LOFOTY,  Nordland,  Podróże bliskie

Lofoty z góry Volandstinden…

Volandstinden kolejny szczyt i kolejne marzenie osiągnięte. Imponujący panoramiczny widok 360 stopni jaki mamy tylko dla siebie tam u góry jest niezapomnianym przeżyciem i ciągłym wspomnieniem. Volandstinden jest centralnie położone w gminie Flakstad niedaleko turystycznej miejscowości Ramberg. 457 metrów nad poziomem morza, z widokiem na Ramberg i Fredvang na północy oraz Skjelfjord na południu to ekscytujący i spektakularny szczyt. Z dołu góra wygląda na mocno ostro zakończoną jak na poniższym zdjęciu, ale kiedy staniemy nogami na jej czubku mamy zupełnie inne wrażenie i góra wydaje się bezpieczna i nie tak straszna jak z dołu.

Szlak na szczyt jest mało znany i mało widoczny. Zaczyna się w Skjelfjord, kilka minut jazdy na południe od Ramberg. Jadąc drogą E10 z Ramberg, bezpośrednio przed Volandstind, trzeba skręć w lewo w kierunku Skjelfjord. Należy zaparkować obok pierwszego pomarańczowo budynku po prawej stronie. Znakiem rozpoznawczym są jeszcze stojaki do suszenia dorsza po drugiej stronie ulicy.

Dystans jaki mamy do pokonania to 6,5 km przewidziany czas na dojście i powrót to około 3,15 minut.

Szlak na górę niestety jest nieoznakowany, ale dobrze wydeptany i łatwy do pokonania. Początkowo droga jest bardziej kamienista i dość wąska. Pierwsze widoki jakie mamy za naszymi plecami podczas wspinaczki są na cudowny turkusowy Skjelfjord poniżej.

Skjelfjorden widoczny z gór prezentuje się niesamowicie ładnie chyba o każdej porze roku. To odnoga fiordów po południowej stronie Flakstadøya w gminie Flakstad. Fiord rozciąga się 7 kilometrów na północ od Vestfjorden, od wlotu między Vindnesskaftet na wschodzie i Stor-Grimsholmen na zachodzie do Skjelfjordeidet. Wewnętrzna część fiordu nazywa się Osen.

Piękny profil góry Volandstinden rzucał nam się w oczy za każdym razem będą na Lofotach. Nie da się nie zwrócić uwagi na tą imponująca górę mijając ja za każdym razem z lewej lub prawej strony poruszając się główną trasą archipelagu E10. Musieliśmy sprawdzić czy faktycznie widoki z góry są aż tak piękne jak opisywały przewodniki…

No to idziemy…

Będąc na Lofotach na Volandstinden trzeba wjeść… To jedno z ładniejszych miejsc z którego można podziwiać okolicę..

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...