Norwegia co gdzie i jak…

Norwegia  jest bezapelacyjnie jednym z najładniejszych krajów Europy  i jest to  świetne  miejsce na wakacje o każdej porze roku. Kraj jest naprawdę zdumiewający, zachwycający, dziki i surowy,  a przyroda zapiera dech w piersiach na każdym kroku. Można wędrować, pływać, podziwiać, jeździć rowerem albo po prostu siedzieć i nic nie robić.  Zanim jednak wybierzemy się na takie wojaże po Norwegii przyda się pare informacji.

Norwegia jest jednym z trzech skandynawskich, kolejne dwa to Dania i Szwecja. Norwegia jest również  krajem  morza i gór. Morze wciska się w głąb lądu fiordami niezwykłymi krętymi i wąskimi zatokami mającymi nieraz prawie 200 km. Jak dla mnie to chyba jednym z trzech najpiękniejszych krajów. W Norwegii oprócz pięknych fiordów znajduje się 27 najwyższych szczytów, liczne lodowce, rzeki, duże jeziora i mnóstwo wodospadów. Oprócz tego Norwegię upiększają wyspy i wysepki których jest mnóstwo dookoła całego kraju, a najwięcej w zachodniej części.

Norwegia ma 385 252 km²  od wschodu graniczy ze Szwecją, Finlandią i Rosją, a od strony północnej, zachodniej i południowej oblewają ją wody Morza Barentsa, Morza Norweskiego, Morza Północnego i cieśniny Skagerrak. W Norwegii obowiązuje język bokmål i nynorsk. Stolica Oslo. Mimo iż Norwegia jest dużym krajem, to ludność jaka zamieszkuje ten kraj na rok 2015 to  5 165 802 mieszkańców i jest to drugi po Islandii najsłabiej zaludniony kraj. Najwięcej ludności  zamieszkuje południową cześć i zachodnią. Największe miasto to Oslo a kolejne dość spore to Bergen, Stavanger, Trondheim, Tromsø, Molde, Kristiansand, Narvik, Dramen. W Norwegii możemy zetknąć się z 400 dialektami językowymi. Każda gmina norweska posługuje się nieco innym dialektem.  Nieraz Norwegowie z różnych części państwa  nie są w stanie porozumieć się ze sobą w swoim ojczystym języku i rozmawiają po angielsku.

Wiele razy słyszeliśmy pytanie dlaczego domy w Norwegii pomalowane są w większości w kolorze czerwonym? A dlatego, że kolor czerwony był najtańszy, farba była tworzona z naturalnych barwników krwi i tłuszczu zwierząt te domy były zazwyczaj rybackie. Żółta farba, nieco droższa, powstawała z ochry (zwietrzeliny skał) i oleju. Biały kolor wskazywał na kogoś, kto był zamożny. Tradycyjne domy budowane były z podłużnych desek  i malowane na czerwono, niebiesko, żółto lub biało. Wybór koloru świadczył zdecydowanie o finansowej pozycji właściciela, położeniu i profesji. Dziś domy wyglądają już nieco inaczej i w większości są białe.

 

Znaczną część kraju zajmują góry i fiordy. Co w Norwegii urzekło mnie najbardziej to, to że na terenach za kołem podbiegunowym w lecie nie ma nocy. Również klimat za kołem podbiegunowym jest trochę inny niż w południowych stronach kraju, jest to klimat subpolarny.  Zimą w niektórych rejonach kraju śniegi utrzymują się cały rok, a temperatura zimą dochodzi do –40 °C, a nawet zdarzają się jeszcze silniejsze mrozy.  I takim miejscem najzimniejszym w Norwegii jest Kautokeino. Dzień zimową porą niestety jest bardzo krótki za kołem podbiegunowym , a nawet nie ma go wcale za to jest noc polarna. Natomiast latem nie ma wcale nocy, a słońce potrafi świecić 24 godz i jest to niesamowite. Klimat w Norwegii jest dość umiarkowany. Zdjęcie poniżej z Lofot godz 2.30 nad ranem.

…LOFOTY GODZ 2.30 nad ranem…

PRZEPISY DROGOWE…

Norwegia jak każdy kraj rządzi się swoimi prawami i na co najlepiej zwrócić uwagę wybierając się na wakacje.  To właśnie chyba na przepisy drogowe. Generalnie przepisy drogowe w Norwegii podobne są do tych które obowiązują w Polsce, tylko aby uniknąć kosztownych mandatów należy pamiętać o kilku istotnych punktach na co Norwegowie są bardzo uczuleni i nie ma żadnej dyskusji nie stosując się do nich. Przepisy ruchu drogowe są bardzo  restrykcyjnie przestrzegane. Na tych, którzy chcą trochę poszarżować czekają radary ukryte w najmniej oczywistych miejscach. Trzeba również bardzo uważać w tunelach, tam kamer jest równie dużo co na drogach.

  • należy przestrzegać prędkości dozwolonej na drogach
  • światła w aucie powinny być włączone cały rok
  • zakaz rozmowy przez telefon, dozwolona jest tylko  możliwość rozmowy przez zestaw samochodowy
  • wyposażenie auta powinno być kompletne ( gaśnica, kamizelka odblaskowa, trójkąt, apteczka)
  • pieszy na pasach ma pierwszeństwo
  • za kolizje i wypadki drogowe w Norwegii policja nie przyznaje mandatów drogowych
  • dzieci powinny korzystać z fotelików do odpowiedniego  wieku
  • opony letnie muszą mieć bieżnik minimum 1,6 milimetra, zaś opony zimowe minimum 3 milimetry. Można również stosować opony całoroczne. Używanie opon z kolcami dozwolone jest od 1 listopada do 15 kwietnia
  • pojazdem zasilanym gazem na wiele promów nie można wjechać
  • przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km/godz. może spowodować utratę prawa jazdy i odholowanie samochodu, co wiąże się z koniecznością opłacenia kosztów parkowania oraz holowania przy odbiorze pojazdu

Za nieprzestrzeganie przepisów na drogach są bardzo wysokie kary:

1) do 5 km/h 750 NOK

2) do 10 km/h 2050 NOK

3) do 15 km/h 3700 NOK

4) do 20 km/h 5350 NOK

5) do 25 km/h 8300 NOK

 

Dodatkowo za inne wykroczenia drogowe za które można zapłacić bardzo wysoką kwotę to:

  • Przejechanie na czerwonym świetle 6650 NOK
  • Niezastosowanie się do znaków: zakazu wjazdu, zakazu skrętu, nakazu jazdy w określonym kierunku 5350 NOK
  • Jazda po chodniku, ścieżce rowerowej, po pasie dla taksi lub busa 4100 NOK
  • Nieustąpienie pierwszeństwa 6650 NOK
  • Jazda bez włączonych świateł lub jazda z nieprawidłowo działającymi światłami 2550 NOK

DRODI PŁATNE…

W Norwegii  od 13.07.2012 roku Norweska Administracja Dróg Publicznych ustanowiła oddzielne rozwiązanie płatnicze dla turystów i innych zagranicznych kierowców, którzy podróżują po norweskich drogach przez krótki czas. Aby nie mieć problemów i nie zastanawiać się jak i gdzie płacić za drogi należy najpierw jednak  zarejestrować się na podanej stronie  www.autopass.no  i podać dane pojazdu oraz karty kredytowej. Z konta zostanie pobrana przedpłata w kwocie 300 NOK, wykorzystywana aż do “wyzerowania” w sposób automatyczny poprzez rozpoznanie numeru tablicy rejestracyjnej. Opłaty można dokonać także w formie tradycyjnej w punkcie płatności Kr-service. W przypadku niewykorzystania pobranej kwoty, system zwróci ją automatycznie na konto bankowe po 3 miesiącach. Jednocześnie pamiętać trzeba,  że jeżeli masz konto internetowe, to w przypadku opłacenia przejazdu na miejscu system ściągnie także należną kwotę z Twojego konta i w ten sposób dwukrotnie uiścisz opłatę.
W sytuacji, w której nie uiścisz opłaty na miejscu i nie posiadasz konta w ciągu 6 miesięcy otrzymasz fakturę do opłacenia, którą lepiej zapłacić od razu, gdyż przypomnienie o opłacie kosztuje kolejne 300 NOK. W przypadku, gdyby na takiej fakturze pojawił się błąd należy to jak najszybciej zgłosić i wyjaśnić.Jeśli podpiszesz umowę z firmą AutoPASS dodatkowo dostaniesz kostkę AutoPASS, która bardzo ułatwia dokonywanie opłat – gdyż nie musisz się zatrzymywać na poszczególnych odcinkach.

PROMY…

W Norwegii jest bardzo wiele przepraw  promowych i promów kursuje  bardzo dużo o każdej porze dnia i nocy, więc raczej nie trzeba sprawdzać wcześniej ich rozkładów. W zależności od trasy, kursują co kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Oczywiście ich częstotliwość spada pod wieczór, kiedy nie ma już takiego zapotrzebowania, a ludzie dawno wrócili już z pracy. Na promach płaci się od osoby i od samochodu  czyli jeśli w aucie siedzą 4 osoby, płaci się za 4 + samochód. Nie ma też znaczenia czy są to święta, ale zdarzają się miejsca mało zaludnione i mimo wszystko że na mapie jest zaznaczony prom może on tylko kursować w sezonie i takie miejsca trzeba wcześniej sprawdzać. Zwykle na takiej trasie są dwa promy a w sezonie zdarzają się nawet trzy. Bilety na prom kupuje się u kasjera na miejscu lub w budce na większej przeprawie promowej. Każdy prom jest wyposażony w toalety, tarasy widokowe jak również w małą kafeterie i restauracje.

 

GDZIE NOCOWAĆ…

W Norwegii popularnymi miejscami na noclegi są kempingi, które są świetnie przygotowane dla przyczep kempingowych, camperów oraz namiotów. Takich kempingów jest dość sporo w całym kraju. W większych miastach do dyspozycji są hotel, hostele i motele, które zwykle trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, natomiast na kempingi można przyjechać bez wcześniejszej rezerwacji i zwykle  są miejsca. 80% kempingów, które są na obrzeżach miast lub w  popularnych miejscach nad fiordami czy w górach są bardzo dobrze przygotowane pod turystów. Ich standard zapewne bardzo pozytywnie co niektórych zaskoczy. Taki kemping oprócz sporego pola namiotowego posiada jeszcze sporo domków i w  zależności od naszych preferencji możemy przenocować albo w dobrze wyposażonym , albo w takim który psuje dla nas samych dostępny np. także w mniejszych gabarytach nawet dwuosobowym i  bez węzła sanitarnego. Takie domki letniskowe ( są one całoroczne) w Norwegii nazywają się HYTTER i tym należy się sugerować szukając domku do wynajęcia, należy wpisać np.Hotell, Hytter og Leiligheter i Hafjell…  ten przykładowy opis to akurat poszukiwany nocleg w górach Hafjell  dokładnie w ośrodku narciarskim czyli  mieszkanie, hotel albo właśnie domek całoroczny czyli  Hytka. Każdy domek oprócz wyposażenia kuchennego posiada również kołdry i poduszki. Dlaczego o tym wspominam, a dlatego żeby nie było rozczarowaniem że na kołdrach ani poduszkach nie ma poszewek. Oczywiście takie poszewki można zakupić lub wypożyczyć w recepcji.

przykładowy domek całoroczny dla rodziny czteroosobowej w pięknym miejscu z dwoma sypialniami, salonem, komikiem, ze sprzątaniem końcowym za dzień 950 koron za noc

 

Gdzie szukać noclegów… w Norwegii działa również booking.com i tu oczywiście jest najwięcej możliwych noclegów jakie możemy znaleźć ale te na których najbardziej nam zależy czyli z dala od miast nad fiordami czy w górach  nie zawsze na bookingu są. Norwegia ma również swoje strony i nie zawsze te są na booking.com. Jedna z takich  popularnych stronach z noclegami to strona NAVASOL. Działa ona nie tylko w Norwegii ale również w Polsce jak i w kilku innych miejscach Europy. Kolejnym miejscem gdzie możemy znaleźć nocleg w Norwegii to strona overnating.no i na tej stronie możemy również znaleźć, domy, kampingi i domki całoroczne (Hytki). Jeszcze jedna strona z noclegami to AIRBNB dzięki  której wynajmiemy dom lub pokój od osoby prywatnej za przestępną cenę. Oba serwisy działają dość prężnie na terenie całej Norwegii, więc nawet decydując się na wyprawę na daleką Północ będziecie w stanie znaleźć tani nocleg.

Dobrą sprawą na okres wakacji w Norwegii jest zainstalowanie sobie aplikacji NorCamp która ułatwia znalezienie miejsca noclegowego w danym rejonie. Sama mam taka aplikację i jest bardzo pomocna, tym którzy potrzebują noclegi na przykład z dnia na dzień. My podróżujemy z przyczepą kempingową i tez nie bukujemy wcześniej noclegów tylko zajeżdżamy z drogi i do tej pory aplikacja sprawdziła się w 100%

 

Jak wygląda pole kempingowe w Norwegii… Raczej każde pole kempingowe jest naprawdę super przygotowane pod turystów. Nie każde oczywiście jest w tak pięknym miejscu jak pokazuje zdjęcie powyżej, ale każde ma podobne udogodnienia. Najbardziej istotną rzeczą jaka jest nam potrzebna przyjeżdżając na takie pole to jest budynek sanitarny. Taki budynek składa się  z  toalet i pryszniców.  Z drugiej strony takiego budynku zwykle jest pomieszczenie, w którym można przyrządzić sobie obiad jeśli jesteśmy pod namiotem i nie mamy ze sobą kuchenki turystycznej. Można tam znaleźć garnki, talerze, miski itd… taki wypas niestety nie na każdym ośrodku jest ale zdarzają się. Do tego niektóre ośrodki dysponują pralkami i suszarkami na ubrania. Każde pole które dysponuje miejscem na kampery lub przyczepy kempingowe ma do dyspozycji prąd. Prysznice zwykle są na żetony które można zakupić w recepcji i koszt takiego 5-minutowego mycia to od 10 koron. Pola kempingowe oferuja również place zabaw dla dzieci, kiosk w których można zakupić pamiątki, lody oraz zjeść ciepły posiłek w formie parówki z bułką, piure z parówką lub frytki.

CENY…

Koszt noclegów na każdym kempingu jest inny. Nie można się sugerować cenami tymi w górach  do cen na zwykłym polu daleko od piękna jakie dysponuje Norwegia. A jeśli planujemy wypoczynek nad fiordami, które dookoła otaczają góry to można spodziewać się jeszcze wyższej ceny, albo takiej samej.

     Przykładowe ceny  kempingów:

Kemping w zachodniej części Norwegii…

  • samochód + przyczepa kempingowa 205 koron
  • samochód+ namiot    205 koron
  • kamper                       205 koron
  • motor + namiot        85 koron
  • prąd                             40 koron
  • osoba dorosła            25 koron
  • dzieci od 6-15 lat       15 koron
  • dzieci poniżej 6 roku życia gratis

Dla porównania pole namiotowe,  dla przyczep i kamperów nad słynnym fiordem Geiranger kosztuje:

  • samochód+przyczepa campingowa 200 koron
  • kamper 200 koron
  • motor+namiot 130 koron
  • rower+namiot 100 koron
  • prąd 40 koron
  • osoba dorosła 30 koron
  • dziecko 15 koron

Natomiast noclegi w domkach kosztują:

  • domek bez łazienki tylko z łóżkami za noc kosztuje 340 koron,
  • domek z łazienką za noc kosztuje 1000 koron
  • domek z łazienką za tydzień kosztuje 5600 koron

W Norwegii jak i całej Skandynawii panuje  takie samo prawo które, pozwala na nocowanie w namiocie na dziko. Jest tylko jeden warunek nie można przekroczyć dopuszczalnej granicy 150 metrów od najbliższych zabudowań. Jest możliwość przenocowania u gospodarza na posesji za wcześniejszym zapytaniem.

CO ZOBACZYĆ…

FIORDY…

Norwegia  to niewątpliwie jeden z najładniejszych krajów świata. Opisując Norwegię pierwsza myśl jaka się nam nasuwa i kojarzy z tym krajem to fiordy. Piękne, tajemnicze, zadziwiające. To tak naprawdę jedyna najpiękniejsza wizytówka tego kraju i być w Norwegii i nie zobaczyć ani jednego to tak jakby Norwegii nie widzieć.Widoki olbrzymich i stromych skał oraz  morskich zatok wdzierających się w głąb lądu zapierają dech w piersiach niejednego turysty. Najdłuższy z fiordów to oczywiście Sognefjord, najładniejszy to Nærøyfjorden, a najbardziej popularny i najcześciej odwiedzany to Gerirangrfiord. Lista norweskich fiordów jest bardzo duża bo jest ich  aż 1732.

…NÆRØJFIORDEN…piękno samo w sobie…

https://xn--norwegiairesztawiata-30d.pl/geirangerfjord-krol-fiordow/

https://xn--norwegiairesztawiata-30d.pl/aurlandsfjorden/

LODOWCE…

Wiadomo, że Norweskie piękno to pozostałości po epoce lodowcowej. Podczas kilku epok lodowcowych, o których wiadomo, że miały miejsce w Skandynawii.  Norwegia została całkowicie pokryta lodowcami i dzięki temu dziś mamy co oglądać i właśnie  kolejną ciekawostką i atrakcją turystyczną, którą polecam w Norwegii to niewątpliwie lodowce, które jeszcze można tu zobaczyć. Co prawda trzeba się spieszyć bo niewiele ich tu już zostało.

… LODOWIEC BRIKSDALSBREEN…

 

WODOSPADY…

Dzięki temu iż w Norwegii jest mnóstwo gór, a zimą całkiem sporo śniegu to  wiosną kolejną atrakcją są wodospady. Najlepsze miesiące na takie widoki to maj i czerwiec, kiedy w górach topnieje lód i śnieg, a koryta rzek są wypełnione po brzegi. Setki tysięcy litrów wody spadającej w dół to niesamowity widok i dopełnienie krajobrazu norweskiego. Najsłynniejszy to oczywiście „Siedem Sióstr” znajdujący się pośrodku fiordu Geirangerfjord  nazwany tak ze względu na kształt przypominający włosy siedmiu kobiet. Reszta wodospadów jest mało znana, jest ich naprawdę sporo i niektóre robią oszałamiające wrażenie.

Norwegowie wodospady traktują nie jak możliwość zrobienia ładnego zdjęcia do celów reklamowych. Większość wodospadów w kraju jest używana  jako źródło energii, zasilając dużą część lokalnego przemysłu.

…WODOSPAD LÅTEFOSSEN…( okolica Odda )

KILKA POPULARNYCH  WODOSPADÓW NA TERENIE NORWEGII…

  • Vøringfossen
  • Løtefossen
  • Lanfossen
  • Steindsdalsfossen
  • Furebergfossen
  • Rjukandefoss
  • Seven sisters

 

https://xn--norwegiairesztawiata-30d.pl/skjervsfossen-2/

https://xn--norwegiairesztawiata-30d.pl/steinsdalsfossen-bajkowy-widok/

https://xn--norwegiairesztawiata-30d.pl/furebergsfossen-wodospad-jak-welon-slubny-2/

PARKI NARODOWE…

Norwegia to nic jak jeden wielki Park Narodowy. To bardzo duży kraj z mała ilością ludności i przemysłu. Główną rolę odgrywa tu przyroda i jest to największy skarb tego kraju. Tu szczególnie dba się o środowisko w stanie nienaruszonym  nie można zmienić nic co stworzyła natura. W Norwegii jest aż 34 parki narodowe w tym 7 z nich na wyspie Svalbard. Największym z parków  niewątpliwie jest Hardangervidda . Jego obszar to 3 444 km2 , a pierwszym który powstał 1962 roku to Park Narodowy Rondane. Natomiast dla wędrowców to Narodowy Park Jorunheimen. Znajduje się w nim najwięcej tras wspinaczkowych. To zdecydowanie najwyższy masyw północnej Europy, w którym  wznosi się ponad 250 szczytów przekraczających wysokością 1900 m n.p.m. Do najpopularniejszych szlaków górskich na terenie parku należy szczyt Galdhøpiggen. Kolejnym również popularnym pakiem z wieloma szlakami jest Narodowy Park Dovrefjell. 

…JOTUNHEIMEN…

 

https://xn--norwegiairesztawiata-30d.pl/gaustatoppen-kolejka-gaustabanen-wewnatrz-gory/

https://xn--norwegiairesztawiata-30d.pl/besseggen/

MIEJSCA…

Jak każdy kraj Norwegia ma wiele ciekawych  miejsc, które warto zobaczyć. Nie sposób oczywiście wszystkich wymienić, a  oto kilka z nich cieszą się wielka popularnością.

  1. TROLLTUNGA- zwana językiem Trola
  2. TROLLSTIGEN- zwana drogą Troli lub drabiną Troli
  3. PREIKESTOLEN- ambona
  4. BESSEGGEN- masyw górski
  5. ATLANTERHAVSVEGEN- Droga Atlantycka
  6. KJERAG- kamień między dwoma skałami
  7. KOLEJKA FLÅMSBANA- najpiękniejsza trasa kolejowa świata
  8. STEGASTEIN- najładniejsza platforma widokowa
  9. RAMPESTREKEN – platforma widokowa
  10. NORDKAPP- Przylądek Północy

 

 MIASTA…

Norwegia niestety nie może pochwalić się wieloma miastami, ale te co ma to są urocze i pięknie położone. Miasta, które przyciągają wielu turystów mają swoją historię, ciekawe miejsca, wiele zabytków, oraz są bardzo urokliwe. Wielu turystów zanim odwiedzi łono natury norweskiej kieruje się właśnie  do miast.  Najładniej położone to niewątpliwie Oslo. Usytuowane jest nad brzegiem malowniczego fiordu wśród gór, i od fiordu można śmiało zacząć zwiedzanie tego miasta, gdyż najładniejszym miejscem jest dzielnica Akershus, a  atrakcją jest Opera. Poza fiordem Oslo oferuje jeszcze inne miejsca, które warto odwiedzić, a są to:

  1. Skocznia Holmenkollen i Muzeum Narciarstwa
  2. Muzeum Muncha 
  3. Park Frogner
  4. Pałac Królewski 

KOLEJNE MIASTA TO:

 

MUZEA…

Norwegia dysponuje również wieloma muzeami w różnym stylu. Są to muzea historyczne i jest ich na terenie Norwegii około 72, specjalistyczne, ludowe, sztuki, wojskowe, nauki, muzea dla dzieci i galerie sztuki.

 LOFOTY….

I tu nie trzeba chyba nikogo przekonywać do tego, że Lofoty są najładniejszym miejscem w Norwegii i zasługują na szczególne wyróżnienie. Są jedyne w swoim rodzaju. Piękno tego miejsca zniewala.  Lofoty sprawiają chwilami wrażenie dzikich, surowych a chwilami nawet bezludnych. Skradają serce  każdego kto się tam pojawi, i jest to miłość na wieki. Lofoty to nic jak woda, i góry  spiczaste, ostre, wysokie i te niższe. Zatoki z turkusową wodą, rafy koralowe  i wielkie szerokie plaże z białym piaskiem. A uzupełnieniem tego wszystkiego są malutkie kolorowe i przyciągające osady rybackie. Jedna ładniejsza od drugiej. Wybudowane na skałach i usytuowane na palach czerwone drewniane domki są znakiem rozpoznawczym Lofot. Każde takie miejsce dodatkowo upiększają  suszone ryby przysmak miejscowych, jak również mnóstwo sieci rybackich, kotwic i łodzi. Rybołówstwo jak wiadomo jest głównym zajęciem i pracą na Lofotach. Na Lofotach jednym z głównych miejsc noclegowych są słynne RORBU- tzw. domki dla rybaków.

Zróżnicowany krajobraz archipelagu idealnie nadaje się do pieszych wędrówek, wspinaczki górskiej,  łowieniu ryb, raftingu, a także do nurkowania. Lofoty to również jedno z najlepszych miejsc do surfowania w Norwegii. Nazwa LOFOTY pochodzi od kształtu jednej z wysp  kiedy patrzy się na nią z góry przypomina stopę rysia. W języku staroskandynawskim dokładnie ze starego szewckiego “lo” oznacza “ryś”, a “fot” – “stopę” już z języka norweskiego, czyli jak nic Lofoty to stopa rysia.

…rorbu na palach…

Lofoty to nic innego jak wyspy i wysepki i każda z nich ma wiele do zaoferowania. Oprócz rybołówstwa, które jest najpopularniejszą atrakcją Lofoty oferują wiele szlaków górskich z pięknymi widokami. Jest ich bardzo dużo o różnym poziomie trudności. A najlepszą porą na takie wędrówki jest niewątpliwie okres od połowy maja do końca lipca. Wtedy można wędrować po górach 24 godziny na dobę.

jeden ze szczytów po godzinie 22.00…

CO JEŚĆ…

Norwegia to niestety kraj fast fooda. Duży kraj i mało nastawiony na turystykę, brakuje tu barów, zwykłych restauracji. Nie zjemy tu tak jak w Polsce. W Norwegii niestety króluje McDonald’s w którym jest zatrzęsienie ludzi i wszystkie te lokale mieszczą się niestety tylko w dużych miastach i mniejszych miasteczkach . Miasta mają restauracje ale jest w nich bardzo drogo i nieliczni tylko chodzą.  Od jakiegoś czasu w Norwegii  pojawiły się również tajskie kuchnie bo Norwegowie kochają Tajlandię i to jedyne obce jedzenie jakie jedzą i tolerują. Będąc na wyjeździe  trafiliśmy na budkę z tajskim jedzeniem w okolicy Eidfjoru. Druga możliwość  to  zjedzenie na stacji benzynowej parówkę z bułką, bagietkę z krewetkami  i jajkiem lub kurczakiem  to taki standard lub zwykłego sandwicza. Zdarzają się takie stacje benzynowe w bardziej turystycznych miejscach co mają ekstra ciepłe piure ziemniaczane ewentualnie fryrtki  i dodatkiem do tego jest parówka z wody lub grillowana. W sklepach spożywczych można zakupić również gotowe zestawy, sałatki, kanapki, słodkie bułeczki i wiele innych produktów.  Tak się żywią Norwegowie.

Kawa to napój Norwegów, kochają ją i piją jej strasznie dużo w ciągu dnia. Dosłownie do wszystkiego. Kubek z kawą w ręku jest od rana do wieczora. Fajnym rozwiązaniem i bardzo popularnym  jakie jest na stacjach CIRCLE K  lub innych to kupno kubka termicznego  na tak zwana “dolewkę” za 250 koron i wtedy pijemy kawę na tych stacjach ile chcemy i ile damy radę już za darmo. Dla polskiego turysty norweskie ceny są szczególnie bolesne, ponieważ przewyższają polskie o połowę lub więcej warto zaopatrzyć się prowiant z kraju.

To jak my żywimy się na wyjazdach.

Wiemy już że jadąc na wyprawę po Norwegii musimy zaopatrzyć się w jedzenie. Zbieramy wtedy sporą ilośc puszek, konserwy, pasztety, ryby bo to może postać dłużej i nie zepsuje się tak szybko. Szykujemy weki, coś do zalania czyli szybkie zupki, worek kiśli, owoce. Popularną rzeczą jest jednorazowy grill który można kupić w stacji benzynowej lub w sklepie spożywczym. Nigdy nie wiadomo gdzie będzie nocleg i jak daleko od sklepu czy kempingu. Zabieramy czasami wodę, chodź nie ma takiej potrzeby bo wodę w Norwegii pije się z kranu ale czasami może nie być dostępu do miejsc z wodą.

GODZINY OTWARCIA SKLEPÓW…

Trzeba również pamiętać, że sklepy w Norwegii zamykają się znacznie wcześniej niż w Polsce. W weekend wiele z nich jest w ogóle nieczynnych, a już znalezienie jakiegoś otwartego sklepu w niedzielę wieczorem graniczy z cudem. Tu mam na myśli duże miasta, natomiast  w miejscach turystycznych od kilku lat sklepy są otwarte. Zdarza się że i w dni świąteczne również maja otwarte. Alkohol sprzedawany jest w sklepach Vinmonopolet w godzinach od 10.00-18.00 od poniedziałku do piątku w soboty od 10.00-15.00. Piwo można kupić także w sklepach spożywczych  do godziny 20.00 a w soboty do 18.00.  Podobnie jest z aptekami, więc warto jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć się podstawowe leki, które mogą  być potrzebne, żeby nie biegać później w poszukiwaniu otwartej apteki. W sklepie spożywczym można zakupić również paracetamol, ibuks i tabletki od gardła oraz krople do nosa.

CZEGO NIE WOLNO PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ… 

  • alkohol w dużych ilościach (  można 0,5 litra wódki na osobę pełnoletnią )
  • papierosy w dużych ilościach ( można zabrać karton na osobę pełnoletnią )
  • fajerwerków
  • zwierząt egzotycznych/ ptaków
  • ziemniaków
  • surowego mięsa
  • rośliny / części roślin do uprawy
  • Koty, psy i fretki przywożone z Polski muszą mieć paszporty dla zwierząt, elektroniczny chip odnotowany w paszporcie, ważne szczepienia przeciwko wściekliźnie i zaświadczenia badania krwi (nie dotyczy fretek).  Psy i koty muszą być poddane odrobaczaniu w ciągu tygodnia przed i tydzień po przywiezieniu

POGODA…

Norwegia kraj piękny ale pogoda potrafi tu być kapryśna i niestety nie mamy na to żadnego wpływu. Już nie jednym turystom zepsuła wakacje. A jak się już zaplanowało wakacje w tym kraju to trzeba byś świadomym wszystkiego. Jak świeci słońce to świeci i może tak być kilka miesięcy, a jak leje to może lać i całe wakacje. I to nie są żarty. Na wyjazd do Norwegii należy przygotować się bardzo dobrze. Należy zabrać odzież ciepłą i letnią. Kurtki przeciwdeszczowe, kalosze, czapki i szale. Wygodne buty to najważniejsze na co zwrócić uwagę.  Krótkie szorty i koszulki też są wskazane bo zawsze jest lepiej mieć się z czego rozebrać niż nie mieć w co ubrać. Norwegowie wiedzą ze ich kraj płata figle i sami mówią tak:

                                       Nie ma złej pogody są tylko złe ubrania…

 

I CO JESZCZE…

  • wszędzie  akceptowane są  karty kredytowe
  • językiem  angielskim można porozumieć się w całym kraju- dodatkowy niemiecki