Lodowy Hotel w Szwecji…
W sercu szwedzkiej Laponii, najbardziej wysuniętej na północ prowincji kraju, znajduje się Ice Hotel. Położony około 1200 km na północ od Sztokholmu w Jukkasjärvi, ma ponad 80 pokoi i jest budowany każdego roku z lodu pozyskiwanego z wycinanych bloków pobliskiej rzeki Torne. Co oznacza, że co roku jest nowy wygląd i układ pomieszczeń w hotelu. Hotel o powierzchni 30 000 stóp kwadratowych znajduje się 200 km na północ od koła podbiegunowego i oferuje bar lodowy Absolut Vodka, kino lodowe, lodową kaplicę, lodowe pokoje rodzinne oraz lodowe apartamenty. Cała konstrukcja hotelu zużywa około 10.000 ton lodu, oraz około 40.000 tyś ton śniegu którego w okolicy jest pod dostatkiem.
ICE HOTEL w Szwecji jest jednym z najbardziej niesamowitych i być może najzimniejszych hoteli na świecie ( takie informacje zebrałam przed wylotem w tamto miejsce). Zdecydowanie takie miejsce jest jednym, z tych które przynajmniej raz w życiu trzeba zobaczyć…
Każdego roku artyści z całego świata przylatują daleko na północ Szwecji do dziewiczej dziczy jaką jest Jukkasjärvi, aby oddać się pasji i przyjemności w tworzeniu cudownego bajkowego hotelu, całego z lodu. A na budowę hotelu mają tylko 6 tygodni.
Hotel powstał w 1990 roku, kiedy francuski artysta Jannot Derid zorganizował wystawę w igloo w kształcie cylindra w okolicy. Pewnej nocy w mieście nie było dostępnych pokoi, więc niektórzy goście spali w śpiworach na skórze renifera, rozpoczynając pierwszy na świecie „lodowy hotel”.
W 2016 r. hotel został rozbudowany, a teraz jest to stałe miejsce otwarte dla odwiedzających przez cały rok. I tu można wybrać, w którym z pokoi chce się spędzić noc. Można wybrać pokój lodowy, w którym na łożach z lodu leżą materace, skóry z renifera i dodatkowo obsługa daje ciepłe śpiwory, lub zwykły pokój ciepły w małym domku na terenie kompleksu lodowego z całym węzłem sanitarnym, kuchnią, czajnikim i ciepła kołdrą. W całym hotelu jednoczenie może spać 100 turystów.
Zima to zdecydowanie najbardziej popularny czas na wizytę w takim miejscu, ponieważ nie tylko można cieszyć się lodowym zakwaterowaniem w jego naturalnym środowisku, ale także zobaczyć zorzę polarną, która jest częstym zjawiskiem w tamtym miejscu, oraz skorzystać z zimowych atrakcji jakie są przygotowane dla chętnych po wcześniejszej rezerwacji.
My wybraliśmy tym razem pokój ciepły ze względu na cenę i oczywiście na komfort. Ja jestem straszny zmarzlak i po dwóch godzinnym zwiedzania hotelu z przewodnikiem, który opowiada jak powstaje cały kompleks strasznie zmarzliśmy. Temperatury w tym miejscu zwykle sięgają do – 20 stopni, tego dnia było tylko -5 ale i tak było zimno.
Jak przetrwać noc w lodowym pokoju…
Ceny za pokoje lodowe są niestety bardzo wysokie. Zimą należy spodziewać się cen 1600 SEK za noc za standardowy ciepły pokój i 4000 SEK za noc za standardowy zimny pokój. Apartamenty kosztują od 5500 do 8100 SEK za noc, w zależności od tego, jaki pokój się chce mieć. Apartamenty typu deluxe mają nawet bezpośredni dostęp do sauny. W samym pokoju lodowym temperatury sięgają około -6 stopni… Przed noclegiem każdy z gości przechodzi specjalny kurs gdzie dowiaduje się jak ubrać i zachowywać w ciągu nocy. Doba hotelowa w takim hotelu rozpoczyna się o godzinie 18.00 i kończy o 7.00 rano. Wszystkie bagarze zostają w ciepłym miejscu a do zimnego pokoju zabiera się tylko ciepły śpiwór, czapki i kilka warstw odzieży. Rano goście witani są specjalnym gorącym lokalnym napojem.
Lodowy Bar…
Dodatkową atrakcją jest Lodowy Bar– Absolut Ice Bar, który otwarty jest każdego dnia do godziny 01.00 w nocy przez 365 dni w roku. Cały rok w barze jest stała temperatura – 5 stopni, ponieważ z zewnątrz budynek jest wymurowany. W barze serwowane są różnego rodzaju alkohole w kieliszkach z lodu. Jest to najczęściej odwiedzane miejsce przez szwedzkich artystów.
Pracownicy baru niestety muszą być ubrani w ciepłe kombinezony, czapy i grube rękawice. Nie da się tam wytrzymać dłużej niż 30 minut, przynajmniej dla mnie.
Po takiej zimnej wycieczce i drinku w lodowym barze można skorzystać z gorącej sauny która jest na terenie ośrodka. W takim momencie, nie ma chyba nic lepszego…
Jak dostać sie do Jukkasjärvi…
Z Norwegii nie ma większego problemu gdyż samoloty latają tam niemal każdego dnia. Jukkasjärvi znajduje się w gminie Kiruna, dokładnie 15 km od lotniska. Oslo – Kiruna – 1,5 godziny i jest się na miejscu. Z Polski trudno mi powiedzieć jak wyglada połączenie. Najkorzystniejsze zapewne będzie Sztokholm- Kiruna.
Ice Hotel czynny jest od grudnia do końca marca, a potem niestety topi się, ale można to miejsce odwiedzać przez cały rok i dobrze się tam bawić. Wiosną i latem organizowane są tam różnego rodzaju wycieczki po okolicy takie jak chodzenie po górach, spływy kajakowe oraz wędkowanie…
Kraina lodu… tak nazwałam miejsce, w którym mieliśmy okazję być jeszcze w tym roku przed wybuchem epidemii. Miejsce to było naszym marzeniem od kilku lat i cieszę, się że zdążyliśmy je zobaczyć jeszcze przed wybuchem światowej epidemii. Ciąg dalszy relacji i opowieści o tym niezwykłym miejscu i jemu podobnych mam nadzieje nastąpi. Na takie miejsce trzeba poświęcić kilka dni mimo i że nie należy do najtańszych. Niestety nie wszystko zdążyliśmy zobaczyć, a atrakcji jakie oferuje to miejsce jest mnóstwo i być tam trzeba wziąć udział w kilku z nich. Za rok mamy nadzieje na kolejną wyprawę na północ Szwecji i tym razem na jedną noc w lodowym łożu…
Marzec 2020…
KRAJ: SZWECJA
KONTYNENT: EUROPA
STOLICA: SZTOKHOLM
WALUTA: KORONA SZWEDZKA
POWIERZCHNIA: 449 964 KM²
POPULACJA: 9 331 523