Podróże dalekie,  Tajlandia

Słonie na Phuket…

Tajlandia kojarzy nam się z jedzeniem, pięknymi wyspami, białym piaskiem no i ze słoniami. Wszędzie gdzie byliśmy widzieliśmy słonie. Słonie w postaci pamiątek, słonie w kapliczkach,  figury słoni wycięte z żywopłotów, słonie na domach, a nawet przy świątyniach. Słoń to niewątpliwie symbol Tajlandii.

Słoń jest symbolem Tajlandii i królewskiego majestatu. Białego Słonia można zobaczyć na fladze tajskiej Marynarki wojennej a Order Białego Słonia to jedno z najwyższych odznaczeni wojskowych nadawanych osobiście przez króla Tajlandii.

Słonie w Tajlandii mają długą tradycję. Były wykorzystywane w bitwach wielokrotnie przyczyniały się do zwycięstw Tajów nad Burmanczykami, były również wykorzystywane przy transporcie drzew, w rolnictwie i budownictwie. W Tajskiej kulturze słonie są symbolem siły, dobrej pamięci, inteligencji i łagodnego usposobienia.

Przed wyjazdem do Tajlandii przeszukałam internet odnośnie słoni i atrakcji związanymi z nimi. Chcieliśmy spędzić czas z tymi zwierzętami ale nie jeżdżąc na nich i nie męcząc ich w ten sposób. I na wielu portalach znalazłam informacje o złym traktowaniu słoni.  Właśnie wtedy gdzie turyści cieszą się najbardziej relaksując się na grzbiecie słonia, on cierpi najbardziej.  Przecież słoń to żywe stworzenie które mimo grubej skóry podobnej do nosorożca też czuje i wcale nie jest gruboskórne. To bardzo wrażliwe stworzenia, zarówno fizycznie jak i  psychicznie. Trąba słonia ma wiele tysięcy mięśni i jest bardzo unerwiona, odpowiadając za wiele zmysłów zwierzęcia. Słonie mają doskonałą pamięć. Dobrze pamietają kto je krzywdził. Potrafią być również bardzo uczuciowe, cierpią i płaczą podobnie jak człowiek. Czytając takie informacje miałam dreszcze na skórze i wiedziałam że my nie chcemy atrakcji związanej z biciem i znęcaniem się nad tymi zwierzętami…

Na Phuket jest kilka miejsc w których można fajnie spędzić czas ze słoniami, nie męczą ich, nie raniąc i nie katując.  Miejsc miliśmy kilka do wyboru które proponowała nam Lisa  Phuket Tours . Wybraliśmy Elephant Family Phuket, rodzinną farmę słoni. Nasza wycieczka była dość krótka bo tylko 90 min ale zdążyliśmy nakarmić słonie trzciną cukrową, była tam mama i mały synuś, był też czas na zdjęcia i każdy mógł zrobić sobie tyle zdjęć ile chciał.  Można je było dotykać, tulić, głaskać, a nawet całować jak ktoś chciał. Potem poszliśmy do błotnego spa gdzie błotem smarowaliśmy słonie z każdej strony. Te zwierzęta są bardzo posłuszne, i chętne na każdą zabawę. Musieliśmy tylko uważać na ich duże i ciężkie nogi bo ważą troszkę. Przed wejściem do słoni dostaliśmy fajne kolorowe ubrania  plemienia Karen i musieliśmy obmyć ręce z kremów i balsamów gdyż słonie nie lubię tego zapachu.

Po karmieniu przyszła pora na kąpiel i szaleństwa w błocie. To był najlepszy czas i dla nas i dla dzieci i dla słoni. Słonie chlapały nas tym błockiem wszędzie.

W pobliżu Chiang Mai utworzono Centrum Ochrony Słoni ze szpitalem dla tych zwierząt oraz szkołą, w której młode słonie przechodzą tradycyjny trening. Takich szkół jest w Tajlandii wiele. Słonie zaczynają trening w wieku 4 lat, osiągają najlepszą wydajność pracy w wieku ok 25 lat.  Naturalna prędkość marszu słonia to 4 km/godzinę. Słonie osiągają wiek emerytalny około 60- siatki wtedy są wypuszczane na wolność. Słonie w Tajlandii należą do dziesięciu najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt.

Słonie w Phuket są specjalnie trenowane do pracy na plantacjach drzew kauczukowych. Jedna z głównych i wielkich atrakcji turystycznych w całej  Tajlandii jest safari na słoniach . Słonie występują w licznych spektaklach (m.in. w FantaSea) i można je często spotkać na ulicach, gdzie wzbudzają wielkie zainteresowanie turystów. Obecnie w Tajlandii żyje około 2.600 słoni.

Elephant Family Phuket to świetne miejsce na spędzenie czasu z rodziną i zwierzętami które są szczęśliwe, szanowane i kochane.  Pracownicy to ciepli i sympatycznie ludzie dbający o zwierzęta i cały ośrodek. Na miejscu są prysznice i po takim błotnistym spa można umyć się i ruszać dalej.

Praktyczne rady…

  • sanktuarium znajduje się godziny drogi od Patong, a 15 min od Laguna Phuket
  • są dwie pory na karmienie i zabawę w ciągu dnia 7.30-11.00 i 12.30-16.30
  • cena za dorosłą osobę to koło 2200-2500 THB dziecko  1900-1600 THB ( w zależności od ośrodka )
  • polecam zabrać ze sobą ręczniki i coś do pica

Luty 2019…

Flaga Tajlandii

KRAJ: Tajlandia
STOLICA: Bangkok
KONTYNENT: Azja
POPULACJA: 65.926.261 ( rok 2010)
POWIERZCHNIA: 513.115 km2
WALUTA: THB

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...