Reine i cztery pory roku…

Lofoty to miejsce, gdzie słońce latem nie zachodzi, krajobraz podczas całej trasy w stronę Reine  nieustanie zmienia się, a to, co zobaczysz po drodze sprawi nie raz, że dech w piersiach Ci stanie. Ten norweski archipelag wysp przez National Geographic został uznany za trzeci najpiękniejszy na świecie.

Reine to niezwykle malownicza wioska rybacka na Lofotach w północno-zachodniej Norwegii, położona na wyspie Moskenesøya. Ta cichutka miejscowość licząca około 300 osób uznawana jest za symbol archipelagu, a jej widoki pojawiają się na dziesiątkach pocztówek, katalogów i zdjęć zafascynowanych turystów. Miasteczko rozrzucone jest na kilku wyspach, które w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia połączone zostały mostami. Moskenesøy stanowi jedną z najbardziej górzystych wysp Lofotów. Wysokie szczyty wyrastają tu niemal na kilometr pionowo z samego morza, tworząc jedne z najpiękniejszych fiordów. Reine jest bardzo małą miejscowością, a zarazem jest to najładniejsze miejsce w tamtych stronach, które przyciąga ogromną ilość turystów z całego świata przez okrągły rok.

My rownież zaliczamy się do jednych z nich i dość często odwiedzamy ten mały i cudowny  koniec świata.

maj 2018…
wiosna 2018…
wiosna 2018…
wiosna 2018…
wiosna 2018…
wiosna 2018…
wiosna 2018…
maj 2018…
maj 2018…

Bez wątpienia najpiękniejsza panorama Reine ( o której pisałam tutaj )  rozpościera się z Reinebringen (448 m n.p.m.; wejście zajmuje ok. 1 h). Stąd rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków w Norwegii. Ze szczytu widać niemal cały archipelag, z poszarpanymi łańcuchami górskimi, malowniczymi jeziorkami i kolorowymi domkami. Przez wielu Reine uznawane jest za symbol Lofotów. Osada skupia w sobie całe piękno archipelagu. Góry Lofot nie są wysokie, ale bardzo strzeliste i niedostępne. Najbardziej charakterystyczny jest spiczasty Okstinden (675 m n.p.m.), a równie piękny jak Reinebringen, a zarazem dość wyczerpujący jest HELVETESTIND ( 602 m n.p.m.). Z gór zobaczyć  można wszystko najlepiej  przy dobrej pogodzie, nie tylko Reine, ale też Reinefjorden, Kjerkfjorden, Sakrisøy i Hamnøy.

widok z REINEBRINGEN czerwiec 2016….
czerwiec 2016…

Reine i okolice to oaza spokoju, idealne miejsce do odpoczynku, które zachwyca  bajkową scenerią i do tego zorzą polarną która pojawia się w tym miejscu od września do kwietnia. Reine to również świetna baza wypadowa na całe Lofoty. Z miasteczka jest już blisko do wielu tras górskich z równie pięknymi widokami na góry, fiordy i małe osady. Jednym z takich jest widok z góry Røren i Offersøykamen.   Z miasteczka również wyruszają zorganizowane wycieczki wędkarskie głównie na dorsze, czarniaki i halibuty, jak i wycieczki po okolicznych fiordach.  Można również indywidualnie łowić po wcześniejszej rezerwacji  domku wędkarskiego zwanego rorbuer i kutra. Każdego roku od połowy lutego do płowy kwietnia na Lofoty przyjeżdża bardzo dużo wędkarzy, których marzeniem jest złowić jak największą ilośc ryby i oczywiście wymożonego wielkiego potwora. Miejscowe informacje turystyczne oraz grupy zorganizowane mają w swoich ofertach wycieczki na obserwacje delfinów.

Reine i całe Lofoty to raj szczególnie dla fotografów pragnących zrobić te unikatowe zdjęcia do swoich albumów, lecz okolica oprócz wędkowania oferuje również swoim turystom nurkowanie w tamtejszych wodach. Mimo że wody w tamtych stronach słyną za zimne bo to jednak północna część Norwegii to dzięki  przepływającym tam ciepłym prądom   Golfsztromu jest właśnie taka możliwość.

czerwiec 2016…
czerwiec 2018…
czerwiec 2018…
czerwiec 2018…
czerwiec 2018…
czerwiec 2018…tak wygląda cała miejscowość…

 

Jesień w Reine też jest piękna i bardzo malownicza. Zimą również jest co robić w tym miejscu. Widoki nie są już tak zachwycające bo cała kraina pokryta jest śniegiem, a gdy pogoda nie dopisuje wędkującym można wdrapać się na jeden ze szczytów i podziwiać Reine i okolicę z góry.

październik 2014…
październik 2014…
październik 2014…
Reine zimą 2018…

Flaga Norwegii

KRAJ: NORWEGIA
KONTYNENT: EUROPA
WALUTA: KORONA NORWESKA
STOLICA: OSLO
POWIERZCHNIA: 385.1550 km.kw.
OKRĘG: NORDLAND
POPULACJA: 5.109.056