Podróże bliskie,  Włochy

Lago di Braies jedno z piękniejszych jezior w Dolomitach…

Naprawdę niewiele więcej moglibyśmy powiedzieć o Lago di Braies, czego nie napisano już na Instagramie, Facebooku czy na innych mediach społecznosciowych. Ale niech będzie wiadomo, że to naprawdę jedno z najpiękniejszych naturalnych miejsc na naszej planecie.

Najbardziej kultowy widok w Dolomitach, Lago di Braies (Pragser Wildsee) słynie na całym świecie ze swoich szmaragdowych wód, wszechobecnych przystani dla łodzi, pięknych lasów świerkowych i wysokich wapiennych szczytów. Nazywane „Perłą Dolomitów”. Przyciąga turystów z całego świata ze względu na czystą wodę, piękne refleksy i doskonałe górskie tło.

Zdecydowanie największe wrażenie robi o wschodzie słońca, oczywiście przy dobrej pogodzie. Aby uniknąć tłumów i rozkoszować się pięknem trzeba pojawić się tam właśnie bardzo wcześnie rano. Niestety nawet bardzo wcześnie rano cieżko tam o dobre miejsce na fotografowanie bo setki fotografów, którzy walczą o najlepsze punkty obserwacyjne są już o wczesnych godzinach porannych.

Sami biegaliśmy po skarpie i to kilka razy bo każda minuta była cenna, a obraz który mieliśmy przed sobą zmieniał się co chwilę.

Na szczęście wizyta w Lago di Braies to znacznie więcej niż tylko okazja do zrobienia zdjęcia. To miejsce do niesamowitych spacerów po okolicznych wzgórzach, po powolne wiosłowanie po szmaragdowych wodach, a na końcu odpoczynek i cieszenie się naturą ktora w tamtym miejscu jest jedyna w swoim rodzaju…

Ten mini przewodnik po Lago di Braies zawiera kilka informacji, które przydadzą się planując wyprawę do tej niesamowitej atrakcji. W tym, co warto zobaczyć, kiedy odwiedzić, jak się tam dostać, gdzie się zatrzymać, oraz wskazówki, jak cieszyć się wizytą.

❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖

GDZIE JEST LAGO DI BRAIES (PRAGSER WILDSEE)

Kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy, a raczej zobaczyliśmy na IG o tym niesamowitym jeziorze w Dolomitach, nie mieliśmy pojęcia, gdzie to jest. Nawet szukanie go z góry za pomocą Google Earth nie wskazywało i pokazało nam dobrze tego miejsca. To coś wyglądało po prostu jak mała niebieska kropka wśród zieleni i szarości górskiego krajobrazu.

Jak się okazuje, Lago di Braies leży głęboko w dolinie Braies, w regionie Południowego Tyrolu w północnych Włoszech. Jako część malowniczego parku narodowego Fanes-Sennes-Braies i Dolomitów wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i znajduje się bardzo blisko granicy z Austrią i regionu Tyrolu.

Nie oznacza to jednak, że nie można tam się dostać, ale więcej na ten temat poniżej.

KIEDY ODWIEDZIĆ LAGO DI BRAIES

Lago di Braies to jedno z tych miejsc, które można odwiedzić o każdej porze roku i nadal mieć niezapomniane wrażenia. My byliśmy pod koniec sierpnia, czyli tak właściwie na koniec lata, a początek jesieni. I to jest chyba najlepsza pora, a być tam o wschódzie słońca i móc oglądać zmieniające się kolory otaczających gór jest bezcenne. Natomiast zimą można zobaczyć, jak ten alpejski raj zamarzł. Ale widzieliśmy tylko w internecie.

Gdybyśmy jednak mieli wybrać najlepszy czas na odwiedzenie Lago Di Braies, byłaby to wiosna lub jesień.

Wiosną (czerwiec/początek lipca) poziom wody w jeziorze jest wyższy i bardziej fotogeniczny, podczas gdy reszta Dolomitów tonie w morzu dzikich kwiatów. Śnieg nadal pokrywa górne góry, zapewniając najbardziej malownicze tło dla Lago di Braies.

Jesienią okoliczne modrzewie przybierają odcienie żółci i pomarańczy, które odbijają się w tafli jeziora i tworzą oszałamiające tło. Ponadto godziny wschodu słońca są nieco bardziej rozsądne, więc każdy fotograf, który chce być nad jeziorem na wschód słońca, może spać dłużej. Niestety poziom wody w jeziorze znacznie spada latem, jednak nie umniejsza to piękna.

❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖

❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖

NAJLEPSZY PORA DNIA NA ODWIEDZANIE LAGO DI BRAIES

Musimy być szczerzy ale Lago di Braies najlepiej smakuje rano. I mamy na myśli wczesny poranek. Taką informację dostaliśmy od naszej rodaczki w sklepie. Na przykład o 5- 6 rano lub około 7 rano, jeśli fotografia naprawdę nie jest aż taką waszą pasja.

My poświeciliśmy się tego dnia bardzo i pobudkę mieliśmy 03.30,a o 04.00 ruszyliśmy z Predazzo w stronę Lago di Braies…

Kolejną zaletą wcześniejszego przybycia jest mniejsza liczba turystów, zwłaszcza poza przystanią i kaplicą, a także możliwości parkowania. Na miejscu byliśmy około 6.30 i ku naszemu zdziwieniu już było bardzo dużo osób.

Jeśli nie jesteście rannymi ptaszkami to ci którzy tam już byli polecają przybyć o 16:00, aby uniknąć tłumów na jednodniową wycieczkę, które schodzą nad jezioro w środku dnia.

Biorąc to wszystko pod uwagę, Lago di Braies jest nadal piękne, niezależnie od tego, kiedy się je odwiedzi. Spacer wokół jeziora to piękny sposób na spędzenie czasu w Lago di Braies. Wszystko zależy od nas samych jak długo chcemy tam spacerować i ile czasu poświęcić na to urocze miejsce. To pętla, która zajmuje w sumie około 1,5 godziny i jest dość łatwa, mimo że trasa zawiera sporo schodów. Należy pamiętać, że chociaż wędrówka jest odpowiednia dla dzieci, nie jest ona przystosowana dla wózków dziecięcych ani wózków inwalidzkich.

DOJAZD DO LAGO DI BRAIES SAMOCHODEM

Lago di Braies można odwiedzić z innych popularnych miejscowości w Dolomitach, takich jak Cortina d’Ampezzo, czy Brunico/Bruneck, ale należy przygotować się na znacznie większe odległości.

Każdy z nas podczas pobytu w Dolomitach nocuje w różnych miejscach. Każdy z nas robi tak jak jemu pasuje. My nasz nocleg mieliśmy dość daleko jeziora i niestety prze to musieliśmy nadrobić troszkę kilometrów. Ale w Dolomitach to żadna nuda jechać taki wałą żeby potem móc wrócić inna trasą i cieszyć się widokami. W każdym bądź razie dojazd do LAGO DI BRAIES jest bardzo prosty, z dobra droga i malowniczymi wiekami.

Zdecydowanie polecamy wynajęcie samochodu na czas pobytu w Dolomitach – to bardzo ułatwia dotarcie do wszystkich wspaniałych atrakcji przyrodniczych, takich jak Lago di Braies i daje dużo większą swobodę niż transport publiczny.

Aby dostać się do Lago di Braies z głównych lotnisk w regionie:

Mediolan | 4,5 godziny/420 km samochodem

Wenecja | 3 godziny/200 km samochodem

Werona | 3 godziny/250 km samochodem

CO JESZCZE…

✶ Wstęp do Lago di Braies jest bezpłatny!
✶ W pobliżu parkingu znajdują się toalety, a także toalety w hotelu Lago di Braies

✶Za parking konieczne jest uiszczenie opłaty u pana który jest na miejscu
✶Na miejscu można zrobić sobie piknik, w pobliżu hotelu i kaplicy dostępne są ławeczki. Zalecamy to, ponieważ jedzenie może być drogie od lokalnych sprzedawców i hotelu.
✶ Dla zapominalskich przy wejściu nad jezioro tuż obok hotelu są restauracje z kawą, pizzą, ciasteczkami a nawet ciepłymi daniami

❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖

Żadna wycieczka do Dolomitów w Południowym Tyrolu we Włoszech nie jest kompletna bez postoju nad Lago di Braies. Prawdopodobnie jedno z najpiękniejszych jezior we Włoszech, Lago di Braies jasnoniebieskie górskie jezioro w sercu Dolomitów.

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...