LOFOTY,  Podróże bliskie

Lofoty i Festvågtind ( 541 moh) …

Po dobrze przespanej nocy w wygodnym łóżku, dobrym śniadaniu i kawie która smakuje wybornie patrząc na góry i wodę nadszedł czas, aby założyć plecak i wejść na górkę, na kolejną górkę cudownego archipelagu Lofot. Pogoda tego dnia była cudowna, więc co może być lepszego niż górska wycieczka?

Plan był Festvågtind, znany mi już i odkładany kilkanaście razy… Kilka lat wcześniej miałam już okazje być na tej górce, a raczej w jej połowie… tu można zobaczyć te niekompletne podejście…

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Jest piękny dzień. Słońce świeci na błękitnym niebie, i upał jest bardziej odczuwalny niż dnia poprzedniego. Zapowiada się cudowne nordyckie lato… Wzdłuż drogi wszystkie parkingi i możliwe wolne miejsca wypełnione są turystami. Ale kilkaset metrów tuż przy początku szlaku znajdujemy lukę i parkujemy z lekkimi wyrzutami sumienia i oczywiście radością… Brak miejsc parkingowych to jeden z głównych problemów turystycznych na Lofotach: do tego wąskie i kręte drogi, a widoki takie ze tylko stawać i podziwiać…

Spacer zaczyna się między głazami i zaroślami w rowie drogowym i prowadzi wzdłuż kamiennych schodów i ściany starego zbiornika wodnego. Początek może nieco mylący i wiem, że wiele osób ma z tym problem. Po kilku metrach i pokonaniu olbrzymich głazów, dalej ścieżka prowadzi stromo w górę. Ta stroma ściana po której trzeba się wspiąć była jenym z głównych powodów ciągłego odkładania wejścia na tę górkę… Ścieżki na szklaku są już w miarę dobrze wydeptane i są pełne drobnych i większych kamieni, więc w mokre dni jest tu mało bezpiecznie i może być dość ślisko.

Podróż na Festvågtind jest określana jako „piękna, przewiewna i łatwo dostępna” i powinna trwać 2,5-3 godziny w górę i w dół.

Tutaj idzie stromo w górę od pierwszego stopnia. Z popularnego szczytu roztacza się widok na wioskę rybacką Henningsvær i Lofotodden, która pięknie rozciąga się w morze.

Festvågtind znajduje się w najbardziej wysuniętym na południe punkcie Austvågøy, trzy kilometry na północ od wioski rybackiej Henningsvær . Szczyt, który ma 541 metrów nad Vestfjordem, oferuje 360-stopniowy widok na uroczą wioskę rybacką na południowym krańcu. Wycieczka rozpoczyna się dwa kilometry za Henningsvær, trwa półtorej godziny i odbywa się w stromym i skalistym terenie. W drodze w górę warto zatrzymać się przy Heiatinden, natomiast w drodze w dół warto zatrzymać się na kąpiel w Heiavannet. To idylliczna słodka woda, która była dawniej źródłem wody pitnej dla Henningsvær.

Odległość: 1,5 km
Wysokość: 541 m²
Czas wędrówki: 1h
Poziom trudności: umiarkowany

Festvågtind to jeden z tych szczytów, które wydają się wznosić bezpośrednio z morza. Z drogi wygląda nieprawdopodobnie stromo, ale droga na szczyt owija się wokół góry. Ze szczytu Festvågtind mieliśmy fantastyczny widok na wioskę rybacką Henningsvær, Lofotodden i morze. Dla mnie to jednocześnie balsam, radość duszy i czyste szczęście. Festvågtind reklamowany jest jako dobra alternatywa dla Reinebringen. Festvågtind to dość krótka wędrówka do bardzo malowniczego punktu widokowego z cudownym widokiem, ale i dość trudna.

Lofoty to kilka cudownych okazów natury, a Festvågtind jest jednym z nich… Wędrówka po tej cudownej krainie jest spektakularna, niesamowita, jedyna w swoim rodzaju… i czasami naprawdę wymagająca. Wszystkie góry na które weszliśmy do tej pory zapierają dech w piersiach. Z jednej strony dlatego, że widoki są po prostu wspaniałe, z drugiej dlatego, że są tak wymagające…

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...