Norwegia,  Podróże bliskie,  Vestland

Wodospad Vettisfossen i dolina Utladalen…

Od dawna rozmyśłaliśmy o wyprawie doliną Utladalen do Vettisfossen, jednego z najpiękniejszych wodospadów w Norwegii i na świecie.

Ze swobodnym spadkiem 275 metrów, Vettisfossen Nord jest najwyższym nieuregulowanym wodospadem w Europie. Jest schowany w górach, w oszałamiająco pięknym Parku Narodowym Jotunheimen.

Ten park narodowy ma dwa najwyższe szczyty górskie Norwegii, dziesiątki wodospadów, rzek, lodowców i ma najbardziej malownicze szlaki turystyczne, które od lat kuszą wędrowców. Wycieczka do Vettisfossen to widok sam w sobie, gdzie cała wyprawa jest celem samym w sobie.

Naszą wędrówkę zaczęliśmy od Hjelle i pierwszym napotkanym wodospadem Hjellefossen. Prawie przez całą drogę równolegle do nas płynęła rzeka, niebieska jak niebo. Od czasu do czasu przechodziliśmy przez urocze małe farmy, niegdyś zamieszkałe.

Pogoda tego dnia była zmienna i sporadycznie pojawiały się chmury z niewielkimi opadami. Góry niestety mają to do siebie…

Idziemy dalej przez piękny krajobraz, po drodze można poczytać o historii doliny. Wszystko, począwszy od tego, jak ludzie dotarli tam, zanim powstała droga, po niebezpieczeństwo osuwisk i zniszczeń natury na przestrzeni wieków.
Po krótkim kawałku historii pojawia się nowy wodospad, nieco innego rodzaju. Hyljefossen jest jak coś z romantycznego klasyka. Gdyby nie temperatura wody i powietrza w tym dniu, miałoby się ochotę na kąpiel.

Idziemy dalej, w górę stromego wzgórza i mamy nadzieję, że to pierwsze i ostatnie takie wzgórze… Na szczycie widzimy w oddali farmę Vetti, czyli miejsce, w którym ścieżka rozchodzi się na dwie części. Gdy docieramy na farmę, musimy wybrać, czy chcemy zobaczyć Vettisfossen z dołu, czy z góry. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​wodospady najlepiej wyglądają od dołu, dlatego wybieramy niższą trasę. A tego dnia i tak chmury by nam nie pozwoliły podziwiać wodospadu z góry…

Po około półgodzinnym spacerze nieco bardziej pagórkowatą ścieżką w końcu docieramy do ostatecznego punktu wycieczki – Vettisfossen.

Kiedy dotarliśmy do wodospadu, był w połowie ukryty za wystającą górą i chmurami wiszącymi tego dnia prawie do samej ziemi. Ale można było go sobie wyobrazić, poczuć, wyczuć ten spadajacy strumień deszczu… 275 metrów w dół…

Po drodze były tam rozklekotane mosty linowe i bujne doliny, wszystko to fascynowało nas i czarowało. Przeszliśmy przez małe wodospady i kilka dużych. Pięknie było zobaczyć całe rodziny z bardzo małymi dziećmi na szlaku trekkingowym, spacerowym, rowerowym. Niesamowicie było też zobaczyć ludzi po siedemdziesiątce i osiemdziesiątce wędrujących.

Wodospady zdobiące ściany doliny Utladalen są obłędne. Wędrując do wodospadu Vettisfossen, nie tylko zostaniesz nagrodzony tym potężnym pięknem, ale możesz również podziwiać wiele innych pięknych cudów natury po drodze: Hjellefossen, Avdalsfossen i wiele innych małych wodospadów rozsianych po całej dolinie. Spacerując doliną mamy wrażenie, że jesteśmy w dziewiczym miejscu, noga ludzka tu gdy nie stanęła…

co jeszcze…

  • Całkowita trasa, zarówno na górę, jak i na dół, to około 13 km (6,5 km w jedną stronę). Pierwsza część wędrówki jest łatwa i kończy się płasko, ale nie lekceważ drugiej części.
  • Sugerowany czas: 4-5 godzin
  • Różnica wysokości: 200m (podejście na dół)
  • Typ: idź tym samym szlakiem z powrotem
  • Poziom- łatwy- średni- trudny
  • Koniecznie odpowiednie buty, ponieważ na trasie będzie błoto i duże kamienie oraz będziesz musiał wspinać się po śliskich skałach
  • Po drodze nie ma żadnych udogodnień, więc weź ze sobą wystarczającą ilość jedzenia i wody
  • Pogoda w górach potrafi szybko się zmienić. Zawsze sprawdzaj prognozy pogody przed rozpoczęciem wędrówki.

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...