Norwegia,  Podróże bliskie,  Vestland

Bondhusvatnet szmaragdowe jeziorko w górach…

Bondgusvatnet to małe jeziorko w górach utworzone z topniejącego się lodowca Folgefonna. Jezioro znajduje się w regionie Hordaland około 25 km od popularnego turystycznego miasteczka Odda. Bondhusvatnet leży 190 m n.p.m, ma około 2 km kwadratowe i niesamowity szmaragdowy kolor wody, który to właśnie przyciąga turystów z różnych stron świata.

Cała Norwegia to góry, fiordy, rzeki i jeziora. Jest ich bardzo dużo, a Bondhusvatnet to jedno z około 450 000 jezior w krainie fiordów. Jeziorko otoczone z każdej strony wysokimi górami wygląda fantastycznie, a swym wyglądem przypomina miejsca z Alaski. Jeziorko nie tak prosto znaleźć i aby się do niego dostać należy w miasteczku Odda kierować się na Sunndal, przejechać jedenastokilometrowy tunel i jechać dalej według nawigacji na Bondhus mijając malutką niedocenioną, a zarazem bardzo urokliwą letniskową miejscowość Sunndal. Znajduje się ona po zachodniej stronie Parku Narodowego Folgefonna. O samej miejscowości nie ma nic ciekawego tylko to że leży nad pięknym fiordem Maurangsfjorden. Dalej przejeżdżamy wioskę i jedziemy kawałeczek wąską droga aż do sporego parkingu specjalnie przygotowanego turystom.

Aby dojść do jeziorka należy z parkingu przejść przez drewniany mostek, następnie iść w kierunki wyznaczonego zieloną strzałką Bondhusvatnet. Na drogowskazie znajduje się jeszcze kilka innych szlaków o bardziej zaawansowanym stopniu trudności. Kto ma czas i chęci może stawić czoła i powalczyć z wspinaczką w pięknych okolicznościach przyrody. Droga do samego jeziora jest wysokiej jakości, szutrowa i utwardzona, można ją pokonać pieszo lub rowerem, a nawet dziecięcym wózkiem. Droga została zbudowana w 1863 r., aby transportować lód z lodowca Bondhusbreen do fiordu na eksport. Później została utrzymana jako niezwykle piękna atrakcja turystyczna. Dalej przy jeziorze znajduje się ścieżka aż do doliny Vetledalen, 320 m n.p.m, gdzie jest się już oko w oko z lodowcem Bondhusbrea.

Lodowiec Bondhusbrea jest często wymienianą atrakcja turystyczną jako najlepsze miejsce do wspinaczki lodowej w kraju. A sama dolina Bondhusdalen jest centralnym punktem Parku Narodowego Folgefonna, w której to Narodowy Park został otwarty 14 maja 2005 r. przez samą królową Sonję. Jej podpis można zobaczyć na skale nad jeziorem Bondhusvatnet. Obszar ten jest magnesem dla turystów i miłośników gór od połowy XIX wieku.

Jeziorko jest niezwykłej urody i można się w tym miejscu zakochać. Odbijające się w tafli jeziora góry oraz zwisający niebieski język lodowca. Dookoła przyroda, śpiewające ptaki, lato i ciepło jakie nam towarzyszyło, a to wszystko w otoczeniu skał, wody i lodu sprawiały, iż mieliśmy to wszystko dosłownie na wyciągniecie ręki, to z czego właśnie słynie Norwegia. Czas w takim miejscu nie liczy się, człowiek zapomina o wszystkim i żal jest opuszczać taki cud natury…

W okolicy jeziorka jest jeszcze kilka szlaków o różnej trudności. Czerwone i czarny bardzo popularny, z wielogodzinną wyprawą kończącą się w chacie górskiej Fonnabu. To bardzo kuszący szlak z przepięknymi widokami, ale i bardzo wymagający. Fonabu jest na 1450 m n.p.m na szczycie jest kilka domków, w których można przenocować.

W drodze powrotnej zatrzymujemy się jeszcze w miasteczku Odda odwiedzanym przez nas za każdym razem będąc w tamtym regionie. Odda to miasteczko pomiędzy pędzącymi wodospadami, szmaragdowymi fiordami, niebieskimi lodowcami, srebrzystymi szczytami, bujnymi dolinami – Odda jest jednym z tych magicznych miejsc, które ma to wszystko. Kilka miejsc dookoła Oddy jest tego świetnym przykładem…

  • Trolltunga
  • Bondhusvantet
  • Låtefoss
  • Furebergsfossen
  • historyczne miasto przemysłowe Tyssedal
  • lodowiec Folegonna z kilkoma językami

Odwiedzając Oddę za każdym razem odkrywamy coś nowego i wracamy z mnóstwem nowych wrażeń i emocji. Odda oprócz tych wszystkich atrakcji i pięknego położenia jest miastem przemysłowym w którym mieszczą się do dziś liczne fabryki. Jedna z nich, największa to Boliden Odda AS producent cynku i fluorku glinu, znana z produkcji bardzo wysokiej jakości i czystości metalu.

Czerwiec 2019…

Flaga Norwegii

KRAJ: NORWEGIA
KONTYNENT: EUROPA
WALUTA: KORONA NORWESKA
STOLICA: OSLO
REGION: SOGN OG FIORDANE
POPULACJA: 5.109.O56
POWIERZCHNIA: 385.1550 KM/ KW

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...