szlachetne, ceramikę szkło kryształowe. Wszystko to ściągnięte zostało z różnych stron świata.
Jeszcze jedną bardzo ważną rzeczą, którą trzeba bardzo przestrzegać w Meczecie to że kobieta nie może iść za rękę ani pod rękę z mężem. Nie mogą nawet stać przy sobie dotykając się. Musi być zachowany spory odstęp. I bardzo na to zwracają uwagę.
Pomieszczenie w którym stoimy z mężem to główna sala modlitw, a podłogę tej sali pokrywa największy na świecie, ręcznie tkany dywan o powierzchni 5.627 m2 i wadze 35 ton. Dywan składa się z 2 mld splotów, a jego wykonanie 1200 tkaczom zajęło aż dwa lata. Autorem projektu był irański artysta Ali Khaliqi, a wełna pochodzi z Iranu i Nowej Zelandii.
Wnętrze meczetu to arcydzieło sztuki, robi przy tym ogromne wrażenie, harmonia ornamentów, kolorów i odcieni. W głównej sali znajduje się 96 marmurowych kolumn i oświetla ją 7 przepięknych żyrandoli zdobionych przez miliony kryształów samego Svarovskiego. Wszystkie żyrandole wykonane są z pozłacanej stali nierdzewnej i złoconego mosiądzu. Użyto do tego 40 kg 24-karatowego złota. Każda informacja wzbudzała w nas niesamowite emocje. Największy z nich, czyli ten o wysokości 15 m, średnicy 10 m i wadze 12 ton, znajduje się w głównej sali modlitewnej i jest trzecim co do wielkości żyrandolem na świecie. Kolejne dwa są po 8 ton i wiszą w pozostałych salach. Tak jak cztery inne w błękitnym kolorze.
W podziemiach Meczetu są równie piękne toalety. Tak niezwykłe, że wszyscy tam szli i podziwiali. Meczet Sheika Zayeda to miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć będąc w Emiratach Arabskich. Miejsce godne polecenia. Ogrom i przepych robi niesamowite wrażenie. Miejsce jak nie z tego świata, jak bajka do której mieliśmy okazję przenieść się na moment.
PRAKTYCZNE INFORMACJE:
- Godziny otwarcia: od soboty do czwartku 9:00 – 22:00- w piątki jedynie w godzinach 16:30 – 22:00
- Waluta: dirham [AED] – walutę należy sprawdzać przed danym wylotem
- Lokalizacja : Abu Dhabi
- Wstęp: bezpłatny
- Ubiór nie zależnie od tego czy to kobiety czy mężczyźni przestrzegać należy przepisów. Kobiet nakryte od głowy do stóp, najlepiej żeby to był ubiór luźny, nie podkreślający kształtów. Mężczyźni długie spodnie i koszule do łokci.