Hiszpania,  Podróże bliskie,  Teneryfa

Teneryfa i jej kilka miejsc…

Nasze wakacje na Teneryfie były dawno temu. Mimo tego że nie wszystko już pamietam z tego czasu, to lubię wracać do miejsc, które już kiedyś odwiedziliśmy. Nasz pobyt na tej popularnej wyspie trwał tylko siedem dni w hotelu Be Live Experience Playa Da Arena w kurorcie i ośrodku turystycznym Playa de la Arena na południu Teneryfy, a dokładnie 500 m od centrum PUERTO DE SANTIAGO.                                                                                                     Puerto de Santiago to nadmorskie miasteczko w gminie Santiago del Teide na południowym zachodzie Teneryfy. To również cicha, urokliwa miejscowość z pięknymi widokami. Do tego piękna nadmorska promenada i  świetna trasa spacerowa do miejscowości Los Gigantes , gdzie często chodziliśmy. Przy okazji  dobry punkt wypadowy do Masca czy na klify Los Gigantes, które zachwycają swoim widokiem.

To idealne miejsce  dla turystów szukających morskich i słonecznych kąpieli. Nowoczesny, tętniący życiem kurort  turystyczny odwiedzany przez gości z wielu krajów leży przy 16 kilometrowej promenadzie nadmorskiej ciągnącej się z Costa Adeje przez Playa de las Americas po Los Cristianos. Jest to obszar górzysty o dość stromo opadających do morza zboczach i pięknych urwiskach. Panują tu wysokie temperatury, a przez większość dni w roku świeci słońce. Nie są to jednak tak  męczące i bardzo upalnie, ponieważ często od oceanu wieje wiatr.

Playa de la Arena to centra handlowe, liczne bary, kawiarnie, dyskoteki i sklepy. To również piękna plaża z czarnym wulkanicznym pyłem, chodź niektórym może się kojarzyć to z błotem. Miejsce to zdobyło niebieską flagę- międzynarodowe odznaczenie za czystość. Wody Puerto de Santiago oraz całej Teneryfy przyciągają amatorów sportów wodnych. Zdecydowanie najpopularniejsze jest nurkowanie, ale oprócz tego  można jeszcze pływać na desce lub wynająć motorówkę i popłynąć trochę dalej. W okolicy można również udać się na rejs po okolicznych wodach, łódkami ze szklanym dnem. Jest to bardzo fajne doświadczenie, podczas którego możecie podziwiać piękne dno, które przyciąga dziesiątki płetwonurków.

Nasz pobyt na Teneryfie to między innymi korzystanie z plaż tej pięknej wyspy. Kolor piasku jest niezwykły ze względu na wulkaniczną przeszłość wyspy. Ten wulkaniczny pył zdecydowanie dominuje w piasku na plaży. Niewiele kurortów na świecie może pochwalić się tak nietypowym piaskiem na plaży. Wyspa Lanzarote cała jest jedną wielką zastygła lawą, a większość plaż ma z białym piaskiem.

Teneryfa to piękna wulkaniczna wyspa leżąca u wybrzeży północnej Afryki. Jest największą i najludniejszą wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich i najbardziej zaludnioną wyspą hiszpańską. Powierzchnia Teneryfy to 2034 km² , około 80 km długości i 50 km szerokości. Wyspa jest jednym z głównych ośrodków turystycznych świata. Teneryfa jest wyspą pochodzenia wulkanicznego tak jak pozostałe wyspy. Jej powstanie odbywało się w kilku etapach. Pierwszy szacuje się na około 30 mln lat temu. Wyspa ma zróżnicowany klimat i jest bardzo ciekawym miejscem. Północno-wschodnia część wyspy jest zielona, natomiast część południowo-zachodnia jest uboga w roślinność. Do tego piękne masywy górskie, których jest kilka i niesamowita fauna i flora. Legenda głosi, że Teneryfa jest pozostałością zaginionej Atlantydy być może dlatego przyciąga tak wiele turystów każdego koku o każdej porze.

Teide…

Jednym z najpopularnieszych masywów górskich, a zarazem wulkanicznych jest Park Narodowy Teide. Jest to    zdecydowanie jedna z największych atrakcji turystycznych i krajobrazowych Teneryfy oraz całego archipelagu  Wysp Kanaryjskich. Wysokość jego to 3718 m n.p.m. Pełna nazwa wulkanu to Pico del Teide. To najwyższy szczyt Wysp Kanaryjskich a zarazem Hiszpanii, a trzecim co do wielkości wulkanem świata po hawajskich wulkanach Mauna Loa i Mauna Kea. Nazwa wulkanu pochodzi z języka Guanczów  pierwotnych mieszkańców Teneryfy, a w ich języku  oznaczała „Piekielną Górę”. Wówczas lud wierzył, że wewnątrz góry mieszka demon zła, diabeł o imieniu Guayota i to on zionąc ogniem powoduje erupcje wulkanu.

Z Play de la Arena do Teiede  mieliśmy tylko 40 minut ale droga w tamtym miejscu jest bardzo kręta i mało komfortowa. Park Narodowy del Teide, został ustanowiony w 1954 roku i zajmuje on powierzchnię 19 tysięcy hektarów, co czyni go piątym co do wielkości parkiem narodowym w Hiszpanii. Teren parku pokrywają bazaltowe, pumeksowe i obsydianowe formacje skalne. I podobnie jak na Lanzarote czy Sycylii całość przypomina księżycowy krajobraz. W 2007 roku ze względu na unikatowe właściwości park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szczyt Teide jest nadal czynnym wulkanem, chociaż obecnie w stanie uśpienia. Ostatnia notowana większa erupcja miała miejsce w 1798 roku, a ostatnia aktywność w 1909 roku. Na wierzchołek wulkanu można dostać się kolejka linową Teleférico która znajduje się w dolnej stacji na wysokości 2356. Natomiast kolejka dojeżdża na wysokość 3555 m.

Loro Park…

Kolejna atrakcją, która przyciąga do siebie także te osoby, które na co dzień nie korzystają z formy wypoczynku, jaką jest zwiedzanie, jest Loro Park na Teneryfie. Loro Park przyciągnął także i nas. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Park cieszy się bardzo dużą popularnością i jest to największy tematyczny park na Wyspach Kanaryjskich. Teren parku mieści się na około 33 hektarach. Posiada również  największe delfinarium w Europie. Innymi atrakcjami są pokazy papug, orek i  lwów morskich. Znajduje się tam również największe na świecie pingwinarium oraz największy zbiór papug na świecie (ok 350 różnych gatunków). Można tam również zobaczyć białego tygrysa, pantery, jaguary, goryle, żółwie, mrówkojady, leniwce, flamingi, krokodyle…

Do tego koniecznie trzeba zobaczyć piękny i bujny ogród ze storczykami i dżunglę z lianami i ciekawymi drzewami, które znajdują się na terenie parku. Większość kompleksu Loro Park otacza bujna, tropikalna roślinność.

Siam Park… 

Na południowym wybrzeżu Teneryfy Costa Adeje znajduje się największy wodny park w Hiszpanii Siam Park. Na jego terenie znajdziemy wiele atrakcji dla wszystkich, bez względu na wiek. Cały park zajmuje powierzchnię 18,5 hektarów. Siam Park został zaprojektowany na wzór miasteczka z Tajlandii podobnie jak część Loro Parku. Widać to dosłownie wszędzie. Roślinność  i architektura znacznie różnią się od zwykłego parku wodnego i robi przy tym ogromne wrażenie. Jedną z głównych i najbardziej reklamowanych atrakcji parku jest Tower of power. To wysoka na 28 metrów wieża na którą wchodzi się schodami. Na samym szczycie  jest zjeżdżalnia-prawie pionowa, prowadząca przez akwarium z rekinami i płaszczkami. Latem kolejki do tej atrakcji są kilometrowe.

Do Siam Parku polecam wybrać się na cały dzień. Na chwile nie ma co iść bo to jest niesamowite miejsce i robi wrażenie. Najlepiej pojawić się tam  dosyć wcześnie, aby zarezerwować miejsce na parkingu jeśli jesteśmy autem.
Ewentualnie jest opcja przyjechania busem, który kursuje prosto do Siam Parku i jest specjalnie oznaczony. Dla wielbicieli Parków Wodnych to zdecydowanie dobry pomysł na spędzenie dnia. Park jest naprawdę duży, piękny i zaskakujący! Ilość zjeżdżalni jest ogromna i zapewne każdy znajdzie tam coś dla siebie.  Dla nas najbardziej podobały się kanapy czteroosobowe i  sztuczna fala, z którą nie spotkaliśmy się jeszcze w żadnym parku wodnym i sztuczna plaża w jej pobliżu.

PRAKTYCZNE RADY…

  • wjazd kolejką na Teide-                                                                                                                                                 godziny otwarcia  latem – 9.00-18.00                                                                                                                                          zimą – 9.00-16.00                                                                                                                                                                   -ceny biletów – 27 euro dorosły, 13,50 euro dziecko
  • Siam Park (bilet wstępu):🍋 dorosły – 37€ 🍋  dziecko 3-11 lat – 25€ 🍋 dziecko 0-2 lat – gratis
  • Twin Ticket Loro Park + Siam Park (dwa bilety wstępu w jednym) 🍋 dorosły – 64€ 🍋 dziecko 6-11 lat – 43,50€ 🍋 dziecko 0-5 lat – gratis
  • Loro Park (bilet wstępu): 🍋 dorosły – 37€ 🍋 dziecko 6-11 lat – 25€ 🍋dziecko 0-5 lat – gratis

Lipiec 2013…

Flaga Hiszpanii

KRAJ: HISZPANIA
WYSPA: TENERYFA
KONTYNENT: EUROPA
STOLICA: MADRYT
WALUTA: EURO
POWIERZCHNIA: 504 645 KM² ·
POPULACJA: 46 661 950

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...