DANIA,  Podróże bliskie

Kopenhaga na weekend… Mini przewodnik…

Morski klimat, modne kawiarnie i skandynawska przytulność – do tego jazda na rowerze, spacer mostami i oddawanie się duńskiej kulturze w muzeach i zamkach to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Kopenhagę. Miasto ma prosty urok i nie bez powodu jest wielokrotnie wymieniane jako jedno z najbardziej przyjaznych miast na świecie. Dania jest niesamowitym krajem do zwiedzania, a jej stolica Kopenhaga nie jest wyjątkiem. To takie europejskie miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Ma historię, kulturę, sztukę, życie nocne i ogromną ilość najlepszych rzeczy, która jest dosłownie w całym mieście.

Jeśli zastanawiasz się nad wizytą w stolicy Danii, ten mini przewodnik po Kopenhadze powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zaplanujesz swoją przygodę! Jeśli szukasz najlepszych rzeczy do zrobienia w Kopenhadze, najlepszych miejsc do odwiedzenia w Kopenhadze i tego, co warto zobaczyć w Kopenhadze, czytaj dalej…

Odwiedzającym Kopenhagę zalecamy zaplanowanie pobytu na co najmniej trzy noce. Miasto nie jest gigantyczne, więc w tym czasie bez problemu można zwiedzać główne atrakcje i zakątki Kopenhagi. Także weekend jest w sam raz…

A więc co robiliśmy w Kopenhadze…

Nyhavn: Motyw pocztówki w Kopenhadze…

Z której strony miasta byśmy nie byli, nasze zwiedzanie najlepiej zacząć od Nyhavn… Gwiazdy duńskiej stolicy… Każde miasto ma swoje „słynne” miejsce. Znacie takie miejsca – takie, które wywiesza się na pocztówkach, przerabia się na ozdoby lub magnesy, albo znajduje się na dziełach sztuki na całym świecie. W Kopenhadze to Nyhavn. To część miasta, która jest pełna nabrzeża i słońca, kolorowych domów i starych żaglowców tworzących pływające muzeum. To mekka restauracji na świeżym powietrzu i przytulnych barów. Więc jeśli znajdziesz się w Danii, nie możesz przegapić wycieczki do Nyhavn. Spędź trochę czasu w jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Kopenhadze i zostań na drinka, kawę lub gofra tam gdzie tylko Ci się zamarzy… Nie będziemy polecać miejsca w którym my byliśmy bo myślę, że każde z nich ma swój urok, swój smak i zapach…

Mała Syrenka: Punkt orientacyjny Kopenhagi…

Mała syrenka prawdopodobnie jest to siostrą naszej Warszawskiej Syrenki. Według legendy obie przypłynęły do wybrzeży Bałtyku w okolice Gdańska. Nasza wybrała górę Wisły i została w Warszawie. Ta  druga mała zachwyciła się cieśninami duńskimi i wybrała życie w Kopenhadze.

Zaskakująco mała i trochę mało spektakularna – takie jest pierwsze wrażenie wielu ludzi, którzy po raz pierwszy stają przed małą syrenką. Mając około 125 cm wzrostu, jest jednym z najmniejszych zabytków na świecie.

Brązowy posąg w kopenhaskim porcie emanuje spokojem pomimo tłumów, które w dziwny sposób nas zafascynowały. Siedzi zaledwie kilka metrów od brzegu na skale. Mała syrenka została zbudowana na podstawie baśni o tym samym tytule autorstwa najsłynniejszego duńskiego autora Hansa Christiana Andersona. Słynny pomnik Małej Syrenki znajduje się około 3 km na północny wschód od centrum Kopenhagi i stosunkowo łatwo jest tam dotrzeć pieszo. Małą syrenkę widzieliśmy z przodu i z tyłu… Z lądu i z wody…

Fontanna Gefion…
Innym ciekawym miejscem turystycznym w sąsiedztwie Małej Syrenki jest słynna Fontanna Gefion. Jest to wspaniałe dzieło sztuki i wizualna gratka dla entuzjastów architektury, ponieważ nie jest to zwykła fontanna. Posągi nordyckiej bogini Gefjun na szczycie, która podobno jest odpowiedzialna za oddzielenie Szwecji od wyspy Zelandii. Fontanna mieści się zaledwie kilkaset kroków od portu.

Park Churchilla…
Jeśli masz ochotę na bardziej relaksujący spacer po mieście, udaj się do Churchill Park.
Będąc tutaj, koniecznie zwiedź Kastellet, zobacz zabytkowy wiatrak i wędruj po uroczych terenach. Dodatkowo jest to świetne miejsce na wędrówki w drodze do (lub z powrotem) Małej Syrenki.

Odwiedź Zamki Kopenhagi…

W Kopenhadze jest kilka zamków i pałaców, które warto odwiedzić. Następujące trzy zamki są najbardziej znane w Kopenhadze:

Pałac Amalienborg: To tutaj mieszka duńska królowa Małgorzata II. Po duńskiej fladze powiewającej na dachu można stwierdzić, czy jest w domu. Potem w południe mają też zmianę warty – jeden spektakl, którego nie można przegapić, jeśli tam się jest.
Zamek Rosenborg: Ten zamek jest jednym z najpiękniejszych zabytków w Kopenhadze. Można go znaleźć na skraju pięknego, zadbanego ogrodu. Wewnątrz zamku znajduje się kilka komnat reprezentacyjnych. Zamek Rosenborg jest również warty obejrzenia z zewnątrz.
Pałac Christiansborg: Pałac Christiansborg znajduje się w samym środku centrum miasta. Dziś jest siedzibą duńskiego parlamentu.

Kościół Fryderyka

Stojąc przed pałacem Amalienborg, trudno przeoczyć kościół Frederika. Kościół Fryderyka ze swoją imponującą kopułą jest jedną z najważniejszych budowli sakralnych w Kopenhadze. Znany jest również pod nazwą Kościół Marbel.

Przewodniki polecają zajrzeć do kościoła, ponieważ architektura jest bardzo imponująca. Wejście do kościoła jest bezpłatne, a wejście na kopułę to tylko niewielka opłata. My tym razem nie byliśmy, ale kto wie… może następnym…

Christiania

Dziwne, ale prawdziwe: w Kopenhadze istnieje samozwańcze wolne państwo o nazwie Christiania. W latach 70. na tej dawnej wojskowej ziemi osiedlili się hipisi. Dziś to podobno największa gmina na świecie.

Christiania jest kolorowa i ekscentryczna, gdzie znajdziesz wspaniałą sztukę uliczną i kreatywne domy. Ale jakoś nie byliśmy w stanie pozbyć się tego dość dziwnego uczucia. Mi się nie nie bardzo tam podobało, a Arek nie chciał opuszczać tego miejsca…

Centrum Christianii to Pusher Street. To tutaj na ulicy odbywa się handel narkotykami. Robienie zdjęć wzdłuż Pusher Street było kiedyś surowo zabronione. Dziś tak naprawdę nie wiadomo jak to jest… Trochę się obawiałam robić fotki, bo nie wiadomo na kogo można trafić ale ludzie robili to i ja robiłam…Ale poza tym nie musisz się martwić o bezpieczeństwo i możesz odwiedzić Christianię bez żadnych problemów.

Rejs kanałami z Nyhavn…

Rejs kanałami z Nyhavn są niezwykłym sposobem zwiedzania stolicy Danii. Wycieczka po kanałach Kopenhagi poprowadziła nas przez stare i nowsze części Kopenhagi z kilkoma przystankami po drodze. Fajnie jest zobaczyć niektóre z głównych atrakcji stolicy nie tylko z lądu ale i z wody.

Kilka kanałów Kopenhagi były zdecydowanie niskie i prawie i klaustrofobicznie, gdy przez nie przepływaliśmy. Wycieczka trwała godzinę z przewodnikiem. Dostaliśmy mnóstwo ciekawych informacji na temat miejsc do których podpływaliśmy…

  • Pałac Christiansborg istniejący od 800 lat i jest obecnie siedzibą duńskiego parlamentu i Sądu Najwyższego. Niektóre części pałacu są nadal wykorzystywane do funkcji i wydarzeń królewskich.
  • Kopenhaga Pałac Christiansborg
  • Obok znajduje się Stara Giełda, jeden z najstarszych budynków w mieście, który przetrwał spustoszenie ognia. Jego wnętrze jest obecnie w dużej mierze wykorzystywane jako zaplecze bankietowe i konferencyjne. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest rzucająca się w oczy 60-metrowa iglica czterech smoków, których ogony są splecione do góry, zwieńczone trzema koronami, reprezentującymi bliskie więzi między Danią, Norwegią i Szwecją.
  • Opera w Kopenhadze
  • Minęliśmy obszar Holmen, który przez ponad 300 lat służył jako baza morska Kopenhagi.
  • Baza morska w Kopenhadze
  • Oczywiście Mała Syrenka

Torvehallerne

Jedno z absolutnie ulubionych miejsc mieszkańców i nie tylko w całej Kopenhadze. To numer jeden dla wszystkich smakoszy. W tej zadaszonej, architektonicznie pięknej hali targowej można kupić świeżą żywność i duńskie przysmaki.

W Torvehallerne jest również wiele straganów, na których można bezpośrednio delektować się potrawami lub zabrać je na wynos. Prawdopodobnie piekarnia Laury ma niesamowite bułeczki cynamonowe. GRØD jest popularny na śniadanie, a Coffee Collective ma świetną kawę. My zjadaliśmy się maślanymi ciasteczkami z biała czekoladą, które polecamy każdemu. Można je kupić nie tylko w Torvehallerne.

Ogrody Tivoli…

W Ogrodach Tivoli w Kopenhadze znajduje się drugi najstarszy park rozrywki na świecie.

Znajduje się w pobliżu głównego dworca w Kopenhadze i, jak się dowiedzieliśmy, jest obowiązkową wizytą dla każdego, kto podróżuje do miasta. Będąc tutaj, polecane jest przejechać się drewnianą kolejką górską, która przecina alpejskie pasmo górskie. Zbudowana w 1914 roku jest jedną z najstarszych drewnianych kolejek górskich na świecie. Następnie można udać się do teatru Pantomine, aby obejrzeć jeden z codziennych programów, które odbywają się w parku.

Zobacz Børsen…
Pochodzący z XVII wieku Børsen ( Stara Giełda Papierów Wartościowych) jest łatwym do zauważenia budynkiem.

Z daleka już można zobaczyć oszałamiającą iglicę ze smoczym ogonem, znajduje się ona tuż obok Pałacu Christiansborg.

Christianshavn- Kościół Zbawiciela…

Zwiedzanie barokowego kościoła Zbawiciela jest z pewnością jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Kopenhadze, jeśli lubi się zabytki.

Przed wycieczką w to miejsce należy upewnić się, że wejdzie się na szczyt wężowej iglicy, która jest słynna w mieście. Tak, jest około 400 kroków, ale dla widoków warto.

Podsumowując... Kopenhaga jest nie tylko piękna w lecie, ale także świetnie nadaje się do zwiedzania o innej porze roku. Miasto ma świetną atmosferę, a wszyscy tam są wyluzowani i zrelaksowani. Jest tam też o wiele więcej do zrobienia, niż się spodziewaliśmy. Skończyło się na tym, że poczuliśmy, że weekend to zdecydowanie za mało. Chcielibyśmy wrócić, ale tym razem zimą i zobaczyć najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy.

Niestety Kopenhaga do najtańszych miejsc nie należy. Do tego większość wejść do zabytków itp. jest płatne. Także jeśli wybieracie się do Kopenhagi przygotujcie się na spory wydatek.

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...