Norwegia,  Podróże bliskie,  Vestland

Skjerdal – letnia kozia farma w Norwegii…

Wiosna i lato mają to do siebie, że człowiekowi wszystkiego chce się więcej. Po długiej nudnej zimie i przed kolejną nadchodzącą chce nam się więcej i więcej. Mamy wtedy mnóstwo energii, aby wykorzystać każdy wolny weekend, odwiedzić każdą możliwą wioskę i wejść na wszystkie góry, albo poprostu leżeć i patrzeć w niebo. Każdy z nas ma inne potrzeby… Nie da się jednak tego zrobić w jedne lato, ale można sobie dawkować te wszystkie przyjemności. I taką przyjemnością był jeden z sierpniowych weekendów w “miejscu z duszą”

Naszym ulubionym miejscem od lat jest okolica fiordu Aurlandsfjorden. To niewątpliwie najładniejsze region w środkowej Norwegii. Region zdobył sławę dzięki kilku fajnym atrakcjom takim jak platforma Stegasteisn, słynna wioska Gudvangen czy muzeum Otternes. Innym, zupełnie wyjątkowym miejscem do odwiedzenia wzdłuż Aurlandsfjordu jest Skjerdal.

Skjerdal to miejsce znalezione przez przypadek, które ledwo widać na mapie, to miejsce o którym nie ma żadnych informacji. Nie widać go drogi, bo drogi tam nie ma…można tam trafić przez przypadek np. jadąc rowerem albo dostrzec to małe urokliwe miejsce płynąc po fiordzie. Kto bardziej spostrzegawczy dojrzy małą farmę wysoko w górach.

Skjerdal nazywane też Leim nie jest żadną atrakcją turystyczną być może dlatego nie ma o tym miejscu zbyt wiele informacji. Do 2019 roku była to prywatna posesja, lecz od 2019 roku właściciele zdecydowali na organizowanie wycieczek po farmie i jej budynkach. Osobom odwiedzającym gospodarstwo opowiadają o życiu na letniej farmie, oraz produkcji brązowego i białego sera.

W okresie letnim, a dokładnie od 07.07 do 31.08 otwarta jest również w Skjerdal kawiarenka. Żeby dostać się do farmy należy jechać z Aurland wzdłuż fiordu do samego końca. Ostatni odcinek to ostro pod górę krętą i dość wąską drogą podobnie jak na platformę Stegastein. Niestety ciężko w tym miejscu z parkingiem, należy parkować przy drodze lub przy ostatnim gospodarstwie/ budynku 242. Tam jest mały parking dla gości wybierających się na kawę do Leim…

Z parkingu dla gości idzie się się spacerem około 30 minut. W słoneczną pogodę to przyjemny spacer dla wszystkich, nawet tych najmniejszych.

🐐 🐑🐐🐑🐐🐑🐐 🐑 🐐 🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐

🐐 🐑🐐🐑🐐🐑🐐 🐑 🐐 🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐

Na miejscu można spotkać kozy, konie, posłuchać opowieści o farmie lub odpocząć na świeżym powietrzu z cudownym widokiem na fiord. Łasuchy mogą zjeść placka z kozim brązowym serem, napić się kawy / herbaty lub ekologicznego soku jabłkowego z gospodarstwa. Farma znajduje się na stromej górze, większość obszaru to naturalne łąki z dobrym wypasem dla owiec i kóz.

Farma znajduje się około 400 metrów n.p.m

Po pysznych łakociach i kawie można ruszyć w dalszą drogę na kolejny popularny szczyt w okolicy z pięknymi widokami – Skulenosi

🐐 🐑🐐🐑🐐🐑🐐 🐑 🐐 🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐🐑🐐

Wędrowanie po tych dzikich szlakach ożywia wyobraźnię, a bezkresne pejzaże niezawodnie przywracają należyte rozumienie naszego miejsca w porządku stworzenia. Im mniejszy się człowiek czuje w obliczu przyrody, umniejszony przez góry i bezbronny wobec żywiołów, tym większy odczuwa szacunek do świata” Paul Theroux…

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...