LOFOTY,  Nordland,  Podróże bliskie

MIDNATTSOL- słońce o północy…

Jeśli przebywasz w Północnej Norwegii o najjaśniejszej porze roku, powinieneś to jak najlepiej wykorzystać!

Słońce o północy to wyjątkowe zjawisko, które w miesiącach letnich występuje na obszarze za kołem podbiegunowym. Niewiele jest miejsc, które mogą się równać z Lofotenami, jeśli chodzi o doświadczanie słońca o północy. Spiczaste góry i niezwykła przyroda sprawiają, że doświadczenie jest jeszcze bardziej spektakularne.
Lato to czas, w którym znika perspektywa czasowa, ponieważ różnice między 12:00 a 00:00 są minimalne. Jest to czas, w którym można zobaczyć miejscowych koszących trawniki o północy lub surferów cieszących się sesją surfowania o 1 w nocy. Sami jesteśmy na to dobrym przykładem, ja chodzę po górach całą noc a a Arek łowi ryby…

CZYM JEST SŁOŃCE O PÓŁNOCY?
Słońce o północy to zjawisko, które w miesiącach letnich znajduje się za kołem podbiegunowym. W tym okresie słońce nigdy nie schodzi za horyzont.

To, jak długo trwa słońce o północy, zależy od tego, jak blisko jesteś biegunów. Na półkuli północnej oznacza to, że im bliżej bieguna północnego znajdujesz się, tym dłużej trwa słońce o północy.

Nawet jeśli słońce schodzi w kierunku horyzontu późnym wieczorem, przestanie zachodzić bezpośrednio nad głową, a następnie powoli przesunie się poziomo nad horyzontem, zanim ponownie wzejdzie. Skutkuje to magicznym światłem, które utrzymuje się do godzin porannych. Ci, którym uda się nie zasnąć przez całą noc, nie pożałują!

KIEDY MOŻESZ ZOBACZYĆ SŁOŃCE O PÓŁNOCY?
Wiele osób myśli, że w całej Norwegii można zobaczyć północne słońce, ale to nieporozumienie. Tylko około połowa powierzchni Norwegii leży na północ od koła podbiegunowego, a zatem tylko na tych obszarach można doświadczyć słońca o północy.

Koło podbiegunowe przecina Norwegię na 66 stopni na północ, a Lofoty na 68 stopniach na północ. (Najbardziej wysunięty na północ punkt Norwegii to 71 stopni na północ).

Oznacza to, że na Lofotach słońce o północy można oglądać od około 27 maja do 17 lipca. Przez cały ten okres słońce nigdy nie schodzi za horyzont, co powoduje, że światło słoneczne świeci przez 24 godziny na dobę.

Dokładna data może różnić się o jeden lub dwa dni, w zależności od tego, gdzie na Lofotach się znajdujesz. Należy pamiętać, że słońce jest najniżej około godziny 01:00, więc dobrze jest się wyspać jeśli planuje się spędzić noc, a nawet kila z rzędu obserwując to cudowne zjawisko.

GDZIE NA LOFOTONIE SĄ NAJLEPSZE MIEJSCA NA OBEJRZENIE SŁOŃCA O PÓŁNOCY?
Bez względu na to, gdzie jesteśmy na Lofotach, można doświadczyć słońca o północy. Można go wygodnie podziwiać z miejsca zakwaterowania, ale najlepszym doświadczeniem jest miejsce z dobrym widokiem na północno – zachodni horyzont.

Dzięki temu widokowi będziesz mógł zobaczyć, jak słońce przesuwa się powoli nad horyzontem, zanim ponownie wzejdzie. Na Lofotach jest wiele magicznych miejsc, w których można zobaczyć słońce o północy, a te poniżej to nasze ulubione miejsca do oglądania tego cudownego zjawiska.

“Mannen”

Cudowne i relaksująco jest cieszyć się słońcem o północy z parkingu lub piaszczystej plaży, ale doświadczenie ze szczytu góry jest prawdopodobnie jeszcze bardziej imponujące. Mannen to góra oddzielająca popularne plaże Haukland i Uttakleiv.

Trasa górska ma tylko około 1,5 kilometra, ale sięga około 400 metrów nad poziomem morza. Spacer o północy pod górę, w towarzystwie owieczek i koników polnych jest niesamowity i nie ma wątpliwości, że widok, który ukazuje się po chwili ze szczytu, jest wart wysiłku.

Z góry masz widok 360 stopni, słońce o północy nad morzem na północnym horyzoncie i oświetlone góry za tobą, jak okiem sięgnąć. Niewiele jest panoramicznych widoków, które są równie imponujące i dostępne jak szczyt Mannen.

godzina 01.30

Plaże na Gimsøy


Nie ma jednego konkretnego miejsca, w którym można się zatrzymać. Gimsøy jest dobrym obszarem z dobrym widokiem na słońce północy. Po drodze mamy wiele małych plaż, które są dobrym miejscem na piknik o północy. W spokojne dni biały piasek i turkusowa, krystalicznie czysta woda mogą sprawić, że poczujesz się jak w tropikalnym otoczeniu. Odważni mogą zakosztować kąpieli w słońcu o północy.

Plaże Gimsøy rzadko są zatłoczone, więc jest duża szansa mieć jedną z nich na wyłączność podczas tego cudownego spektaklu.

Nam najlepiej oglądało się słońce o północy na górce tuż za plecami plaży. Hoven to małe wzgórze wznoszące się samotnie z bagnistych równin północno-zachodniego Gimsøya. Z wysokością zaledwie 368 metrów i łagodnym podejściem wzdłuż głównego szlaku, Hoven jest jedną z najłatwiejszych „górskich” wędrówek na Lofotach. Mimo niewielkiego wzniesienia widoki 360 stopni są nadal imponujące, a w pogodne dni wyspy Vesterålen są widoczne po drugiej stronie morza na północnym wschodzie. Hoven to dobry szczyt, aby wędrować z grupą przyjaciół, aby oglądać słońce o północy w letni wieczór.

Plaża w Eggum


Innym popularnym miejscem do oglądania słońca o północy są plaże w Eggum. W okolicy jest wiele małych plaż. W tym miejscu można również mieć niezapomnianą noc. Zdecydowanie polecam podążanie szutrową drogą, aby znaleźć miejsce wzdłuż skalistego wybrzeża, gdzie można usiąść.

“Unstad”

Kolejne miejsce to mała, idylliczna wioska Unstad. Znajduje się na Vestvågøy i jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc do obserwacji polarnego słońca na Lofotach. Sandstranda stała się popularnym celem surferów i poszukiwaczy przygód z całego świata. Trudno znaleźć przytulniejszą plażę, która lepiej nadaje się do doświadczania tego zjawiska.

Plaża Unstad jest łatwo dostępna i można cieszyć się słońcem o północy nawet w zaciszu swojego samochodu, jeśli zaparkuje się po lewej stronie.

godzina 03.00
godzina 03.00

Podsumowując słońce o północy to zjawisko, które można zobaczyć na północ od koła podbiegunowego w miesiącach letnich. Między 27 maja a 17 lipca na Lofotach można oglądać słońce przez całą dobę, pod warunkiem jeśli mamy dobra do tego pogodę. Deszcz i chmury niestety nie sprzyjają temu zjawisku. Należy pamiętajcie o zabraniu aparatu, przekąsek, ciepłej herbaty albo kawy i należy przygotować się na magiczne i całkowicie niezapomniane wrażenia!

godzina 03.00
godzina 02.30

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...