Podróże bliskie,  Polska

Zamki i pałace Polski południowej…

Zamki i pałace… w tych słowach jest coś mistycznego i potężnego. Nie tylko zapewniają świetną okazję do zrobienia zdjęcia, ale przede wszystkim opowiadają ekscytujące historie ze średniowiecza i minionych czasów. Zdecydowanie cała Europa to twierdza zamków i pałaców i niemal każdy kraj europejski ma swoje własne. Ale dziś najpiękniejsze jakie do tej pory widzieliśmy, to zamki i pałace Polski Południowej…

Zamki pochodzą zazwyczaj z okresu średniowiecza. Mają grube mury, a ich głównym przeznaczeniem była obrona. Pałace są bardziej imponującymi i zdobionymi budynkami, które służyły lub nadal służą jako rezydencje królów, książąt i innych ważnych osobistości. Budynki te są jedną z najważniejszych części dziedzictwa architektonicznego historii Europy. Nie tylko dzieła sztuki, ale technologia użyta do ich budowy odzwierciedlają również postęp naszej cywilizacji. Zamki i pałace należą do najczęściej odwiedzanych zabytków. Nic dziwnego. Mają coś dla każdego. Oferują najlepsze widoki na okolicę, mają piękne ogrody, a ich wnętrza kryją cenne kolekcje historyczne.

Na całym kontynencie znajdziecie historyczne europejskie pałace i średniowieczne zamki. Ale zamki i pałace Polski są również ważnymi zabytkami kulturalnymi i atrakcjami turystycznymi. Jeśli kochacie historię lub po prostu lubicie odkrywać wspaniałości okazałych zamków i pałacy, zapraszamy do naszego mini przewodnika po południowej Polsce, aby poznać najlepsze cuda naszego kraju. Od eleganckich zamków po bajkowe pałace, oto kilka najbardziej magicznych perełek naszej ojczyzny.

Pałac w Mosznej…

Niecodzienny zamek w stylu angielskim położony w miejscowości Moszna to obiekt o znaczeniu historycznym i artystycznym. To jeden z bardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej, ale i w całej Polsce. Moszna stała się popularna za sprawą tej cudnej budowli, która stoi przy trasie nr 409 i jest otoczona 250-hektarowym parkiem. W parku można podziwiać rzadkie skupiska rododendronów, oraz cenny drzewostan m.in. 300-letnie dęby. Pałac ten posiada 99 wierze symbolizujące majątki ziemskie należące do hrabiego Franza von Tiele – Wincklerów. Łączna powierzchnia pałacu to 365 pomieszczeń i wynosi 8 tyś metrów kwadratowych.

Pałac zwiedza się odpłatnie, indywidualnie lub z przewodnikiem, na teren parku w sezonie trzeba wykupić osobny bilet, natomiast poza sezonem turystycznym wstęp do parku jest bezpłatny. Obecnie pałac służy jako hotel, jest w nim jeszcze restauracja, kawiarnia oraz SPA.

To piękny pałac przypominający bajkowy zamek.

Pałac w Kopicach…

Gdy zobaczyłam w sieci ten pałac, wiedziałam, że muszę tam być. I to był strzał w dziesiątkę. Tak pięknego obiektu nie widziałam nigdy w życiu. Obecnie to już ruiny, ale w dalszym ciągu pałac prezentuje się cudownie.

Pałac w Kopicach to zapomniana perła Opolszczyzny zwany jest również “pałacem na wodzie”. Rezydencja otoczona była z trzech stron rozległymi stawami. A w pobliżu pałacu znajdował się imponujący 54 hektarowy park krajobrazowy, ogród kwiatowy i warzywny, sad, oranżeria i ogród zimowy. Drzewa tropikalne w palmiarni miały sięgać 17 metrów wysokości. Przed “pałacem na wodzie” rozpościerały się kwiatowe dywany o przeróżnych wzorach i barwach. Dziś pozostały tylko stawy, płot i ochroniarz który tego wszystkiego pilnuje. Jednak już sam widok zza płotu robi ogromne wrażenie. Pałac w Kopicach od roku 1360 był siedzibą rodu von Borsnitz, od 1450 – von Beess; w 1531 roku posiadał je kanonik katedry wrocławskiej Baltazar von Neckern, potem Hans Heinrich Heymann von Rosenthal, Gotfried von Spätgen i od 1751 roku – śląska rodzina von Sierstorpff. Historia tego pałacu jak z resztą wielu polskich zamków i pałaców, była bardzo bogata. Dziś patrząc na budynek jak niszczeje, aż serce pęka. Mimo to pozostały przepiękne elementy jego architektury.  A najpiękniejsze z tego wszystkiego to cała fasada i budynek… są wprost przepiękne…

Zamek Książ…

Wysoko nad oszałamiającą polską wsią, z wieżyczkami wystającymi ponad nisko leżące chmury, znajduje się rewelacyjny różowy Zamek Książ. Ten zamek w kolorze cukierków, otoczony zaczarowanym leśnym otoczeniem, z pewnością wygląda jak z bajki. Jednak jego historia opowiada smutna prawdę, tajnych tuneli, nazistowskich opowieści i mrożących krew w żyłach legend.

To największy zamek Dolnego Śląska i trzeci największy w całej Polsce.To również wizytówka Wałbrzycha. Nie może więc dziwić fakt, że znajduje się też wśród najpopularniejszych zamków w naszym kraju. Barwna i bogata historia zamku, pełna zagadek i tajemnic, a jednocześnie przepiękne usytuowanie oraz bajkowy wygląd (zarówno na zewnątrz jak i w środku) przyciągają do niego tłumy turystów. Niewątpliwie jest to miejsce, którego nie wolno pominąć.

Zamek powstał pod koniec XIII wieku. Niewiele ponad 200 lat później (dokładnie w 1509 roku) przeszedł w ręce Hobergów i to właśnie ta rodzina była najbardziej znaczącą rodziną na tym to oto zamku. Zarządzali majątkiem przez ponad 400 lat. A najsłynniejszym małżeństwem mieszkającym w zamku Książ z tego rodu był oczywiście Hans Heinrich XV ze swą piękną i sławną żoną Daisy. I to o nich jest mowa podczas zwiedzanie zamku.

Po II wojnie światowej Zamek Książ został odrestaurowany, aby odzwierciedlać świetność tamtych czasów. W związku z tym każdy pokój w zamku jest wyjątkowy, wraz z niesamowitą sztuką, złotymi dekoracjami, królewskimi meblami i olśniewającymi żyrandolami. Burzliwa historia rozpoczęła się w II wojnie światowej, kiedy naziści odebrali zamek Hochbergom. Krążyły nawet pogłoski, że Hitler dokona przeprowadzki i uczyni z Zamku Książ swoją kwaterę główną. Prawdziwą tajemnicą jest sieć podziemnych tuneli wybudowanych w tym czasie przez nazistów. Nikt nie wie, dlaczego powstały te tunele (nazwane Projektem Riese), ale mówi się, że miały zostać użyte do tajnych operacji nazistowskich.

Teraz zwiedzający mają okazję zwiedzić 1,5 km tuneli wykutych w skale i wzmocnionych betonem. Istnieją nawet pozostałości szybu windy, który najwyraźniej prowadził do sypialni Hitlera. Te fascynujące tunele dają zwiedzającym możliwość poznania burzliwej historii zamku, a także mitów i tajemnic.

Zwiedzanie zamku…

W czasie pandemii zamek czynny był codziennie w godzinach:
piątek – sobota: 16.00 – 21.00
niedziela – czwartek: 16.00 – 20.00

Cennik

Cennik biletów jest mocno rozbudowany, bo dostępnych do zwiedzania obiektów i wariantów jest sporo. Do wyboru jest: Zamek, Palmiarnia, Podziemia, Stado Ogierów, Mauzoleum w różnych wersjach (bez przewodnika, z przewodnikiem, a audioprzewodnikiem) tak było w 2021 roku…

– bilety normalne – od 39 do 69 PLN/os.
– bilety ulgowe – od 32 do 62 PLN/os.
– nocne zwiedzanie – 55 PLN/os.

Zamek Grodno…

Położony w Górach Sowich Zamek Grodno znajduje się na szczycie góry Choina, strzegąc pobliskiej wioski i bujnej zieleni. Pierwotnie zbudowany w XIII wieku przez księcia Bolka I, ten wyblakły zamek obronny jest uważany za jeden z najbardziej imponujących średniowiecznych zamków w Polsce, mimo że kiedyś był nazywany „siedzibą rabusiów”. Zamek znajduje się około 1 godziny na południe od Wrocławia. Po zakupie biletu i chwili z przewodnikiem dotarliśmy do wieży zamkowej, skąd roztacza się fantastyczny widok na góry. Zamek otoczony jest lasem drzew i częścią spiętrzonego Jeziora Lubachowskiego, położonego u podnóża wzgórz. Jak większość zamków, Zamek Grodno ma długą i skomplikowaną historię. Według miejscowej legendy angielski rycerz założył tu strażnicę około 800 roku. Na przestrzeni wieków zamkiem rządziło kilku różnych szlachciców. W XV wieku na zamku mieszkała grupa rycerzy-rabusiów, którzy wraz ze swoimi drużynami dokonywali rabunków.

 Pod sam zamek nie da się podjechać samochodem. Samochód należy zaparkować u podnóża góry na jednym z niewielkich parkingów i udać się na krótki spacer, który zajmie około 10-15 minut. Góra nie jest wysoka, a spacer lasem w letni ciepły dzień to sama przyjemność.

  • W dni robocze pierwsze wejście z przewodnikiem jest o 10:00,
  • w soboty, niedziele i święta o 9:40

Bilet wstępu/ cennik…

  • Normalny – 24 zł
  • Ulgowy – 19 zł

Zamek Bolków…

XIII-wieczny zamek w Bolkowie stanowi najbardziej malowniczą warownię Dolnego Śląska i należy do najstarszych i najciekawszych zachowanych zabytków średniowiecznego budownictwa obronnego w Polsce. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 roku kiedy to książę legnicki Bolesław II Łysy zwany Rogatką stwierdza „castro nostro”. Jednak samo powstanie zamku gotyckiego wiąże się z panowaniem jego syna, Bolka I.

Zamek robi wrażenie, jego budowla zajmuje 7600 m². To piękne położenie zamku można dostrzec z wielu stron.Charakterystyczna wieża którą wiać już z daleka wyróżniają ten obiekt. Ma ona 25 m oraz klinowy kształt. Na wieżę prowadzą kręte schody ulokowane w wąskim korytarzu. Warto wejść na górę chociażby po to, aby zobaczyć wygląd zamku z wysokości, a także panoramę Bolkowa.

Więcej o zamku można dowiedzieć się na stronie Muzeum Zamku Bolków

Zamek Czocha…

Zamek Czocha to najpiękniejszy zamek w jakim byliśmy… Położony na szczycie granitowego wzgórza z widokiem na Jezioro Leśniańskie, zamek został zaprojektowany jako twierdza w XIII wieku. Po stuleciach zawirowań politycznych, a następnie pożarze, który zniszczył zamek w XVIII wieku, pod koniec lat 90 budynek został przywrócony do dawnej świetności i nadal trwają tam prace restauracyjne.

Zamek Czocha to maleńki zamek, przypominający wyglądem te z filmów Disneya. Ma nawet kamienny most przy wejściu, wieżę strażniczą, salę tortur i związane z nią przerażające historie. Położony, w odległym miejscu oferuje przepiękne widoki na Jezioro Leśniańskie. Początkowo znajdowała się tutaj granica z Czechami. Zamek Czocha wchodził w skład łańcucha zamków pełniących funkcję obronną na rzece Kwisie. Później, gdy nie był już potrzebny jako twierdza, stał się rezydencją miejscowej szlachty.

Dziś zwiedzający mogą nawet zatrzymać się w jednym z pokoi, gdyż część zamku stanowi hotel i restauracja. Nocleg obejmuje zwiedzanie zamku z przewodnikiem, bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz pokoje urządzone klasycznymi meblami. Zamek może gościć jednocześnie 125 gości, a na jego terenie znajdują się 54 pokoje, 4 sale konferencyjne, sauna fińska, sala fitness, wypożyczalnia rowerów oraz tradycyjna restauracja. Jedna, dwie, trzy lub cztery osoby mogą dzielić pokój. Łazienka może być prywatna lub wspólna. Goście mogą również wybrać pokój tematyczny. Ozdobione starymi meblami i niestandardowymi dodatkami, przeniosą Cię w czasie.

Tereny zamkowe stały się także scenografią kilku lokalnych filmów fabularnych i dokumentalnych takich jak „Gdzie jest generał?” z 1963 roku i Legenda Wiedźmin, Poza lasem Sherwood, Spellbinder czy serial Tajemnica Fortecy Szyfrów.
Niedawno zamek został wykorzystany jako miejsce akcji Kolegium Czarodziejów, gry fabularnej na żywo (LARP), która toczy się w uniwersum Harry’ego Pottera.

Zwiedzanie Zamku Czocha zaczęliśmy z przewodnikiem. Czas zwiedzania to 45 minut. Bilet można kupić w same tuż przy bramie, koszt biletu normalny 22 złote, a ulgowy 16 złotych.

Zamek Czocha to klejnot ukryty w środku natury. Otacza go piękny ogród, ale można też zwiedzać okoliczne lasy. Lokalizacja jest idealna, aby połączyć wizytę w zamku i jego spa z pieszymi wędrówkami lub spływami kajakowymi po pobliskim jeziorze.

To tylko kilka perełek Dolnego Śląska, które było dane nam zobaczyć w 2021 roku. Chyba mamy w sobie coś z księcia i księżniczki, bo uwielbiamy tego typu miejsca i obiekty… Była to niezwykła podróż… Urokliwa i pełna ciekawej historii. Śladem miejsc i obiektów, o których nie wszyscy wiedzą. Kolejne miejsca czekają i mamy nadzieję je tu umieścić w niedługiej przyszłości…

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...