Podróże bliskie,  Szwecja

Sztokholm stolica Szwecji na weekend. Mini przewodnik…

Jesteście gotowi na fantastyczny weekend w mieście, które jest zaledwie krótki lot od wielu europejskich destynacji? Zapraszam Was do magicznego Sztokholmu! To miejsce, które bez wątpienia dostarczy Wam niezapomnianych wspomnień i ogromnej dawki inspiracji.

Sztokholm prezentuje się pięknie przez cały rok, ale wybierając się tam w marcu, trafiliśmy na moment, gdy miasto budzi się do życia po długiej zimie. Wtedy to słońce zaczyna intensywnie świecić, a turyści oraz mieszkańcy wychodzą na ulice, do kawiarni, parków i restauracji na świeżym powietrzu. To właśnie w tym okresie stolica Szwecji może konkurować z najmodniejszymi i najbardziej urokliwymi miastami na świecie. Miasto Sztokholm nazywane nie bez powodu “Wenecją Północy”, ponieważ jest ono zlokalizowane na 14 wyspach o różnej wielkości, a między nimi najłatwiej jest się przemieszczać promem. Każda dzielnica ma wiele ciekawych miejsc do zaoferowania, a niektóre z wysp charakteryzują się zupełnie innym stylem i urokiem. Sztokholm to miasto o długiej i fascynującej historii. Mimo że jest największym miastem Skandynawii, zachowuje ono spokojną atmosferę, wzbogaconą wspaniałą szwedzką architekturą i naturalnym pięknem otaczających je mórz. Miasto oferuje niezliczone atrakcje, w tym muzea, parki oraz historyczne ulice i budynki, które czekają, aby zostały odkryte. Sztokholm to miasto o bogatej i intrygującej historii. Mimo że jest największym miastem Skandynawii, wciąż emanuje spokojem, zachowując jednocześnie wspaniałą szwedzką architekturę i naturalne piękno otaczających go mórz. To miejsce obfituje w atrakcje, w tym muzea, parki oraz historyczne ulice i budynki, które czekają, aby zostały odkryte.

Sztokholm, stolica z ponad 30% obszaru zajętego przez wody i kolejne 30% obszaru pokrytego zieloną roślinnością, zasługuje na miano jednej z najświeższych stolic w Europie. To miasto oferuje harmonijne połączenie starożytnej i nowoczesnej architektury, wzbogacone wyjątkowymi projektami.

Zajęło nam około 10 minut autem od miejsca w którym nocowaliśmy, aby powiedzieć „tak… Sztokholm jest FAJNY!” Miasto to wypełnione jest po brzegi godnymi omdlenia starymi budynkami pomalowanymi na czerwono, żółto lub pomarańczowo. Po kanałach nieustannie jeżdżą łodzie lub promy, a stacje metra są w zasadzie atrakcjami turystycznymi samymi w sobie.

Gamla Stan

Nasza podróż rozpoczęła się od wizyty na tętniącej życiem wyspie i jej starówki Gamla Stan, gdzie wąskie brukowane uliczki kryją niezliczone skarby. To serce miasta, w którym można poczuć klimat dawnych czasów i przespacerować się obok kolorowych kamieniczek. To również obowiązkowy punktów na liście podczas zwiedzania Sztokholmu. To malownicza wyspa, gdzie można spacerować po brukowanych uliczkach, podziwiać kolorowe budynki z XVII i XVIII wieku oraz zatrzymać się w urokliwych kawiarniach i bistrach serwujących nowoczesną kuchnię nordycką. Czy wiedzieliście, że Gamla Stan, założone w 1252 roku, to jedna z najstarszych atrakcji turystycznych Sztokholmu? To miejsce, które przenosi nas w czasie i pozwala poczuć niepowtarzalny klimat tego miasta.

Podążając wąskimi i krętymi uliczkami, prawdopodobnie dotrzesz do Stortorget, który jest najstarszym i jednym z najsłynniejszych placów w Sztokholmie. Otaczają go urocze domy w kolorach zielonym, czerwonym i żółtym, które być może widzieliście już na licznych zdjęciach, ponieważ są to ikoniczne motywy fotograficzne tego miejsca. To idealne miejsce na spacer, poczucie klimatu tego miasta i zrobienie kilku niezapomnianych zdjęć.

A tuż za rogiem pałacu znajduje się średniowieczny kościół zwany Storkyrkan, który jest jednym z najstarszych kościołów w Gamla Stan. Został zbudowany w 1279 roku i pozostaje doskonałym przykładem szwedzkiego gotyku ceglanego w architekturze. Wejście jest darmowe, więc to doskonała okazja na krótką przerwę w zwiedzaniu, podczas której możesz podziwiać piękno tego miejsca. Pałac Królewski w Sztokholmie znajduje się w dzielnicy Gamla Stan, zaledwie 20 minut spacerem od centrum miasta. Jest otwarty codziennie od połowy maja do połowy września. W pozostałych miesiącach roku, pałac jest dostępny dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, z wyjątkiem głównych świąt. Aby jeszcze bardziej docenić jego historię i znaczenie, polecam zapisać się na 45-minutową wycieczkę z przewodnikiem, który opowie Ci o pałacu po angielsku. Ten barokowy pałac usytuowany w samym sercu Starego Miasta. Wybudowany w XVIII wieku, obecnie pełni funkcję rezydencji oraz miejsca pracy dla szwedzkiej rodziny królewskiej.

Muzeum Nagrody Nobla

Muzeum Nagrody Nobla jest usytuowane w samym sercu Gamla Stan, zaledwie 15 minut spacerem od Pałacu Królewskiego w Sztokholmie oraz Storkyrkan, a także w niewielkiej odległości od Dworca Centralnego. Te lokalizacje są tak blisko siebie, że można je wygodnie zwiedzić w jednym dniu. W Muzeum Nobla zwiedzający mają okazję zgłębić historię Nagrody Nobla, poznać jej fundatora oraz zapoznać się z życiorysami laureatów. To miejsce, otwarte od 2001 roku, znajduje się w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w samym sercu Sztokholmu, dokładnie 100 lat po przyznaniu pierwszej Nagrody Nobla. Zgodnie z nazwą muzeum, możesz tutaj podziwiać wystawę zawierającą testamenty i wynalazki samego Alfreda Nobla, a także pełną listę honorowych laureatów tej prestiżowej nagrody. Dowiesz się więcej o jego najważniejszych wynalazkach, w tym o dynamitach, detonatorach, oraz o motywacjach, które skłoniły go do stworzenia tej międzynarodowej nagrody. Dodatkowo, zwiedzający mają możliwość zgłębienia historii Nagrody Nobla od jej ustanowienia w 1901 roku. Mogą przenieść się myślami do laboratorium Marie Curie oraz uczestniczyć w emocjonującym momencie, kiedy Nelson Mandela został uwolniony po 25 latach więzienia. To fascynująca podróż przez wyjątkowe momenty w historii tej prestiżowej nagrody.

Pałac w Sztokholmie i Kungsträdgården

Zanim opuścisz Gamla Stan, zdecyduj się na ostatni przystanek w Pałacu Królewskim, oficjalnej rezydencji szwedzkiej rodziny monarchów. Ten ogromny kompleks ma ponad 600 pokoi, rozciągających się na jedenastu piętrach, w tym apartamenty królewskie i trzy fascynujące muzea historyczne. Pałac jest otwarty przez cały rok, a jeśli trafisz na odpowiedni moment, możesz nawet uczestniczyć w oficjalnym przyjęciu. Bilety wstępu kosztują około 16 euro dla dorosłych i 8 euro dla dzieci w wieku od 7 do 17 lat. Jeśli zdecydujesz się na zakup Stockholm City Pass, wejście do pałacu będzie wliczone w cenę. Po zwiedzeniu komnat królewskich, udaj się również do Kungsträdgården. Ten popularny park publiczny, nazywany przez miejscowych po prostu Kungsan, mieści się centralnie i jest miejscem, gdzie niegdyś znajdowały się ogrody królewskie.

Spacer po wyspie Riddarholmen

Riddarholmen to mała wyspa stanowiąca część Gamla Stan, którą można zobaczyć z ratusza. Jednym z punktów orientacyjnych tej wyspy jest kościół Riddarholmen. Polecamy spacer po zachodniej stronie wyspy, aby zobaczyć satysfakcjonujący widok na zatokę Riddarfjärden i doskonały widok na symetryczny ratusz, który odwiedziliśmy wcześniej. Jest to również świetne miejsce do zatrzymania się, siedzenia i podziwiania zachodu słońca.

Ratusz w Sztokholmie

Jest to budynek Rady Miejskiej Sztokholmu. Znajduje się na wschodnim krańcu wyspy Kungsholmen, obok północnego wybrzeża Riddarfjärden i naprzeciwko wysp Riddarholmen i Södermalm.

Ratusz został zbudowany w 1911 roku z 8 milionów różowych kamiennych płyt o wysokości 106 m, na których odbywa się coroczna ceremonia wręczenia Nagrody Nobla. Ratusz uchodził niegdyś przez Szwedów za najpiękniejszą architekturę w kraju.

Spójrz na fotografię współczesną w Fotografiska

Dla wszystkich zainteresowanych fotografią. Kolejną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Sztokholmie jest wizyta w Fotografiska.

Fotografiska jest jednym z największych i najważniejszych muzeów fotografii na świecie prezentujących współczesne wystawy prac różnych artystów krajowych i międzynarodowych. Sama lokalizacja w starym budynku przemysłowym na wyspie Södermalm sprawia, że ​​wizyta jest prawdziwą atrakcją.

Spacer wzdłuż promenady Strandvägen w Östermalm

Do tej pory słyszeliśmy o wyspach Södermalm, Kungsholmen, Djurgården i Gamla Stan, ale nie zapominajmy o eleganckiej dzielnicy Östermalm.

Östermalm to jedna z najpopularniejszych i najbardziej ekskluzywnych dzielnic mieszkaniowych, powiedzmy, że to prawdopodobnie Notting Hill w Sztokholmie. To tutaj znajdziesz najszykowniejsze restauracje, eleganckie butiki i modne bary. Ponadto jest także domem dla wielu miejsc kulturalnych, takich jak Szwedzkie Muzeum Historyczne.

Bez wątpienia najlepszym adresem w Östermalm jest Strandvägen, przypominająca bulwar promenada nad brzegiem morza. Z jednej strony są tylko przystanki promowe i wycieczkowe, a z drugiej strony promenady wysokiej klasy hotele i imponujące budynki mieszkalne i biurowe.

Spróbuj różnych potraw w Östermalms Saluhall
W odległości krótkiego spaceru od Strandvägen na północ i głębiej w dzielnicę Östermalm znajduje się najsłynniejszy targ w Sztokholmie.

Östermalms Saluhall oferuje wszystko, czego pragnie twoje serce i żołądek. Oprócz świeżych owoców, warzyw, mięs, serów, kawy i herbaty znajdziesz tu wszelkiego rodzaju ryby świeże, wędzone i marynowane. Istnieje 17 zawodów i kilka restauracji oraz opcje miejsc siedzących, w których można spróbować nowo zakupionych przysmaków.

Wybierz się na wycieczkę łodzią, aby zobaczyć Sztokholm z innej perspektywy

Oczywiście ta lista niesamowitych rzeczy do zrobienia w Sztokholmie nie byłaby kompletna bez wycieczki łodzią!

Może być trudno wybrać tą idealną wycieczkę łodzią spośród niezliczonych różnych opcji, ale jedną warto. Wzięliśmy udział w wycieczce zupełnie przez przypadek, przechodząc obok mini portu w centrum miasta porostu kupiliśmy bilety i wybraliśmy się na podziwianie miasta z wody.

Djugården

Ta atrakcyjna wyspa jest domem dla kilku parków i Pałacu Rosendal, a także jest domem dla parku rozrywki Grona Lund i kilku muzeów, w tym jednego poświęconego najsłynniejszemu szwedzkiemu zespołowi ABBA. Wspominając Szwecję i Sztokholm jedno słowo nasuwa się na myśl… ABBA… To właśnie w stolicy Szwecji, Sztokholmie, bajecznym kosmopolitycznym miejscu, pełnym rzeczy do zobaczenia i zrobienia powstała ABBA.

ABBA powstała w Sztokholmie i zdominowała świat popu w latach 70. i 80. XX wieku. Dopiero gdy weszli do konkursu śpiewu Eurowizji z „Ring Ring”, zdobyli sławę w całej Europie, a kiedy później wygrali konkurs Eurowizji dla „Waterloo”, ABBA była na drodze do stania się światową sensacją. ABBA była jedną z odnoszących największe sukcesy grup popowych na świecie, sprzedając ponad 380 milionów albumów. Mówi się, że fani przybywają do Sztokholmu ze wszystkich zakątków świata, aby odwiedzić to muzeum i oddać hołd swoim popowym idolom.

Dowiedz się więcej o prawdziwym skarbie sztuki w Muzeum Vasa
Jak zapewne już zauważyłeś, Sztokholm ma do zaoferowania wiele wyjątkowych rzeczy, których nie znajdziesz nigdzie indziej na świecie. Jednym z nich jest niewątpliwie Muzeum Vasa na wyspie Djurgården.

Ale co sprawia, że ​​tak bardzo różni się od większości innych muzeów?

Cóż, odpowiedź jest prosta: w Muzeum Vasa można podziwiać prawie nienaruszony statek z XVII wieku, który został wydobyty z dna oceanu.

Przejedz się najładniejszą komunikacją miejska w mieście…
Jeden z punktów na liście najlepszych rzeczy do zrobienia w Sztokholmie jest trochę niezwykły. Nie chodzi o wizytę w muzeum, kościele czy ekskluzywnej dzielnicy, zamiast tego chcę, proponuję wycieczkę po podziemnym systemie miasta!

Mówi się, że system metra w Sztokholmie jest najdłuższą wystawą sztuki na świecie. Na 100 stacji, około 90 posiada w środku jakąś instalację artystyczną. Kilka z nich zostało ozdobionych obrazami, mozaikami i rzeźbami 150 artystów od lat 50. XX wieku. Niektóre z nich prawdopodobnie odkryjecie niespodzianie podczas swojej podróży po mieście. O metrze w Sztokholmie można poczytać tutaj

CZEGO OCZEKIWAĆ W SZTOKHOLMIE?
-Język: Najczęściej używanym językiem jest szwedzki, ale około dziewięciu na dziesięć osób mówi po angielsku.

-Waluta: korona szwedzka

-Karty kredytowe i banki: W ciągu ostatnich kilku lat wiele miejsc w Sztokholmie, w tym hotele, hostele, restauracje i kawiarnie, przeszło na TYLKO KARTY, co oznacza, że ​​nie przyjmują gotówki. Ponadto większość sklepów poprosi o okazanie dokumentu tożsamości podczas płatności kartą, więc noś go ze sobą.

-Szczyt sezonu: Większość wycieczek po archipelagu w Sztokholmie nie jest otwarta przez cały rok. Zwykle działają tylko od kwietnia lub maja do września.

-Klimat: Sztokholm jest latem dość łagodnym miastem, gdzie słońce zapewnia ciepłe, ale nie nieprzyjemne temperatury. Temperatury w nocy w zimie mogą spaść poniżej zera. Najlepsze temperatury panują między czerwcem a sierpniem, ze średnimi dziennymi temperaturami przekraczającymi dwadzieścia stopni Celsjusza.

-Wskazówka dotycząca przemmieszczania się po Sztokholmie… Podróż taksówką bardzo szybko staje się droga, więc zaoszczędź pieniądze i jedź metrem lub autobusem. Tygodniowy bilet na metro to najlepsza oferta, jeśli zamierzasz z niego skorzystać — mają też bilety 90-minutowe na szybkie zwiedzanie miasta. Karnet obejmuje nielimitowane przejazdy metrem, tramwajem i autobusem – możesz go kupić w oknie na dowolnej stacji metra.

Cała nasza wycieczka po Sztokholmie odbyła się na nogach mimo iż przyjechaliśmy autem z Norwegii. Brak parkingów, zakorkowane ulice, tramwaje, tysiące turystów i mieszkańców w jednym czasie… Nie dało by się inaczej zobaczyć tego co zobaczyliśmy…

Mam nadzieję, że namówiliśmy Was na ten kierunek, bo jesteśmy przekonani, że wycieczka do Sztokholmu zrobi na Was bardzo pozytywne wrażenie i zapadnie na długo w pamięć! Mimo szarości, braku liści i kwiatów marcowy Sztokholm zrobił na nas ogromne wrażenie.

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...