Norwegia,  Podróże bliskie,  Vestland

Stegastein najładniejsza platforma świata i jej piękny Aurlandsfjord…

Stegastein to drewniana platforma umieszczona 650 m nad wodą. Mieści się na jednym z najpiękniejszych fiordów w Norwegii  Aurlandsfjordzie, a widok z niej zapiera dech w piersiach oczywiście przy dobrej pogodzie. A najlepsze widoki są oczywiście przy szklanej szybie, która sprawia wrażenie jak by była na poziomie wody.

Platforma jest drewniana i wysunięta jest na 30 metrów i kończy się szklaną szybą, przy czym widok przy samej szybie robi oszałamiające wrażenie. Uwielbiamy to miejsce i bardzo często tam wracamy, niezależne czy to wiosna, jesień, lato czy zima. Nie wiem ile razy tam już byliśmy ale za każdym razem jak jesteśmy w pobliżu musimy tam zajechać by oczy nacieszyć i powzdychać bo pięknie tam bardzo jest. Jednym słowem cud natury…

Widok z platformy w kwietniu…Mieliśmy dużo szczęścia w tym dniu, ponieważ turystów za wiele nie było i cała platforma była dla nas.Platforma Stegastein znalazła się na liście najlepszych platform widokowych świata. Stegastein jest w drodze na  Śnieżną Drogę kolejną atrakcje turystyczną.

W dole widać miasteczko Aurland. Aurland jest 54 gminą pod względem powierzchni. Jest również największą pod względem powierzchni spośród 422 gmin w Norwegii. Aurland jest 340. najbardziej zaludnioną gminą w Norwegii o populacji 1 787. Zimą w miasteczku raczej nie ma za wiele słońca i mimo tego, że zimno się robi patrząc na takie zdjęcia warto odwiedzać takie miejsca i zimową porą. Miasteczko Aurland, którego nazwa pochodzi od fiordu leży przy samej jego krawędzi. Jest malutkie i bardzo urokliwe. Jest to chyba jedno z wielu popularnych miejsc turystycznych. W miasteczku jest bardzo pięknie i można zakochać się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia.Fiord otaczają wysokie góry, niektóre sięgają nawet 1800 m. Jest on chyba najbardziej malowniczym fiordem w Norwegii. Fiord przepływa przez dwie bardzo malownicze miejscowości Aurland i Flåm. Właściwie to we Flåm zaczyna się lub kończy, kto jak woli. Domki z platformy wydają się mikroskopijne, jak pudełeczka zapałek albo makieta.

Aurland graniczy z dwiema gminami w powiecie Sogn og Fjordane: (Lærdal na północnym wschodzie i Vik na zachodzie), dwie gminy w hrabstwie Hordaland (Voss na południowym zachodzie i Ulvik na południu) i jedna gmina w okręgu Buskerud (Hol na południowym wschodzie).

Większość obszaru w Aurland i okolicy  składa się z fiordów i gór z małymi zaludnionymi obszarami skupionymi w dolnych dolinach rzek, z których największym jest Aurlandsdalen. Główne obszary wiejskie obejmują Aurlandsvangen, Gudvangen, Undredal, Flåm i Vassbygdi. Dzika i piękna natura zdominowała społeczność od fiordów po góry, które wynoszą od 1200 do 1800 metrów (od 3900 do 5900 stóp) nad poziomem morza. W Aurland są dwa trwałe lodowce: Storskavlen i Blåskavlen.

Góry Aurlandsfjellet oddzielają Aurland od sąsiedniej gminy Lærdal  na wschodzie, a najdłuższy tunel na świecie od  przecina góry łączące obie gminy.

Najfajniej wyglądają gospodarstwa, które przetrwały po dzień dzisiejszy na skarpach w drodze na platformę. Mają tam tak mało miejsca, a mimo wszystko zajmują się hodowlą baranów i uprawami.Ich pastwiska są bardzo obfite właśnie w barany i kozy.   Wcześniej mieszkańcy żyli polując i łowiąc ryby, aż zaczęli uprawiać ziemię około 2000 lat temu. Podobnie jak w całej zachodniej Norwegii, obszar ten został przeludniony w połowie XIX wieku. Ta trudność doprowadziła do emigracji, a w 20-letnim okresie po 1845 r. 1050 osób wyprowadziło się i większość z nich przeprowadziła się do Ameryki.

Dolina Aurlandsdalen jest dobrze znanym szlakiem turystycznym w Norwegii ze swoją bajeczną przyrodą i kontrastującymi krajobrazami. Dolina jest bogata w historię. Trasę można pokonać na kilka etapów: od Geiteryggen, gdzie zaczyna się ścieżka, trwa czterogodzinna wędrówka do Steinbergdalen. Są tam piękne widoki na górskie szczyty, lodowce i jeziora. W Steinbergdalen znajdziesz schronisko Steinbergdalen, które zostało otwarte w 1895 roku.

Tak wyglada droga na platformę. Jest krótka , wąska i bardzo kręta, a przy tym miejscami stroma i niebezpieczna.

Widok na Aurlandsfjord z platformy. Nie ma znaczenia o jakiej porze roku tam jesteśmy… tam jest zawsze pięknie…

ZIMA 2018 

W tym roku również wybraliśmy się na Stegastein zobaczyć jak wygląda to miejsce w tym roku zima. Śniegu padało nie mało to i widoki były ładniejsze. Oto kilka ujęć z tego miejsca w zimowej osłony.

Kocham to miejsce i dlatego często tam wracam… nic na to nie poradzę…

ATRAKCJE OKOLICY:

  1. Flåm- rejs fiordem
  2. Flåm- Flåmsbana
  3. Otterness- muzeum
  4. Snøveien śnieżna droga https://xn--norwegiairesztawiata-30d.pl/snoveien-sniezna-droga/
  5. Aurlandsfjorden- fjord
  6. Gudvangen i rejs fiordem https://xn--norwegiairesztawiata-30d.pl/naeroyfjorden-gudvangen/
Flaga Norwegii

KRAJ: NORWEGIA
KONTYNENT: EUROPA
WALUTA: KORONA NORWESKA
STOLICA: OSLO
REGION: SOGN OG FIORDANE
POPULACJA: 5.109.O56
POWIERZCHNIA: 385.1550 KM/ KW

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...