Podróże bliskie,  Szwecja

Kyrkö Mosse- cmentarzysko strych samochodów…

Jakiś czas temu wybraliśmy się na małą wycieczkę samochodową w pobliżu granicy między Norwegią a Szwecją. Zatrzymaliśmy się w małej miejscowości o nazwie Båstnäs, gdzie znajdują się pozostałości po ogromnym cmentarzu samochodowym. To miejsce jest obecnie dość dobrze znane i przyciąga turystów z całej Europy.

Kyrkö Mosse to jedna z najbardziej niezwykłych atrakcji turystycznych w Szwecji. Ten podmokły las kryje w sobie stary cmentarz samochodowy, gdzie kilkadziesiąt lat temu zabytkowe pojazdy znalazły swoje ostatnie miejsce parkingowe. Na terenie Kyrkö Mosse można zobaczyć setki samochodów z lat 40., 50. i 60., ułożonych jeden na drugim lub ustawionych obok siebie. Niektóre z nich porosły już mchem, a przez niektóre przerastają drzewa. Samochody, które kiedyś były symbolem postępu i wolności, teraz stają się częścią natury. Drzewa wyrastają dosłownie wszędzie, a gałęzie przemykają przez okna i maski.

Mówi się, że cmentarz samochodowy Kyrkö Mosse jest własnością pary samotnych braci, których domy również znajdują się na tej samej działce. Przez dziesięciolecia bracia kolekcjonowali samochody różnych marek, w tym saaby, volvo, fordy, volkswageny, ople i fiaty. Choć nie wydają się zainteresowani światłem reflektorów, to i tak nie przeszkadza im, że fotografowie przyjeżdżają, aby zobaczyć ich kolekcję. Jednak mają bardzo surowe zasady dotyczące zabierania czegokolwiek lub grzebania w samochodach. Na jednym z budynków widnieją trzy pokrowce na siedzenia z wiadomością właścicieli dla odwiedzających:

„Ten cmentarz samochodowy jest własnością prywatną. Nadal możesz patrzeć, robić zdjęcia, ale NIE zabierać części. Nie niszcz ani w żaden inny sposób nie zakłócaj tego miejsca. Jeśli otworzysz drzwi samochodu, zamknij je ponownie, aby następny gość miał takie same wrażenia, jak ty! Dla informacji: po około 30 włamaniach w tym roku mam tego dosyć! Zrobiłem pułapki w budynkach, więc jeśli zostaniesz zraniony lub zginiesz, nie obchodzi mnie to! Pamiętaj, że w tym miejscu nikt nie słyszy twojego krzyku…”

Niestety, gęsty las okazał się zbyt trudny do opanowania. Drzewa, liście i wszelkie inne rośliny stopniowo ogarnęły samochody, a po upływie 40 lat bracia zostali zmuszeni do pogodzenia się z nieuniknionym losem cmentarza samochodowego. Jeden z braci opuścił teren na początku lat 90-tych, podczas gdy drugi pozostał, starając się sprzedawać samochody na części zgodnie z ich wartością zabytkową.

Nagromadzenie zabytkowych samochodów w Båstnäs powstało jako powojenne wysypisko, a mówi się, że wiele samochodów należało do armii amerykańskiej, która opuściła auta po II wojnie światowej. Przywieziono tu również pojazdy biorące udział w wypadku, odebrane właścicielom z powodu złośliwych wykroczeń drogowych lub po prostu bezużyteczne.

🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙

W pierwszej chwili cmentarz samochodowy Båstnäs wygląda jak stary horror, którego ekipa produkcyjna zapomniała rozebrać. Ale po krótkim spacerze pomyśleliśmy, że to najpiękniejsze złomowisko, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. To było jak skansen, pełen „martwych” samochodów – od luksusowych po samochody do użytku praktycznego.

co jeszcze…

Cmentarz samochodowy Båstnäs znajduje się około 20 km na południe od miasta Töcksfors w Värmland w Szwecji. Nie ma transportu publicznego, więc potrzebny jest samochód, rower lub motor. Do Töcksfors można dojechać autobusem z miasta Karlstad, podróż autobusem trwa około 2 godzin. Z Oslo jest mniej więcej taka sama odległość, ale stamtąd do Båstnäs potrzebny jest samochód.

Oprócz cmentarza samochodowego, Kyrkö Mosse ma wiele innych atrakcji do zaoferowania. Na terenie lasu znajduje się wiele szlaków turystycznych, w tym jeden do punktu widokowego nad jeziorem Fryken, skąd można podziwiać piękne widoki na okolicę.

Kyrkö Mosse jest również domem dla wielu dzikich zwierząt, takich jak łosie, jelenie, wilki i lisy. W lecie można znaleźć tam mnóstwo jagód i grzybów, a w okolicach jeziora Fryken można łowić ryby.

Miejscowość Båstnäs, gdzie znajduje się cmentarz samochodowy, jest również znanym ośrodkiem wypoczynkowym z dostępem do jeziora, plaż i możliwością uprawiania sportów wodnych.

Warto dodać, że nie tylko turyści przyjeżdżają do Kyrkö Mosse, ale także artyści i filmowcy. Znane szwedzkie filmy, takie jak “Jalla! Jalla!” czy “Farsan”, były kręcone w okolicy Båstnäs.

Należy jednak pamiętać, że Kyrkö Mosse to również obszar chroniony, więc warto zachować ostrożność i szanować przyrodę oraz zasady panujące na terenie parku.

🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙🚙

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...