Norwegia,  Podróże bliskie,  Vestland

Solvorn urocza wioska nad brzegiem fiordu…

Solvorn to mała wioska położona na zachodnim brzegu Lustrafjorden w Sogn og Fjordane w Norwegii. Znajduje się ona bezpośrednio po drugiej stronie fiordu, na przeciwko słynnej wioski Ornes, gdzie mieści się cenny XII-wieczny kościół klepkowy Urnes. Solvorn to najpiękniejsza i najbardziej przytulna wioska w Sognefjord jaką było dane nam odwiedzić. Zamieszkuję ją około 200 mieszkańców.

Fiordowe nabrzeże Solvorn ma długą historię. W dawnych czasach było jako centrum handlowe, z kościołem, sądem i portem obsługującym ludzi, którzy mieszkali wokół jeziora Hafslovatnet i okolicznych wiosek. Solvorn otrzymało pocztę w 1841 roku, która została niedawno zamknięta, dokładnie w 1995 roku. Wiele domów pochodzi z końca XIX wieku. Obecnie Solvorn posiada kościół, sklep, szkołę, hotel i kawiarnię. Istnieje kilka gospodarstw, ale większość ludności pracuje w branży turystycznej lub w innych miejscach regionu. Dziś można by rzec, że to jedno wielkie muzeum historyczne gdyż niemal każdy stary budynek ma tam swoja historię.

Solvorn przyciąga kolorowymi drewnianymi domkami z ogrodzonymi ogrodami z widokiem na fiord. Urocza przystań otwierająca się na zatokę z pięknym widokiem na góry, a wzdłuż plaży domki dla łodzi, niegdyś były własnością lokalnych rolników i kupców przewożących swoje produkty łodzią do miast i rynków wokół fiordu. Niektóre z drewnianych, pomalowanych na czerwono łodzi zostały niedawno odrestaurowane. Ciekawostką tego miejsca jest to że w XX wieku istniała tu produkcja tytoniu. Solvorn w języku staronorweskim oznaczało “miasto słońca” Jak na załączonych zajęciach widać słońce świeci. Może to przypadek ale mimo dość wysokich gór, w tej części kraju jest to jedno z najbardziej oświetlonych miejsc w Norwegii.

Solvorn, historyczne miasteczko pełne ciszy i spokoju. Dzięki historii, która przenosi nas 1700 lat wstecz, jest to idealna baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Solvorn było sennym miastem od połowy XIX wieku, kiedy to było centrum handlu.
Wszyscy, którzy mieszkali w okolicy, przyjeżdżali tutaj, aby sprzedawać swoje produkty i robić interesy. Z biegiem czasu Solvorn straciło na znaczeniu, powstały asfaltowe drogi, a okoliczne miasta rozrosły się. Dziś nadal można zobaczyć, jak wyglądało miasto 150 lat temu. Budynki i atmosfera są nadal bardzo obecne i jest to jedno z niewielu pozostałych miast w Norwegii o tego rodzaju wyjątkowej architekturze i historii. Jedną z ciekawych atrakcji tego miejsca jest mała galeria sztuki nad samym fiordem. W 2020 roku właściciel postanowił odrestaurować galerię i dołożyć do niej małą kafeterię.

Wiele osób kojarzy Solvorn z historycznym hotelem. Hotel Walaker ze swoimi 22 pokojami, który jest dziedziczony z pokolenia na pokolenie, jest uroczym hotelem rodzinnym i atrakcją samą w sobie, położonym w środku najlepszego turystycznego miejsca na świecie, według National Geographic. Hotel jest własnością tej samej rodziny od 1690 roku i jest najstarszym hotelem rodzinnym w Norwegii, z ponad 380-letnią historią. Obecny właściciel, Ole Henrik Nitter Walaker, jest właścicielem i prowadzącym hotel w dziewiątym pokoleniu w swojej rodzinie.

Hotel położony jest pośrodku najlepszych okolic, jakie Norwegia ma do zaoferowania. Wewnętrzna część potężnego Sognefjordu oferuje tu wszystko. Majestatyczne góry, lśniące lodowce, czyste, błękitne fiordy z domieszką kultury, spokoju i wspaniałej lokalnej kuchni. Kuchnia hotelu i miasteczka Solvorn serwuje świeże owoce morza z fiordu, grzyby i dziczyznę z lasów, a nawet soczyste jabłka i jagody z okolicznych gospodarstw.

Po drugiej stronie fiordu…

Będąc w Solvorn koniecznie trzeba wybrać się na na drugą stronę fiordu do malutkiej miejscowości Ornes, która słynie z najstarszego kościoła klepkowego stavsike. Drewniany kościół w Urnes to najstarszy drewniany kościół w kraju i prawdopodobnie jeden z najstarszych i nielicznych zabytków Wikingów, które są nadal używane i funkcjonują. Kościół jest przykładem wybitnego kunsztu. Bardzo bogato zdobione jest również wnętrze. Zarówno wystrój, jak i reszta stolarki charakteryzują tradycje sztuki celtyckiej, nordyckiej oraz tradycji wikingów i romańskich struktur przestrzennych. Wyjątkowa jakość rzeźbionego wystroju Urnes jest wyjątkowym osiągnięciem artystycznym. Kościół znajduje się również we wspaniałym krajobrazie fiordów w Lustrafjord, odnodze Sognefjordu.

Jeśli zamierzacie odwiedzić tylko jeden taki norweski kościół drewniany, wybierzcie Urnes. Ten wspaniały kościół jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, pochodzi z 1130 roku i jest najstarszym kościołem typu stavkirke w Norwegii. Ciemny, tajemniczy budynek i idylliczne położenie nad brzegiem błyszczącego Lustrafjordu wyglądałyby rewelacyjnie w trylogii Władcy Pierścieni. Niesamowite rzeźby zwierząt walczących na śmierć i życie – przedstawiają one odwieczną walkę dobra ze złem.

Przeprawa promowa z przystani Sorvorn trwa tylko 20 min, a potem kolej 15 pod górkę główna szosą prosto do kościółka. Ciężko się idzie i nie dlatego że stromo tylko widoki które mamy za plecami nie pozwalają na szybszą wędrówkę…

co jeszcze…

Jeśli szukacie wyjątkowego miejsca wypełnionego atrakcjami do spędzenia weekendu lub wakacji to nie szukajcie dłużej. Najbardziej wewnętrzna część potężnego Sognefjordu oferuje to wszystko. Urocze miasteczko Solvorn to wspaniałe miejsce na nocleg i przygodę w spokojnej okolicy. A co można zobaczyć w pobliżu?

  • Miasteczko książek 📍 Fjærland
  • Lodowiec 📍Jostedalsbreen
  • Rejs fiordem do 📍 Gudvangen
  • Dodatkowo dla amatorów górskich wędrówek bardzo dużo szlaków wyższych i tych niższych…

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...