Smaki kuchni włoskiej…
Tysiące kolorowych makaronów, soczyste i pachnące pomidory, chrupiąca pizza, obłędnie pyszna oliwa, całe sterty serów, najlepsza na świecie kawa i oczywiście wino… Wino bez którego wyjazd do słonecznej Italii byłby mało udany. To tylko kilka rzeczy za które kochamy Włochy i włoską kuchnię. Kuchnia włoska to jedna z najprostszych i najsmaczniejszych kuchni świata. Kto był i jadł napewno zgodzi się z tym.
Przez żołądek do serca… Prawda stara jak świat, znajduje swoje potwierdzenie w rzeczywistości. Posiłki od zawsze odgrywały istotną rolę w naszym życiu, a włoskie potrawy trafiły do nas jak strzała amora prosto w żołądek. Ta miłość zrodziła się jakiś czas temu i dzięki wspomnieniom i dostępnym produktom chociaż na chwile możemy przenieść się do tego cudownego kraju.
Że do serca mężczyzny najlepiej trafić przez jego żołądek to każdy wie, a i w stwierdzeniu tym dużo prawdy jest. Nie należy jednak ograniczać tego zagadnienia tylko i wyłącznie do mężczyzn – kobiety także uwielbiają dobrze zjeść, a wspaniale przyrządzone potrawy które zostały wyczarowane przez meższczyzn to już pełen sukces. I właśnie to Włosi są tymi złodziejami naszych podniebień, potrafią doskonale oczarować swoimi umiejętnościami.
Dziś chcieliśmy podzielić się z Wami kilkoma włoskimi daniami, które bardzo nam smakowały i które po dzień dzisiejszy jadamy w domu. Będąc tam kilka razy mieliśmy okazje jeść dużo różnych dań w różnych regionach tego kraju. Zdaję sobie sprawę, że nie zrobię ich tak dobrze jak oryginalni Włosi ale próbuję, robię i delektuje się smakiem tym w domu i tym zapamiętanym we Włoszech. Do tego podstawą włoskiej kuchni są zawsze świeże składniki, nie da się ich podrobić, a tu niestety takich nie ma…
A zatem zabieramy Was dzisiaj w pierwszą kulinarną podróż po śródziemnomorskich specjałach, kuchni włoskiej. Wszystkie nasze potrawy robione są na oko, bez konkretnych receptur, czasami wspomagane internetem i te zjedzone przez nas samych… Mistrzem kuchni nie jestem, a tym bardziej tej włoskiej, ale tych co nią karmię nie narzekają i zjadają z wielkim apatytem…
CAPRESE– słynna włoska sałatka z pomidorów, bazylii i mozzarelii, składniki układane są na przemian, a kolory mają odzwierciedlać włoską flagę. Sałatkę można polać oliwą z oliwek i posypać grubo zmielonym pieprzem. To nasz ulubiony przysmak i sałatka ląduje na naszym stole przynajmniej raz w tygodniu.
Co potrzeba do zrobienia sałatki:
- 1 pomidor
- 1 mozarella
- bazylia
- oliwa z oliwek
- pieprz czarny
PROSCIUTTO E MELONE- szynka parmenka z melonem. We Włoszech można zjeść melona z szynką parmeńską na różne sposoby. Zwykle do takiej przystawi używany jest żółty melon, wcześniej chłodzony. Melon krojony jest na kila kawałków przypominające łódki i karzy kawałek melona jest okręcany szynka. Szynka parmeńska też musi być odpowiednia. Dla nas jest to dość skomplikowane która z szynek jest tą super bo maja ich tam bardzo dużo i wszystkie są wyśmienite.
Co potrzeba do zrobienia sałatki:
- 1 melon czerwony lub biały
- szynka parmeńska
BRUSCHETTA– słynna włoska przekąka, która trafi do każdego. Jest to grzanka, u nas bagietka posmarowana oliwą i roztartym czosnkiem. Bruschetta najczęściej podawana jest z mieszanką świeżo pokrojonych pomidorów i bazylii. Niebo w gębie…
Co potrzeba do zrobienia bruschetty?
- pieczywo, może być bagietka lub kromki opieczonego chleba
- pomidor
- czosnek
- bazylia
- oliwa
RAVIOLI Z RICOTTĄ I SZPINAKIEM – jest to jedna z moich ulubionych potraw włoskich. Delikatne w smaku ze wspaniałym kremowym farszem. Gotowe ravioli można oczywiście kupić w sklepie, ale przygotowanie ich samodzielnie w domu to niezwykła frajda. Jest przy tym troszkę pracy ale to domowe smaku znacznie lepiej.
Co potrzeba do zrobienia ravioli?
ciasto na makaron:
- 550 gm mąki
- 4 jajka
- sól
- łyżka wody ciepłej
farsz:
- 500 g liści szpinaku
- ząbek czosnku
- łyżka masła
- jeden serek ricotta
- sól
- pieprz
sos:
- 2 łyżki masła
- pomidorki koktajlowe
- 2 łyżki prażonego słoneczniku
- kilka listków bazylii
Ciasto- wszystkie składniki łączymy i zagniatamy, następnie rozwałkowujemy na kształt zbliżony do kwadratu o szerokości 13 cm. I robimy dwa takie arkusze. Na około 3 cm od brzegu układamy łyżeczką porcję farszu, zachowując dwucentymetrowe odstępy między nimi. Przykrywany drugim arkuszem ciasta i dzielimy nożem lub karbowanym rygielkiem na części. I takie gotowe ravioli gotujemy 2-3 min w osolonej wodzie.
Sos- roztopić masło, dodać pomidorki, następnie ugotowane ravioli okrasić przygotowanym masełkiem, obsypać po wierzchu prażonym słonecznikiem i udekorować bazylia.
Takich kanapek jak te można we Włoszech zjesć mnóstwo różnych, przeróżnych.
FOCACCIA- to rodzaj włoskiego pieczywa, zazwyczaj podawana jest na ciepło, przed posiłkiem dla zaspokojenia pierwszego głodu. W każdym regionie Włoch możemy zjeść inną jej odmianę, od suchej lub polanej oliwą z suszonymi pomidorami i oliwkami, czy siekaną cebulą. Focaccie można kupić również gotową i podać z różnymi włoskimi składnikami.
Nasza tym razem jest kupiona z cebulką i oliwkami ale dla lepszego smaku wypełniona mozzarellą, pomidorem, szynka parmeńską i zapieczona…
CRESPALLE – włoskie naleśniki ze szpinakiem. Naleśników ze szpinakiem we Włoszech widzieliśmy i jedliśmy kilka rodzai. Zapewne każdy z kucharzy ma swoja tajemna recepturę na ich zrobienie. Ja w domu zrobiłam po swojemu i są naprawdę smaczne.
Co potrzeba:
Ciasto naleśnikowe każdy wie jak zrobić tylko dodatkiem jest zmielony szpinak.
- 300 g liści szpinaku
- 0,5 kg mięsa mielonego
- mała papryka pokrojona w kostkę
- mała cebulka pokrojona w kostkę
RISOTTO Z BOROWIKAMI- kolejny smakołyk włoskiej kuchni to risotto z grzybami lub truflami. To danie uwielbiam za szybkość przygotowania i prostotę. To danie to uczta smaków. Nasze risotto robię z szuszonymi grzybami gryz trufli brak.
Co potrzeba do takiego szybkiego risotto:
- ok 320 g ryżu (do risotto)
- 2 łyżki masała
- mała cebulka
- garść suszonych grzybów
- sól, pieprz
Grzyby namoczyć dzień wcześniej, następnie obgotować. Wodę z grzybów zostawić do podlewania ryżu.
Dalej na patelni roztapiamy masło i podsmażamy na nim cebulkę, ma się zeszklić i zmięknąć. Dodajemy ryż, chwilę przesmażamy, mieszamy i podlewamy woda z grzybów. Doprawiamy sola i pieprzem. Całość dusimy tak długo aż ryż będzie miękki. Na koniec dodajemy grzyby.
SPAGHETTI ALLA CARBONARA– carbonara to jedno z najpopularniejszych dań kuchni włoskiej. Chociaż istnieje kilka szkół przygotowania, nie ma prawdziwego przepisu, a to dlatego, że pochodzenie potrawy nie jest dokładnie znane.
To biedne danie, ale o niebiańskim smaku, które według jednej z najbardziej wiarygodnych hipotez narodziło się w 1944 r. W czasach wyzwolenia ze składników dostępnych amerykańskim żołnierzom zebranych przez rzymskiego kucharza.
Oto wszystkie sekrety, aby przygotować bezbłędnie smaczna carbonarę…
Garść makaronu spaghetti, parę plasterków boczku ( ja kupuję podwędzany) 6-7 jajek oliwa z oliwek i 2 ząbki czosnku.
Makaron ugotować w osolonej wodzie, na patelni zrumienić czosnek, następnie dodać pokrojony wcześniej w kosteczkę bekon. W misce roztrzepać jajka z odrobiną soli i pieprzu. Makaron odcedzić i w tym samym garnku wymieszać wszystkie składniki razem. Mieszać tak długo aż jajek zaczyna się ścinać. Na koniec dodać oliwę i jeszcze wymieszać.
Takie spaghetti pierwszy raz jedliśmy na Sycylii. To była poezja…
Nie od dziś się mówi na Włochów – “makaroniarze” a makaron to jeden z podstawowych produktów kuchni włoskiej o tym wszyscy wiedzą. Dla Włochów dzień bez makaronu jest dniem straconym, a dla reszty świata to po prostu zwykły makaron. Dokładnie w Wenecji (w 1740 r.) powstała pierwsza fabryka makaronu, a jej założycielem był Paulo Adami. Będąc we Włoszech widzieliśmy mnóstwo różnego makaronu, rożniste kształty, od prostych rurek czy klasycznego spaghetti, do tego kółka, kolana, motylki sprężynki, długie, krótkie a nawet metrowe. Kolorowe i tradycyjne. Mówi się ze we Włoszech istnieje ok. 350 rożnych kształtów makaronów. I nie wynika to z ich zachcianki czy kaprysu. Każdy rodzaj makaronu przeznaczony jest do innego sosu. I tu by można pisać i pisać w nieskończoność. Gotować makaron też trzeba potrafić, a my chyba się tego nigdy nie nauczymy.
To co ja się dowiedziałam, to do gotującego makaronu nie wolno dodawać oliwy, nie można przelewać go zimną wodą po ugotowaniu i każdy makaron musi być ugotowany al dente…
Tagliatelle z truflami – taki makaron miałam okazję jeść pierwszy raz w Wtykanie dokładnie w Wielką Sobotę w maleńkim barze prze głównym deptaku. Dzięki koleżance która napisała mi dzień wcześniej żebym koniecznie zjadła tam taki makaron i trafiła do mnie tym smakiem, który pamietam do dziś. Powiem tak… niebo w gębie… i dla samego tego makaronu bym wróciła do Watykanu nawet zaraz…
O pizzy to chyba nikomu nie trzeba opowiadać, że też pochodzi z Włoch, jest ich przysmakiem i można ja kupić dosłownie wszędzie. Każdy z nas pizzę lubi i każdy z nas ma swoja ulubioną: na grubym cieście lub cienkim, na słodko lub na ostro, z mięsem lub wegetariańską. O pizzy tak jak i makaronach można by pisać godzinami.
CORNETTO- rogaliki… We Włoszech możemy zjeść cornetto czyli rogaliki z ciasta kruchego i croissanty rogaliki z ciasta francuskiego. My będąc we Włoszech pochłaniamy każdą ilośc croissantów. Są wyjątkowe w smaku i nie można przestać ich jeść.
TIRAMISU- niezwykły kremowy deser z nutką kawowego smaku. Dla kochających kawę łasuchów ten deser jest spełnieniem marzeń. Tiramisu niewątpliwie chodzi z Włoch tylko pytanie z którego regionu… My pierwszy raz jedliśmy je w Wenecji to Wenecjanie uparcie twierdzą, że tiramisu jest ich produktem regionalnym. Istnieje wiele legend na temat powstania tego cudownego smaku.
Wersja oficjalna mówi, że Tiramisu powstało w XVII wieku w Sienie. Czyli wszystko wskazuje na to że Tiramisu pochodzi z Toskanii. Dla mnie samej nie ma znaczenia skąd, ważne jest pyszne i bardzo je lubię.
Moje tiramisu jest troszkę inne od tego oryginalnego, troszkę ubogie ale równie smaczne…
- kilka biszkoptów okragłych
- serek mascarpone
- śmietana kremówka
- zaparzona mocna kawa
- 2 łyżeczki amaretto
W kawie moczę biszkopty. Następnie na przemian układam w szklankach krem – wymieszany serek z bitą śmietaną odrobina kawy i amaretto. Na wierzy posypuje kawą lub kakao to już do wyboru kto co lubi bardziej….
KAWA- czarna, biała z dużą ilością mleka, espresso albo cappuccino… Najlepsza kawa to włoska kawa i nawet nie ma co tu dużo dyskutować… Mimo tego że kawa wcale nie pochodzi z Włoch jest jeden z włoskich symboli. To właśnie we Włoszech piliśmy najlepszą kawę i do dziś czujemy ten smak, ten aromat, a także zapach… Włosi piją kawę od samego rana, a do kawy jak nic rogalik croissant… Rano cappuccino, a espresso po godzinie 11.00.
WINO- białe, czerwone, różowe, musujące, słodkie albo wytrawne… WINO– to niewątpliwie napój Bogów… i jak tu nie kochać tego kraju… Włoskie wina są jedyne w swoim rodzaju… Każdy kawałek pola, doliny i skarpy obsadzony jest największą na świecie ilością różnych odmian winorośli. Od samej północy aż po Sycylie. Chianti to te które stoi na czele włoskich win pochodzi z Toskanii. Czerwone wino to nasze najbardziej ulubione zdecydowanie najbardziej fascynujące i intrygujące, a do tego zdrowe. To również eliksir młodości, a to za sprawą wysokiej zawartości resweratrolu, niezwykle silnego przeciwutleniacza.
Jest jeszcze PROSECCO – włoskie wino musujące, to również wino z wakacji, słynne na całym świecie i podawane w każdym hotelu. To również wino najbardziej kochane przez samych Włochów. To włoskie flagowe wino, proste, ale jednocześnie wyrafinowane. A jak się robi pro secco mamy się jeszcze zamiar dowiedzieć przy następnej wizycie we Włoszech…
APEROL SPRITZ– który zawojował całe Włochy, zawojował i nami. Można go wypić niemalże w każdym włoskim lokalu. Pierwszy raz mieliśmy okazje wypić aperol w Wenecji i właśnie stamtąd pochodzi też ten ciekawy trunek.
- Aperol 1/3 szklanki
- Prosecco 1/3 szklanki
- woda gazowana
- 6 kostek lodu
- plasterek pomarańczy
Podróże to nie tylko cudowne widoki, egzotyczna przyroda, wspaniali ludzie, inna kultura i niezapomniane miejsca ale także raj dla podniebienia. Dla nas podróże stają się okazją do odkrywania nowych smaków, próbowania nowych nieznanych potraw, delektowania się regionalną kuchnią. Kuchnia włoska to nie tylko pizza i makarony ale także soczyste mięsa, które Włosi jedzą każdego dnia. A tych przepisów jest bardzo długa lista i można by pisać o nich bardzo długo. Mam nadzieje, że będzie nam dane jeszcze smakować nie raz dań kuchni włoskiej…
- KRAJ: WŁOCHY·
- KONTYNENT: EUROPA
- STOLICA : RZYM
- WALUTA: EURO
- POWIERZCHNIA: 301 230 KM² ·
- POPULACJA: 60 054 511
Smaki kuchni włoskiej…
Tysiące kolorowych makaronów, soczyste i pachnące pomidory, chrupiąca pizza, obłędnie pyszna oliwa, całe sterty serów, najlepsza na świecie kawa i oczywiście wino… Wino bez którego wyjazd do słonecznej Italii byłby mało udany. To tylko kilka rzeczy za które kochamy Włochy i włoską kuchnię. Kuchnia włoska to jedna z najprostszych i najsmaczniejszych kuchni świata. Kto był i jadł napewno zgodzi się z tym.
Przez żołądek do serca… Prawda stara jak świat, znajduje swoje potwierdzenie w rzeczywistości. Posiłki od zawsze odgrywały istotną rolę w naszym życiu, a włoskie potrawy trafiły do nas jak strzała amora prosto w żołądek. Ta miłość zrodziła się jakiś czas temu i dzięki wspomnieniom i dostępnym produktom chociaż na chwile możemy przenieść się do tego cudownego kraju.
Że do serca mężczyzny najlepiej trafić przez jego żołądek to każdy wie, a i w stwierdzeniu tym dużo prawdy jest. Nie należy jednak ograniczać tego zagadnienia tylko i wyłącznie do mężczyzn – kobiety także uwielbiają dobrze zjeść, a wspaniale przyrządzone potrawy które zostały wyczarowane przez meższczyzn to już pełen sukces. I właśnie to Włosi są tymi złodziejami naszych podniebień, potrafią doskonale oczarować swoimi umiejętnościami.
Dziś chcieliśmy podzielić się z Wami kilkoma włoskimi daniami, które bardzo nam smakowały i które po dzień dzisiejszy jadamy w domu. Będąc tam kilka razy mieliśmy okazje jeść dużo różnych dań w różnych regionach tego kraju. Zdaję sobie sprawę, że nie zrobię ich tak dobrze jak oryginalni Włosi ale próbuję, robię i delektuje się smakiem tym w domu i tym zapamiętanym we Włoszech. Do tego podstawą włoskiej kuchni są zawsze świeże składniki, nie da się ich podrobić, a tu niestety takich nie ma…
A zatem zabieramy Was dzisiaj w pierwszą kulinarną podróż po śródziemnomorskich specjałach, kuchni włoskiej. Wszystkie nasze potrawy robione są na oko, bez konkretnych receptur, czasami wspomagane internetem i te zjedzone przez nas samych… Mistrzem kuchni nie jestem, a tym bardziej tej włoskiej, ale tych co nią karmię nie narzekają i zjadają z wielkim apatytem…
CAPRESE– słynna włoska sałatka z pomidorów, bazylii i mozzarelii, składniki układane są na przemian, a kolory mają odzwierciedlać włoską flagę. Sałatkę można polać oliwą z oliwek i posypać grubo zmielonym pieprzem. To nasz ulubiony przysmak i sałatka ląduje na naszym stole przynajmniej raz w tygodniu.
Co potrzeba do zrobienia sałatki:
- 1 pomidor
- 1 mozarella
- bazylia
- oliwa z oliwek
- pieprz czarny
PROSCIUTTO E MELONE- szynka parmenka z melonem. We Włoszech można zjeść melona z szynką parmeńską na różne sposoby. Zwykle do takiej przystawi używany jest żółty melon, wcześniej chłodzony. Melon krojony jest na kila kawałków przypominające łódki i karzy kawałek melona jest okręcany szynka. Szynka parmeńska też musi być odpowiednia. Dla nas jest to dość skomplikowane która z szynek jest tą super bo maja ich tam bardzo dużo i wszystkie są wyśmienite.
Co potrzeba do zrobienia sałatki:
- 1 melon czerwony lub biały
- szynka parmeńska
BRUSCHETTA– słynna włoska przekąka, która trafi do każdego. Jest to grzanka, u nas bagietka posmarowana oliwą i roztartym czosnkiem. Bruschetta najczęściej podawana jest z mieszanką świeżo pokrojonych pomidorów i bazylii. Niebo w gębie…
Co potrzeba do zrobienia bruschetty?
- pieczywo, może być bagietka lub kromki opieczonego chleba
- pomidor
- czosnek
- bazylia
- oliwa
RAVIOLI Z RICOTTĄ I SZPINAKIEM – jest to jedna z moich ulubionych potraw włoskich. Delikatne w smaku ze wspaniałym kremowym farszem. Gotowe ravioli można oczywiście kupić w sklepie, ale przygotowanie ich samodzielnie w domu to niezwykła frajda. Jest przy tym troszkę pracy ale to domowe smaku znacznie lepiej.
Co potrzeba do zrobienia ravioli?
ciasto na makaron:
- 550 gm mąki
- 4 jajka
- sól
- łyżka wody ciepłej
farsz:
- 500 g liści szpinaku
- ząbek czosnku
- łyżka masła
- jeden serek ricotta
- sól
- pieprz
sos:
- 2 łyżki masła
- pomidorki koktajlowe
- 2 łyżki prażonego słoneczniku
- kilka listków bazylii
Ciasto- wszystkie składniki łączymy i zagniatamy, następnie rozwałkowujemy na kształt zbliżony do kwadratu o szerokości 13 cm. I robimy dwa takie arkusze. Na około 3 cm od brzegu układamy łyżeczką porcję farszu, zachowując dwucentymetrowe odstępy między nimi. Przykrywany drugim arkuszem ciasta i dzielimy nożem lub karbowanym rygielkiem na części. I takie gotowe ravioli gotujemy 2-3 min w osolonej wodzie.
Sos- roztopić masło, dodać pomidorki, następnie ugotowane ravioli okrasić przygotowanym masełkiem, obsypać po wierzchu prażonym słonecznikiem i udekorować bazylia.
Takich kanapek jak te można we Włoszech zjesć mnóstwo różnych, przeróżnych.
FOCACCIA- to rodzaj włoskiego pieczywa, zazwyczaj podawana jest na ciepło, przed posiłkiem dla zaspokojenia pierwszego głodu. W każdym regionie Włoch możemy zjeść inną jej odmianę, od suchej lub polanej oliwą z suszonymi pomidorami i oliwkami, czy siekaną cebulą. Focaccie można kupić również gotową i podać z różnymi włoskimi składnikami.
Nasza tym razem jest kupiona z cebulką i oliwkami ale dla lepszego smaku wypełniona mozzarellą, pomidorem, szynka parmeńską i zapieczona…
CRESPALLE – włoskie naleśniki ze szpinakiem. Naleśników ze szpinakiem we Włoszech widzieliśmy i jedliśmy kilka rodzai. Zapewne każdy z kucharzy ma swoja tajemna recepturę na ich zrobienie. Ja w domu zrobiłam po swojemu i są naprawdę smaczne.
Co potrzeba:
Ciasto naleśnikowe każdy wie jak zrobić tylko dodatkiem jest zmielony szpinak.
- 300 g liści szpinaku
- 0,5 kg mięsa mielonego
- mała papryka pokrojona w kostkę
- mała cebulka pokrojona w kostkę
RISOTTO Z BOROWIKAMI- kolejny smakołyk włoskiej kuchni to risotto z grzybami lub truflami. To danie uwielbiam za szybkość przygotowania i prostotę. To danie to uczta smaków. Nasze risotto robię z szuszonymi grzybami gryz trufli brak.
Co potrzeba do takiego szybkiego risotto:
- ok 320 g ryżu (do risotto)
- 2 łyżki masała
- mała cebulka
- garść suszonych grzybów
- sól, pieprz
Grzyby namoczyć dzień wcześniej, następnie obgotować. Wodę z grzybów zostawić do podlewania ryżu.
Dalej na patelni roztapiamy masło i podsmażamy na nim cebulkę, ma się zeszklić i zmięknąć. Dodajemy ryż, chwilę przesmażamy, mieszamy i podlewamy woda z grzybów. Doprawiamy sola i pieprzem. Całość dusimy tak długo aż ryż będzie miękki. Na koniec dodajemy grzyby.
SPAGHETTI ALLA CARBONARA– carbonara to jedno z najpopularniejszych dań kuchni włoskiej. Chociaż istnieje kilka szkół przygotowania, nie ma prawdziwego przepisu, a to dlatego, że pochodzenie potrawy nie jest dokładnie znane.
To biedne danie, ale o niebiańskim smaku, które według jednej z najbardziej wiarygodnych hipotez narodziło się w 1944 r. W czasach wyzwolenia ze składników dostępnych amerykańskim żołnierzom zebranych przez rzymskiego kucharza.
Oto wszystkie sekrety, aby przygotować bezbłędnie smaczna carbonarę…
Garść makaronu spaghetti, parę plasterków boczku ( ja kupuję podwędzany) 6-7 jajek oliwa z oliwek i 2 ząbki czosnku.
Makaron ugotować w osolonej wodzie, na patelni zrumienić czosnek, następnie dodać pokrojony wcześniej w kosteczkę bekon. W misce roztrzepać jajka z odrobiną soli i pieprzu. Makaron odcedzić i w tym samym garnku wymieszać wszystkie składniki razem. Mieszać tak długo aż jajek zaczyna się ścinać. Na koniec dodać oliwę i jeszcze wymieszać.
Takie spaghetti pierwszy raz jedliśmy na Sycylii. To była poezja…
Nie od dziś się mówi na Włochów – “makaroniarze” a makaron to jeden z podstawowych produktów kuchni włoskiej o tym wszyscy wiedzą. Dla Włochów dzień bez makaronu jest dniem straconym, a dla reszty świata to po prostu zwykły makaron. Dokładnie w Wenecji (w 1740 r.) powstała pierwsza fabryka makaronu, a jej założycielem był Paulo Adami. Będąc we Włoszech widzieliśmy mnóstwo różnego makaronu, rożniste kształty, od prostych rurek czy klasycznego spaghetti, do tego kółka, kolana, motylki sprężynki, długie, krótkie a nawet metrowe. Kolorowe i tradycyjne. Mówi się ze we Włoszech istnieje ok. 350 rożnych kształtów makaronów. I nie wynika to z ich zachcianki czy kaprysu. Każdy rodzaj makaronu przeznaczony jest do innego sosu. I tu by można pisać i pisać w nieskończoność. Gotować makaron też trzeba potrafić, a my chyba się tego nigdy nie nauczymy.
To co ja się dowiedziałam, to do gotującego makaronu nie wolno dodawać oliwy, nie można przelewać go zimną wodą po ugotowaniu i każdy makaron musi być ugotowany al dente…
Tagliatelle z truflami – taki makaron miałam okazję jeść pierwszy raz w Wtykanie dokładnie w Wielką Sobotę w maleńkim barze prze głównym deptaku. Dzięki koleżance która napisała mi dzień wcześniej żebym koniecznie zjadła tam taki makaron i trafiła do mnie tym smakiem, który pamietam do dziś. Powiem tak… niebo w gębie… i dla samego tego makaronu bym wróciła do Watykanu nawet zaraz…
O pizzy to chyba nikomu nie trzeba opowiadać, że też pochodzi z Włoch, jest ich przysmakiem i można ja kupić dosłownie wszędzie. Każdy z nas pizzę lubi i każdy z nas ma swoja ulubioną: na grubym cieście lub cienkim, na słodko lub na ostro, z mięsem lub wegetariańską. O pizzy tak jak i makaronach można by pisać godzinami.
CORNETTO- rogaliki… We Włoszech możemy zjeść cornetto czyli rogaliki z ciasta kruchego i croissanty rogaliki z ciasta francuskiego. My będąc we Włoszech pochłaniamy każdą ilośc croissantów. Są wyjątkowe w smaku i nie można przestać ich jeść.
TIRAMISU- niezwykły kremowy deser z nutką kawowego smaku. Dla kochających kawę łasuchów ten deser jest spełnieniem marzeń. Tiramisu niewątpliwie chodzi z Włoch tylko pytanie z którego regionu… My pierwszy raz jedliśmy je w Wenecji to Wenecjanie uparcie twierdzą, że tiramisu jest ich produktem regionalnym. Istnieje wiele legend na temat powstania tego cudownego smaku.
Wersja oficjalna mówi, że Tiramisu powstało w XVII wieku w Sienie. Czyli wszystko wskazuje na to że Tiramisu pochodzi z Toskanii. Dla mnie samej nie ma znaczenia skąd, ważne jest pyszne i bardzo je lubię.
Moje tiramisu jest troszkę inne od tego oryginalnego, troszkę ubogie ale równie smaczne…
- kilka biszkoptów okragłych
- serek mascarpone
- śmietana kremówka
- zaparzona mocna kawa
- 2 łyżeczki amaretto
W kawie moczę biszkopty. Następnie na przemian układam w szklankach krem – wymieszany serek z bitą śmietaną odrobina kawy i amaretto. Na wierzy posypuje kawą lub kakao to już do wyboru kto co lubi bardziej….
KAWA- czarna, biała z dużą ilością mleka, espresso albo cappuccino… Najlepsza kawa to włoska kawa i nawet nie ma co tu dużo dyskutować… Mimo tego że kawa wcale nie pochodzi z Włoch jest jeden z włoskich symboli. To właśnie we Włoszech piliśmy najlepszą kawę i do dziś czujemy ten smak, ten aromat, a także zapach… Włosi piją kawę od samego rana, a do kawy jak nic rogalik croissant… Rano cappuccino, a espresso po godzinie 11.00.
WINO- białe, czerwone, różowe, musujące, słodkie albo wytrawne… WINO– to niewątpliwie napój Bogów… i jak tu nie kochać tego kraju… Włoskie wina są jedyne w swoim rodzaju… Każdy kawałek pola, doliny i skarpy obsadzony jest największą na świecie ilością różnych odmian winorośli. Od samej północy aż po Sycylie. Chianti to te które stoi na czele włoskich win pochodzi z Toskanii. Czerwone wino to nasze najbardziej ulubione zdecydowanie najbardziej fascynujące i intrygujące, a do tego zdrowe. To również eliksir młodości, a to za sprawą wysokiej zawartości resweratrolu, niezwykle silnego przeciwutleniacza.
Jest jeszcze PROSECCO – włoskie wino musujące, to również wino z wakacji, słynne na całym świecie i podawane w każdym hotelu. To również wino najbardziej kochane przez samych Włochów. To włoskie flagowe wino, proste, ale jednocześnie wyrafinowane. A jak się robi pro secco mamy się jeszcze zamiar dowiedzieć przy następnej wizycie we Włoszech…
APEROL SPRITZ– który zawojował całe Włochy, zawojował i nami. Można go wypić niemalże w każdym włoskim lokalu. Pierwszy raz mieliśmy okazje wypić aperol w Wenecji i właśnie stamtąd pochodzi też ten ciekawy trunek.
- Aperol 1/3 szklanki
- Prosecco 1/3 szklanki
- woda gazowana
- 6 kostek lodu
- plasterek pomarańczy
Podróże to nie tylko cudowne widoki, egzotyczna przyroda, wspaniali ludzie, inna kultura i niezapomniane miejsca ale także raj dla podniebienia. Dla nas podróże stają się okazją do odkrywania nowych smaków, próbowania nowych nieznanych potraw, delektowania się regionalną kuchnią. Kuchnia włoska to nie tylko pizza i makarony ale także soczyste mięsa, które Włosi jedzą każdego dnia. A tych przepisów jest bardzo długa lista i można by pisać o nich bardzo długo. Mam nadzieje, że będzie nam dane jeszcze smakować nie raz dań kuchni włoskiej…
- KRAJ: WŁOCHY·
- KONTYNENT: EUROPA
- STOLICA : RZYM
- WALUTA: EURO
- POWIERZCHNIA: 301 230 KM² ·
- POPULACJA: 60 054 511