Podróże bliskie,  Szwecja

Kyrkö Mosse- cmentarzysko strych samochodów…

Jakiś czas temu wybraliśmy się na małą wycieczkę samochodową w pobliżu granicy między Norwegią a Szwecją. Zatrzymaliśmy się w małej miejscowości o nazwie Båstnäs, gdzie znajdują się pozostałości po ogromnym cmentarzu samochodowym. To miejsce jest obecnie dość dobrze znane i przyciąga turystów z całej Europy.

Kyrkö Mosse to jedna z najbardziej niezwykłych atrakcji turystycznych w Szwecji. Ten podmokły las kryje w sobie stary cmentarz samochodowy, gdzie kilkadziesiąt lat temu zabytkowe pojazdy znalazły swoje ostatnie miejsce parkingowe. Na terenie Kyrkö Mosse można zobaczyć setki samochodów z lat 40., 50. i 60., ułożonych jeden na drugim lub ustawionych obok siebie. Niektóre z nich porosły już mchem, a przez niektóre przerastają drzewa. Samochody, które kiedyś były symbolem postępu i wolności, teraz stają się częścią natury. Drzewa wyrastają dosłownie wszędzie, a gałęzie przemykają przez okna i maski.

Mówi się, że cmentarz samochodowy Kyrkö Mosse jest własnością pary samotnych braci, których domy również znajdują się na tej samej działce. Przez dziesięciolecia bracia kolekcjonowali samochody różnych marek, w tym saaby, volvo, fordy, volkswageny, ople i fiaty. Choć nie wydają się zainteresowani światłem reflektorów, to i tak nie przeszkadza im, że fotografowie przyjeżdżają, aby zobaczyć ich kolekcję. Jednak mają bardzo surowe zasady dotyczące zabierania czegokolwiek lub grzebania w samochodach. Na jednym z budynków widnieją trzy pokrowce na siedzenia z wiadomością właścicieli dla odwiedzających:

„Ten cmentarz samochodowy jest własnością prywatną. Nadal możesz patrzeć, robić zdjęcia, ale NIE zabierać części. Nie niszcz ani w żaden inny sposób nie zakłócaj tego miejsca. Jeśli otworzysz drzwi samochodu, zamknij je ponownie, aby następny gość miał takie same wrażenia, jak ty! Dla informacji: po około 30 włamaniach w tym roku mam tego dosyć! Zrobiłem pułapki w budynkach, więc jeśli zostaniesz zraniony lub zginiesz, nie obchodzi mnie to! Pamiętaj, że w tym miejscu nikt nie słyszy twojego krzyku…”

Niestety, gęsty las okazał się zbyt trudny do opanowania. Drzewa, liście i wszelkie inne rośliny stopniowo ogarnęły samochody, a po upływie 40 lat bracia zostali zmuszeni do pogodzenia się z nieuniknionym losem cmentarza samochodowego. Jeden z braci opuścił teren na początku lat 90-tych, podczas gdy drugi pozostał, starając się sprzedawać samochody na części zgodnie z ich wartością zabytkową.

Nagromadzenie zabytkowych samochodów w Båstnäs powstało jako powojenne wysypisko, a mówi się, że wiele samochodów należało do armii amerykańskiej, która opuściła auta po II wojnie światowej. Przywieziono tu również pojazdy biorące udział w wypadku, odebrane właścicielom z powodu złośliwych wykroczeń drogowych lub po prostu bezużyteczne.

🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙

W pierwszym momencie Cmentarz Samochodowy Båstnäs wydaje się być jak scenografia z zapomnianego horroru, której ekipa produkcyjna zapomniała rozebrać. Jednak już po krótkim spacerze przekonaliśmy się, że to niezwykłe miejsce, stanowiące swoisty skansen pojazdów. Pełen ‘martwych’ samochodów, od luksusowych po praktyczne codzienne auta, zaskakująco prezentuje się jako unikalna galeria motoryzacyjna…

co jeszcze…

Cmentarz Samochodowy Båstnäs położony jest około 20 km na południe od miasta Töcksfors w Värmland, Szwecja. Brak regularnego transportu publicznego sprawia, że dojazd samochodem, rowerem lub motocyklem jest konieczny. Z Töcksfors istnieje możliwość podróży autobusem z miasta Karlstad, a podróż ta zajmuje około 2 godzin. Z Oslo również mamy podobną odległość, ale konieczny jest samochód, aby dotrzeć do Båstnäs. Oprócz fascynującego cmentarza samochodowego, obszar Kyrkö Mosse obfituje w różnorodne atrakcje. W lasie znajduje się sieć szlaków turystycznych, w tym jeden prowadzący do punktu widokowego nad jeziorem Fryken, skąd rozciągają się malownicze widoki na okolicę. Kyrkö Mosse to także dom dla wielu dzikich zwierząt, takich jak łosie, jelenie, wilki i lisy. Latem obszar obfituje w jagody i grzyby, a nad jeziorem Fryken można spróbować swoich sił w wędkowaniu…

Miejscowość Båstnäs, siedlisko cmentarza samochodowego, to nie tylko unikalne miejsce z rozbieranymi pojazdami, ale również popularny ośrodek wypoczynkowy, oferujący dostęp do jeziora, plaż oraz możliwość uprawiania sportów wodnych. Warto zauważyć, że do obszaru Kyrkö Mosse nie przyjeżdżają jedynie turyści, ale również artyści i filmowcy. Lokalizacje znanych szwedzkich filmów, takich jak “Jalla! Jalla!” czy “Farsan”, znajdują się w okolicy Båstnäs. Należy jednak pamiętać, że Kyrkö Mosse to obszar chroniony, dlatego warto zachować ostrożność, szanować przyrodę oraz przestrzegać zasad obowiązujących na terenie parku.”

🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...