Møre og Romsdal,  Norwegia,  Podróże bliskie

Szczyt Dalsnibba i widok na Geiranger…

Dalsnibba to jeden z wielu szczytów Gór Skandynawskich  górujących nad  fiordem Geiranger, wyróżniający się swoim pięknem i potęgą.  Szczyt znajduje się  w regionie Møre og Romsdal na wysokości 1500 m. n.p.m. około 7 km od miejscowości Geiranger. I właśnie ze szczytu podziwia się przepiękny widok na Geirangerfiord oraz wspaniałą panoramę gór Romsdal, jeśli tylko pogoda nam na to pozwoli. Na samą górę można dojechać samochodem, a nawet autobusem mimo ostrych zakrętów i dość stromej góry. Droga na szczyt otwarta jest w okresie letnim, wszystko zależy od panujących warunków pogodowych i śniegu który na tej wysokości utrzymuje się dość długo nawet latem. My w tegoroczną majówkę mieliśmy  to szczęście że droga była już otwarta.

W sierpniu 2016 r. oficjalnie otwarto nowy punkt widokowy na płaskowyżu Dalsnibba, jego nazywa to Geiranger Skywalk. A droga na górę została zrobiona i oddana do użytku pierwszy raz 1939 roku i już wtedy można było podziwiać te cuda natury. Do punktu widokowego dojedziemy droga nr. 15 ze Stryn, a potem 63 i  drogą 63 z Geiranger oraz z Åndalsnes i Drogi Troli. Latem temu miejscu dodaje uroku szmaragdowo-błękitna woda jeziora Djupvatnet. Na przełęczy Dalsnibba  znajduje się również schronisko Djupvasshytta.

Sam wjazd na szczyt jest niezwykle emocjonujący i miejscami trochę niebezpieczny, ze względu wąska szosę, przy tym pełną ostrych zakrętów, w znacznej części bez zabezpieczeń przed  możliwą i nieumyślną nawet wpadką w przepaść.

Na szczycie jest piękny taras widokowy, potężny parking z przeszkloną dookoła balustradą dla sporej ilości aut, sklep z pamiątkami i toalety czynne cała dobę.

Norwegia to nie tylko kraina fiordów i gór, ale także region występowania setek pięknych polodowcowych jezior. Przy drodze zwaną Geirangervegen otwartą już w 1889 roku jest piękne jezioro Djupvatnet. Z języka norweskiego Djupvatnet znaczy “głębokie jezioro” ale ile ma głębokości tego niestety nie wiem ponieważ nie znalazłam takiej informacji nawet na stronach norwskich. Djupvatnet leży na wysokości 1030 m. n.p.m i  jest częścią górnego biegu rzeki Otta, która płynie na południowy-wschód do jeziora Breiddalsvatnet i do powiatu Oppland.

Widok na Gerirangefjord i Drogę Orłów i okolicę. To chyba najładniejszy widok i najfajniejszy punkt widokowy w tej okolicy.

Połowa maja, temperatury już od początku miesiąca sięgają ponad 25 stopni a w tym miejscu jeszcze całkiem fajna zima. Szczęście nasze że droga była już czarna i nie schodziły lawiny bo w innym przypadku byśmy nie wjechali na gmórę. I tego dnia na górze też było dość ciepło i nie wiało.

…rok 2016 maj…
…rok 2016 maj…
…czerwiec 2011…
…czerwiec 2011…

A na dole piękna wiosna i cudowne widoki. Majówka w takim miejscu to sama przyjemność.

Maj 2018…

Flaga Norwegii

KRAJ: NORWEGIA
KONTYNENT: EUROPA
WALUTA: KORONA NORWESKA
STOLICA: OSLO
REGION: MØRE OG ROMSDAL
POPULACJA: 5.109.O56
POWIERZCHNIA: 385.1550 KM/ KW

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...