LOFOTY,  Nordland,  Podróże bliskie

Lofoty i biegiem na górę Nubben…

Nubben jest niewielką skałą wznoszącą się nad wioską Ramberg. Chociaż szczyt ma tylko kilkaset metrów wysokości, zapewnia lepsze niż oczekiwano panoramiczne widoki na plażę Ramberg i otaczające ją wybrzeże. Stromy, ale łatwy i krótki szlak prowadzi na szczyt co sprawia, że jest popularnym miejscem dla mieszkańców na ich popołudniowe lub poranne spacery. Jest to kolejne miejsc z pięknymi widokami na okolicę, wysokie góry, fiordy i morze.

Będąc przypadkowo w maju na Lofotach i mając chwilę czasu i piękną pogodę nie darowałam żeby nie wejść na jakąś górkę. Nie byłabym sobą gdybym odpuściła sobie taką możliwość. Wybrałam jedną z łatwiejszych, z szybkim i niemęczącym wejściem, a do tego z pięknymi widokami. Wejście na górkę jest faktycznie bardzo szybkie, chodź z dołu to tak nie wygląda bo góra jest stroma i sprawia wrażenie bardzo niebezpiecznej. Po wejściu przekonaliśmy się jednak że faktycznie miejscowi maja rację nazywając to wejście “løpe tur” czyli biegiem na górę. To nie jest dosłowne tłumaczenie bo ciężko przetłumaczyć 100%  język norweski.

Nasze wejście zaczynamy na zwykłej łące miedzy domami bo oznaczenia drogi do góry jak zwykle nie ma i trzeba pytać się ludzi na ulicy a najlepiej w sklepie kub kawiarni bo Ci są zorientowani najbardziej i dobrze pokierują. Spacer pod górę przeliczony jest na jakieś 30-40 min,  góra ma 240 metrów. I my na tą górkę wbiegliśmy w 25 minut.

I już jesteśmy na górce Nubben. Z góry widzimy popularną turystyczną miejscowość Ramberg, główną trasę E10 prowadzącą do Reine, a po drugiej stronie w oddali  ( bardziej na prawo) górę Røren na której byliśmy tego samego dnia o godz. 9.00 i miejscowość Fredvang. Pogoda w godzinach popołudniowych była rewelacyjna, przejrzystość 100% a do tego ciepło bo było aż 18 stopni.   Widać że połowa maja na Lofotach to dopiero wczesna wiosna. Wszytko jeszcze jest szare, mokre i wyblakłe co nie wygląda ładne.

Ramberg to centralna wioska w gminie Flakstad i jest pięknie położone na jednej z najpiękniejszych piaszczystych plaż na Lofotach.

W Ramberg znajduje się informacja turystyczna, biblioteka, szkoła, dom towarowy, stacja benzynowa, parking, całoroczna restauracja / bar i kilka miejsc noclegowych. Ramberg jest jedną z niewielu wiosek na obrzeżach Lofotów i dlatego jest idealnym miejscem do oglądania i cieszenia się słońcem o północy. I właśnie góra Nubben jest jednym z tych miejsc.

Co nas przyciągnęło na górkę Nubben… a mianowicie ten właśnie oto piękny widok na plażę i miniaturowe domki. To wszystko z góry wdaje się takie małe i kruche. Plaża z góry wyglada jak półksiężyc  z mnóstwem białego piasku i  jest jedną z najpopularniejszych plaż na  Lofotach. Choć niestety dla fotografii, pobliskie budynki psują najlepsze kompozycje fotograficzne, otoczenie  jest niezwykle malownicze i stanowi przyjemne miejsce na spacer o północy. Takich plaż jak ta w Ramberg, czy jak ta w Haukland jest wiele na Lofotach. Kilka z nich jest dostępnych ale spora ilośc niestety nie, a przeszkodą są wysokie góry. Być może jest możliwość dostania się od strony wody, ale to chyba dość  kosztowne aby tam dopłynąć.

…bo góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności… 

Widok na górkę Nubben z plaży w Ramberg. Z tej perspektywy góra nie wygląda źle, gorsze wrażenie robi z miejsca startowego. Będąc na górze Nubben możemy kontynuować naszą przygodę z wspinaczką na sam szczyt tych wysokich gór. Kolejny końcowy szczyt to Moltind. Wysokość góry  to 696 m. np.m.. Przewidziany czas wejścia to 2-3 godziny, a długość trasy to około 1,75 km. To  już bardziej wymagające wejście, a widoki z tej góry jeszcze ładniejsze. Latem  na tym szczycie jest możliwość rozbić się i obserwować zachód słońca, które w białe noce na Lofotach nie zachodzi, a jedynie dryfuje na horyzoncie.

…plaża w Ramberg rok 2014…
… plaża w Ramberg, rok 2017…
…plaża w Ramberg rok 2014…

„…wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie,a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność…”

INFORMACJE PRAKTYCZNE…

  • noclegi w Ramberg można zamawiać na booking plus bardzo popularnym miejscem jest kemping Gjestegård z kilkoma domkami całosezonowymi
  • Bobil i przyczepa campingowa : kr. 260, – dziennie
    Prąd: kr. 45, – dziennie
    Namiot: kr. 170, – dziennie
    Namioty plus  samochód kr. 210, – dziennie
  • w miasteczku są sklepy spożywcze, restauracje

Maj 2018…

Flaga Norwegii

KRAJ: NORWEGIA
KONTYNENT: EUROPA
POWIERZCHNIA: 385.1550 km.kw.
OKRĘG: NORDLAND
POPULACJA: 5.109.056

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...