Nordland,  Norwegia,  Podróże bliskie

Norwegia i Marmorslottet czyli marmurowy zamek…

Jednym z fajfajniejszych odkryć roku 2020 w Norwegii był Marmorslottet czyli marmurkowy zamek…

Marmurowy zamek to piękne wzory, ciekawe kształty i fantastyczne dziury w marmurze, które są dziełem wykonanym przez rzekę roztopionej wody o pięknym turkusowym kolorze z lodowca Svartisen. To niewątpliwie geologiczny cud, który sama natura ukształtowała przez tysiące lat. Norwegia i każdy jej region ma wiele do zaoferowania. Północny region Norwegii Nordland ma do zaoferowania największe występowanie jaskiń i innych tak zwanych krajobrazów krasowych. Rzeka Glomåga w Mo Rana od tysięcy lat tworzy naturalny park rzeźb z bogatym krajobrazem i pięknymi formacjami skalnymi. Kontrast pomiędzy opalizującą zieloną wodą lodowcową, a szarobiałym marmurem jest absolutnie fantastyczny.

Nieco ponad kilometr na południe od granicy parku narodowego rzeka uderza w obszar pokryty marmurem, który jest skałą bogatą w wapń. Tutaj kaskadowa woda lodowcowa stworzyła naturalny park rzeźb z najbardziej niesamowitymi formacjami. W bogatym strukturalnie marmurze są dziury i rynny, a nad ryczącą rzeką wiszą ostre iglice i półki. Jest to piękne i dramatyczne zjawisko naturalne.

Marmurowy koń…

Jeśli jesteś wystarczająco odważny, możesz usiąść na „kamiennym koniu”, jednej z rzeźb wychodzącej nad rzekę. Tylko najodważniejsi odważą się na tym usiąść. Tego rodzaju rzeczy trzeba oczywiście wypróbować. Ja wie nie odważyłam..

Marmorslottet znajduje się około 45 minut jazdy od Mo i Rana, a następnie półgodzinna wędrówka, lasem w pięknych okolicznościach przyrody. Na drodze niestety nie ma żadnych znaków prowadzących do Marmorslottet, ponieważ mieszkańcy regionu chcieli zachować ten kawałek natury dla siebie. Mapy Google zaprowadziły nas na parking, na którym zaczyna się wędrówka. Następnie należy przejść obok stodoły wzdłuż ścieżki przez około 20 minut, aż zobaczymy znak na Marmorslottet… Najtrudniejszy jest ostatni dość stromy odcinek z linami. I tam trzeba się troszkę nagimnastykować tym bardziej jak się schodzi z małym psem.

Podobno jesienią, gdy poziom wody jest niższy, można zejść po kamieniach do gigantycznych kotłów, a następnie przeprawić się przez rzekę, gdzie znajdziemy jaskinię. Miejscowi lubią mawiać, że wycieczka do Marmorslottet jest za każdym razem nowym przeżyciem, ze względu na siłę i wielkość strumienia wody, który za każdym razem stwarza zupełnie inne wrażenie tego miejsca.

Jeśli kochacie lasy i pola oraz obcowanie z naturą, to zdecydowanie powinniście wybrać się na wycieczkę do tego cudu na obrzeżach Mo i Rana.

Wycieczka dla młodszych i starszych…

Wycieczka do Marmorslottet jest idealna zarówno dla dużych, jak i małych. Najmłodsi jak najbardziej mogą również dołączyć do tego typu wycieczki, ale należy ich tam bardzo pilnować. Polecam zabrania jedzenia i picia ze sobą, na wypadek gdyby plan był na dłuższe posiedzenie. Jest dużo miejsca, aby usiąść na formacjach i cieszyć się otoczeniem.

I jak najbardziej pamiętajcie o aparacie, bo w Marmorslottet jest wiele świetnych okazji do robienia zdjęć…

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...