LOFOTY,  Podróże bliskie

Sakrisøy żółta wioska Lofot…

Jeśli Lofoty są biżuterią, to Sakrisøy jest najcenniejszym klejnotem… Takie słowa usłyszeliśmy dawno temu będąc pierwszy raz na Lofotach… Sakrisøy to malownicza mała wyspa połączona z Reine i Hamnøy mostami i ładnie zrobionymi nasypami drogowymi. Wszystkie trzy z tych ulubionych wiosek znajdują się blisko siebie. Wioski rybackie Reine, Sakrisoy i Hamnoy w zachodniej części Lofotów otoczone oszałamiającymi szczytami i Oceanem Arktycznym to prawdopodobnie najpiękniejsze wioski w Norwegii. Zobaczyć tam można tradycyjne sceny suszenia dorsza na stojakach na świeżym powietrzu obok rustykalnych chat rybackich zwanych „rorbu”. Tło stromych górskich szczytów i norweskich fiordów sprawia, że sceneria jest niesamowita.

Wyspa Sariksøy wyglada podobnie jak pozostałe z tradycyjną architekturą dla tego regionu. Jedynie co przyciąga uwagę to kolor pomarańczowy na niemal każdym domku rybackim. Do tego biała farma rybna, pomosty, stojaki do suszenia ryb i słynna restauracja.

Wąska droga wije się przez wyspę jak stalowy drut i prawie dzieli ją na dwie części. Ze wszystkich stron jest morze, a także jedne z najstarszych spośród spiczastych, surowych i majestatycznych Lofotów. Sakrisøy to rozkosz dla oka, pełna uroku i przesiąknięta kulturą rybacką oraz ekscytującą i legendarną historią.

Sakrisøy to Lilliput wśród lofockich rybackich wiosek, ale wciąż może zaoferować wszystko to, co jest charakterystyczne i potrzebne dla prawdziwej wioski rybackiej.

Od pięciu pokoleń rodzina Gylsethów skupuje ryby, prowadzi interesy na tej maleńkiej wysepce, między morzem a fiordem oraz dwoma innymi wyspami Reine i Hamnøy….Sakrisøy to idealne miejsce do odkrywania bogatej historii i tradycji Lofotów. Z ciągle zmieniającą się pogodą, świeżymi owocami morza i nowoczesnym zakwaterowaniem, jest to idealna baza do odkrywania surowej przyrody archipelagu Lofotów. Tuż przy samej drodze w jednym z żółtych domków można spróbować specjałów Anity, od świeżo złowionych krewetek i wędzonego łososia po świeżo upieczony chleb z lokalnych piekarni i domowe aioli – sklep oferuje wszystko, czego potrzebujesz, aby przygotować sobie posiłek z lokalnych smaków. Na miejscu można kupić drobne dania, takie jak nasze znane na całym świecie fishburgery z krewetkami i łososiem, krwista polędwicę z wieloryba, zupę rybna, a na deser pyszne cynamonówki i przy tym delektować się pięknym widokiem na fiord i górę Olstind.

❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖

Co jeszcze…

Oprócz wspinaczki górskiej, która jest najbardziej popularna na Lofotach można jeszcze inne wybrać się na spływy kajakowe, SUP (wiosłowanie na stojąco) lub na wyprawę wędkarską. Nie możemy zapomieć o najbardziej ekscytującej i niecodziennej atrakcji na wyspie. Pośród stojaków na ryby i chatek rorbu, w dawnej stodole z owcami, krowami i koniem Lindą, znajduje się Muzeum Lalek Dagmar’s pierwsze tego typu w Norwegii. Tutaj znajduje się największa w Norwegii kolekcja starych lalek i zabawek otwarta dla publiczności. Na poddaszu nad muzeum sprzedawane są antyki i towary używane, a jeśli masz ochotę, możesz tam napić się dobrej kawy i świeżo zrobionych gofrów.

Dziś Lofoty są mniej niż kiedykolwiek postrzegane jako odległy zakątek świata. Podczas gdy latem można tu dostrzec wszelkiego rodzaju egzotyczne języki, człowiek czuje sie jak na rajskiej wyspie. Sam dorsz wybrał Lofoty jako miejsce docelowe w okresie zimowym. Z całego północno-wschodniego Atlantyku spływają w kierunku Vestfjorden, kierując się pradawnym instynktem.

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...