Agder,  Norwegia,  Podróże bliskie

Kristiansand- mini przewodnik…

Podróż na południe Norwegi do jednego z najpopularniejszych miast kraju zimą? Dlaczego nie… To proste, kiedy wszyscy w tym czasie jadą w sam środek Norwegii na zatłoczone stoki narciarskie my wybraliśmy jedno z ładniejszych miast kraju. Weekend w takim mieście to sama przyjemność. Sama jazda na południe wzdłuż wybrzeża super malowniczą trasą z niezliczonymi mostami i tunelami, była tego dnia mile spędzonym czasem. Niestety w lutym dość szybko robi się ciemno, także należy wybrać się w miarę wcześnie aby móc oglądać to co oferuje nam południe Norwegii.

Kristiansand, to małe miasto na południu kraju, w rzeczywistości jest piątym co do wielkości miastem w Norwegii, i stylizuje się na „ośrodek wypoczynkowy nr 1 w Norwegii”. Spragnieni słońca Norwegowie gromadzą się latem w tym uroczym dość sporym mieście nazywanym przez nich samych “norweskim Hollywood” do którego chętnie przyjeżdżają rodacy z całego kraju na wakacje, oraz weekendy. Kristiansand to również popularne miasto wśród turystów z całej Europy… Latem to jedno z najpopularniejszych miejsc plażowych w Skandynawii. Nie tylko dlatego, że ma najwięcej godzin słonecznych na subkontynencie Skandynawii, ale także dlatego, że plaża znajduje się w odległości krótkiego spaceru od centrum miasta. Miejskie plaże w tym kraju są ulubionym miejscem szczęśliwych mieszkańców, bo lato w Kristiansand jest ciepłe i długie. Zimą to senne miasteczko, z nielicznymi turystami ewentualnie mieszkańcami uprawiającymi sporty. Bo jak wszystkim wiadomo Norwegowie uwielbiają spacery i przebywanie na świeżym powietrzu przez całe 365 dni w roku. To, co Kristiansand oferuje jednak pod wieloma względami, to tętniąca życiem scena kulturalna i handlowa, doskonałe restauracje oraz bardzo ciekawe życie nocne. Ponadto każdy podróżujący z dziećmi najprawdopodobniej zostanie zachęcony do odwiedzenia wyjątkowego miejskiego parku dla dzieci i zoo.

Zdecydowanie Kristiansand latem byłoby przyjemniejszym doświadczeniem, ale spacer po starym mieście zimą też nie jest karą, a w godzinach wczesno porannych gdzie miasto jeszcze śpi, uliczki aż wołają żeby się nimi przespacerować. I to właśnie od starego miasta rozpoczęliśmy naszą wędrówkę po uroczym Kristiansand…

POSEBYEN…

Posebyen to najstarsza dzielnica Kristiansand, jedyna która przetrwała pożar miasta w 1892 roku. Można tu pospacerować i obejrzeć jedną z największych w północnej Europie kolekcję niskich i starych drewnianych budynków. Główna część starego miasta znajduje się pomiędzy ulicami „Tollbodgata” i „Bramą Tordenskjolds”, chociaż najładniejszą częścią, jaką znalazłam była „brama Gyldenløves” ( zdjęcia poniżej ) W Posebyen było kiedyś wiele sklepów i warsztatów, były też stragany, bary i mały szpital.
Miejscy armatorzy i duże rodziny handlowe miały tu swoje domy, sklepy, magazyny oraz przystanie nad Vesterhavnen. W środkowej części placu mieszkali rzemieślnicy i szyprowie, a w Posebyen robotnicy, służba, robotnicy i marynarze.

Dziś odwiedzając południe Norwegii możemy cieszyć się idylliczną atmosferą starego miasta Posebyen spacerując po mieście w drewnianej części Kristiansand.

Christiansholm Fortress…

Spacerując uliczkami starego miasta i kierując się w stronę morza dotarliśmy do twierdzy Christiansholm Fortress. Twierdza została ukończona w 1672 roku i była częścią planu króla Christiana IV dotyczącego obrony Kristiansand, kiedy miasto zostało założone w 1641 roku. Twierdza został zbudowana na wysepce, około 100 metrów od brzegu. Dziś Christiansholm połączona z lądem i jest jednym z ważniejszych elementów miasta. Jest również atrakcją turystyczną przy promenadzie Kristiansand i miejscem wielu wydarzeń kulturalnych i uroczystości. Obecnie należy do gminy i służy głównie do celów rekreacyjnych i kulturalnych.

Fiskerbrygge…

Fiskerbrygge czyli stare rybackie nabrzeże miasta. Okolica ta, charakteryzująca się kolorowymi drewnianymi budynkami. Mieści obecnie najlepsze restauracje serwujące owoce morza w Kristiansand. Wyobrażam sobie, to miejsce latem, gdy ludzie siedzą na tarasach, obserwują innych, delektują się świeżymi owocami morza, spacerują mała “Wenecją” i patrzą na przepływające małe łodzie.
Teraz zimą niewiele się działo, ale mimo to warto było tam być nawet o tej porze roku…

Molo rybackie przez cały rok dysponuje świeżymi rybami oraz skorupiakami. W basenach rybnych można spotkać żywe ryby i owoce morza. A świeżutką rybkę i krewetki można zjeść pod różna postacią na miejscu jak i zabrać na wynos.

Kilden Performing Arts Centre…

Spacerując dalej po tej samej wyspie Odderøya można odwiedzić jeden z ładniejszych budynków w Norwegii. Kilden Performing Arts Centre to bardzo rozpoznawalny projekt, witający gości na nabrzeżu Kristiansand tych od strony morza, jak i tych od centrum miasta. Trzy ściany wewnętrzne, pokryte płytami z ciemnego metalu, charakteryzują się geometrycznymi bryłami inspirowanymi architekturą industrialną, zwracając uwagę na główną elewację, z dużym oknem zwieńczonym stropem pokrytym drewnem o zaskakująco falującym kształcie. Szklana ściana z widokiem na morze przywróciła witalność i populrnosć portowi i targowi rybnemu – Fiskebrygge, przyciągając ludzi w ten obszar.

Uderzający wygląd zewnętrzny projektu jest pierwszą rzeczą, jakiej doświadcza zwiedzający. Na mnie samej niesamowite wrażenie zrobiły te duże dębowe deski tworząc ciąg fal niczym wzburzone morze. Zakrzywione deski tworzące falę wieńczącą budynek są nawiązaniem do kwitnącego handlu drewnem dębowym w tym porcie w XVII wieku. Patrząc na ten budynek zastanawiamy się czy to rzeźba czy architektura.

Nocą wygląda jeszcze ładniej niż za dnia…

Krisitansand to miasto wielu restauracji, pabów, kawiarni i hoteli. Jednym słowem bardzo turystyczne miasto, które warto odwiedzić. Hotel w którym spędziliśmy weekend to Clarion Hotel Ernst… bardzo dobry hotel w pobliżu morza oraz centrum miasta. Pokoje wyposażone są w centralne ogrzewanie i łazienkę. W pokoju znajduje się minibarek. Dopełnieniem wyposażenia jest internet, telefon, telewizor i radio. Hotel oferuje pokoje rodzinne i pokoje dla niepalących, a co najważniejsze można zabrać swojego czworonoga.

Co jeszcze można zobaczyć w Kristiansand i okolicy…

  • Kristiansand Cannon Museum – 11 km od Kristiansand można znaleźć tu drugą co do wielkości armatę, jaką kiedykolwiek zbudowano na świecie. Kristiansand odegrało dość istotną rolę podczas okupacji nazistów w czasie II wojny światowej, dlatego w całym mieście wciąż można znaleźć stare fortece.
  • Muzeum Sztuki Sørlandet (SKMU) i Galeria Sztuki Kristiansand. W Muzeum Sztuki znajdują się norweskie dzieła z XIX i XX wieku, a także wystawy współczesne…
  • Aquarama – to największy basen w południowej Norwegii i nie tylko wielki hit wśród rodzin! Ma kilka jacuzzi, gorących basenów, w tym odkryty basen z przepięknym widokiem na plażę miejską i fortecę Christianholm, a także saunę i łaźnię parową
  • Sørlandsparken znajduje się Sørlandssenteret (największe centrum handlowe w Norwegii), a także Dyreparken (wesołe miasteczko polecane do rodzin z dziećmi, ale także zoo). Obie są dość popularnymi atrakcjami w Kristiansand i dla wielu odwiedzających „koniecznością”
  • Plaża Bystranda- Piękna piaszczysta plaża z boiskiem do siatkówki, rampą dla skateboardzistów oraz placem zabaw dla dzieci. Przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pobliżu znajduje się nowoczesny park wodny.

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...