Podróże bliskie,  Szwecja

Sztokholm stolica Szwecji na weekend. Mini przewodnik…

Gotowi na super weekend w mieście w odległości krótkiego lotu? Udajmy się zatem do inspirującego Sztokholmu.

Sztokholm jest piękny bez względu na porę roku. Miesiąc marzec w którym się tam wybieraliśmy, to miesiąc w którym miasto budzi się do życia po długiej zimie. Słońce już świeci intensywnie, a turyści i mieszkańcy zaczynają wychodzić do kawiarni, parków i restauracji na świeżym powietrzu. Wtedy stolica Szwecji może konkurować nawet z najmodniejszymi i najbardziej urokliwymi dużymi miastami na świecie.

Miasto nie bez powodu nazywane jest Wenecją Północy. Sztokholm zbudowany jest na 14 wyspach różnej wielkości, a między nimi najłatwiej dostać się promem. Każda dzielnica ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc, a niektóre z wysp mają również swój zupełnie inny styl i urok.

Sztokholm to miasto o długiej i ciekawej historii i choć jest największym miastem Skandynawii, zachowuje spokojną atmosferę ze wspaniałą szwedzką architekturą i naturalnym pięknem otaczającego mórz. Ma niezliczone rzeczy do zobaczenia i zrobienia między muzea, parkami oraz historyczne ulice i budynki.

Stolica Sztokholmu z ponad 30% powierzchni to woda, 30% to zielona roślinność, więc to miejsce jest zaliczane do stolicy z trzecim najświeższym powietrzem w Europie. Sztokholm ma dziś harmonijne połączenie starożytnej i nowoczesnej architektury z bardzo unikalnymi projektami.

Zajęło nam około 10 minut autem od miejsca w którym nocowaliśmy, aby powiedzieć „tak… Sztokholm jest FAJNY!” Miasto to wypełnione jest po brzegi godnymi omdlenia starymi budynkami pomalowanymi na czerwono, żółto lub pomarańczowo. Po kanałach nieustannie jeżdżą łodzie lub promy, a stacje metra są w zasadzie atrakcjami turystycznymi samymi w sobie.

Gamla Stan

Jedną z pierwszych rzeczy do zrobienia w Sztokholmie jest zwiedzanie tętniącej życiem wyspy Gamla Stan, znanej również jako stare miasto. Ta mała wyspa jest pełna brukowanych uliczek, kolorowych budynków z XVII i XVIII wieku oraz uroczych kawiarni i bistr serwujących nowoczesną kuchnię nordycką. Czy wiesz, że Gamla Stan, Stare Miasto w Sztokholmie, zostało założone w 1252 roku? Jest to bez wątpienia największa atrakcja turystyczna Sztokholmu.

Jeśli będziesz podążać wąskimi, krętymi uliczkami, najprawdopodobniej dojdziesz do Stortorget, najstarszego i jednego z najsłynniejszych placów w Sztokholmie. Plac otaczają domy w kolorach zielonym, czerwonym i żółtym, które pewnie widzieliście wcześniej, bo są to kultowe motywy fotograficzne.

A tuż za rogiem pałacu znajduje się średniowieczny kościół zwany Storkyrkan, jeden z najstarszych kościołów w Gamla Stan. Został zbudowany w 1279 roku i do dziś stanowi wspaniały przykład szwedzkiego gotyku ceglanego w architekturze. Wstęp jest bezpłatny i stanowi doskonały przystanek pomiędzy odkrywaniem kolejnych rzeczy w Gamla Stan.

Pałac Królewski w Sztokholmie położony jest w dzielnicy Gamla Stan, 20 minut spacerem od centrum. Pałac czynny jest codziennie od połowy maja do połowy września. Przez pozostałą część roku pałac jest otwarty od wtorku do niedzieli, z wyłączeniem głównych świąt. Zwiedzający mogą zapisać się na 45-minutową wycieczkę z przewodnikiem w języku angielskim.

To barokowy pałac znajdujący się na Starym Mieście. Zbudowany w XVIII wieku, dziś sztokholmski pałac królewski jest rezydencją i miejscem pracy szwedzkiej rodziny królewskiej.

Muzeum Nagrody Nobla

Muzeum Nagrody Nobla znajduje się w Gamla Stan, 15 minut spacerem od Pałacu Królewskiego w Sztokholmie i Storkyrkan od Dworca Centralnego. Te lokalizacje są bardzo blisko siebie, więc bardzo wygodnie jest je odwiedzić.

W Muzeum Nobla zwiedzający może poznać historię Nagrody Nobla oraz poznać jej fundatora i laureatów. Muzeum jest otwarte od 2001 roku w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Sztokholmie, dokładnie 100 lat od przyznania pierwszej nagrody Nobla.

Zgodnie ze swoją nazwą, w muzeum Nobla znajduje się wystawa testamentów i wynalazków Nobla, a także lista laureatów tej prestiżowej nagrody. Tutaj dowiesz się o jego najsłynniejszych wynalazkach, w tym o dynamitach, detonatorach i dlaczego zdecydował się stworzyć tę międzynarodową nagrodę.

Ponadto zwiedzający mogą również dowiedzieć się o rozwoju Nagrody Nobla od jej powstania w 1901 roku, np. oprowadzić wzrokiem laboratorium Marie Curie i być świadkiem momentu, w którym Nelson Mandela został zwolniony z więzienia po 25 latach niewoli.

Pałac w Sztokholmie i Kungsträdgården

Przed opuszczeniem Gamla Stan zaplanuj ostatni przystanek w Pałacu Królewskim, oficjalnej rezydencji szwedzkiej rodziny monarchów. Cały kompleks ma ponad 600 pokoi na jedenastu piętrach, w tym apartamenty królewskie i trzy muzea historyczne.

Jest otwarty przez cały rok, a jeśli masz szczęście, możesz nawet przeżyć oficjalne przyjęcie. Bilety kosztują około 16 euro dla dorosłych i 8 euro dla osób w wieku od 7 do 17 lat. Jeśli zdecydujesz się kupić Stockholm City Pass, wstęp do pałacu jest wliczony w cenę.

Po wędrówce po komnatach królewskich udaj się również do Kungsträdgården. Kungsträdgården, zwany przez miejscowych po prostu Kungsan, to centralnie położony park publiczny, w którym niegdyś znajdowały się ogrody królewskie.

Spacer po wyspie Riddarholmen

Riddarholmen to mała wyspa stanowiąca część Gamla Stan, którą można zobaczyć z ratusza. Jednym z punktów orientacyjnych tej wyspy jest kościół Riddarholmen. Polecamy spacer po zachodniej stronie wyspy, aby zobaczyć satysfakcjonujący widok na zatokę Riddarfjärden i doskonały widok na symetryczny ratusz, który odwiedziliśmy wcześniej. Jest to również świetne miejsce do zatrzymania się, siedzenia i podziwiania zachodu słońca.

Ratusz w Sztokholmie

Jest to budynek Rady Miejskiej Sztokholmu. Znajduje się na wschodnim krańcu wyspy Kungsholmen, obok północnego wybrzeża Riddarfjärden i naprzeciwko wysp Riddarholmen i Södermalm.

Ratusz został zbudowany w 1911 roku z 8 milionów różowych kamiennych płyt o wysokości 106 m, na których odbywa się coroczna ceremonia wręczenia Nagrody Nobla. Ratusz uchodził niegdyś przez Szwedów za najpiękniejszą architekturę w kraju.

Spójrz na fotografię współczesną w Fotografiska

Dla wszystkich zainteresowanych fotografią. Kolejną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Sztokholmie jest wizyta w Fotografiska.

Fotografiska jest jednym z największych i najważniejszych muzeów fotografii na świecie prezentujących współczesne wystawy prac różnych artystów krajowych i międzynarodowych. Sama lokalizacja w starym budynku przemysłowym na wyspie Södermalm sprawia, że ​​wizyta jest prawdziwą atrakcją.

Spacer wzdłuż promenady Strandvägen w Östermalm

Do tej pory słyszeliśmy o wyspach Södermalm, Kungsholmen, Djurgården i Gamla Stan, ale nie zapominajmy o eleganckiej dzielnicy Östermalm.

Östermalm to jedna z najpopularniejszych i najbardziej ekskluzywnych dzielnic mieszkaniowych, powiedzmy, że to prawdopodobnie Notting Hill w Sztokholmie. To tutaj znajdziesz najszykowniejsze restauracje, eleganckie butiki i modne bary. Ponadto jest także domem dla wielu miejsc kulturalnych, takich jak Szwedzkie Muzeum Historyczne.

Bez wątpienia najlepszym adresem w Östermalm jest Strandvägen, przypominająca bulwar promenada nad brzegiem morza. Z jednej strony są tylko przystanki promowe i wycieczkowe, a z drugiej strony promenady wysokiej klasy hotele i imponujące budynki mieszkalne i biurowe.

Spróbuj różnych potraw w Östermalms Saluhall
W odległości krótkiego spaceru od Strandvägen na północ i głębiej w dzielnicę Östermalm znajduje się najsłynniejszy targ w Sztokholmie.

Östermalms Saluhall oferuje wszystko, czego pragnie twoje serce i żołądek. Oprócz świeżych owoców, warzyw, mięs, serów, kawy i herbaty znajdziesz tu wszelkiego rodzaju ryby świeże, wędzone i marynowane. Istnieje 17 zawodów i kilka restauracji oraz opcje miejsc siedzących, w których można spróbować nowo zakupionych przysmaków.

Wybierz się na wycieczkę łodzią, aby zobaczyć Sztokholm z innej perspektywy

Oczywiście ta lista niesamowitych rzeczy do zrobienia w Sztokholmie nie byłaby kompletna bez wycieczki łodzią!

Może być trudno wybrać tą idealną wycieczkę łodzią spośród niezliczonych różnych opcji, ale jedną warto. Wzięliśmy udział w wycieczce zupełnie przez przypadek, przechodząc obok mini portu w centrum miasta porostu kupiliśmy bilety i wybraliśmy się na podziwianie miasta z wody.

Djugården

Ta atrakcyjna wyspa jest domem dla kilku parków i Pałacu Rosendal, a także jest domem dla parku rozrywki Grona Lund i kilku muzeów, w tym jednego poświęconego najsłynniejszemu szwedzkiemu zespołowi ABBA. Wspominając Szwecję i Sztokholm jedno słowo nasuwa się na myśl… ABBA… To właśnie w stolicy Szwecji, Sztokholmie, bajecznym kosmopolitycznym miejscu, pełnym rzeczy do zobaczenia i zrobienia powstała ABBA.

ABBA powstała w Sztokholmie i zdominowała świat popu w latach 70. i 80. XX wieku. Dopiero gdy weszli do konkursu śpiewu Eurowizji z „Ring Ring”, zdobyli sławę w całej Europie, a kiedy później wygrali konkurs Eurowizji dla „Waterloo”, ABBA była na drodze do stania się światową sensacją. ABBA była jedną z odnoszących największe sukcesy grup popowych na świecie, sprzedając ponad 380 milionów albumów. Mówi się, że fani przybywają do Sztokholmu ze wszystkich zakątków świata, aby odwiedzić to muzeum i oddać hołd swoim popowym idolom.

Dowiedz się więcej o prawdziwym skarbie sztuki w Muzeum Vasa
Jak zapewne już zauważyłeś, Sztokholm ma do zaoferowania wiele wyjątkowych rzeczy, których nie znajdziesz nigdzie indziej na świecie. Jednym z nich jest niewątpliwie Muzeum Vasa na wyspie Djurgården.

Ale co sprawia, że ​​tak bardzo różni się od większości innych muzeów?

Cóż, odpowiedź jest prosta: w Muzeum Vasa można podziwiać prawie nienaruszony statek z XVII wieku, który został wydobyty z dna oceanu.

Przejedz się najładniejszą komunikacją miejska w mieście…
Jeden z punktów na liście najlepszych rzeczy do zrobienia w Sztokholmie jest trochę niezwykły. Nie chodzi o wizytę w muzeum, kościele czy ekskluzywnej dzielnicy, zamiast tego chcę, proponuję wycieczkę po podziemnym systemie miasta!

Mówi się, że system metra w Sztokholmie jest najdłuższą wystawą sztuki na świecie. Na 100 stacji, około 90 posiada w środku jakąś instalację artystyczną. Kilka z nich zostało ozdobionych obrazami, mozaikami i rzeźbami 150 artystów od lat 50. XX wieku. Niektóre z nich prawdopodobnie odkryjecie niespodzianie podczas swojej podróży po mieście. O metrze w Sztokholmie można poczytać tutaj

CZEGO OCZEKIWAĆ W SZTOKHOLMIE?
-Język: Najczęściej używanym językiem jest szwedzki, ale około dziewięciu na dziesięć osób mówi po angielsku.

-Waluta: korona szwedzka

-Karty kredytowe i banki: W ciągu ostatnich kilku lat wiele miejsc w Sztokholmie, w tym hotele, hostele, restauracje i kawiarnie, przeszło na TYLKO KARTY, co oznacza, że ​​nie przyjmują gotówki. Ponadto większość sklepów poprosi o okazanie dokumentu tożsamości podczas płatności kartą, więc noś go ze sobą.

-Szczyt sezonu: Większość wycieczek po archipelagu w Sztokholmie nie jest otwarta przez cały rok. Zwykle działają tylko od kwietnia lub maja do września.

-Klimat: Sztokholm jest latem dość łagodnym miastem, gdzie słońce zapewnia ciepłe, ale nie nieprzyjemne temperatury. Temperatury w nocy w zimie mogą spaść poniżej zera. Najlepsze temperatury panują między czerwcem a sierpniem, ze średnimi dziennymi temperaturami przekraczającymi dwadzieścia stopni Celsjusza.

-Wskazówka dotycząca przemmieszczania się po Sztokholmie… Podróż taksówką bardzo szybko staje się droga, więc zaoszczędź pieniądze i jedź metrem lub autobusem. Tygodniowy bilet na metro to najlepsza oferta, jeśli zamierzasz z niego skorzystać — mają też bilety 90-minutowe na szybkie zwiedzanie miasta. Karnet obejmuje nielimitowane przejazdy metrem, tramwajem i autobusem – możesz go kupić w oknie na dowolnej stacji metra.

Cała nasza wycieczka po Sztokholmie odbyła się na nogach mimo iż przyjechaliśmy autem z Norwegii. Brak parkingów, zakorkowane ulice, tramwaje, tysiące turystów i mieszkańców w jednym czasie… Nie dało by się inaczej zobaczyć tego co zobaczyliśmy…

Mam nadzieję, że namówiliśmy Was na ten kierunek, bo jesteśmy przekonani, że wycieczka do Sztokholmu zrobi na Was bardzo pozytywne wrażenie i zapadnie na długo w pamięć! Mimo szarości, braku liści i kwiatów marcowy Sztokholm zrobił na nas ogromne wrażenie.

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...