Majorka,  Podróże bliskie

Najpiękniejsze wioski i miasteczka Majorki…

Majorka często kojarzy nam się ze słońcem, piaskiem, barami na plaży i mnóstwem imprez… Jednak największa wyspa Balearów ma do zaoferowania znacznie więcej… Wyspa ta zadziwia oszałamiającą scenerią, niesamowitym pięknem, cudownymi plażami, jedzeniem i dobrym winem. Jednak naszą ulubioną częścią wizyty na Majorce była zupełnie inna rzecz… Planem na ten wyjazd było zdecydowanie odkrywanie urokliwych miasteczek oraz poznawanie ich tajemnic… Uwielbiamy gubić się w wąskich uliczkach, spędzać dzień na zwiedzaniu i dreptaniu brukowanymi chodnikami, jedzeniu w lokalnych restauracjach, oraz delektowaniu się wszystkim co nas otacza…

Ukryte między górami Tramuntana, na skraju wyspy, z dala od największych kurortów, można znaleźć urocze wioski i miasteczka Majorki: od urokliwych miasteczek otoczonych przepiękną scenerią, po typowe wiosek rybackie, oraz wioski górskie.
Stare i małe kościoły, urocze brukowane uliczki, place z typowymi majorkańskimi kawiarniami dodają tym miejscom więcej magii i charakteru. Na pewno warto odwiedzić, przynajmniej jedną z nich podczas pobytu na wyspie.

Valldemossa

To miasto, położone pomiędzy górami Serra de Tramuntana, jest obowiązkowym punktem dla wszystkich, którzy zdecydowali się na podróż na Majorkę.

Valldemossa jest typową bajkową wioską i wielu uważa ją za najpiękniejszą wioskę nie tylko na Majorce, ale także w Hiszpanii.

Chopin ujął to najlepiej: Valldemossa to najpiękniejsze miejsce na świecie. Wioska ta łączy średniowieczny urok ze spektakularnymi naturalnymi krajobrazami i widokami, które Cię zachwycą.

Jej bezkonkurencyjna lokalizacja, niecałe 20 km od Palma de Mallorca, nie pozostawia wymówki dla tych, którzy wciąż wahają się, czy ją odwiedzić.

Deia

Deia znajduje się pomiędzy miastami Valldemossa i Soller. Jest uważana za jedną z najbardziej artystycznych wiosek na wyspie. Jej malownicze panoramiczne widoki na pasmo górskie Tramuntana i spokojna atmosfera zapewniły jej miejsce na naszej liście najpiękniejszych wiosek na Majorce. Ponadto Cala de Deià to idealne miejsce, jeśli szukasz odpoczynku i relaksu nad spektakularnymi krystalicznymi wodami.

Nic dziwnego, że Deia znalazła się na tej liście. Dzięki pięknym domom w kolorze miodu Deia ma każdy element, który w mgnieniu oka sprawi, że będziesz oszołomiony. Dzięki pięknym krajobrazom otaczającym domy, Deia stała się jedną z najpiękniejszych wiosek na Majorce.

Soller

Położone na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy, Soller jest architektonicznie jednym z najwybitniejszych małych miasteczek Majorki. Niesamowicie urokliwie i pod względem piękna rywalizuje z Valldemossą.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych i idealnym sposobem na zwiedzenie miasteczka Soller jest przejechanie się pociągiem turystycznym z drewnianymi wagonami, który kursuje po mieście. My niestety nie skorzystaliśmy z tej atrakcji, ale ponodź warto… To miasto jest domem dla ponad 15 000 osób. Aby nie przegapić cudownych widoków można tam dojechać z samej stolicy Palmy kolejką wąskotorową zbudowaną na początku XX wieku.

Kolejnym z mocnych punktów Soller, oprócz malowniczych uliczek i katedry Sant Bartomeu, jest port – Port De Soller, do którego można też dojechać tym stuletnim tramwajem z drewnianymi powozami.

Fornalutx

Fornalutx to chyba najładniejsza z górskich wiosek na Majorce. Leżąca w północno-zachodniej części wyspy wioska otrzymała wiele nagród i wyróżnień za spektakularne miejsce. Wioska została uznana za najlepiej zachowaną wioskę w Hiszpanii. Jej bogata historia sięga ponad 1000 lat. Należała do Arabów, a później został podbity przez imperium katalońskie.

Ta mała wioska pełna jest zboczy, kamiennych schodów, wąskich i brukowanych uliczek oraz ukrytych zakamarków.

Spacer alejkami Fornalux powinien być obowiązkowy dla każdego, kto odwiedza Majorkę. My byliśmy szczerze oczarowani miejscem.

Pollenca

Pollensa to malownicze górskie miasteczko w północnej części Majorki w Hiszpanii, doskonale położone u podnóża Serra de Tramuntana, dużego pasma górskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w pobliżu dramatycznego Cap de Formentor i cudownego nadmorskiego kurortu Alcúdia. Miasto znajduje się w głębi lądu, około 6 km od sąsiedniego Port de Pollensa i oferuje średniowieczną architekturę, historyczną przeszłość, przepiękne krajobrazy Majorki i piękno pocztówkowe, któremu trudno dorównać.

Mieści się w uprzywilejowanym miejscu, otoczona formacjami skalnymi i zielonymi polami, gdzie dominują drzewa oliwne i dęby ostrolistne. Pollensa to jedno z najpiękniejszych miasteczek na wyspie. Ulice Pollensa mają fantastyczny starodawny urok z wąskimi przejściami i ceglanymi murami typowymi dla średniowiecza. Będąc w Pollensa, będziesz otoczony oszałamiającą scenerią.

To tylko kilka z wielu miejsc Majorki które bardzo na zauroczyły. Jeśli chcesz odwiedzić Majorkę, nie popełnij błędu, że odwiedzasz tylko Palmę, jest tak wiele innych wspaniałych miejsc począwszy powiedzmy od Valldemossy, a kończywszy na każdym innym…

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...