Møre og Romsdal,  Norwegia,  Podróże bliskie

Ålesund miasto wśród gór i fiordów…

 

 

15.06.2016

Ålesund to jedno z najpiękniejszych miast Norwegii. Każdego roku i o każdej porze  przyciąga wiele turystów z całego świata. To miasto położone na wyspach, wsród gór Sunnmøre nazywane również Alpami w tamtym regionie, oraz otoczone fiordami Hjørundfjorden, Storfjorden, Ellingsøyfjorden  i od zachodu Morzem Północnym.

National Geographic mówi o Ålesund jak o skandynawskiej bajce z nowoczesną technologią.

TROCHĘ O SAMYM ÅLESUND…

W  1904 rok dokładnie 23.01  wydarzyła się ogromna tragedia w miasteczku Ålesund.  Prawie całe miasto doszczętnie spłonęło, około 850 domów zmieniło się w zgliszcza, ludzie stracili wszystko. Jedyną dobrą wiadomością w tamtym czasie było to że tylko jedna osoba zgięła. Była to 76 kobieta, która była sąsiadką straży pożarnej. Był to jeden z największych pożarów w Norwegii.

Pożar wybuchł o 2 w nocy w miejscu Aspøya. Była to noc i zanim ogień został zauważony już paliły się kolejne 3 domy. Ze względu na bardzo silny wiatr, który wiał z południowego zachodu strażacy nie byli w stanie ugasić ognia. Wszystkie domy i zabudowania dookoła były drewniane, paliły się bardzo szybko, iskry strzelały z wściekłością co powodowało kolejne podpalenia.  Ogień rozprzestrzeniał się w bardzo szybkim tępie. Dym i ogień,  który szalał dookoła zmusił strażaków do ucieczki z miejsca intensywnego  pożaru.

 

Po wielkiej tragedii miasto zostało odbudowane ponownie, tym razem już z cegły, a nie z drewnianych desek jak większość domów norweskich. Ålesund to centrum rybołówstwa, znajduje się tam wiele przetwórni rybnych. Miasto może pochwalić się  również pięknym  portem Brosundet, w którym cumuje wiele łodzi jak również wpływają wielkie statki podróżnicze takie jak Hurtigruten, które płyną z Bergen do Kirkenes  i zawijają do 34 portów, zarówno maleńkich wiosek rybackich, jak i największych miast, a jednym z nich jest właśnie Ålesund. 

Miasto jest przepiękne, malownicze i  uwielbiam tam jeździć. Mamy tam bardzo daleko ponad 600 km i to jest cały dzień drogi. Zawsze jak gdzieś jedziemy i mamy okazję tam zajechać chodź na parę minut to zajeżdżamy i od razu  kieruje,y się na wzgórze Aksla skąd jest najładniejszy widok na miasto i wysepki.Na wzgórze Aksla można dostać się na dwa sposoby. Pierwsze z nich to wejście  418 schodami  pod dość stromą gorę, a drugie to  przejazd drogą i osiedlem Borgundfjorveien-Fjelltunveien.

W regionie Møre og Romsdal gdzie mieści się właśnie Ålesund  jest rownież spro pięknych wysepek, a najbliżej położone  to Valderøya, Vigra i na tej wyspie jest lotnisko kolejna to Giske i Godøya.

Miasto odbiega trochę od typowej skandynawskiej architektury. Jest bardzo czyste i zadbane.  W centrum jest wiele kawiarni, restauracji, pizzerii, muzeum. Bardzo popularnym miejsce oprócz punktu Aksla jest akwarium Atlanterhavsparken. Byłam tam kilka razy ale zdjęcia robiłam tylko raz i są bardzo niekorzystne.

Polecam to miasto wszystkim, którzy wybierają się do Norwegii. Ja napewno jeszcze nie raz tam zawitam. Moje marzenie to Ålesund tylko tym razem zimą.
..Hjørundfjorden…

Jeden z fiordów po którym mieliśmy przyjemność pływać.

 

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...