LOFOTY,  Nordland,  Podróże bliskie

Mannen góra człowieka…

Mannen to kolejny szczyt na Lofotach, który zdobyliśmy w ostatnim wyjeździe. Tak jak sobie obiecaliśmy w zeszłym roku tak i się stało. Górka znajduje się w regionie Vestvågøy 10 km na północ od Leknes. Pogoda dopisywała już od kilkunastu godzin i zapowiadało się ładnie na kolejne kilka dni, czyli akurat na nasz cały pobyt w rajskim miejscu.

Mannen- z języka norweskiego to człowiek… jest małym szczytem, ​​z jednym wysokim punktem wzdłuż grzbietu łączący się z większymi partiami górskimi. To miejsce które ma wszystko; widoki na plażę i otwarte morze, a także wiele pięknych oddalonych szczytów górskich wokół, oraz dalszą częśc Lofot. Przewidziane wejście to tylko jedna godzina, a górka jest na wysokości 400 m n.p.m. czyli jakieś 1,75 km. Z góry są niesamowite widoki na jedne z najpiękniejszych plaż Lofotów, które sprawią że ma się wrażenie, jakby się było w miejscu znacznie bardziej odległym.

Trasa na szczyt Mannen jest bardzo prosta i nie wymagająca. Można ją traktować jak poobiedni spacer. A deser jest właśnie u góry, którym można się delektować bez końca. Droga którą podążaliśmy na górę unosi się łagodnie wznoszącym się grzbietem po prawej stronie szczytu. Po drodze widać turystów wdrapujących się na górkę. Na miejscu byliśmy dość wcześnie bo plan na kolejne godziny był napięty. Z parkingu należy przejść przez ulicę i iść drogą asfaltową, trzymając się lewej strony. Po kilku metrach widać już wydeptaną ścieżkę na zboczu wzgórza zaraz przy liniach energetycznych biegnących przez niski punkt przełęczy.

Droga na górkę jest bardzo krótka i bardzo prosta, nim się spostrzegliśmy byliśmy już u celu. W większości szlak rośnie w umiarkowanym tempie. Niektóre odcinki przechodzą niebezpiecznie blisko stromych klifów. Po drodze na szlaku jest kilka skał, ale to nie jest przeszkodą. Gdy zbliżamy się do szczytu, szlak zaczyna się spłaszczać przed ostatnim krótkim podejściem. Co najwięcej zajmuje czasu po drodze to robienie zdjęć i zachwyt miejscem. Dookoła są tak cudowne widoki, na które można patrzeć godzinami. Spory kopiec oznacza szczyt.

Haukland Beach to jedne z najsłynniejszych plaż Lofotów. Biały, miałki piasek i krystalicznie błękitne wody sprawiają, że Haukland jest popularnym miejscem letnim wśród turystów. Wielu nawet decyduje się na kąpiel w tym miejscu. Zimą to miejsc może ma wysublimowane piękno i jest jednym z najlepszych miejsc na wschód lub zachód słońca na Lofotach.

“Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same.”

Z drugiej strony góry mamy kolejną górkę Veggen na którą wybieramy się w przyszłym roku. I tak wyglądał nasz letni dzień na Mannen z niebieskim niebem nad głową i lazurowymi wodami Haukland, ich białym piaskiem zakończonym jasnozielonymi polami. Taka sceneria przypomina bardziej scenę z tropikalnych wysp południowego Pacyfiku niż kilkaset kilometrów arktycznego archipelagu.

Kolejna górka zaliczona, kolejne widoki zabraliśmy dla siebie i będziemy nimi żyli do kolejnego wyjazdu.

A tak wygląda w nocy o 01.20

co jeszcze…

  • NOCLEG- można na dziko w namiotach lub na polach campingowych, których jest co raz więcej na Lofotach, ewentualnie w hotelikach, motelach, lub kwaterach prywatnych.
  • GDZIE JEŚĆ – Na Lofotach najlepiej zadbać o prowiant. Zjeść można najwyżej na stacji benzynowej parówkę z bułką za 10 koron, parówkę z lumpe ( to taki placek z mąki i wody) za 10 koron , hamburgera za 49 koron, bagietkę z krewetkami, sałata i jackiem , lub kurczakiem ( to polecam ) za 79 koron, słodkie bułeczki z czekoladą 3 za 39 koron. I to się tyczy raczej całej Norwegii. Restauracje w Norwegii nie są zbyt popularne jedynie w większych miastach. Zostają sklepy, w których można się zaopatrzyć i jest drożej o jakieś 30-40% niż na południu Norwegii. W tamtych rejonach sklepy są tylko w miasteczkach oddalone od siebie dość daleko.
  • WODA- pije się ja z kranu, na Lofotach wody niegazowanej w sklepach nie ma. Jest tylko gazowana, chyba że coś uległo zmianie specjalnie pod turystów.
  • ŁADOWANIE TELEFONÓW, APARATÓW- z tym jest problem nocując w namiocie to podpowiem że można poprosić na stacji benzynowej o kontakt, z tym nie powinno być problemu. Norwegowie to przyjaźni ludzie tym bardziej na północy kraju.

Czerwiec 2019…

Flaga Norwegii


KRAJ:
 NORWEGIA
KONTYNENT: EUROPA
POWIERZCHNIA: 385.1550 km.kw.
OKRĘG: NORDLAND                                                                                                                                                  POPULACJA: 5.109.056                                                                                                                                                     REGION: VESTVÅGØY

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...