Norwegia,  Podróże bliskie,  Vestland

Lærdal miasteczko nad fiordem…

Lærdal to malutkie miasteczko położone nad samym fiordem u podnóża wysokich gór. O samym miasteczku pewnie nikt by nie słyszał gdyby nie słynny najdłuższy tunel na świecie, który jest właśnie kilka kilometrów od miasteczka Lærdal. Læedaltunel ma 24,5 km długości i jest to najdłuższy tunel w Norwegii jak i na świecie.

Tunel łączy również dwa miasteczka Lærdal i Aurland podobnie jak śnieżna droga, która biegnie właśnie u góry. Tunel jest świetnym skrótem, dzięki któremu oszczędzamy czas i nie wijemy się po wąskich drogach górskich. Budowę tunelu zaczęto w 1995 roku, a ukończono w 2000. Koszt budowy tunelu wyniósł około 2 miliardów koron norweskich. Tunel ma 3 komory z kolorowym światłem, które mają sprawić wrażenie światła dziennego i nie doprowadzić do zaśnięcia kierowców. Ma również 15 punktów zawracania na całej długości i maksymalna prędkość to 80 km. Cały tunel jest monitorowany i ma dobry zasięg telefoniczny.

Takich atrakcji jak ten tunel w Norwegii nie brakuje. Właśnie trwa budowa kolejnego tunelu który ma skrócić czas przejazdu między Stavanger a Bergen nawet o 40 minut. Tunel będzie miał 26,7 km długości i będzie sięgał aż 390 metrów poniżej poziomu morza. I tym głębokim to nie wiem czy będę chciała się przejechać. Jak dla mnie troszkę strasznie to brzmi, a pewnie koszt przejazdu będzie tez nie mały.

Troszkę o Lærdal…

Lærdal to gmina w Sogn og Fjordane, która rozciąga się od Sognefjordu do granic powiatu Oppland i Buskerud między górami Sodnefjellet i Hemsedalsfjell. Lærdal graniczy na północnym wschodzie z Årdal, na południowym wschodzie z Vang i Hemsedal, na południu z Ål i Hol, na zachodzie z Aurland, a na północy z Sogndal. Gmina Lærdal jest stosunkowo duża, rozciąga się na 1341 kilometrów kwadratowych. Jest to bardzo malowniczo położona miejscowość, a jej uroku dodaje niska kolorowa zabudowa. Całą gminę zamieszkuje około 2219 mieszkańców, a samo Lærdal około 1126. Jedynym i największym miejscem pracy w miasteczku z dala od dużych miast jest lokalny szpital. Reszta mieszkańców pracuje w lokalnej administracji i marinie oraz tartaku.

Popularnym miejscem, które przyciąga mieszkańców z okolicznych gmin i wiosek jest Lærdalsøyri czyli stare miasto. 160 starych kolorowych domków ustawionych blisko siebie, które można opisać jednym słowem…piękne… Stare Lærdalsøyri ma drewniane budynki z XVIII i XIX wieku, które są chronione prawem i uważane za jedno z najcenniejszych środowisk miejskich, jakie zostawiła sobie Norwegiia. Lærdalsøyri to stare miejsce z historią sięgającą średniowiecza.

Miasto było również centralnym miejscem administracyjnym i węzłem między wschodem a zachodem. To miejsce jest bardzo urocze, z ciekawym klimatem i fajnie jest tam zajrzeć będąc w okolicy.

Lærdal znamy od 2010 roku i wiele razy przejeżdżaliśmy obok ale wcześniej jakoś to miejsce nas nie interesowało aż do dnia pożaru kiedy to w styczniu 2014 r Lærdal stanęło w ogniu. Dzięki niesamowitym wysiłkom ochotników i służb ratunkowych, żaden człowiek nie zginął i tylko jeden historyczny budynek uległ zniszczeniu. Do tego pożar zniszczył 42 domy, w tym 17 mieszkań. Obecnie większość budynków mieszkalnych jest przebudowywana w tym samym stylu.

W okolicy Lærdal można wybierać się w kilka ciekawych miejsc i szlaków. Jeden z nich bardzo popularny to Torsteinen 1180 m n.np.m z widokiem na Sogne Fjorden oraz Vetanosi 1107 m. n.p.m trochę dalej bo za tunelem w okolicy w okolicy Aurland, jest możliwość podziwiania panoramę fiordu Aurlandsfjorden z niesamowitej platformy Stegastejn. Dalej można wejść na górkę Prest z równie pięknymi na fiord.

11 km od Lærdal w malutkiej miejscowości Borgund jest kolejny kościół klepkowy stavkirke z około 1180 roku i jest to najlepiej zachowany kościołem klepkowym w Norwegii. Za kościołem jest również kilka tras spacerowych w pięknych okolicznościach przyrody takich jak Vindhellaveien, Galdane oraz Selto Ljøsne oraz Kongeveien over Filefjell– czyli Droga Królewska.

Droga Króla z 1793 roku jest świetną sztuką inżynieryjną z tamtych czasów. Duża części drogi jest nienaruszona od ponad 200 lat, a w ostatnich latach prace renowacyjne na dużą skalę sprawiły, że jest to doskonała ścieżka spacerowa po nowym terenie. Szczególnie część drogi King’s Road, która prowadzi z Seltun do kościoła klepkowego Borgund, to prawdziwy klejnot. My spacerowałyśmy drogą za kościołem i zajęło nam to 15 minut. Droga wygląda obłędnie i jest nieprawdopodobne, że zachowała się po dzień dzisiejszy.

Hemsedalsfjellet…

W drodze powrotnej jest wręcz niemożliwe żeby nie zatrzymać się chodź na chwile na mojej ulubionej 80 km trasie przy Hemsedalsfjellet. Ten surowy krajobraz jest niesamowicie piękny i za każdym razem inny.

Czerwiec 2019…

Flaga Norwegii

KRAJ: NORWEGIA
KONTYNENT: EUROPA
WALUTA: KORONA NORWESKA
STOLICA: OSLO
REGION: SOGN OG FIORDANE
POPULACJA: 5.109.O56
POWIERZCHNIA: 385.1550 KM/ KW

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...