Podróże bliskie,  Szwecja

Fjällbacka miasto Camilli Lackberg…

Fjällbacka – kolejna piękna sielanka archipelagu Bohuslän położona nad brzegiem morza, wzdłuż pięknego wybrzeża Szwecji. Fjällbacka zawdzięcza swoją popularność głównie słynnej pisarce powieści kryminalnych Camilli Läckberg i aktorce Ingrid Bergman. To właśnie dzięki nim miasteczko stało się sławne i chętnie odwiedzane. Zapewne wielu czytało i czata po dzień dzisiejszy jej popularne książki i żyje nimi. Fjällbacka leży około 100 km na południe od Norwegii, co czyni ją dobrym punktem wypadowym na niedzielny obiad, tym bardziej że w turystycznej ofercie znajdziemy m.in. krewetkowe safari rejs po archipelagu połączony z połowem krewetek i ich degustacją.

Mimo że to nasza pierwsza wizyta w Fjällbacka, ja sama mam wrażenie, jakbym już tu była. Książki Läckberg rozgrywają się w tym uroczym miasteczku, w którym to sama dorastała i myślę, że świetnie sobie radzi, opisując atmosferę i odczucia w społeczności rybackiej. Ta mała wioska rybacka znajdująca się na drugim końcu wybrzeża robi ogromne wrażenie. Ciężko się z nią rozstać i dlatego wiemy ze będzie częstym powodem naszych wycieczek. Miejsce to pochodzi z XVII wieku, więc ma na swoim karku kilka lat i dzięki temu jest wokół niego sporo historii.

Jesienią miasteczko zapada w letarg i cichnie z hałasów i tłumów turystów, jak w większości nadmorskich miejscowości Bohuslän. Zostawiliśmy Smägen za sobą i przyjechaliśmy w kierunku Fjällbacka jako ostatni przystanek podczas naszej podróży po Bohuslän. Fjällbacka jest otoczona ładnymi hangarami, restauracjami, kawiarniami i małymi sklepikami. Piękny kościół, który jest widoczny już przy wejściu do gminy, również robi wrażenie na tle kolorowych domków…

Fjällbacka należy do gminy Tanum, a liczba stałych mieszkańców nie sięga nawet 1000 osób. Nie ma tu charakterystycznych szczytów górskich, które sprawiają wrażenie, jednak pośrodku Fjällbacka znajduje się 74-metrowy Vetteberget, który swoją nazwę nadał miejscu poprzez znaczenie wysoka/stroma Góra. Vetteberget jest dobrze widocznym symbolem popularnej miejscowości wypoczynkowej, a ze swojego szczytu roztacza się fantastyczny widok na archipelag wysp u skalistych wybrzeży. Sama nazwa miasteczka Fjällbacka jest również bezpośrednio związana z Vetteberget. Mieszkańcy malowniczej wioski nie mieszkają za księżycem, ale dosłownie za górą, bo Fjällbacka oznacza w tłumaczeniu „na grzbiecie (bak) góry (Fjäll)”. Odnosi się to niewątpliwie do pierwotnej części wioski, gdzie domy, widziane od strony lądu, tłoczą się za górą, na wąskim pasie między linią brzegową a stromymi klifami Vetteberget.

Vetteberget składa się z dwóch nierównych części – dużej Stora Vetteberget i stosunkowo bardzo małej Lilla Vetteberget. Dwie części masywu skalnego oddziela głęboka i długa na 200 metrów szczelina Kungsklyfta, która zresztą posłużyła również za tło w filmowej adaptacji Ronia, Córka rozbójnika Astrid Lindgren.

Na górę prowadzi kilka ścieżek, z których dwie są najczęściej używane. Najbardziej ekscytująca, ale także bardziej wymagająca ścieżka zaczyna się w Ingrid Bergman Torg i prowadzi wąską cieczką między wysokimi skałami wznoszącymi się ku wąwozowi Kungsklyfta aż do schodów na południowym krańcu wąwozu, których liczne stopnie prowadzą na szczyt. Jeśli ścieżka przez Kungsklyfta jest zbyt trudna, można podejść do góry od strony południowej i dojdź do schodów bez przechodzenia przez wąwóz. W każdym razie wysiłek wspinania się na szczyt nagradzany jest wspaniałą okrągłą panoramą. Widok rozciąga się na wioskę z kolorowym zgiełkiem w malowniczych alejkach i tętniącym życiem portem, daleko poza morzem i niezliczonymi skalistymi wyspami archipelagu. Przy wyjątkowo dobrej widoczności można nawet zobaczyć sylwetkę północnego krańca Danii.

Na punkcie widokowym znajdują się również znaki wskazujące kierunek do różnych odległych miejsc. Na dłuższą przerwę dostępne są miejsca siedzące i stoły piknikowe i nic nie stoi na przeszkodzie, by wieczorem oglądać romantyczną grę kolorów zachodzącego wieczorem w morzu słońca.

W drodze powrotnej można iść albo tą samą ścieżką, którą przyszliśmy, albo skorzystać z oznaczonego okrężnego szlaku Vettebergleden, który w różnych punktach prowadzi przez górę i w dół do wioski. Najdłuższy odcinek, o długości 1,3 km, prowadzi z punktu widokowego najpierw w kierunku południowo-wschodnim i kończy się po wschodniej stronie w pobliżu lokalnego muzeum historycznego Nestorsgården.

Do Fjällbacka najlepiej wybrać się latem. Wioska jest bardzo piękna tuż nad samym morzem, ze wspaniałym widok na wszystkie wyspy archipelagu, które znajdują się na zewnątrz. Gmina jest starą wioską rybacką i stąd pochodzi ansjovis- czyli sardynka europejska. Kiedyś rybołówstwo, miało ogromne znaczenie dla małej społeczności. Dziś Fjällbacka żyje się głównie z turystyki, ponieważ w pobliżu znajduje się również kilka pięknych rezerwatów przyrody.

Co jeszcze można zobaczyć we Fjällbacka…

  • Kąpielisko Badholmen- wioska ma naprawdę ładne kąpielisko miejskie, do którego można dotrzeć przez Södra Hamngatan. Kąpielisko Badholmen nie jest duże, ale można tu znaleźć wszystko, czego potrzebujemy w postaci wieży do skakania, pomostu kąpielowego, parawanu, skał i trochę piasku. Na Badholmen znajduje się również hostel, kiosk, kawiarnia i podobno także sauna, która jest czynna latem. Z Badholmen mamy też naprawdę ładny widok na resztę Fjällbacka.
  • Fjallbacka marina
  • Linmuseet – muzeum lnu. Oprócz ekspozycji lnu jest tam ekspozycja sprzedaży wyrobów lnianych oraz mały sklepik muzealny. Warto wybrać się na wycieczkę do muzeum, które znajduje się w stosunkowo niewielkiej odległości od Fjällbacka.
  • Statyn ”Ingrid Bergman”- figura Ingrid Bergman, która była częstym gościem Camili

Parę słów o samej autorce książek z Fjälbacka…

Książki Camilli Läckberg sprzedały się w ponad 26 milionach egzemplarzy w ponad 60 krajach.
Camilla Läckberg urodziła się (1974) w Fjällbacka, idyllicznej wiosce rybackiej na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Jest wierna swoim korzeniom i napisała dziesięć powieści kryminalnych, w których fabuła zostaje dodana do Fjällbacka. Kilka innych jej prac również nawiązuje do tego miejsca.

Seria Fjällbacka, w kolejności:

Lodowa księżniczka (2008), Kaznodzieja (2005), Kamieniarz (2006), Ptak z wypadku (2007), Niemiecki dzieciak (2008), Syrenka (2009), Latarnik (2010), Twórca aniołów (2012), Pogromca lwów (2015) i Czarownica (2017).

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...

Language