DOLOMITY,  Podróże bliskie,  Włochy

Cadini di Misurina: Najpiękniejszy Punkt Widokowy w Dolomitach

Dziś kolejna podróż pełna przygód i niepowtarzalnych doznań w sercu włoskich Dolomitów, gdzie czeka na was Cadini di Misurina – klejnot górskiej natury. To niezwykłe miejsce, które wciąga jak magnes, pozostawiając niezapomniane wrażenia na długo po powrocie. Spacer, który tego dnia odbyliśmy, wciąż powraca w naszych myślach, jak nieustannie mruga migocząca gwiazda na nocnym niebie. Cadini di Misurina to surowe pasmo górskie, gdzie ostre, spiczaste szczyty przebijają niebo, a smukłe grzbiety malują na tle nieba niezwykłe obrazy. Przechadzając się wzdłuż malowniczej doliny, otoczeni dziką przyrodą, napotykasz na wspaniałe wizualne dzieła natury. Jednakże, aby dotrzeć do serca tej górskiej symfonii, trzeba się udać do punktu widokowego Cadini di Misurina. Tam, stając na krawędzi przepaści, napotykasz na chwilę absolutnego uniesienia, gdy Twoje spojrzenie obejmuje majestatyczne szczyty i rozległe doliny, a serce bije silniej, w rytm górskiej melodii.

Wycieczka na punkt widokowy Cadini di Misurina to jedna z naszych ulubionych krótkich tras w Dolomitach. Ta malownicza wędrówka oferuje niezapomniane widoki na okoliczne góry oraz niepowtarzalne spojrzenie na “tył” Tre Cime di Lavaredo, dostarczając niezapomnianych doznań dla zmysłów.

Przebyliśmy tę trasę we wrześniu 2023 roku, tego samego dnia, co wspinaczka na Tre Cime di Lavaredo. Podczas naszej wędrówki po Cadini di Misurina zauważyliśmy jedynie niewielką liczbę osób, co stanowiło zupełnie odmienne doświadczenie w porównaniu z innymi szlakami w Dolomitach. Jeśli poszukujesz krótkiej, malowniczej trasy i pragniesz uniknąć tłumów, wycieczka na Cadini di Misurina powinna znaleźć się na szczycie Twojej listy rzeczy do zrobienia w Dolomitach. Na naszej liście to miejsce jest w dalszym ciągu, ponieważ mamy zamiar wrócić i jeszcze raz przejść się tymi niesamowitymi ścieżkami.

Jeśli zastanawiasz się, jak dotrzeć do niektórych niesamowitych miejsc w Dolomitach, zwykle wymaga to dużego wysiłku, długich podjazdowych wędrówek. Jednakże, gdy marzysz o odwiedzeniu Cadini di Misurina, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Mimo różnicy wzniesień wynoszącej około 200 metrów, krótka i łatwa wędrówka (30-45 minut) prowadzi Cię bezpośrednio na punkt widokowy tego wyjątkowego miejsca. Szlak rozpoczyna się na parkingu przy schronisku Rifugio Auronzo. Po prawej stronie widać już szczyty górskie Cadini di Misurina. Z parkingu można jechać w dwóch kierunkach. Większość ludzi skręci tutaj w lewo w stronę znanego spaceru wokół Tre Cime di Lavaredo / Drei Zinnen. Skręć w prawo, aby dostać się do Cadini di Misurina.

Nie ma żadnych znaków kierujących pieszych do punktu widokowego. To sprawia, że trudniej jest go zlokalizować. Aby się tam dostać, kieruj się znakami na szlak Sentiero Bonacossa. Jest to spacer Via Ferrata, podczas którego wspinamy się po skalnych ścianach za pomocą zestawu do via ferraty i uprzęży wspinaczkowej. Jednak pierwsza część spaceru do punktu widokowego jest prosta i idzie się szeroką ścieżką bez konieczności posiadania sprzętu wspinaczkowego. Jest prosto, po skręceniu w prawo na parkingu. Po drodze czeka Cię wiele zapierających dech w piersiach widoków. W oddali widać Jezioro Misurina i tył imponującego Drei Zinnena. To urzekająca okolica.

Podążając dalej po krótkiej ścieżce, docierasz już do końcowego punktu widokowego. Aby dotrzeć do niego, musisz podążać wąską ścieżką, która prowadzi z przepaścią po obu stronach. Uważaj, ponieważ ścieżka kończy się gwałtownie i zsuwa się w przepaść.

Droga do tego punktu widokowego to prawdziwa przygoda, która wzbudza uczucie ekscytacji i dostarcza dreszczyku emocji. Twoje serce bije mocniej, gdy stajesz na szczycie, a majestatyczne szczyty gór zapierają dech w piersiach. Nagle zamykają cię w objęciach gór Cadini, z najwyższym wierzchołkiem, Cima Cadin w San Lucano (2839 m n.p.m.), dominującym na horyzoncie. W tym miejscu czujesz się maleńki wobec potęgi natury. To właśnie w tym tkwi magia górskich krajobrazów. Możesz nam zaufać, że to najpiękniejszy widok w Dolomitach. Jest to bez wątpienia nasze ulubione miejsce w historii naszych górskich przygód. Rozkoszuj się panoramą 360 stopni i poczuj się jak wolny ptak, który cieszy się pełnią tego, co otacza go.

Przeglądając swój kanał na Instagramie, wielokrotnie zastanawialiśmy się, kiedy i my dotrzemy tam, stając się jednymi z wielu, którzy już tam byli. Jakim cudem tym wszystkim ludziom udaje się uchwycić tak oszałamiające, absurdalnie piękne zdjęcia Cadini di Misurina w Dolomitach? A gdy już dotarliśmy, mieliśmy chwilę refleksji… To była absolutna kulminacja naszej podróży po Włoszech. Kiedy stanęliśmy na szczycie tej wąskiej ścieżki, otoczeni przez majestatyczne szczyty górskie, poczuliśmy, jak nasze serca zatrzymały się na moment. Widok zapierał dech w piersiach, a emocje sięgały zenitu. W tamtej chwili zrozumieliśmy, dlaczego ludzie podróżują tysiące kilometrów, aby doświadczyć tego magicznego miejsca.

Prawdziwymi gwiazdami tego spektaklu są góry Cadini di Misurina. Podobnie jak dobre wino, te bladoszare kamienne olbrzymy dojrzewają imponująco, przebijając niebo i ukazując swoją najlepszą stronę o wschodzie i zachodzie słońca. Wędrówka do Cadini di Misurina stanowi idealną dodatkową atrakcję, którą można połączyć z wizytą w Tre Cime di Lavaredo. Dla pasjonatów fotografii, światło o świcie i zmierzchu stanowi marzenie, ale nawet jeśli nie uda Ci się dotrzeć o złotej godzinie, widok i tak wart jest miliardów polubień. A najlepsze jest to, że nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu ani wyczerpującej wielogodzinnej wędrówki pod górę, aby dotrzeć do punktu widokowego. Po prostu możesz podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków w Dolomitach przy umiarkowanym wysiłku.

Jeśli chcesz dojść do punktu końcowego, pamiętaj o następujących kwestiach:

🥾 Na wąskiej ścieżce wystają liczne korzenie, więc idź ostrożnie.
🥾 Jeśli masz lęk wysokości, powinieneś unikać punktu końcowego.
🥾 Zalecamy wspinanie się wąską ścieżką tylko przy suchej pogodzie. 🥾 Przyjedz wcześnie (przed 08:00), aby uniknąć tłumów

Ponieważ okolica Cadini di Misurina jest popularna wśród miłośników pieszych wędrówek i wspinaczki, może być przepełniona. Aby uniknąć tłumów, które tworzą się późnym rankiem i popołudniem przy bramkach dróg płatnych i na szlakach turystycznych, warto przybyć wcześnie, najlepiej przed godziną 8 rano.

Tego dnia w Dolomitach panowała cudowna pogoda, co przyciągnęło bardzo dużo osób. My postanowiliśmy połączyć dwa szlaki, wizytę w punkcie widokowym Cadini di Misurina z wędrówką po Tre Cime di Lavaredo. Chociaż to możliwe, wymaga to pewnego wysiłku. Nasza wędrówka trwała co najmniej 1,5 godziny dłużej niż zwykle. W rezultacie wielu ludzi pomija zapierający dech w piersiach widok na Cadini di Misurina, skupiając się głównie na Tre Cime. Jest to ogromna szkoda, ponieważ można cieszyć się oboma atrakcjami lub mieć punkt widokowy Cadini di Misurina prawie wyłącznie dla siebie.

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem dotarcia do punktu widokowego Cadini di Misurina jest podróż samochodem. Wystarczy przejechać płatną drogą do schroniska Rifugio Auronzo. Można tam zaparkować i rozpocząć 30-45-minutowy spacer do fantastycznego punktu widokowego.

Jednak podczas naszego pobytu, który miał miejsce już poza sezonem, na terenie schroniska było bardzo dużo ludzi, co skutkowało zajętym parkingiem na samej górze. Niestety, musieliśmy zaparkować na dolnym parkingu i skorzystać z autobusu, który kursował aż do godzin wieczornych. Mimo że było to spore wyzwanie dla naszych nóg, wielu ludzi nadal decydowało się na piesze podejście pod górę.

Informacje: Trasa do punktu widokowego Cadini di Misurina jest szlakiem o umiarkowanym lub łatwym poziomie, oferującym inspirujące widoki na szczyty Trę Cime i okoliczne krajobrazy.

Stopień trudności: Uważany za umiarkowanie trudny, szlak charakteryzuje się zróżnicowanym terenem, w tym kamienistymi ścieżkami i pewnymi przewyższeniami. Trasa ta będzie przyjemna dla pieszych o średnim poziomie sprawności. Właściwie powiedzielibyśmy, że większość ludzi byłaby w stanie dotrzeć do punktu widokowego. Mimo że podłoże może być nieco żwirowe, wspinaczka nie jest aż tak stroma.

Początek szlaku: Szlak do Cadini di Misurina zaczyna się w pobliżu Rifugio Auronzo, do którego można dojechać samochodem lub autobusem z Misuriny. W Rifugio dostępny jest parking.

Czas trwania: Wędrówka trwa zazwyczaj około 45 minut w jedną stronę, w zależności od tempa i przystanków po drodze.

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...