Norwegia,  Podróże bliskie,  Vestland

Wycieczka do opuszczonej farmy Segasted…

Srynefjellet czyli obszar górski w okolicy miejscowości Stryn to jeden z bardziej popularnych miejsc w Norwegii. Bardzo wielu turystów odwiedza to miejsce ze względu na piękne położenie. Malownicze wioski, wysokie góry, turkusową wodę i ciekawe szlaki turystyczne, lodowce i cudowne fiordy. Widoki tego miejsca są niesamowite. Góry, które możemy podziwiać przez szybę samochodu, to najwspanialsze góry, w całej Norwegii! I to chyba prawda, bo kilka ze szczytów ma wysokość 1600-1800 m n.p.m. Są trudno dostępne ale za to magicznie odbijają się w jasnozielonym Oppstrynsvatnet.

Strynefjellet to eldorado z dzikim i pięknym górskim krajobrazem, gdzie kontrasty między nizinami a wysokimi górami są ogromne. Te wielkie góry skrywają wiele ciekawych szlaków o różnym poziomie trudności. I takim jednym, dość łatwym jest wycieczka do opuszczonej farmy Segasted… Segasted to kolejna opuszczona farma z prawdziwą historią…

Aby dostać się do Segestad, należy udać się do Hjelle w Oppstryn. To w tym miejscu zaczynają się cudowne widoki na jezioro Oppstrynsvatnet i pasmo górskie. Stamtąd jest około 1 km drogą polną do gospodarstwa Glomnes. I to z tego miejsca zaczyna się szlak do Segestad. Na wejście trzeba liczyć na około 1 godzinę.

Ścieżka do Segestad, wije się zboczem góry i pięknym sosnowym lasem tuż obok potężnego wodospadu Glomnesfossen. Wodospad można odwiedzić w czasie wędrówki. Do tego przez cały spacer towarzyszą nam cudowne widoki od których nie można oderwać oczu. Próbując nacieszyć się otaczającym nas pięknym otoczeniem, maszerujemy dalej… Po chwili docieramy do celu… jest piękniej, niż mogliśmy sobie wyobrazić. Widoki są nie do pobicia, a palce swędzą, aby otworzyć drzwi, aby zobaczyć wnętrze tego starego pięknego dziedzińca.

Farma otwarta jest dla zwiedzających przez cały rok. Będąc w tym miejscu można przenieść się w czasie i zobaczyć jak żyli rolnicy górscy zaledwie kilka pokoleń temu. W ogrodzie znajduje się tablica informacyjna o życiu w dawnych czasach.

Ta farma to stary skarb kultury, o który warto dbać. To miejsce jest przykładem trudu i walki oraz tego, że ludzie osiedlali się i żyli na ziemi w najbardziej zawiłych miejscach. Gospodarstwo jest ładnie położone na górskim stromym urwisku o wysokości 300 metrów n.p.m.

Ta górska farma była wcześniej uważana za jedną z najlepszych farm w Oppstryn. Wartość obliczono przede wszystkim na podstawie ilości i wielkości pastwisk, oraz z dużą ilością zwierzyny. Gospodarstwo posiadało i do dziś posiada własną kolejkę linową, dzięki której była dostarczana żywność i potrzebę do życia rzeczy. Uprawiano tu jęczmień, owies oraz rybołóstwo. Mieli krowy, świnie, owce i konie…

W gospodarstwie znajdują się cztery budynki, które dziś są udostępnione do zwiedzania. Sprawiają wrażenie minionej epoki. Szary dom z kamienia na farmie pochodzi z 1908 roku i zbudowany jest z podwójnych ścian z szarego kamienia. Pierwotnie farma nosiła nazwę Sigvalstadir. Oznacza to, że pierwszy użytkownik gospodarstwa miał na imię Sigvald. Większość nazw gospodarstw, pochodzi z epoki Wikingów, około 800-1000 roku. Ale mogą być jeszcze starsze.

Jon Sigdestad był ostatnim użytkownikiem Sigdestad, zmarł w 1961 roku w wieku 69 lat.

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...