Podróże bliskie,  Włochy

Nasze Top 15 we Włoszech…

Włochy to kraj który kochamy, uwielbiamy i możemy tam jechać o każdej porze roku. We Włoszech jest wszystko co potrzeba i cały kraj  jest pod tym względem wyjątkowy. Bo ma znakomity klimat, góry, zapierające dech w piersiach widoki, piękne morze i niesamowitą kuchnię prostą a jak niezwykle smaczną i… wino, którego owoce dojrzewają w gorącym słońcu. Włochy zawsze są dobrym pomysłem na kilkudniowy wyjazd i na niezapomnianą podróż. W tym kraju można robić wszystko, od leniuchowania do zwiedzania przepięknych miejsc z porywającymi widokami. Gdzie nie trafimy, zawsze znajdzie się jakieś mała, przytulna kawiarnia z wyśmienitym cappuccino oraz pizzeria, w której można zjeść rewelacyjną pizzę lub makaron, a dookoła słychać rozgadanych mieszkańców. Wszyscy piszą o swoich ulubionych “TOP 10”  a my mamy ich znacznie więcej… to nasze “TOP 15” które skradły nasze serca. O kilku z nich juz pisaliśmy a kilka jest zupełnie nowe.

Nasze TOP 15…

1. Dolomity 

Sa takie miejsca w których człowiek zakochuje się od razu i bez pamięci. Wystarczy jedno spojrzenie i do głowy przychodzi tylko jena myśl “muszę tam być”  i tak było właśnie z Dolomitami. Te góry zawładnęły nami, skradły nasze serca od pierwszego kroku i od  pierwszego  spojrzenia. Tego uczucia nie da się opisać. Tam trzeba być.

2. Portofino

Zaraz za Dolomitami nasze serca skradło malutkie miasteczko Portofino, leżące w północno-zachodnich Włoszech, w regionie Liguria. Portofino to oaza włoskiego luksusu, to miasteczko jak z bajki. Otoczone schodzącymi do Morza Liguryjskiego porośniętymi górami wygląda jak z bajki. Kolorowa zabudowa i położenie miejscowości, która leży w malowniczej zatoce sprawiły, że stała się jednym z bardziej znanych miasteczek Włoch, a zarazem jest jednym z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych kurortów turystycznych.

3. Cinque Teere

Cinque Terre to marzenie chyba każdego wybierającego się do Włoch. Było też i naszym. To pięć niezwykle pięknych miasteczek, Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore, każde warte zobaczenia. A do tego  zapierające dech w piersiach widoki, skaliste klify, winnice, turkusowe morze i ta zabudowa, która jest niemal przyklejona do stromych gór, i to własnie robi największe wrażenie. Park Narodowy Cingue Terre został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

4. Alberobello

Kręte wąskie uliczki wijące się w górę i w dół do tego białe domki i szare daszki to nic jak wioska Alberobello. Wioska swoim wyglądem przypomina wioskę smerfów albo hobbitów kto jak woli. Alberobello to niewielkie miasteczko zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na niezwykłe dzielnice Trulli, charakterystyczne dla tego regionu domy o białym stożkowym kształcie. To ciekawe miejsce na jednodniową wycieczkę lub przyjemna baza wypadowa na kilka dni.

5. Matera

Matera to bez wątpienia najbardziej niezwykłe włoskie miasto, jakie do tej pory widziałam. Matera leżąca  na południu Włoch w regionie Basilicata jak się  okazuje jest najciekawszym miejscem wycieczek wśród turytów. I właśnie bogata i niezwykła historia tego miejsca ale przede wszystkim niesamowity, trudny do opisania widok miasta wykutego w skale, leżącego nad stromym wąwozem Gravina przyciąga ogromna ilość turytów w to miejsce. Przyciągnęła i nas i na nas też zrobiło to miejsce ogromne wrażenie. Do tego Matera według historyków to  jedno z najstarszych miast świata i najbardziej oryginalny i widowiskowy przykład osadnictwa jaskiniowego w Europie. Dzielnica Sassi to najstarsza dzielnica miasta i główna atrakcja. Od 1993 roku Matera znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To niesamowite, miasto wykute w skale było  wymarzonym miejscem i inspiracją  dla scenarzystów historycznego filmu jakim jest  „Pasja” reżyserowany przez Mela Gibsona. Film kręcony  był właśnie tutaj w roku 2003.

6.Civita di Bagnoregio 

Civita di Bagnoregio to umierające miasteczko. Civita, już z daleka urzekła nas tym co widzieliśmy. To niesamowicie niezwykłe miejsce i jedyne w swoim rodzaju. To miasto ma również ciekawą historie, jak chyba każde we Włoszech. Ale najciekawsze jest to w jakim miejscu jest położone i dlaczego mówi się o nim “umierające”  A sekret tkwi w jego położeniu geograficznym. Miasteczko zlokalizowane jest  na tufowej skale pochodzenia wulkanicznego, pod którą znajduje się bardzo duża ilość gliny. Całości podlega ciągłej erozji, co prowadzi do obsuwania się ziemi. Dodatkowym problemem na tym terenie są trzęsienia ziemi, które mogą doprowadzić do zawalenia się miasteczka.

7. Positano

Positano to z kolei jedno z najbardziej romantycznych miejsc we Włoszech.  Miasteczko jest niesamowicie położone wręcz kaskadowo, a domy zbudowane są na stromym zboczu, wśród gór, które łączą się z morzem. Do tego całe wybrzeże  Amali robi na turystach wrażenie to nic jak ogród pełen kwiatów, z dodatkiem kawiarni  na świeżym powietrzu oraz zabytkowych willi.  W to miejsce chętnie przyjeżdżają tu nie tylko zakochani ale i osoby spragnione wypoczynku na pięknych plażach oraz smakosze,  makaronów, włoskiej pizzy i wyrabianego tu likieru cytrynowego.

8. Piza

Piza która mieści się w Toskanii, a nie leży nad morzem nie morze narzekać na brak turystów.  To właśnie w Pizie jest jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na świecie, zwany Krzywą Wieżą czyli Torre Pendente, który każdego dnia o każdej porze przyciąga tysiące turystów. Wieża dostępna jest dla zwiedzających, trzeba tylko wdrapać się na górę po krętych schodach. Widoki z góry są ciekawe.  Tuż obok znajduje się katedra Duomo, której budowa została rozpoczęta w XI wieku.  Jest to ogromna budowla w kształcie krzyża łacińskiego. We wnętrzu znajduje się między innymi 68 kolumn wykonanych z pojedynczego bloku kamiennego. Przez miasto przepływa największa rzeka Toskanii – Arno i fajnie jest się przespacerować wzdłuż rzeki.

9. Mediolan 

Mediolan słynie jako stolica mody i designu.  W centrum miasta oprócz restauracji i kawiarenek  znajdziemy butiki najlepszych projektantów. I to właśnie Mediolan przyciąga bogaczy z pełnymi portfelami na szalone zakupy. Nas natomiast do Mediolanu przyciągnęła Katedra. Symbol Mediolanu, czyli wspaniała i monumentalna Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie mieści się na Piazza Duomo w samym centrum miasta. To najbardziej zatłoczone miejsce w Mediolanie. Od wczesnych godzin tłumy ludzi i zorganizowanych wycieczek zbierają się na placu, by następnie równie tłumnie wejść do kościoła. Katedra w Mediolanie to jeden z największych kościołów na świecie i może pomieścić 40 000 osób. Jej długość to 157 m natomiast szerokość 93 m.Mimo tego że wnętrze katedry jest gotyckie, z monumentalnymi kolumnami oraz witrażami, które należą do jednych z największych na świecie,  my woleliśmy tym razem wejść na dach, bo właśnie cały urok tej Kadry jest w jej dachu.

10. Sirmione

Sirmione to niewielkie, miasteczko leżące na cyplu wcinającym się głęboko w południową część Jeziora Garda. Główną atrakcją miejscowości jest zabytkowy zamek rodzine Scaglierich, który przyciąga ciekawskich w tamto miejsce. Budowla robi wrażenie, jest bardzo dobrze zachowana. Całość przenosi nas do XIII wieku, kiedy to zamek został wzniesiony na resztkach twierdzy z czasów rzymskich. Z góry zamku można podziwiać także Jezioro Garda oraz skalne plaże, rozciągające się tuż po klifami.

11. Rzym 

Rzym ” wieczne miasto”  to jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast świata. W Rzymie byliśmy tylko przejazdem i z racji tego za wiele nie widzieliśmy ale na Colosseum i do Watykanu zdążyliśmy. Koloseum to jeden z cudów świata i bez wątpienia symbol Rzymu. Powstało około 70-72 lat po Chrystusie za czasów panowania Vespezjana .

Watykan

Watykan musieliśmy zobaczyć. Będąc już wiele razy we Włoszech dopiero w zeszłym roku mieliśmy okazję być w Watykanie. Pogoda niestety nas nie rozpieszczała, padało i padało, było dość zimno,  a do tego miliony ludzi którzy byli tam w tym czasie trochę nas zniechęcili do zwiedzania tego miejsca. Była to sobota przed Wielkanocą i wiele osób wpadło na ten sam pomysł żeby przylecieć do Włoch. Ale nie mogliśmy sobie odpuścić Watykańskiego Muzeum. Kolejka do muzeum była przerażająca, do tego mnóstwo ochrony z bronią na całej długości i zresztą tego dnia było ich wszędzie wokół Watykanu ponieważ były groźby napadów terrorystycznych co jeszcze bardziej mnie przeraziło. Na szczęście obyło się bez takich atrakcji. Muzeum przeszliśmy ściśnięci jeden obok drugiego i szczerze to mało z niego pamietam bo niestety przy takiej ilości ludzi nie dało się nic zobaczyć i wychodzi na to że trzeba będzie tam wrócić w innym okresie.

Na koniec naszego przeciskania się po muzeum trafiliśmy na dziedziniec na którym znajduje się ciekawy obiekt, a mianowicie jest nim złota kula. Jest to swoistego rodzaju wielka sfera, która zbudowana jest z dwóch kul, mniejszej w środku i większej (ruchomej) będącej na zewnątrz. Tą ciekawą kulkę zaprojektował słynny artysta Arnoldo Pomorodo. W 1960 roku artysta rozpoczął prace nad słynnym projektem “Sfera w sferze” i według niego kula symbolizuje porządek świata: warstwa wewnętrzna to wizualizacja ziemi, warstwa zewnętrzna to symbol religii chrześcijańskiej.

12. Pitigalino 

Całkiem nie daleko Civita di Bagnoregio z dala od tłumów turystów na tufowej skale otoczonej zielenią mieści się jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych miasteczek Pitigalino. To miasteczko z prawdziwym włoskim klimatem. Spokojne, wąskie uliczki, pod sklepami siedzący staruszkowie, gdzie nie gdzie kafejka z kilkoma tubylcami. Nie ma tam żadnych muzeów czy zabytków. Dla nas to był raj, w końcu byliśmy tam sami i tylko mieszkańcy tego uroczego miejsca. Faktycznie dziwnie musieliśmy wyglądać bo bardzo nam się przyglądali, to chyba za wiele turystów tam nie zagląda. Miasto przyciąga swym wyglądem, umieszczone na poszarpanym monolicie wulkanicznego tofu  stromo na wysokość 313 m n.p.m.  otoczone jest trzema wąwozami. W takim miejscu jak Pitigalino można odpocząć.

13. Portovenere

Portovenere to niewielkie  rybackie miasteczko w Ligurii, równie ładne jak miasteczka w Cinque Terre oraz bajkowe  Portofino na zachodnim wybrzeżu Włoch. W 1997 roku razem z Cinque Terre zostało uznane za część Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto słynie ono ze swoich zabytków: starego zamku, domów mieszkalnych, kościołów, a także z malowniczych wysp z wieloma jaskiniami. W okolicy Portovenere można znaleźć wiele wspaniałych miejsc do  wypoczynku i można również  udać się na interesujące wycieczki w okolicy.

14.Toskania 

Na naszej liście najlepszych miejsc we Włoszech nie mogło też zabraknąć Toskanii. Toskania, zauroczyła nas od pierwszego widoku, od pierwszego miejsca. Już samo przeglądanie zdjęć w internecie, przyprawiało nas o szybsze bicie serca. Malownicze, kręte drogi obsadzone cyprysami, prowadzące do urokliwych miasteczek położonych na wzgórzach lub zdobiące alejki  najpiękniejszych willi to wizytówka Toskanii. Toskania ma to co lubimy najbardziej zapierające dech w piersiach widoki, piniowe aleje, piękne kamienne wiekowe miasteczka, w których ma się wrażenie że czas się zatrzymał.

15. Termy Bagni San Filippo

Toskania słynie z term, czyli naturalnych gorących źródeł. Niektóre z nich znane są już od starożytności. Miejscowi korzystają z nich o każdej porze roku ponieważ temperatura wody jest bliska 40 stopni,  a dla Włochów to żaden problem. Największą atrakcją Bagni San Filippo są oczywiście bezpłatne termy. Spadający strumień nazywa się Fosso Bianco. Płynie przez las, tworząc wiele płytkich i nierównych baseników, w których spędzają czas miłośnicy term. My również zażyłyśmy z Olą takich leczniczych kąpieli.  Miejscowość Bagni San Filippo leży 69  km na południe od Siena.

Do tej listy miejsc które uwielbiamy we Włoszech  można dodać jeszcze :

 • Wenecję
 • Bergamo
 • Como i okolice
 • Sienę
 • Całą garść miasteczek w Toskanii
 • Termy Di Saturnia
 • Cudowną Sycylię
 • I kolorowe Burano i Murano

A Takich miejsc we Włoszech jest jeszcze tysiące, na każdym kroku, na każdym zakręcie  gdzie się nie ruszymy zobaczymy coś co sprawi, że poczujemy się dobrze, poczujemy się jak w bajce. Jeśli chcemy odpocząć od zgiełku, oderwać się na chwilę od rzeczywistości to idealnie do tego nadają się Włochy. Te miejsca wspominamy bardzo ciepło, kilka z nich widzieliśmy po kilka razy i mam nadzieję jeszcze tam wrócić. A teraz czas zapoznać się z nowymi jeszcze nie odkrytymi, równie pięknymi i ciekawymi.

Flaga Włoch
 • KRAJ: WŁOCHY·
 • KONTYNENT: EUROPA
 • STOLICA : RZYM
 • WALUTA: EURO
 • POWIERZCHNIA: 301 230 KM² ·
 • POPULACJA: 60 054 511

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...