AUSTRIA,  Podróże bliskie

Bożonarodzeniowe jarmarki Wiednia…

Wiedeń, dom Mozarta, Beethovena i Zygmunta Freuda, jest jedną z największych kulturalnych stolic świata. Dzięki cesarskim pałacom i niekończącemu się barokowemu krajobrazowi ulic, to miasto ma romantyczny urok jak nigdzie indziej.

Wspaniała o każdej porze roku austriacka stolica jest w najlepszym wydaniu w Boże Narodzenie. Brakowało tylko śniegu, który by padał na ulice Wiednia, a światła migoczące nad głowami, dodawałyby uroku magicznemu miastu… No ale zamiast śniegu mieliśmy deszcz, ale i w takim wydaniu można miło spędzić czas w tym mieście.

Podczas eksploracji serca Europy Środkowej mieliśmy okazję zobaczyć tę zimową krainę czarów. Oto nasze wrażenia z wizyty na jarmarkach bożonarodzeniowych w Wiedniu.

W stolicy Austrii jest wiele do zobaczenia. Jest kilka ważnych atrakcji, których nie możesz przegapić. My jednak tym razem skupiliśmy się tylko na świątecznych jarmarkach, których w tym roku jest aż 17 w całym Wiedniu.

Plac Ratuszowy

Tego jarmarku bożonarodzeniowego nie można przegapić. Jest ogromny, w samym centrum miasta i zdecydowanie warto się po nim przespacerować. Budynek ratusza jest piękny, podobnie jak imponujące lodowisko na świeżym powietrzu tuż obok. Chociaż jest tu najłatwiejszy i najwygodniejszy dojazd, nie należy spędzić tu całego czasu… ponieważ w całym mieście jest sporo innych rynków.

Jarmark bożonarodzeniowy przed Ratuszem, wiedeńskim jest z pewnością najpopularniejszym i najbardziej kolorowym ze wszystkich jarmarków w mieście. Kolorowe światełka są wszędzie, gdzie się rozejrzysz! I ludzie też… jest wszędzie… Generalnie trzeba przyznać, że nie jesteśmy fanami takich zatloczonych miejsc, ale w takim okresie tak takie miejsca wyglądają.

Prawdziwą ucztą takich miejsc są miejscowe wyroby. Tego dnia próbowaliśmy wiejskiego makronu z boczkiem i serem. Rozkosz dla podniebienia. Mieliśmy też ochotę na faszerowane ziemniaki, bo wyglądały bardzo apetycznie. A to wszystko oczywiście trzeba zapić gorącym czerwonym winem, które można znaleźć na każdym kroku…

ALTWIENER CHRISTKINDLMARKT

W odległości krótkiego spaceru od Rathausplatz znajdziesz się na Freyung, lub bardziej formalnie nazwany Altwiener Christkindlmarkt.

Jest o wiele bardziej osobliwy niż to, czego doświadczysz na Rathausplatz, z mnóstwem lokalnych towarów, w tym mieszanką słodyczy, drewnianych zabawek i ozdób. Freyung znajduje się również tuż obok Am Hof, więc możesz łatwo odwiedzić oba miejsca w tym samym czasie.

Starowiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy stał się ulubionym miejscem wśród mieszkańców, a coraz więcej turystów odkrywa to miejsce. Rynek ten posiada własny kulturalny program imprez i pokazów, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Wioska Bożonarodzeniowa na Maria-Theresien-Platz

Plac między bliźniaczymi muzeami zamienia się w zimową krainę czarów w okresie Bożego Narodzenia. Duże, piękne budynki po obu stronach tworzą cudowną atmosferę.– Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej. Podobny do tego w Rathaus jeśli chodzi o ofertę prezentów i pamiątek, ale jeśli chodzi o jedzenie to trochę się różni. Podają tu zupy w chlebie .Nie jedliśmy, ale zapach kusił i to bardzo. Za to piliśmy chyba najlepszy pomarańczowy poncz. Dla samego tego smaku mam ochotę wybrać się tam jeszcze raz…

Tradycyjne stragany na Maria-Theresien-Platz również oferowały jedne z najlepszych towarów, jakie znaleźliśmy w całym mieście. Otaczające rynek oświetlone ogrody są świetną zabawą do zwiedzania

Jarmark Bożonarodzeniowy na Stephansplatz

Położony na terenach otaczających kultową katedrę św. Szczepana w centrum Wiednia. Naprawdę nie ma możliwości, aby przegapić jarmark bożonarodzeniowy na Stephansplatz.
Na tym małym rynku znajdują się klasyczne smakołyki i ozdoby świąteczne, ale to nic nadzwyczajnego. Nie ma w nim zbyt wiele przytulności, co na innych rynkach, ale warto się zatrzymać, ponieważ warto odwiedzić samą katedrę. Okoliczne ulice katedry też robią wrażenie, także warto tam dotrzeć.

Będąc tam, koniecznie zajrzyj do katedry św. Szczepana lub wejdź po 343 stopniach na południową dzwonnicę, aby podziwiać niesamowite widoki na Wiedeń.

W tej magicznej katedrze można spędzić trochę dłużej i zobaczyć koncert bożonarodzeniowy, który jest prawdopodobnie bardzo ładny.

Światła katedry zmieniają się co jakiś czas…
WIECZOROWA PORĄ TO MIEJSCE WYGLĄDA IMPONUJĄCO…

Wioska Bożonarodzeniowa w Belwederze


Przed pięknym Belwederem znajduje się przyzwoity Weihnachtsmarkt. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej ruchliwych jarmarków bożonarodzeniowych w Wiedniu, ponieważ pałac jest jedną z głównych atrakcji miasta.

Jarmark bożonarodzeniowy na Karlsplatz zdecydowanie zajmuje jedno z pierwszych miejsc wśród najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Wiedniu. Charles Church stanowi idealne tło i tworzy niepowtarzalną atmosferę.

Plac jest ozdobiony bożonarodzeniowymi lampkami, a przytulny targ z pewnością nie zawiedzie. Na tym rynku znajdziesz wiele stoisk, na których artyści sprzedają swoje rękodzieło i dzieła sztuki, a z drugiej strony jest idealny dla dzieci, ponieważ jest tam plac zabaw z sianem i zwierzętami gospodarskimi.

Jarmark Bożonarodzeniowy Schönbrunn

Jarmark Bożonarodzeniowy w Schloss Schönbrunn był dla nas miłym zaskoczeniem. Jest trochę daleko od centrum miasta, ale zdecydowanie nie należy go omijać.

Jednym z ulubionych jarmarków bożonarodzeniowych w Wiedniu nie tylko przez miejscowych ale i turystów. Jak można się domyślić, jest to również jeden z najczęściej odwiedzanych. Głównym punktem tego miejsca jest słynny pałac Cesarzowej Sisi, który należy wziąć pod uwagę będąc w Wiedniu. My do zamku oczywiście zajrzeliśmy ale zwiedzanie jego komnat i ogrodów odłożyliśmy na bardziej stosowną porę roku.

Na zewnątrz należy przejdź się po straganach, gdzie znaleźliśmy najlepszy wybór ozdób, ręcznie robionych zabawek i artykułów papierniczych na każdym wiedeńskim targu. Może dlatego, że cechą szczególną tego rynku są surowe przepisy dla osób, które chcą tam sprzedawać swoje towary – muszą one być wykonane ręcznie i lokalnie wyprodukowane. Zapewnia to jakość wszystkiego, co tu dostajesz.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Spittelbergu

Spittelberg jest ulubionym rynkiem większości wiedeńskich mieszkańców. Dobrze ukryty przed turystami, w siódmej dzielnicy, niedaleko Dzielnicy Muzeów, ten rynek ma naprawdę niepowtarzalny klimat. Wąskie brukowane uliczki i małe drewniane trybuny sprawią, że poczujesz się jak w innym mieście, z dala od cesarskiego Wiednia. Więc jeśli lubisz miejsca na uboczu i chcesz zobaczyć, gdzie miejscowi wiedeńczycy spotykają się na poncz, Spittelberg jest miejscem dla ciebie. Jest tu wiele stoisk z jedzeniem i napojami, które różnią się od tych, które zwykle odbywają się na jarmarkach bożonarodzeniowych.

Ten jarmark był pierwszym na który trafiliśmy, bo akurat mieliśmy w pobliżu hotel. Faktycznie jest tam sporo straganów dosłownie ze wszystkiem ale najwiecej to jest chyba jedzenia…

🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻🎅🏻

To tylko kilka z jarmarków które udało nam się odwiedzić podczas bardzo krótkiego pobytu w Wiedniu. Byliśmy tam zaledwie dwa pełne dni podczas których niestety towarzyszyła nam deszczowa pogoda i moje przeziębienie, które nie bardzo zachęcało do zwidzenia przy 5 stopniach na zewnątrz. Mimo to wróciliśmy zadowoleni, z nowymi wrażeniami i nowym doświadczeniem.

Czy jest to najładniejszy jarmark Europy o którym tak piszą w sieci… nie wiemy… Przyszłym roku jak odwidzimy inny będziemy mogli się wypowiedzieć…

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...