Hiszpania,  Majorka,  Podróże bliskie

Palma de Mallorca królowa wyspy…

Palma de Mallorca; słońce, morze, plaża i miasto… Majorka słynie z plaż i skalistych zatoczek, w których można spędzać godziny zanurzone w słońcu i Morzu Śródziemnym. Nie można jednak pominąć jego stolicy, Palma de Mallorca. Jeśli odwiedzamy wyspę słońca, musimy znaleźć czas, aby zobaczyć Palmę, nawet jeśli mamy na to tylko kiła godzin…

Palma de Mallorca to stolica Balearów położona na południe od Barcelony. Założone przez Rzymian miasto portowe ma długą historię w różnych cywilizacjach, w tym w Bizancjum, Maurach i chrześcijańskim podboju. Dziś miasto jest popularnym celem turystycznym ze względu na ciepły śródziemnomorski klimat, atrakcje kulturalne, architekturę, butiki, plaże i restauracje. Palma to bardzo tętniące życiem i nowoczesne miasto. Stare części miasta są dobrze połączone z częściami nowoczesnymi. Wiele zaułków i małych uliczek, z przytulnymi tarasami, kawiarniami i restauracjami. Uwielbiam labirynt mauretańskich uliczek w zabytkowych częściach starych miast i nie mam tu na myśli tylko Hiszpanii. Wędrując w kierunku katedry La Seu, zawsze można natknąć się na coś zaskakującego. Wiele starych rezydencji zostało ukończonych i są teraz hotelami, kawiarniami i restauracjami, co jest wspaniałe do zobaczenia. Wystarczy przejść około 10 minut, aby zobaczyć wszystkie rodzaje stylów architektonicznych i poczuć historię Palmy sięgającą ponad 1000 lat. Wyłaniasz się z tego labiryntu uliczek i nagle zatoka otwiera się przed tobą. Uważam to za magiczne…

Dziś w mieście mieszka ponad 400 000 ludzi. To prawie połowa całej populacji Majorki, w związku z czym Palma ma największą gęstość zaludnienia na wyspie.

Idziemy na spacer po Palmie…

Casco Antiguo czyli stare miasto Palma de Mallorca

Palma to miasto wąskich uliczek, pełne historii i architektury, zwłaszcza w Casco Antiguo (Stare Śródmieście). Ten obszar miasta, który można łatwo zwiedzać pieszo, ma najczęściej odwiedzane zabytki i atrakcje turystyczne, a także można podziwiać najbardziej charakterystyczne ulice miasta. Te małe i wąskie uliczki zachęcają do zatracenia się w nich i odkrywania ich spokojnym spacerem, przemierzając jego historię, samotnie lub w towarzystwie…

To tutaj znajduje się większość atrakcji turystycznych, które trzeba zobaczyć, takie jak majestatyczna katedra „La Seu”, Pałac Królewski Almudaina i Muzeum Sztuki Współczesnej Es Baluard. Jeśli zaczniemy wystarczająco wcześnie wędrowanie średniowiecznymi ulicami to unikniemy hordy turystów buszujących po uliczkach podobnie jak my. A spacer takimi wąskimi uliczkami to jedna wielka zagadka i sama przyjemność…
Palma obfituje w gotyckie kościoły, spektakularne place i wielowiekowe wewnętrzne dziedzińce. Miłośnicy zabytkowych skarbów ucieszą się wpadaniem do księgarni vintage, sklepów z antykami.

Znakiem rozpoznawczym tej części miasta są okazałe domy z XVII i XVIII wieku, taktownie odrestaurowane. Stare miasto jest jak labirynt wąskich uliczek i jest dawną dzielnicą arabską i żydowską. Tutaj możesz zgubić się na wiele godzin, jeśli tylko tego chcemy. Najważniejszym zabytkiem jest z pewnością dawny Gran Hotel, modernistyczna konstrukcja architekta Lluísa Domènecha i Montanera. Ukończony w 1903 roku, z fasadą bogato zdobioną elementami rzeźbiarskimi i ceramicznymi, reprezentuje jeden z najważniejszych przykładów modernizmu na wyspie.

idziemy dalej…

❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖

La Seu…

W sercu miasta Palma znajduje się wspaniała XIV-wieczna katedra znana jako La Seu, najbardziej charakterystyczny budynek w stolicy Majorki. To symbol stolicy do której rękę przyłożył również m.in. słynny Antoni Gaudi, odpowiedzialny również za wiele imponujących budowli w Barcelonie. Nie można przegapić tego imponującego budynku ze złotego piaskowca i wizyty w nim. Jest to jedna z najwyższych gotyckich budowli w Europie, wznosząca się nad Parc de la Mar i wspaniały widok dla osób przybywających drogą morską.

Katedra w Palmie znajduje się na miejscu meczetu, który stał naprzeciwko Pałacu Królewskiego La Almudaina podczas mauretańskiej okupacji Majorki.

To również spektakularna atrakcja Palmy…

Wejdź do Katedry, a zrozumiesz, dlaczego wielu nazywa ją „Katedrą Światła”. W sumie w La Seu znajduje się 61 witraży najbardziej spektakularnym jest centralna rozeta, która wykorzystuje poranne słońce, zalewając budynek wiązkami kolorowego światła. Smukłe filary podtrzymujące dach są jednymi z najcieńszych filarów nośnych na świecie. Zachodnia ściana katedry została poważnie uszkodzona podczas trzęsienia ziemi w 1851 r. Na początku XX wieku La Seu przeszło pewne zmiany z rąk katalońskiego modernistycznego architekta Antoniego Gaudiego. Jednym z najbardziej dramatycznych dodatków był ogromny, oświetlony koroną cierniową baldachim, który wisi nad ołtarzem. Przypisywana Gaudiemu, praca została faktycznie wykonana przez jednego z jego uczniów i kolegę.

S’Hort del Rei Palma

Tuż obok katedry można zrelaksować się zrelaksuj w Ogrodach Królewskich. S’Hort del Rei oznacza po katalońsku Królewski Sad i odnosi się do ogrodu znajdującego się pod murami Pałacu Almudaina. W XIV wieku byłaby to zamknięta przestrzeń w pałacu, w której rosłyby drzewa owocowe, warzywa i kwiaty. Obecny projekt ogrodu pochodzi z lat 60. XX wieku i był dziełem architekta Gabriela Alomara. Inspirację odnalazł w tradycyjnych ogrodach andaluzyjskich. Są tu rzędy cyprysów, pergole, cieknące fontanny i oczka wodne.

Banys Arabs (łaźnie arabskie)

Arabska łaźnia na starym mieście w Palma jest jednym z nielicznych zachowanych przykładów architektury mauretańskiej na Majorce. Jeśli interesuje Cię kultura arabska, dzięki tym łaźniom możesz zobaczyć jedyne, co z niej zostało na Majorce.
To doświadczenie może dosłownie przenieść Cię do innej epoki, są to zachowane łaźnie z X lub XII wieku, naprawdę warte odwiedzenia!

Wspaniały ogród z kaktusami, palmami i drzewami pomarańczowymi, gdzie goście mogą odpocząć, prowadzi do łaźni tureckiej z X wieku. Mała sklepiona komora wsparta jest na 12 filarach. Wewnątrz kopuły znajdują się okrągłe otwory, przez które para może wydostawać się z łazienki. System grzewczy znajduje się pod ziemią.
Prawdopodobnie łaźnia mauretańska należała do pałacu zamożnego muzułmanina.

Plaza Mayor

W centrum Palmy znajduje się Placa Major. Ten tętniący życiem plac jest bijącym sercem miasta. To główny plac, na którym odbywają się targi i fiesty. Plaza Mayor to duży, podłużny plac zbudowany na miejscu klasztoru San Felipe Nerí w Palmie. Była siedzibą Inkwizycji do 1838 roku i choć od tamtej pory została zreformowana, nadal panuje w tym miejscu atmosfera powagi. Dziś mieszkania na placu to biura i domy mieszkalne.

Pełen restauracji, kawiarni na świeżym powietrzu, galerii sztuki i artystów ulicznych. Plaza Mayor w Palmie stanowi doskonałą alternatywę dla plaży, gdy pogoda nie jest tak dobra lub gdy potrzebujemy po prostu odpocząć od słońca. Na placu co tydzień odbywa się przyjemny targ rzemieślniczy, oferujący interesujący wybór lokalnych wyrobów rzemieślniczych i produktów, od tradycyjnych potraw po słynne perły Majorki.

La Rambla

Stamtąd możesz wskoczyć bezpośrednio na La Rambla, najsłynniejszą ulicę w mieście. Tak, tak Majorka podobnie jak Barcelona też ma swoją La Rambla. Jej struktura jest podobna do Ramblas w Barcelonie, ale o skromniejszych wymiarach, mniej popularna i mniej atrakcyjna i mniej zagospodarowana.

Las Ramblas ma długość 350 metrów, ciągnie się od skrzyżowania Los Olmos (Calle de los Olmos), Roma (Via Roma) i Baron Piapara (Carrer del Baro de Pinopar) do Teatro Principal, gdzie schody prowadzą do głównego plac – Główny plac (Plaza Mayor).La Rambla składa się z centralnych stref dla pieszych, pasów ruchu i chodników po obu stronach centrum bulwaru.

Obwód centralnego deptaka rośnie z drzew ulicznych. Zlokalizowane miejsce noclegowe, kioski, które są objęte koncesją na sprzedaż roślin i kwiatów oraz mała fontanna na końcu ulicy i rzeźba, która wyznacza początek Las Ramblas.

Placa de Cort

Niewielki i urokliwy plac Placa Cort, położony w samym sercu miasta Palma, słynie ze starożytnego drzewa oliwnego („Olivera de Cort”), które stoi w centrum. Plac nosi nazwę „Cort”, ponieważ to tutaj zbierał się dwór feudalny. Nad placem dominuje ratusz, zbudowany w latach 1649-1680 przez lokalnych architektów Pere Bauca, Miquela Olivera i Bartomeu Calafata, a jego fasada została ozdobiona w stylu manierystycznego i barokowego.

Słynna „Olivera de Cort”. To sześćsetletnie drzewo zostało przewiezione do Palmy z posiadłości Pedruixella Petit w Pollensa w 1989 roku jako symbol pokoju. Drzewo oliwne ma 7 metrów wysokości i jest bardzo popularne wśród odwiedzających, którzy próbują znaleźć twarze na jego pniu, w tym ucho, „Orella de Mallorca”. Mimo przesadzenia drzewo wciąż wydaje owoce co roku i prawie zawsze jest otoczone przez turystów robiących zdjęcia.

Wokół placu znajduje się kilka barów i kawiarni z tarasami rozciągającymi się na Placa Cort.

Zamek Bellver

Nie ma wątpliwości Zamek Bellver z otaczającym go parkiem w południowej części miasta miał być zdecydowanie punktem kulminacyjnym naszej wizyty w Palma de Mallorca. I byłby gdybyśmy nie zapomnieni do niego zajść. Oczywiście spacerem przeszliśmy obok, podziwiając panoramę miasta, ale nie zaszliśmy… To już było zmęczenie… ale to nic będzie co oglądać następnym razem…

Pare słów o zamku, który widzieliśmy z drogi…

Dzięki okrągłemu kształtowi zamku można dosłownie podziwiać panoramę Palmy ze szczytu. Zamek Bellver został zbudowany w 1300 roku jako rezydencja królewska. Później zamek przez dłuższy czas służył jako więzienie. Dziś w zamku mieści się muzeum opisujące długą historię Palma de Mallorca. Opłata za wstęp do zamku Bellver wynosi 4 euro, ale w niedziele można do niego wejść bezpłatnie.

Oczywiście do zamku dotarliśmy pieszo, po całym dniu dreptania po Palmie. Spacer z katedry zajmują nam około 30 minut.

Spacer po promenadzie Palma…

Nadmorska promenada Palma de Mallorca, lokalnie znana jako Paseo Marítimo, jest bardzo spokojnym i urokliwym miejscem. Można przespacerować się pod palmami i podziwiać fantazyjne łódki w porcie, nie martwiąc się o kieszonkowców czy nawet innych turystów. Promenada rozciąga się na ponad pięć kilometrów, dzięki czemu można spędzić dobrą godzinę lub dwie po prostu spacerując, jeżdżąc na rowerze, jeżdżąc na rolkach lub deskorolce wzdłuż plaży, bub najzwyczajniej w świecie siedzieć i nie nie robić.

Jazda na rowerze to bardzo popularna aktywność na Palmie i nie bez powodu. Tutaj znajdziemy kilometry ścieżek rowerowych wzdłuż całej nadmorskiej promenady, co daje zupełnie wyjątkową okazję, aby zbliżyć się do pięknej zatoki Palma. W porcie istnieje możliwość wypożyczenia rowera i można zwiedzać…

Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele ekscytujących restauracji i fajnych klubów plażowych. Jedna lepsza od drugiej, pełnej turystów i miejscowych delektujących się pysznym lunchem na słońcu.

❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖❖

Mercat de l’Olivar

Mercat de l’Olivar to największa hala targowa w Palmie. Chociaż są też stoiska z lokalnym rękodziełem, to nie jest jakaś turystyczna pułapka, ale prawdziwy targ. Również rękodzieło, o którym mówię, to drewniane deski, ceramiczne miski i inne przedmioty wykonane dla przeciętnego hiszpańskiego gospodarstwa domowego; jednak robią świetne, gustowne pamiątki.

Najważniejsza jest jednak różnorodność owoców, warzyw, ziół i przypraw, ryb i owoców morza, lokalnych serów, mięsa, kiełbasek i oczywiście jamón, kultowej hiszpańskiej szynki. Można też kupić wino i likiery – lub skosztować go na miejscu z tapas.

Gdzie się zatrzymać

Majorka to jedna z najbardziej turystycznych wysp w Europie. W związku z tym istnieje szeroki wybór zakwaterowania. Oczywiście są tu wszystkie te duże, bezkompromisowe hotele sieciowe obsługujące turystykę masową, a także luksusowe kurorty oferujące opcje zakwaterowania dla zamożniejszych. Jednak w głębi lądu są fantastyczne hostel, a także wiele mniejszych i raczej przytulnych pensjonatów.

Jeśli nie przyjeżdżasz na wyspę wyłącznie po plaże i chcesz doświadczyć prawdziwie lokalnej atmosfery, zakwaterowanie w samym sercu stolicy Majorki, Palmy, jest bardzo odpowiednie. Dla tych którzy nie jeżdżą autem to bardzo wygodnie opcja, aby zatrzymać się zaledwie dziesięć minut spacerem od głównego dworca autobusowego Estació Intermodal… My wybraliśmy kurort nad morzem Cala d’Or 50 km od Palmy…

Nadmorska stolica hiszpańskiej wyspy bije na głowę jeśli chodzi o restauracje, sztukę i kulturę…a wyłaniając się z labiryntu uliczek starej części miasta nagle przed nami otwiera się zatoka. Uważam to za magiczne. To idealne miejsce na wypad późną wiosną lub wczesnym latem, a nawet jesienią…

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...