Norwegia,  Podróże bliskie,  Trøndelag

Trondheim mini przewodnik…

Planując skandynawską przygodę należy pamiętać, aby zostawić trochę miejsca w swoim planie podróży na jedno z ważniejszych miast Norwegii jakim jest… Trondheim… Dzięki kolorowym domom, ładnym ciekom wodnym i zalesionym wzgórzom Trondheim oczaruje każdego. To malownicze miasto w środkowej Norwegii i trzecie co do wielkości w kraju, po Oslo i Bergen. Znane przez większość jako tętniące życiem miasto z dużą populacją studentów i szczególnym naciskiem na lokalne jedzenie.

Miasto ma ponad tysiąc lat. Zostało założone w 997 roku jako placówka handlowa ze względu na swoje strategiczne położenie nad fiordem Trondheimsfjorden i rzeką Nidelva. Założycielem miasta był król Wikingów. Było ono często używane jako siedziba króla, a zatem służyło jako stolica Norwegii.

Znaleziska archeologiczne w centrum Trondheim pomagają wszystkim zrozumieć, jak wyglądało kiedyś życie w Trondheim. Przez długi czas miasto było znane jako Nidaros. Trondheim było pierwszą stolicą Norwegii i do dziś jest ważnym miastem. Ponad 1000 lat po założeniu Trondheim jest wiodącym na świecie ośrodkiem badań naukowych i technologicznych. Norwescy królowie od Haralda Jasnowłosego do Haralda V zostali okrzyknięci, ukoronowani i pobłogosławieni w mieście.

Co zobaczyć w Trondheim…

Tyholttårnet

Nasza wycieczka rozpoczęła się w Tyholttårnet, Tyholt Tower, 124-metrowej wieży radiowej zbudowanej w 1985 roku. Taras widokowy i dwupiętrowa restauracja Egon znajdują się na 74 metrze, oferując panoramiczne widoki zarówno na miasto, jak i Trondheimsfjorden. Na wieżę można się dostać jednie windą, do której w weekend ustawiają się spore kolejki. Górna kondygnacja restauracji jest ruchoma i obraca się zgodnie ze wskazówkami zegara, co sprawia, że można oglądać panoramę całego miasta. Pełny obrót trwa godzinę. 

2. Gamle Bybro…

Zrobić zdjęcie na Gamle Bybro… To konieczny punkt planu będąc w Trondheim… Ludzie przechodząc przez czerwony most Gamle Bybro, stają tuż pod drewnianymi łukami i czują się jak w bajce… Gamle Bybro, czyli Bybroa, to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Trondheim. Rozciąga się w poprzek rzeki Nidelva i łączy centrum z Bakklandet. Pieszczotliwie nazywany „Portalem Lykkens” (brama szczęścia), charakterystyczny czerwony most ma ponad 150 lat.

Niewiele budynków w mieście Trondheim jest tak omawianych i fotografowanych jak „Den Gamle Bybro” z pięknymi portalami. A to wszystko dzięki ciekawemu położeniu…Portale charakteryzują się szczegółowym i ozdobnym stylem szwajcarskim i pomalowane są na czerwono, podobnie jak balustrada. Od 1731 roku na utrzymanie mostu pobierano podatki od mieszkańców z całego miasta.

Po obu stronach rzeki znajdują się te wspaniałe stare drewniane budynki. Pierwotnie były to domy handlowe, ale obecnie są to głównie butiki, biura, restauracje, a nawet mieszkania. Niektórym z nich możesz się bliżej przyjrzeć z Bakklandet… Dawniej to miejsce tętniło życiem. Kupcy sprzedawali tu swoje towary, a kolorowe budynki z XVIII wieku pełniły funkcję magazynów.

Kolorowe drewniane budynki ulokowane wzdłuż rzeki to najładniejsza i najciekawsza jak dla mnie część miasta. To właśnie to miejsce przyciąga nas za każdym razem i to miejsce jako pierwsze odwiedzamy będąc w Trondheim.

Bakklandet…

Po przejściu przez most kontynuowaliśmy podróż do Bakklandet, uroczego Starego Miasta w Trondheim, które leży po wschodniej stronie rzeki Nidelva. Drewniane budynki w pastelowych odcieniach stoją wzdłuż brukowanych uliczek dzielnicy, mieszcząc wiele przytulnych sklepów, restauracji i kawiarni. Na skrzyżowaniu, gdzie Nedre Bakklandet łączy się Øvre Bakklandet, natknęliśmy się na Sykkelheisen Trampe. Ta winda jest pierwszą i jedyną tego rodzaju na świecie, zgrabną instalacją, która każdego roku przewozi tysiące rowerzystów na Brubakken…

„Stare miasto” Trondheim, Bakklandet, jest najbardziej malowniczą i fotogeniczną częścią miasta, z brukowanymi uliczkami i skupiskiem kolorowych drewnianych budynków, z których wiele mieści przytulne kawiarnie, fajne restauracje i sklepy znanych projektantów. Okolica jest szczególnie przyjemna latem, kiedy to wszystkie kawiarnie i restauracje otwarte są do późnych godzin wiecznych.

Katedra Nidaros…


Spektakularna katedra Nidaros jest jedną z największych atrakcji Trondheim.
Nidarosdomen, czyli katedra Nidaros, pochodzi z XI wieku. Zbudowana na miejscu pochówku świętego Olafa, patrona kraju, jest ważnym historycznym miejscem pielgrzymek. Nidarosdomen to ważny zabytek gotycki w Norwegii i największa średniowieczna budowla w Skandynawii, o prawie tysiącletniej historii.

Budynek jest inspirujący, z gotyckimi kamiennymi rzeźbami, w których znajdują się święci, królowie, prorocy i szereg skrzywionych gargulców. Po zmroku katedra może nabrać nieco upiornej atmosfery, a niektórzy twierdzą nawet, że widzieli ducha mnicha wędrującego po nawach w Nidarosdomen.

W miesiącach letnich można wejść na wieżę katedry, choć nie dla osób klaustrofobicznych; 172 stopnie na szczyt są ciemne i wąskie, ale wspinaczka jest tego warta, aby podziwiać niesamowite widoki na miasto i otaczający fiord.

Forteca Kristiansten…

Twierdza Kristiansten została zbudowana pod koniec XVII wieku na wzgórzu z widokiem na Trondheim, aby chronić miasto przed atakiem. Widok z murów na miasto poniżej jest spektakularny, szczególnie w nocy. Twierdza Kristiansten to jeden z najważniejszych zabytków Trondheim. Fort został zbudowany po wielkim pożarze miasta w 1681 roku i obecnie stoi na straży miasta. Uratował miasto przed podbojem Szwecji w 1718 roku.

widok z fortecy…

Centrum miasta Torget..

Jak każde miasto, tak i Trondheim ma swoje centralne miejsce. Torvet zwane centrum miasta, na którym mieści się duży plac z pomnikiem założyciela Trondheim czyli samego OLAVA TRYGGVASONA. Tuż przy pomniku znajduje się Stiftsgården – drewniany budynek z 1774 roku. Obiekt ten od 1906 roku jest oficjalnie królewską rezydencją. Dookoła samego placu mieści się mnóstwo restauracji, kawiarni, sklepów, a nawet straganów w okresie letnim. Do luźnych godzin wieczornych można tu spotkać ludzi miło spędzających czas… To miasto tętni życiem przez wiele miesięcy w roku.

Miasto studenckie…

Spacerując ulicami Trondheim w ostatni weekend sierpnia można oglądać chrzest pierszoklasitów, który to szykują się do rozpoczęcia roku szkolnego. Trondheim to zdecydowanie miasto studenckie, jednym słowem jedna wielka uczelnia. Na każdym rogu widać uczelnie i mnóstwo młodych ludzi.

co jeszcze…

  • Trondhjems Sjøfartsmuseum – Muzeum Morskie
  • Trondheim Kunstmuseum – Muzeum Sztuki w Trondheim
  • Sverresborg Museum – Muzeum Ludowe Trøndelag
  • Rockheim – norweskie muzeum muzyki popularnej
  • Ringve Musikkmuseum – Muzeum Historii Muzyki Ringve

Ciekawostki…

  • W Trondheim urodziła się Marit Bjørgen (norweska biegaczka narciarska) 
  • W mieście znajdują się dwie skocznie narciarskie (K124 oraz K90) w Granåsen
  • Trøndelag to obszar w którym można już oglądać zorze polarną…

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...