Norwegia,  Podróże bliskie,  Rogaland

Preikestolen najpopularniejsza ambona Norwegii…

Preikestolen ikona kultowego płaskowyżu górskiego, który wisi 600 metrów nad głęboką błękitną taflą wody cudownego fiordu, a wokół niego, jak okiem sięgnąć, znajdują się majestatyczne szczyty górskie.

Preikestolen  to słynna ambona w Norwegii. Jest chyba jedną z najpopularniejszych atrakcji tego kraju.  Turyści zwykle wybierają Preiestolen jako pierwszą atrakcję, którą chcieliby zobaczyć właśnie w Norwegii.  Najpopularniejsza bo łatwo dostępna i bez większych problemów się na nią wchodzi. Czas jaki musimy pokonać to około 1,5 godz. Droga nie jest już tak bardzo męcząca jak kilka lat wcześniej, ponieważ dla ułatwienia zrobione są tam schody.

Unikaj tłumów i odkryj piękno poza sezonem to nasza rada…
Szczyt sezonu jaki trwa w tamtym regionie i przy słynnej ambonie to czerwiec, lipiec i sierpień. W tych miesiącach dni są bardzo długie, a pogoda często sprzyja wędrówkom. W tym okresie, szczególnie w słoneczne weekendy, wielu turystów wędruje do Preikestolen. W godzinach szczytu może to prowadzić do zapełnienia parkingów, zatłoczenia na szlaku i czekania w najbardziej popularnych miejscach na zdjęciach.
Jeśli możesz podróżować w innych porach roku, gorąco polecamy odwiedzenie Preikestolen poza sezonem. Każda pora roku ma swój urok oraz piękno i jest bardzo prawdopodobne, że będzie się miło to wszystko „prawie” dla siebie. Niewielu odkryło magię jesieni, zimy i wiosny w Preikestolen. Ci, którzy przyjeżdżają tu w tych porach roku, są często zaskoczeni kontrastami i spokojem, jakie panują w naturze.

To również jeden z największych cud natury, który koniecznie trzeba zobaczyć. I trzeba się spieszyć bo szczelina, która jest na środku półki jest co raz większa i w każdej chwili może się oderwać. Alarmują o tym sami mieszkańcy. Pierwsze pęknięcia były zanotowane już 1930 roku i ciągle były kontrolowane, a maju 2017 roku zostały zarejestrowane pewne niepokojące zmiany w ruchu skalnym. Szczelina powiększyła się o około 2-3 milimetry. Norwescy badacze obawiają się jeśli szczelina się urwie wywoła wielką falę.

Ambona została nazwana jednym z najbardziej spektakularnych punktów widokowych na świecie zarówno przez Lonely Planet, jak i BBC i zdecydowanie warto ją umieścić na swojej liście miejsc do odwiedzenia.

rok 2013…

Preikestolen w przybliżeniu z Norweskiego języka  oznacza „kazanie z ambony”

Ambona to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc, które odwiedza się niemal przez cały rok w Norwegii. „Imponująca i wspaniała” to jedna chyba taka fantastyczna formacja skalna w Skangdnawi. Widok na Lysefjord i okoliczne góry przyciąga co roku ponad 250 000 ludzi.

Rok 2011…

Preikestolen jest mało bezpieczne w deszczową i pochmurna pogodę. Sami mieliśmy okazję doświadczyć złych warunków pogodowych. Będąc pierwszy raz na szlaku trafiliśmy niestety na ulewy i chmury przez które nie widzieliśmy prawie nic.

Rok 2011 było to pierwsze spotkanie tym magicznym miejscem… Z racji złej pogody jaką mieliśmy postanowiliśmy wrócić…

Mgła, deszcz i wiatr nie sprzyjają wędrówkom w tak mało bezpieczne miejsce w dodatku z dziećmi…

Trasa, która prowadzi przez górzysty teren na płaską powierzchnię wierzchołka o wymiarach 25 x 25 metrów z góry wygląda jak wielkie krzesło Trolla. Ma 7,7 km długości i 350 metrów przewyższenia. Jest to również Narodowy Park Norwegii i nie ma tam żadnych zabezpieczeń i barierek. Trzeba bardzo mocno uważać. I każdy idący tam odpowiada sam za siebie i innych będących na półce… chwila nieuwagi, głupiej zabawy może skończyć się tragicznie tak jak dla kilu osób które niestety nie wróciły…

Niewykonalna misja…

Ambona stała się jeszcze bardziej znana, kiedy odegrała swoją rolę w filmie „Mission Impossible Fallout”

W filmie Tom Cruise wisi na wysokim klifie, wysoko nad majestatycznym Lysefjordem, w prawdziwym stylu Ethana Hunta. Sceny kręcono przez trzy dni w listopadzie 2017 roku.

Chociaż dramatyczna scena w filmie rozgrywa się w Indiach, Pulpit Rock jest jedną z głównych lokalizacji w filmie. Ta epicka scena została nawet uwzględniona w zwiastunie filmu, a także na własnej stronie Toma Cruise’a na Twitterze.

co jeszcze…

Będą okolicy można wybrać się w kilka dodatkowych miejsc…

🌲Rejs fiordem Lysefjord…

🌲Kjerag kamień wiszący między skałami

🌲 miasto Stavanger

🌲Hjelmeland

🌲 wybierającym się na półkę zaleca się noszenie wygodnych ubrań i butów oraz zapewnienie sobie suchego prowiantu i dużej ilości wody, ponieważ nie ma tu nic poza naturą.

🌲 noclegi są dostępne w całej okolicy Preikestolen, począwszy od hoteli, moteli o domki i pola kempingowe…

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...