Norwegia,  Podróże bliskie,  Vestland

Otternes stara farma…

Tuż nad samym fiordem, na szczycie jednego z ramion Sognefjordu jest miejsce niczym z bajki. Między dwoma turystycznymi miejscowościami Flåm i Aurland wysoko na wzgórzu mieści się stara osada Otternes. To miejsce niezwykłej urody z pięknymi widokami na fiord i okolicę. To miejsce, które zachwyca i które nie pozwala zapomnieć o sobie. Ta farma jest typowym przykładem stylu życia, jaki mieszkańcy fiordów mieli kilka lat temu, na długo przed przybyciem turystyki, a przybycie statków wycieczkowych zmieniło wszystko. Dziś gospodarstwo jest opuszczone, ale można je odwiedzać i spacerować po 27 istniejących tutaj domach i podziwiać niesamowite widoki na Aurlandsfjord. I ja tak robię kilka razy w roku, to bardzo wyjątkowe i urokliwe miejsce.

Otternes to piękne stare drewniane domy powstałe w 1700 roku. Otternes składało się pierwotnie z czterech gospodarstw: farma -Tomasa, farma Guttorm, farma Odda i farma Andersa. W XIX wieku w gospodarstwach mieszkało około 30 osób. Dwie z farm były prowadzone w starym stylu do 1970 roku. Otternes zostało dotknięte upływem czasu, a niektóre budynki wyglądają mniej więcej tak, jak w XVIII wieku. Krajobraz uprawny pozostaje zasadniczo nietknięty. Są te same wzgórza na których do dziś wypasają się owieczki, kamienne schody i charakterystyczne studnie. Będąc w takim miejscu człowiek myśli sobie że kiedyś i tu ludzie żyli, kochali się, pracowali i byli szczęśliwi. Ostatni mieszkaniec farmy przeniósł się do domu opieki w 1996 roku.

Dzisiaj Otternes służy jako muzeum wiejskie i centrum starszych rzemiosł. W Otternes można przenieść się w czasy odległe i zobaczyć życie jakie towarzyszyły ludziom dawno temu… przędzenie, tkanie, pieczenie chrupkiego cienkiego wafla (płaski chleb) barwienie przędzy, warzenie piwa i wiele innych wystaw. To wszystko najlepiej oglądać w okresie letnim.

Dzięki swojemu historycznemu smakowi farma stała się miejscem wielu produkcji filmowych.

Co jeszcze można zobaczyć w pobliżu Otternes…

  • platforma widokowa Stegastein
  • rejs fiordem Aurland
  • rejs fiordem Nærøyfjorden w kierunku Kaupangen
  • wędrówka wzdłuż Aurlandsdalen
  • przejażdżka kolejka Flåmsbana
  • odwiedziny w malowniczych wioskach Aurlanf i Flåm
  • droga śnieżna Snøveien na szczycie gór Aurlandsfjellet
  • przejażdżka najdłuższym tunelem świata – 24, 5 km
  • wioska Lærdal

Czerwiec 2019…

Flaga Norwegii

KRAJ: NORWEGIA
KONTYNENT: EUROPA
WALUTA: KORONA NORWESKA
STOLICA: OSLO
REGION: SOGN OG FIORDANE
POPULACJA: 5.109.O56
POWIERZCHNIA: 385.1550 KM/ KW

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...