Norwegia,  Podróże bliskie,  Vestland

Mini przewodnik po Aurland i Flåm – perełkach Norwegii…

Aurland, Flåm, Gudvangen i nawet Undredal leżące nad pięknym Nærøyfjord były jednymi z najczęściej odwiedzanych miejsc w Norwegii w ostatnich latach. A ja będąc tam za każdym razem żałuję, że nie urodziłam się w jednej z tych miejscowości. W każdej z tych wiosek jest tak wiele rzeczy do zobaczenia, a wpisany Nærøyfjord na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest tylko jednym z nich. To ramię najdłuższego fiordu w Norwegii, został uznany za jeden z najpiękniejszych krajobrazów fiordowych na świecie. Dziś chciałbym pokazać Wam te wspaniałe wioski norweskich fiordów w jednym miejscu, które mam zapisane w mojej głowie i schowane głęboko w sercu.

Sognefjord najdłuższy fiord Norwegii z kilkoma równie pięknymi i długimi ramionami, ma wiele superlatyw i jeszcze więcej oczekiwań, ale nie zawodzi. Kiedy dotrze się do fiordowej wioski Flåm, ma się już przedsmak jej wspaniałej scenerii, ale aby się o tym przekonać, trzeba wszystko zobaczyć z wody. Jednego roku zdecydowaliśmy się na dwugodzinną wycieczkę statkiem po Nærøyfjord z Gudvangen do Kaupanger, i to był najpiękniejszy rejs jaki przeżyliśmy po fiordach Norwegii.

Krajobrazy w tej części Norwegii są po prostu oszałamiające. Skala gór i szerokość fiordów przyćmiewa wszystko. Łodzie pływające po fiordzie są tylko plamkami w oddali, a nawet statek wycieczkowy, który wpływa do mariny wygląda jak łódź-zabawka. Wszędzie widać nieskończone odcienie zieleni, z przebłyskami czerwieni na drewnianych budynkach wzdłuż nabrzeża i bieli od wodospadów spływających kaskadami po klifach. Przy odrobinie szczęścia można nawet dostrzec w wodzie morświna lub fokę pospolitą, jeśli będzie się wystarczająco długo spoglądać dół.

Flåm

Flåm, malownicza wioska górska, słynie ze swojego piękna i krajobrazu nawet jak na norweskie standardy. Ta norweska wioska stała się tak popularna, szczególnie dzięki wycieczkom Gudvangen z Flåm ( rejs po fiordzie ) i ( podróż pociągiem ) Flåm z Myrdal. Sama wioska jest pięknie położona ale to z niej rusza się na większość atrakcji. Flåm traktowane jest raczej jako baza noclegowa i ​​pobyt w tej wiosce dłużej niż weekend może być dobrym pomysłem.

Co zobaczyć w okolicy Aurland i Flåm..

1. Wodospad Brekkefossen

Ten piękny, malowniczy wodospad jest łatwo dostępny z Flåm. To tylko kilkadziesiąt kamiennych schodów prowadzących bezpośrednio pod sam wodospad. Aby ukończyć tę wędrówkę, nie potrzeba żadnego wcześniejszego doświadczenia w wędrówce po górach, ale powinno się być wystarczająco sprawnym, aby ukończyć ten spacer. Całkowite przewyższenie podczas wspinaczki wynosi zaledwie 155 metrów, a całkowita długość tej wędrówki to 5 km (w obie strony). W upalny dzień wędrówka jest mecząca, ale wysiłki zostaną nagrodzone cudami norweskiej przyrody!

Flåm to nie tylko marina, w której cumują olbrzymy wycieczkowe ale także bardzo malownicza droga Flåmsdalsvegen, którą polecam przejechać się lub pospacerować. Można również wybrać się do muzeum które jest darmowe i znajduje się tuż przy dworcu. Wśród eksponatów muzeum można zobaczyć lokomotywę El 9, wózki inspekcyjne i stary silnik elektryczny. Jeśli macie co najmniej pół godziny, nie wahajcie się odwiedzić tego miejsca. Spragnionych po całym dniu zapraszam spróbować pysznego piwa ze sławnego browaru Ægir w BryggeuriPub.

2. FLÅMSBANA

Flåmsbana jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Norwegii i kilkakrotnie została uznana za jedną z najlepszych podróży pociągiem na świecie.
Jest to spektakularny i stromy odcinek drogi, który rozciąga się aż do wysokogórskiej stacji Myrdal (867 m.h.) Strome skaliste klify, turkusowa rzeka, soczyście zielone łąki, starannie pomalowane czerwone domy z desek, pokryte śniegiem góry.

Kolej Flåm jest często opisywana jako jedna z najbardziej malowniczych podróży pociągiem na świecie. W r w 2014 roku Lonely Planet nazwała ją najbardziej malowniczą podróżą pociągiem na świecie. Kolej Flåm jest jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii i moim zdaniem żaden odwiedzający Flåm nie powinien przegapić okazji zobaczenia jednych z najwspanialszych górskich krajobrazów, jakie Norwegia ma do zaoferowania.

Podróż z Flåm do Myrdal w obie strony strony zajmuje 2 godziny. To podróż między głębokimi wąwozami, ze stromymi zboczami gór i licznymi wodospadami po drodze. Cała trasa o długości 20 km składa się z 20 tuneli i jednego mostu oraz jednego dłuższego przystanku jakim jest słynny na tej trasie wodospad Kjosfossen. Pociąg zatrzymuje się tutaj, aby podróżni mogli odetchnąć, cieszyć się widokiem i sfotografować potężny wodospad.

rok 2014
  • cena przejazdu kolejką 600 koron…
  • 5 minut postoju na zdjęcia pod wodospadem
  • „Flam Zipline”- najnowsza atrakcja we Flåm. Najdłuższa tyrolka w Skandynawii. Dystans 1381 kilometrów można pokonać już w minutę. Wszystkie informacje odnośnie zjazdu kolejka można uzyskać w kasie w marinie.

3. FARMA OTTERNES

Otternes to stara farma, która została założona liniowo. Najstarsze tutejsze budowle pochodzą z XVIII wieku, a ostatni mieszkańcy opuścili to miejsce w 1996 roku. Dziś miejsce to służy jako ośrodek starych rzemiosł i muzeum wsi. Jeśli tu dotrzesz, spodziewaj się, że widoki będą bardzo dobrze satysfakcjonujące – stare budynki położone między błękitnym fiordem i imponującymi, wysokimi górami są naprawdę czymś nie do opisania.

4. PUNKT WIDOKOWY STEGASTEIN

O platformie Stegastein to już wspominałam kilkanaście razy i na IG i na Facebooku. Platforma ta znajduje się w odległości 30 minut jazdy od Flåm i pozwala zobaczyć cały obszar i uzyskać panoramiczne widoki na Aurlandsfjord. Widoki są szczególnie imponujące w słoneczne dni. Platforma stoi na wysokości 650 metrów nad fiordami i oferuje zwiedzającym fantastyczną perspektywę.

Jeśli nie ma się samochodu, można skorzystać z autobusu widokowego Stegastein z Flåm. Jest co najmniej kilka kursów dziennie, a podróż w obie strony kosztuje 345 NOK.

5. SKJERDAL- LETNIA KOZIA FARMA

Skjerdal to miejsce z duszą i znalezione przez przypadek, które ledwo widać na mapie, to miejsce o którym nie ma żadnych informacji. Nie widać go drogi, bo drogi tam nie ma…można tam trafić przez przypadek np. jadąc rowerem albo dostrzec to małe urokliwe miejsce płynąc po fiordzie. Kto bardziej spostrzegawczy dojrzy małą farmę wysoko w górach. Skjerdal nazywane też Leim nie jest żadną atrakcją turystyczną być może dlatego nie ma o tym miejscu zbyt wiele informacji. Do 2019 roku była to prywatna posesja, lecz od 2019 roku właściciele zdecydowali na organizowanie wycieczek po farmie i jej budynkach. Osobom odwiedzającym gospodarstwo opowiadają o życiu na letniej farmie, oraz produkcji brązowego i białego sera.

6. PREST

Punkt widokowy Prest w Aurland to magiczne miejsce, tutaj znajduje się cały Aulandsfjorden, od najbardziej zewnętrznej części Beitelen do najbardziej wewnętrznej, czyli Flåm. Punktem wyjścia wędrówki jest parkin na wysokości 545 m n.p.m., a punkt końcowy znajduje się na wysokości 1363 m n.p.m. O Prest jeszcze będzie to tylko zapowiedź… A tak przy okazji tłumaczenie na język polski Prest oznacza Ksiądz

7. ŚNIEŻNA DROGA- SNØVEIEN

Śnieżna droga biegnie przez pasmo górskie wśród skalistych wzgórz i jezior między Lærdal a Aurland, dwoma miasteczkami. Najwyższy punkt jest na wysokości 1306 m n.p.m. Numer tej drogi to Fv243. Droga została otwarta 1967 roku. Nie łatwo ja znaleźć od strony Lærdal. Jest bardzo wąska i mocno kreta, w dodatku ma już swoje lata.  Pierwsze kilkanaście km drogi jest mocno zniszczony natomiast reszta na potrzeby turystów została odnowiona. 

Odcinek o długości 47 km oferuje wystarczająco strome podjazdy, ostre zakręty i piękne widoki. Jest to odcinek, który zapewnia wspaniałe wrażenia z jazdy, a także drogę, która wymaga od kierowców ostrożnej jazdy i częstego zatrzymywania się. Droga zaczyna się za rampą Stegastein i kończy po drugiej stronie gór w okolicy Lærdal...

8. UNDERDAL

Linia brzegowa fiordu jest usiana farmami, produkującymi głównie kozi ser przy użyciu tych samych tradycyjnych metod uprawy, które są tu stosowane od wieków. Jedną z najsłynniejszych wiosek z sera jest Undredal, która ma 100 mieszkańców i pięć razy więcej kóz. Wiele gospodarstw znajduje się nad wodą, w małych wioskach, do których można dostać się tylko łodzią. Cieżko jest oprzeć się myśli, jak to jest żyć tutaj, a zarazem być w środku tak popularnej i dobrze odwiedzanej części świata, a jednocześnie być w tak odległym miejscu. To miejsce urzeka nas za każdym razem gdy tam jesteśmy. Najpiękniejszą porą na odwiedziny tej doliny wciśniętej między ogromnymi górami jest oczywiście lato, dni są wtedy bardzo długie i słonce świeci niemal cały czas. A my możemy cieszyć się widokami bez końca popijać kawę i jedząc lody w restauracji nad samym fiordem…

Underdal słynie również z jednego z najstarszych i najmniejszych kościołów stavkirke. Kościółek został wybudowany w 1147 roku i nadal jest w użyciu. Pomieści 40 osób, a jego wnętrze zdobią malunki mitycznych zwierząt.

9. GUDVANGEN

11 km od Underdal znajduje się kolejna o nazwie wioska Gudvangen. Jest to docelowe miejsce w rejsie po fiordzie Kupanger- Gudvangen lub Flåm – Gudvangen…

Gudvangen był to duży punkt handlowy w czasach Wikingów, a w pobliżu znajduje się centrum Wikingów, w którym można dowiedzieć się jak żyli. Dziś miasto jest domem dla kilku hoteli i sklepów i jest prawie puste okresie zimowym. Latem przybywają tam tłumy i czasami ciężko dostać się na rejs nie bukując z wyprzedzeniem biletu. Przeglądając sklep z pamiątkami znalazłam książkę, która wyjaśniała, że ​​Gudvangen tłumaczy się jako „Boskie pole nad wodą” dość trafny opis, nie tylko dla wioski, ale dla całego Sognefjordu. To wyjątkowy i piękny krajobraz, w którym góry stykają się z wodą i tworzą coś naprawdę wyjątkowego.

Kiedy stanie się na skraju drogi i spojrzy na fiord otoczony ośnieżonymi szczytami góram, zrozumie się dlaczego to miejsce nazywane jest „Miejscem Bogów”

W czasach Wikingów w Gudvangen mieszkało ponad 600 osób (dzisiaj mieszka mniej niż 100), więc fajnie jest skorzystać z okazji, aby dowiedzieć się o życiu Wikingów, którzy nazywają ją domem od ponad tysiąca lat. Istnieje wiele zajęć dla dorosłych i dzieci, a wioska jest otwarta przez cały rok.

10. Rejs po Næøyfjorden

Nærøyfjorden jest jednym wielu fiordów w Norwegii  i odgałęzieniem najdłuższego fiordu  SognefjorduNærøyfjorden to prawdziwy cud natury leżący w samym centrum Norwegii uważany przez niektórych za najpięknieszy fiord. Jest również na liście ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA  UNESCO.

Aurland

Aurland i Flåm leżą nad tym samym fiordami i dzieli je zaledwie 4 km, jakieś 10 min drogi samochodem. Latem Flåm może być dość ruchliwym miejscem, podczas gdy w Aurland może wydawać się o wiele spokojniejsze. Z Flåm wybierzecie wie na wodospad, przejażdżkę pociągiem i do wioski sera oraz wioski Wikingów, a z Aurland na platformę widokową, farmę Skjerdal, szczyt Prest i drogę śnieżną. Tunelem 25 km można dojechać do malutkiego Lærdal, którego stare miasto przenosi nas w dawne lata.

W miesiącach letnich, a dokładnie w pierwszy weekend lipca w Aurland odbywa się Aurlandsmarknad ( Festiwal Aurland). Miejscowi zapewniają, że taki festiwal doda radości w podróży. Jest to krótki weekend festiwalowo/ targowy z zespołami i muzyką w nocy, mieszkańcy szaleją i bawią się prawie do białego rana.

co zobaczyć w Aurland…

Co można zobaczyć w Aurland w miasteczku z „dwoma domami na krzyż” ktoś by powiedział… Miejsce położone miedzy olbrzymimi górami nad samym fiordem. Jest tam dwa sklepy, kościół szkoła, ogromne boisko no i kilka miejsc które wato zobaczyć albo fajnie o nich wiedzieć. i oto kilka z nich:

  • Fabryka obuwia Aurland- tak właśnie w w tej małej wiosce jest fabryka obówia działająca od pana 100 lat. W centrum Aurland, tuż przy fiordzie, mieści się ostatnia fabryka, która obecnie produkuje buty Aurland. W przeszłości we wsi było kilka fabryk, które produkowały buty. To także ostatnia czynna fabryka obuwia w Norwegii. Jeśli jesteś w Aurland, możesz odwiedzić fabrykę i zobaczyć, jak powstają buty. Brytyjscy rybacy łososia odwiedzili ten obszar wiele dekad temu i naprawdę podobał im się wygląd butów jaki tworzy w Aurland. Wkrótce buty Aurland znalazły się na całym świecie, a nowe wersje zostały wykonane i skopiowane. Mówi się, że nawet James Dean i Michael Jackson mieli parę butów Aurland! Oprócz butów można tam kupić skórzane paski, torebki i inne wybory skórzane.
  • Glasshytta- galeria szkła dmuchanego- 2012 roku, lokalna pani otworzyła sklep z dmuchanym szkłem w małym domu tuż nad fiordem w Aurland. Spędziła wiele godzin na rozwijaniu tego, szkoląc się, aby zostać certyfikowanym dmuchaczem szkła. Dziś tworzy ze szkła fantastyczne dzieła sztuki, jednocześnie tworzy również wiele sztuk praktycznych, takich jak misy i wazony.
  • Gardsbutikken- Aurland ma jedyną w kraju sferę rolnictwa ekologicznego. Studenci przyjeżdżają tu z całej Norwegii (i niektórzy z zagranicy), aby uczyć się, jak prowadzić zrównoważone i ekologiczne rolnictwo. Sklep na farmie jest popularny wśród mieszkańców, a odwiedzający okolicę są tu oczywiście mile widziani. Sprzedają tu piękne kwiaty i rośliny, warzywa, owoce i jagody, a także zioła produkowane nich samych. W sprzedaży posiadają jeszcze kila własnych wyrobów, takie jak sok jabłkowy własnej produkcji, kozi ser ze Skjerdal…
  • Piekarnia i kawiarnia u Marianne- Lokalna piekarnia i związana z nią kawiarnia znajdują się w samym centrum Aurland. Każdego dnia Marianne piecze chleb, bułki i ciasta. Zwykle korzysta z lokalnych produktów (np. wspomnianego wyżej Gardsbutikken). Kusi klasycznymi wypiekami, zupą dnia i faszerowaną foccacią. Warto również spróbować mrożonej kawy.

GDZIE ZATRZYMAĆ SIĘ W AURLAND- Flåm?

W regionie Flåm/Aurland znajduje się kilka hoteli, hosteli i kempingów – coś na każdą kieszeń! Można tu znaleźć wiele opcji na każdą kieszeń. Nasze serce skradła kemping LUNDE CAMPING w ktorym zatrzymujemy się za każdym razem. Lubimy być bliżej natury, cena za namiot i kampera to 230 koron, domki różnym standardzie i różnej cenie, te bez węzła sanitarnego z czterema łóżkami cena 700 koron, te bardziej wypasione cena 1200 koron.

co jeszcze…

  • Po drugiej stronie góry za 25 km tunelem można zajrzeć do Lærdal
  • Tuż za Lærdal w stronę Kaupanger można wejść na jedną górek z cudownym widokiem – Fgerset
  • Po drugiej stronie fiordu można odwiedzić słoneczne Solvorn i najstarszy klepkowy kościółek w Urnes

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...