Podróże dalekie,  USA

Nowy Jork- miasto które nigdy nie śpi…

Och, Nowy Jork! To miejsce, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu! Nie ma innego miejsca, które dorówna Nowemu Jorkowi pod względem atrakcji, miejsc do odwiedzenia oraz wyśmienitej kuchni i trunków. Nasze trzy dni w tym mieście, to zdecydowanie za mało… Przygotujcie się na niezapomnianą podróż do jednego z najbardziej ikonicznych miast świata – Nowego Jorku! Odkrycie tej miejskiej dżungli to jak wejście na scenę wielkiego teatru, gdzie każda ulica, każdy skrawek tego miejsca ma swoją własną opowieść do opowiedzenia. To prawdziwa mekka dla podróżników i smakoszy, pełna życia i kultury. Rozważając wszystkie wspaniałe atrakcje, jakie oferuje Nowy Jork, łatwo się pogubić w tłumie możliwości. To miejsce, które każdy musi odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Oto kilka miejsc, które udało nam się zobaczyć w te niecałe trzy dni. Co zobaczyć w Nowym Jorku? To pytanie, na które co roku starają się odpowiedzieć miliony turystów odwiedzających to największe miasto w USA. NYC to niezwykłe miejsce, gdzie historia i nowoczesność przenikają się w fascynujący sposób, a liczne zabytki, muzea, parki, restauracje, nowoczesne wieżowce i punkty widokowe oferują nieograniczone możliwości dla zwiedzających.

Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem sztuki i kultury, czy też po prostu chcesz poczuć energię Nowego Jorku, znajdziesz tutaj wiele inspirujących propozycji. Nowy Jork to rodzaj miasta, które zawsze się zmienia i które jest całkiem ekscytujące do zwiedzania.

Nowy Jork to miejsce, które budzi w ludziach różnorodne emocje. Nasze trzy dni spędzone w tej kolumnadzie szkła i betonu to tylko skrawek zatłoczonego Manhattanu, gdzie wszystko jest ogromne i wszystkiego jest pod dostatkiem. Wśród przeszklonych drapaczy chmur, gęsto poskręcanych uliczek i metra na każdym rogu, można poczuć puls życia tego miejsca. Brudne ulice, popękane asfalty i niekończący się ruch… w powietrzu unosi się napięcie. Każdy się spieszy, trąbi, pędzi nawet na czerwonym świetle. Ale to tylko jedna strona medalu. Gdy się lepiej przyjrzymy, wtopimy się w tę pulsującą energię i odkryjemy, że nie każdy musi się śpieszyć. W Nowym Jorku można złapać oddech, spotkać uśmiech na twarzy przechodnia, a nawet zobaczyć ludzi odpoczywających na ławkach, czytających książki, rozmawiających z przyjaciółmi. Nawet w betonowych parkach przy Wall Street dzieci bawią się i uśmiechają. Tutaj każdy może być sobą i jednocześnie być częścią tej niesamowitej mozaiki życia.

Poznawanie Nowego Jorku to jak wciągająca książka, której zakończenie chciałoby się przekładać na później. Miesiąc w tym niezwykłym mieście wydaje się być zdecydowanie niewystarczający, ale nawet trzy dni potrafią dać nam pobieżny wgląd w to, co ma do zaoferowania ta metropolia. W trakcie naszego krótkiego pobytu, udało nam się zasmakować, zanurzyć się w atmosferze, wsłuchać w odgłosy ulic, a nawet pokochać lub znienawidzić niektóre jej aspekty.

Zanim przejdziemy do opisów miejsc i zdjęć, jakie udało nam się zrobić, chciałbym podzielić się małą informacją. Podczas pobytu w Nowym Jorku natrafiliśmy na rekordowy smog spowodowany pożarami w Kanadzie. Trwające od wielu dni pożary w Kanadzie pochłonęły już kilka milionów hektarów lasów i łąk, co zaowocowało szaro-pomarańczową łuną, przypominającą sceny z filmu. Niestety, tym razem była to rzeczywistość. Katastrofalna jakość powietrza utrzymująca się od kilku dni na ogromnym obszarze Stanów Zjednoczonych, sięgająca od Środkowego Zachodu aż po Wschodnie Wybrzeże USA.

ZOBACZ TIMES SQUARE W DZIEŃ I W NOCY

Co warto zobaczyć będąc na Times Square? Na pewno trudno nie zauważyć gigantycznych neonów reklamowych. Ale zwróćcie również uwagę na liczne teatry, kina, flagowy sklep Disneya, M&M’s World czy słodki Hershey’s Chocolate.

Pomimo kontrowersyjnych opinii o tym miejscu, każdy powinien się tam znaleźć (co najmniej dwa razy – w dzień i w nocy), aby wyrobić sobie własną opinię o tym miejscu. Kicz czy magia? Pędzące i trąbiące samochody, myszka Miki, pół-nagie dziewczyny wymalowane we flagę amerykańską, policjanci jak z seriali ustawiający się do selfie, błyszczące z każdej strony ekrany z reklamami wszystkiego, ludzie, którzy się zatrzymują i dosłownie pokazują miłość, żeby znaleźć się na telebimie #loveison, czerwone krzeselka i stoliki, przy których można sobie usiąść i ot tak sobie posiedzieć. I oczywiście Starbucks z litrową kawą, która najbardziej smakuje właśnie tam.

W nocy ciężko się przecisnąć (a byliśmy tam w środku tygodnia), wszystko świeci, miga, gra i zachęca do skorzystania… Times Square to jedno z najsłynniejszych skrzyżowań na świecie. To skrzyżowanie ulic, na którym Broadway łączy się z Siódmą Aleją, przyciąga 50 milionów ludzi rocznie, co czyni go jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na świecie. Przez pozostałe 365 dni w roku Times Square jest niemal tak samo zatłoczone, jak uliczni artyści organizujący przedstawienia, a goście z całego świata wpatrują się w miliony świateł zdobiących neonowe billboardy. Zwiedzanie zaczęliśmy właśnie od TIMES SQUARE ze względu na niedaleką odległość od naszego hotelu. To miejsce, które niezmiennie zachwyca swoją intensywnością i energią, już od pierwszych kroków na jego kolorowych chodnikach. Przybywając na Times Square zaraz po przylocie, mogliśmy poczuć pulsujący rytm tego miejsca, gdzie życie trwa nieustannie, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Spacer Piątą Aleją…

Dalej poszliśmy w kierunku Piątej Alei, słynnej drogiej ulicy, która przyciąga uwagę swoim blaskiem i prestiżem. Piąta Aleja w Nowym Jorku, każdy na pewno zna i wie, że warto zobaczyć tą jedną z najbardziej rozpoznawalnych ulic w mieście. Fifth Avenue ciągnie się na długości prawie 6.2 mili (10 km) i właśnie wzdłuż tej ulicy znajdują się jedne z najbardziej luksusowych sklepów, salony słynnych projektantów mody oraz restauracje firmowane nazwiskami gwiazd show-biznesu.

Jedną z najsławniejszych atrakcji na Piątej Alei jest Rockefeller Center. To kompleks 19 budynków tworzących największe na świecie centrum biznesowe. Tutaj również znajduje się kolejna słynna atrakcja Nowego Jorku. Jest to lodowisko (The Rink at Rockefeller Center), które pojawia się w czasie świąt Bożego Narodzenia u podnóża nowojorskiego pozłacanego posągu Prometeusza. Spacer Piątą Aleją to nie tylko możliwość obcowania z luksusem i elegancją, ale także podróż w czasie przez historię oraz czerpanie z bogactwa kulturowego i architektonicznego tego miejsca. Każdy krok po Piątej Alei to odkrycie nowych fascynujących zakątków miasta, które inspirują i zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem.

St. Katedra Świętego Patryka: Perła Architektury przy Piątej Alei

Tuż obok Rockefeller Center znajduje się katedra, która swoją architekturą przyciąga uwagę i wzbudza zachwyt odwiedzających. St. Katedra Świętego Patryka, majestatycznie wznosząca się przy Piątej Alei w środkowym Manhattanie, stanowi niezaprzeczalny punkt orientacyjny w sercu miasta. Jej monumentalna fasada oraz misternie zdobione wnętrze tworzą niepowtarzalny klimat i składają hołd nie tylko duchowej dziedzictwu miasta, ale również talentowi i zaangażowaniu tych, którzy przyczynili się do jej budowy. Odwiedzając katedrę, można poczuć niezwykłą atmosferę spokoju i zadumy, co czyni to miejsce idealnym dla poszukiwaczy chwili kontemplacji w zgiełku nowojorskiego życia.

Central Park: Oaza Spokoju w Betonowej Dżungli Nowego Jorku

Dalej naszą ciekawość kierowaliśmy do zielonych płuc Nowego Jorku, które oferują ucieczkę od zgiełku i hałasu wielkiego miasta. Central Park stanowi nie tylko miejsce rekreacji i rozrywki, ale także oazę spokoju, w której można oderwać się od codzienności i napełnić płucami świeżym powietrzem.

Central Park to gigantyczny, zajmujący 341 hektarów park, będący zielonym sercem Nowego Jorku, znajdującym się dokładnie w centrum Manhattanu. Podczas zwiedzania tego miejsca rozpoznacie wiele filmowych lokalizacji oraz Instagramowych miejsc.

Ponieważ zwiedzanie Central Parku może zająć wiele godzin, warto wcześniej zaplanować, co warto zobaczyć. Na liście “must see” nie może zabraknąć deptaku The Mall and Literary Walk, który zaprasza na pieszą wędrówkę. Kolejnymi miejscami, które warto odwiedzić, są Bethesda Fountain and Terrance – tutaj znajduje się najbardziej rozpoznawalna rzeźba anioła oraz urokliwy taras spacerowy z widokiem na zielone drzewa i jeziorko.

Spacer po Central Parku to jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia w Nowym Jorku. Zwiedzanie jest bezpłatne i stanowi piękne miejsce na odpoczynek po spacerze ruchliwymi ulicami miasta. Central Park to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie i jedno z najczęściej filmowanych miejsc. Można po prostu przespacerować się po nim na własnych nogach, wypożyczyć rower i przejechać jedno lub dwa okrążenia po całym parku lub zrobić coś bardzo turystycznego i wybrać się na przejażdżkę konną bryczką.

W samym sercu Manhattanu można się zrelaksować na łonie natury, a nawet znaleźć miejsca, w których nie ma ludzi, usiąść na ławeczce i po prostu sobie pomedytować. Jest to także miejsce bardzo przyjazne dzieciom, w przeciwieństwie do pozostałych części Manhattanu, gdzie ciężko znaleźć kawałek parku czy placu zabaw. Można po prostu usiąść sobie na trawce, zjeść loda i popatrzeć w chmury, złapać wi-fi i popracować, pobiegać, przejechać się konno, zagrać w baseball. Dla dzieci są także liczne place zabaw oraz muzeum. Jeden dzień na ten wielki park to zdecydowanie za mało czasu.

Odkryj SUMMIT One Vanderbilt: Nowy Must-See w Nowym Jorku

Kolejny dzień w Nowym Jorku rozpoczęliśmy od spaceru ulicami miasta w kierunku jednej z najnowszych i najbardziej fascynujących atrakcji – Summit One Vanderbilt.

W Nowym Jorku wiele wieżowców oferuje punkty widokowe, ale pomimo dużej konkurencji ceny są dość wysokie, a obiekty starają się przyciągnąć klientów dodatkowymi atrakcjami. My postanowiliśmy odwiedzić Summit One Vanderbilt, który otwarto całkiem niedawno, w 2021 roku. Jego charakterystyczna szklana fasada i srebrne balony, które podbiły Instagram, sprawiły, że nie mogliśmy się oprzeć. Miejsce to naprawdę robi wrażenie, oferując niesamowite widoki, idealne do sfotografowania. Ceny biletów różnią się w zależności od godziny wizyty – najdroższe są podczas zachodu słońca, kiedy też można się spodziewać największego tłumu. Wejście w ciągu dnia kosztuje około 50$. Przy wejściu otrzymuje się również okulary przeciwsłoneczne, które są niezbędne w słoneczne dni!

SUMMIT One Vanderbilt, najnowszy taras widokowy Nowego Jorku, zapewnia niezapomniane doświadczenia. Zlokalizowany na trzech najwyższych piętrach jednego z najwyższych budynków na Manhattanie, ten wielozmysłowy obiekt oferuje szereg artystycznych instalacji, lustra od podłogi do sufitu i, oczywiście, ogromne widoki. Wizyta w SUMMIT One Vanderbilt to jedna z najlepszych atrakcji Nowego Jorku. Z jego szczytu rozciąga się niepowtarzalny widok na Empire State Building i Midtown Manhattan. Z trzema poziomami do zwiedzania, światowej klasy instalacjami artystycznymi i ceną niższą niż większość innych tarasów widokowych w Nowym Jorku, jest to jedno z najlepszych doświadczeń za te pieniądze.

P.S. Polecam kupować bilety na wszystkie wieżowce z wyprzedzeniem, aby uniknąć długich kolejek do kas, które mogą zająć kilka godzin – szkoda tracić czas na stanie w kolejce!

Madame Tussauds

Podczas naszej podróży do Nowego Jorku postanowiliśmy odwiedzić Madame Tussauds, które już dobrze znaliśmy z Londynu. Z dziećmi mieliśmy okazję być tam kilka razy, więc pomyśleliśmy, że skoro w Nowym Jorku jest tak wiele atrakcji, skorzystamy z tych, które już znamy.

Madame Tussauds to miejsce, w którym nie sposób się nudzić. To doskonała atrakcja dla wszystkich poszukiwaczy radości. Spacerując po muzeum, nie spieszyliśmy się. Pozowaliśmy z naszymi ulubionymi postaciami i rozmawialiśmy z prawie wszystkimi gwiazdami. Spędziliśmy ponad 2 godziny na zwiedzaniu. Ze względu na stale zmieniający się skład nowych figur, zawsze było mnóstwo nowych okazji do zrobienia sobie zdjęcia.

Od prawie dwudziestu lat Madame Tussauds jest nieodłącznym elementem Times Square, przyciągając gości na 42. Ulicę swoją charakterystyczną sylwetką.

Odkryj Grand Central Terminal: Perła Architektury i Historii

Przechodząc podziemiami z Summit One Vanderbilt, odkrywamy się przed słynnym nowojorskim dworcem, który wielokrotnie gościł na ekranach telewizorów! Podążając ulicami miasta i zachwycając się jego cudami, wpatrujemy się w monumentalny gmach nad naszymi głowami, wchłaniając historię jednego z najbardziej ikonicznych miejsc w Nowym Jorku.

Grand Central Terminal został wybudowany w czasach świetności amerykańskich pociągów dalekobieżnych. Pierwszy gmach otwarto w 1873 roku, ale obecny wygląd to efekt kolejnej budowy z początku XX wieku. Dziś, mimo że stacja sprawia wrażenie nieco wyludnionej, nadal zachwyca swoją architekturą i bogatą historią. Choć kolej nie cieszy się tu tak dużą popularnością jak w Europie, Grand Central Terminal jest uważany za zabytkową perłę architektoniczną. Nie sposób nie zauważyć “gwiazd” na suficie głównej hali, gdy wszyscy pędzą tam i z powrotem. To symboliczne elementy, które dodają uroku temu miejscu. Aby zgłębić tajemnice stacji i poznać jej historię, zalecam skorzystanie z oficjalnej wycieczki po Grand Central Terminal Tour oferowanej przez firmę Take Walks (koszt: 35 USD).

W piwnicy Grand Central Terminal znajduje się także niezwykła knajpka o nazwie Grand Central Oyster Bar & Restaurant, zapewniająca niezapomniane doznania kulinarne. Jeśli chcesz poczuć klimat lat dwudziestych XX wieku, koniecznie odwiedź The Campbell, gdzie niegdyś mieściło się biuro Johna W. Campbella, członka zarządu New York Central Railroad i potentata finansowego z tamtych czasów. Jednak pamiętaj o dress code! Grand Central Terminal to nie tylko miejsce przesiadkowe, ale także skarbnica historii i architektonicznych inspiracji, którą warto odwiedzić podczas swojej podróży po Nowym Jorku.

World Trade Center: Ikona Nowego Jorku

Jeśli macie niewiele czasu na zwiedzanie Nowego Jorku, nie jest to miejsce, które poleciłabym Wam. Jednak jeśli zatrzymujecie się w mieście na dłużej, sądzę, że warto odwiedzić zarówno pomnik ofiar ataku na WTC, jak i okolice ulicy Wall Street, znajdującej się w pobliżu.

Na terenie One World Trade Center znajduje się także WTC Memorial. Jest to muzeum poświęcone tragedii z 11 września, osobiście jednak nie polecam wizyty w tym miejscu, chyba że ktoś z czytelników lubi oglądać szczątki betonu oraz żelbetowe bloki porozrzucane na ogromnej przestrzeni.

Nowo odbudowane World Trade Center Tower stało się teraz główną atrakcją Dolnego Manhattanu. Wysoka na 541 m wieża doskonale widoczna jest praktycznie z każdego punktu na Manhattanie, co stanowi doskonały punkt orientacyjny. Osoby, które chcą zobaczyć przepiękną panoramę miasta, muszą koniecznie wyjechać ekspresową windą na taras widokowy One World Observatory znajdujący się na 102 piętrze. Standardowy bilet kosztuje 39 dolarów (dzieci do 12 lat płacą 33 dolary). Polecam kupić bilety online, aby zaoszczędzić i zarezerwować wcześniej najlepszą godzinę zwiedzania.

Wall Street: Ikona Finansów Świata

Odwiedź Wall Street, słynną nowojorską ulicę z sięgającymi do nieba wieżowcami. Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać miejsca, skąd praktycznie kieruje się gospodarką całego świata. Znajdująca się na Wall Street giełda to z gigantyczną amerykańską flagą przekrywającą fasadę budynku, to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku.

Wall Street to wiecznie zatłoczone miejsce, przez które przewijają się tysiące turystów, zmieszanych z tłumem ubranych w eleganckie garnitury biznesmenów. Na samym krańcu (południu) Manhattanu znajduje się dystrykt finansowy. W porównaniu do powyższych dzielnic to całkiem spory obszar, który wiele osób kojarzy ze względu na zamachy terrorystyczne w 2001 roku. Na szczęście są też bardziej pozytywne skojarzenia dzięki słynnemu filmowi – “Wilk z Wall Street”.

Brooklyński Park i Most: Spacer wśród Ikonicznych Symboli NYC

Brooklyn Bridge Park i jego pobliska plaża Pebble Beach oferują jedne z najpiękniejszych widoków na panoramę Manhattanu oraz słynny Most Brookliński. Ten obszar nadbrzeżny, rozciągający się wzdłuż East River w Brooklynie, kiedyś tętnił życiem jako miejsce magazynów i portów promowych. Jednak po wybudowaniu Mostu Brooklińskiego zaniechano potrzeby istnienia tych portów, co doprowadziło do lat zaniedbań. Dopiero w latach 80. XX wieku rozpoczęto przekształcanie tego obszaru w park o powierzchni ponad 80 akrów. Dziś nie tylko podziwiasz niezapomniany widok na panoramę Manhattanu, ale także możesz jeździć na rowerze, biegać, grać w koszykówkę, bocce, piłkę nożną czy też pływać kajakiem lub uprawiać bouldering.

Spacer po Most Brookliński to niezapomniane przeżycie, które z pewnością zapisze się w Twojej pamięci. Tak jak zapisał się i w naszej. Most o długości dokładnie 1,833 metry zapewnia 40-minutową wędrówkę z niezrównanym widokiem. Pamiętaj jednak, że podczas spaceru możesz odczuć chłodniejszą temperaturę, szczególnie gdy wieje wiatr z East River.

Na Most Brookliński dotarliśmy dwa razy. Pierwszego dnia widoczność była bardzo zła ze względu na dym, który zasłonił wszystko, jak wspomniałam na początku wpisu. Dnia następnego pogoda była nieco lepsza, więc skorzystaliśmy z lepszej przejrzystości i poszliśmy jeszcze raz.

Odkryj Chinatown: Tętniące życiem serce Azji w Nowym Jorku

Chinatown, położone na południe od Małych Włoch, jest jednym z najbardziej fascynujących obszarów miasta. Z prawie 100 000 mieszkańcami, Chinatown jest domem dla największej populacji chińskiej poza Chinami, co czyni je niezwykłym miejscem do odkrywania kultury, kuchni i zakupów.

Spacerując ulicami Chinatown, można poczuć puls życia tej unikatowej dzielnicy. To tutaj możesz spróbować autentycznych dim sum, pierogów i innych przysmaków kuchni chińskiej, które roztaczają aromatyczne zapachy na każdym rogu ulicy.

Chinatown nie tylko kusi smakami, ale także kusi bogactwem swojej kultury i historii. Znajduje się tu największa koncentracja Chińczyków na półkuli zachodniej, co czyni to miejsce jedną z najstarszych chińskich enklaw etnicznych i jedną z najbardziej zaludnionych dzielnic w Nowym Jorku. Podczas wizyty w Chinatown nie zapomnij odwiedzić takich miejsc jak Pell Street, Little Fuzhou oraz Doyers Street, gdzie można odkrywać autentyczne chińskie smaki, kolory i dźwięki, które sprawią, że Twoja podróż stanie się niezapomniana.

Odkryj Urok Little Italy: Kawałek Włoch w Nowym Jorku

Tuż obok Chinatown, w sercu Nowego Jorku, znajduje się kolejna znana dzielnica – Little Italy. To magiczne miejsce, gdzie wkraczając na ulicę, można poczuć się jak we Włoszech, gdzie stoliki i krzesełka są rozstawione na ulicach, a mnóstwo ludzi spotyka się na lunch i kolację.

Little Italy słynie z dużej ilości włoskich mieszkańców i co za tym idzie – obfituje w autentyczne włoskie restauracje. Szczególnie zachęcam do spaceru po Mulberry i Broome Street, gdzie nad ulicami rozwieszone są kolorowe znaki, a także znajduje się przepiękny mural autorstwa Tristan Eatona – „Audrey Hepburn”.

Chociaż Małe Włochy zmieniły się przez lata, ich historia jest nadal żywa. W 1910 roku w Małych Włoszech mieszkało prawie 10 000 Włochów. W XX wieku wielu z nich opuściło tę okolicę, ale pozostały ślady bogatej kultury i tradycji włoskiej. Obecnie Małe Włochy są znacznie mniejsze, ale wciąż przyciągają turystów ze względu na swoją historię, wpisaną do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych. Dla miłośników filmów, Małe Włochy są również miejscem kultowych produkcji filmowych. Wiele znanych filmów zostało nakręconych właśnie tutaj, takich jak “Ojciec Chrzestny”, “Ulice Przeciętności”, “Leon: Zawodowiec” czy finał “Rodziny Soprano”.

Dumbo: Modny Skarb Brooklynu

Podczas zwiedzania Brooklynu nie można przegapić słynnego Dumbo, obecnie jednego z najbardziej modnych miejsc w Nowym Jorku. To dzielnica, która powoli przejmuje przywileje Manhattanu, choćby dzięki swojej kosmicznie wysokiej wartości nieruchomości. Tutaj możesz podziwiać widoki na Manhattan Bridge oraz Brooklyn Bridge, a także zobaczyć niepowtarzalną panoramę Manhattanu. Dumbo to idealne miejsce na relaksujący spacer i odpoczynek od zgiełku miasta. W okolicy znajdziesz również kilka przytulnych kawiarni oraz przepyszną pizzerię Grimaldi’s Pizza, która zachwyci Twoje kubki smakowe. Dumbo, co dosłownie oznacza „pod wiaduktem Manhattan Bridge”, znajduje się w pobliżu parku Brooklyn Bridge. To stąd roztacza się kultowy widok na Most Manhattan.

Odkrywanie Nowego Jorku: Mała Wyspa i Molo 57

Kolejny dzień w Nowym Jorku obdarzył nas błękitnym niebem, spełniając nasze nadzieje. Tego dnia postanowiliśmy ponownie odwiedzić kilka miejsc, które dzień wcześniej ukrywały się w mgle dymu, wywołanego pożarami w Kanadzie. Wczesnym rankiem udaliśmy się na Małą Wyspę.

Little Island to sztuczna wysepka po zachodniej stronie Manhattanu, obok Meatpacking District, nad rzeką Hudson. Otwarta w 2021 roku, stała się szybko popularną atrakcją turystyczną Nowego Jorku. Mimo to, wyspa jest niewielka, dlatego najlepiej odwiedzić ją wcześnie rano, zanim zrobi się zbyt tłoczno. Gdy już tam jesteś, nie zapomnij zajrzeć do Molo 57 tuż obok, gdzie możesz podziwiać malowniczy widok na Little Island i skosztować najmodniejszych potraw miasta.

Spacerując Po Śladach Carrie Bradshaw: Sex and the City Tour

Błądząc ulicami Nowego Jorku, niespodziewanie dotarliśmy pod drzwi jednego z najbardziej kultowych adresów w historii telewizji – mieszkania Carrie Bradshaw. “Seks w Wielkim Mieście” to serial, który zachwycił miliony fanek i fanów na całym świecie, a teraz przyciąga do Nowego Jorku tłumy miłośników tej kultowej produkcji.

Głównym celem dla wielu fanów jest odnalezienie słynnych schodów mieszkania przy 64 Perry Street, położonego w sercu Manhattańskiego West Village. To właśnie tu przez wiele sezonów mieszkała ikoniczna postać – Carrie Bradshaw. Znajdując się na West Village, warto także zobaczyć inne miejsca, które były kluczowe dla bohaterek serialu. Spacerując po okolicy, można odnaleźć urokliwe kawiarnie, modowe butiki oraz inne lokacje, które przewinęły się przez ekran w czasie emisji “Seksu w Wielkim Mieście”. Jeśli jesteś fanem tego kultowego serialu, spacer po śladach Carrie Bradshaw to obowiązkowy punkt na twojej mapie Nowego Jorku!

Odkrywając Flatiron: Ikona Architektury w Nowym Jorku

Spacerując ulicami miasta, naszą uwagę przykuł jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Nowego Jorku – Flatiron Building.

Flatiron, znany również jako “żelazko”, to ikona architektury NYC! Wybudowany w 1902 roku, ten niewielki budynek, przypominający żelazko, kiedyś dumnie stał jako najwyższy wieżowiec w mieście! Pomimo upływu lat zachwyca swoją unikalną architekturą. Niestety, podczas naszej wizyty słynny Flatiron był zakryty rusztowaniami, ale mimo to nie można było przejść obok niego obojętnie. Flatiron, pierwotnie najwyższy budynek na Manhattanie, nadal przyciąga uwagę swoim wyjątkowym wyglądem i historycznym znaczeniem. Znajdując się tuż obok Eataly i Madison Square Park, stanowi ważny punkt orientacyjny i częsty cel fotografów odwiedzających miasto.

Odkryj Symbol Wolności: Statua Wolności i Wyspa Ellis

Na zakończenie naszej podróży w Nowym Jorku, nie mogliśmy ominąć tego wyjątkowego miejsca – Statuy Wolności i Wyspy Ellis. To jedno z miejsc, które bardzo chciałem odwiedzić, a kiedy smog nad miastem się rozproszył, nadzieja na zobaczenie tej ikony wolności się pojawiła. Statua Wolności, dar od Francji dla Stanów Zjednoczonych w 1886 roku, witała miliony imigrantów, symbolizując ich dążenie do wolności i lepszego życia. Zaprojektowana przez Frédérica Auguste’a Bartholdiego, a zbudowana przez Gustave’a Eiffela, ta miedziana bogini wolności jest niezapomnianym widokiem.

Podczas wizyty możesz zwiedzić samą Statuę Wolności lub połączyć ją z wizytą na Ellis Island. Bilety na wizytę należy rezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ są bardzo popularne. Ellis Island, będąca stacją kontroli imigrantów w latach 1905-1954, to kolejne miejsce o niezwykłej historii. Statua Wolności znajduje się na Liberty Island, a widok z Battery Park nie oddaje w pełni jej imponującej wielkości. Dlatego warto podjąć decyzję o przepłynięciu się bliżej, aby dostrzec jej prawdziwe piękno.

Bilety i Praktyczne Informacje

Bilety można zakupić online, a ceny zależą od wybranej opcji lub kupić w kasie nam miejscu. Warto wcześniej zaplanować swój pobyt, aby uniknąć rozczarowań. Możliwość wejścia na koronę pomnika kosztuje więcej, ale nawet najprostszy bilet pozwala na wspaniałe przeżycie. Prom wypływa zazwyczaj co 15 minut, a podróż trwa około tyle samo. Po dotarciu na Liberty Island, możemy spędzić tam tyle czasu, ile tylko chcemy. Następnie udajemy się z powrotem do tego samego miejsca, aby złapać prom powrotny. Podczas powrotu zatrzymujemy się jeszcze na Ellis Island, jednak jeśli nie chcesz tam zwiedzać, możesz pozostać na promie, który kontynuuje podróż do Battery Park.

Cała wycieczka zwykle zajmuje od 2 do 3 godzin, ale jeśli planujesz wejście do środka pomnika i zwiedzanie Ellis Island, możesz doliczyć dodatkowe 2-3 godziny. Podczas naszej wizyty nie wchodziliśmy do środka pomnika, skupiając się na spacerze po wyspie i podziwianiu widoków na Manhattan. To miejsce jest pełne historii i wartości, które trudno opisać słowami.

Na koniec wspomnę, jaki jest Nowy Jork… To tylko kilka miejsc, które udało nam się zobaczyć przez te trzy dni. Biegaliśmy wszędzie, przemierzając mnóstwo kilometrów, aby zrealizować nasze plany.

Nowy Jork to ogromna metropolia, której nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Dla jednych może być koszmarem, dla innych spełnieniem marzeń. Dla nas jest gdzieś po środku – nie chcielibyśmy tu zamieszkać, ale uważamy, że to miasto trzeba minimum raz w życiu zobaczyć. Poznanie go jednak wymaga spędzenia tu naprawdę dużo czasu, ponieważ, zgodnie z oczekiwaniami wielkiej metropolii, Nowy Jork oferuje wiele atrakcji…

To rozległe, ruchliwe, ekscytujące miasto – nie bez powodu nazywane miastem, które nigdy nie śpi! Każdy znajdzie w nim coś dla siebie — w tym mnóstwo niedrogich zajęć dla podróżnych, którzy chcą oszczędzić. Nowy Jork to niesamowite miasto do odkrycia! To miejsce tętniące życiem, pełne kultury. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię historia, życie nocne, jedzenie czy sztuka, to miasto z pewnością Cię nie zawiedzie.

Prawdę mówiąc, Nowy Jork to rodzaj miasta, które zawsze się zmienia i które jest całkiem ekscytujące do zwiedzania, nawet jeśli już tu byłeś więcej niż raz.

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...